اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افزایش ولتاژ dc از 10-20 ولت ب 35 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

افزایش ولتاژ dc از 10-20 ولت ب 35 ولت

سلام ب همه دوستان
    ولتاژ ورودی بین 10 و 20 متغییره و خروجی باید ثابت روی 35 ولت باشه با جریان نهایت 350 mA
    من هر کاری کردم با روش boost نتونستم ولتاژ رو زیاد کنم
    از سلف 160uh و خازن 1uf یا 100uf و buz80 برای سویچ استفاده کردم.با میکرو هر فرکانسی پاس دادم نتونستم بیشتر از 1 ولت افزایش داشته باشم.
    لطفا راهنمایی کنید

پاسخ : افزایش ولتاژ dc از 10-20 ولت ب 35 ولت

از چه مداری استفاده کردی ای سی چی بود ؟
    دیوتی رو چقدر گذاشتی .
    طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
    امروز رو کامل زندگی کن...
    (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

تشکر دوستان.ببنید من فضای خیلی محدودی دارم برای قرار دادن مدار(داخل یک دستگاه)
      پس نمیخوام خیلی پیچیده و بزرگ درستش کنم.تا جایی ک ممکنه کوچیک،میکرو هم فعلا استفاده کردم تا ببینم اصلا جواب میگیرم یا نه
      بعد حذفش میکنم.دیوتی سایکل رو در این موضوع نفهمیدم چیه!یعنی ب چ شکل موجی خطاب میشه؟خروجی؟ورودی؟
      مدار اینه،مقادیرش هم ک بالا گفتم.

من نیاز ب جریان خیلی کمی در خروجی دارم.پس نباید خیلی مدار بزرگی بشه درسته؟
      به امید تولید ایرانی برای همه دنیا

دیدگاه

میتونی برای این کار از ای سی mc34063 استفاده کنی شماتیک مدار boost هم تو دیتاشیت داره .
        دیوتی سایکل هم به ساده ترین بیان به مدت زمان روشن بودن سویچ اطلاق میشه که اگر مدت زمان روشن بودن سویچ رو تقسیم بر کل پریود(سیکل) کنیم و در 100 ضرب کنیم دیوتی به درصد به دست میاد.
        طوری زندگی کن انگار امروز اخرین روز زندگیته!!!
        امروز رو کامل زندگی کن...
        (یه روز یعنی هیچوقت!)

دیدگاه

تشکر اقای محترم
          من امروز رفتم این آی سی و یک سری مخلفاتش رو خریدم.
          توی دیتا شیتش یک مثال افزایش داره تا 28 ولت ک 170 میلی جریان میده.
          حالا دوتا سوال داشتم.
          1.آیا برای اینکه ولتاژ تا 35 ولت و جریان تا 350 میلی برسه باید دوباره همه مقادیر محاسبه وعوض بشه؟(حتما باید ترانزیستور خارجی بگذارم؟)
          2.ورودی من از 10 تا 20 ولت متغییره آیا خروجی ثابت میمونه؟چطور بی تاثیر میشه این تغییر ولتاژ در ورودی؟
          خدا خیرت بده

دیدگاه

با اون 2 تا مقاومت خروجی میتونی ولتاژو تنظیم کنی
            برای این توان حتما ترانزیستور اضافرو میخای یه ترانزیستور مثل tip41 کارتو راه میندازه.
            برنامه و صفحه آنلاین برای محاسبه 34063 تو نت زیاده.
            تغیر ولتاژ بیشتر از اینم که باشه مدارت راه میفته
            فقط ترانزیستورت باید توی حداقل ولتاژم بتونه جریانو تحمل کنه و از حداقل ولتاژ کاری 34063 که 3 ولته پاییتر نری.

https://www.google.com/search?q=34063+calculator&aq=f&oq=34063+ca lculator&aqs=chrome.0.57.12970j0&sourceid= chrome&ie=UTF-8

دیدگاه

تشکر قربان.و تشکر از همه دوستان.حتی جناب وزیری ک مطالبشون جاهای دیگه بدردم خورده... :agree:
              من مدار رو بستم.بهترین کلمه برای این آی سی و کاربردش،عالی هست! :applause:
              خیلی خوب جواب داد(برای جریان های پایین)
              دو نکته رو برای کسانی ک بعدا ممکنه این تایپک بدردشون بخوره بگم.
              1.لازم نیست مقادیر دقیقا اون چیزی باشند ک در محاسبات هست.
              2. با قرار دادن یک پتانسیومتر در حدکیلو(1-10کیلواهم) ب جای مقاومتی ک در دیتا شیت با نام R1 هست میتونید ولتاژدلخواه رو داشته باشید.
              خدا خیرتون بده این متغییر ولتاژ خیلی بعدا بدردم میخوره.

دیدگاه

http://s1.picofile.com/file/7483248595/Power_supply.rar.html

شماتیک و PCB رگولاتور بوست قابل کنترل بین 2 سطح ولتاژ در خروجی توسط میکروکنترلر یا هر ورودی TTL . هسته ی اصلی مدار IC رگولاتورMC34063 است که توسط تکنیکی ابداعی اما ساده در مسیر فیدبک، رگولاتور بوست ولتاژ خروجی متغیر بین 2 سطح خواهد داشت.این مدار تست شده و 100% کار میکند.خروجی مدار توسط ترانزیستور تقویت شده است تا از نظر جریان دهی توانایی تامین جریانهای بیشتر (به نسبت ترانزیستور داخلی) را داشته باشد.

دیدگاه

سلام

ببخشید در مورد این مداری که آقا شاهرخ قرار دادن یه سوال داشتم.
                  اون ترانزیستوری که گذاشتن برای جریان دهی بیش تر مدار ، نحوه عملکردش چطوریه؟مثلاً دیدم که توی 7805 هم از این کارا می کنن برای این که جریان بیش تری بکشن.بعد یه چیز دیگه این که با این کار مدارمون داغ میشه یا نه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei
                    سلام

ببخشید در مورد این مداری که آقا شاهرخ قرار دادن یه سوال داشتم.
                    اون ترانزیستوری که گذاشتن برای جریان دهی بیش تر مدار ، نحوه عملکردش چطوریه؟مثلاً دیدم که توی 7805 هم از این کارا می کنن برای این که جریان بیش تری بکشن.بعد یه چیز دیگه این که با این کار مدارمون داغ میشه یا نه؟
                    طبق دیتاشیت این ترانزیستور اضافه شده.و خب مسیر جریان از طرف ترانزیستور تامین میشه.من با این مدار موتور DC ربات تعقیب خط رو درایور کردم.(12 ولت-400RPM) که تو حالت عادی 15 بهش داده میشد و موقع نیاز با enable کردن اون ترانزیستور خروجی 19 ولت میشد و با این وجود ترانزیستور خیلی جزیی گرم میکرد.احتیاطا(که واقعا ضرورتی هم نداره) دو تا صفحه آلومینیومی(نه هیت سینک، فقط یه تیکه کوچولو آلومینیوم) بسته بودم به ترانزیستور که واسه خودش دلخوش باشه!! ضمن اینکه طبق دیتاشیت راندمان این مدار فکر کنم بالای 80 درصد باشه پس از اونجا هم نتیجه میگیریم حرارت زیادی تولید نمیشه.

دیدگاه

سلام دوست عزیز بهتره برای درایو کردن سوئیچ مدارت از یک درایور بین مسیر ترانزیستور و میکرو استفاده کنی چون احتمالا سوئیچت خوب درایو نمیشه
                      بياموز و بي آموز

دیدگاه

سلام ببخشید من یه سوال داشتم چطوری میتونم ولتاژ متغیر 2-5 ولت رو به ولتاژ 9 - 12 ولت تبدیل کنم ممنون میشم اگه کمکم کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط sorenaarya
                          سلام ببخشید من یه سوال داشتم چطوری میتونم ولتاژ متغیر 2-5 ولت رو به ولتاژ 9 - 12 ولت تبدیل کنم ممنون میشم اگه کمکم کنید
                          سلام.
                          یعنی به ازای2ولت،9 ولت دریافت کنین و به ازای 5 ولت، 12 ولت؟
                          معمولا افزاینده های ولتاژ، از تغییرات ولتاژ ورودی، زیاد تبعیت نمیکنن، بلکه با تغییر یک پتانسیومتر موجود در مدار اون مبدل، ولتاژ خروجی کم یا زیاد میشه.
                          (رجوع کنید به دیتاشیت LM2576 )

دیدگاه

پاسخ : افزایش ولتاژ متغیر dc 13-8 به 9 تا 24

سلام و درود دوست عزیز
                            سپاس از زحمات شما
                            من یه مدار را از اینترنت دانلود کردم و بار اول که ساختم تونستم ولتاژ متغیر ورودی 8 تا 13 ولت را با پتانسیومتر به 9 تا 24 خروجی بگیرم که با پتانسیومتر خروجی تعیین می شد
                            ولی بار دوم که ساختم با همون قطعات هر ورودی که بهش می دم همون ولتاژ را خروجی میده فقط با پتانسیومتو میتونم چند ولت کاهش بدم
                            اگه محبت کنید بگید مشکل کجاست ممنون میشم
                            مدار را هم میزارم
                            سپاس از لطف شما
                            این هم مشخصات مدار
                            http://s6.uplod.ir/i/00569/5ifad0bci03v.jpg
                            http://s6.uplod.ir/i/00569/7qdm7zyxr40t.jpg
                            http://s6.uplod.ir/i/00569/d6h2hfjjuqg6.jpg

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X