اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نیاز به کمک : استاندارد اتصال کلید در محیط صنعتی به AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نیاز به کمک : استاندارد اتصال کلید در محیط صنعتی به AVR

با سلام

برای یک پروژه صنعتی که با هسته ATMEGA48 کنترل میشود، به نصب 3 عدد کلید فشاری صنعتی در فاصله 15 متری از مدار نیاز دارم. تغذیه مدار +24، +12، +5 هست.
    چند سوال دارم:
    1) با توجه به فاصله زیاد بهترین روش برای اتصال کلیدها به مدار چیست؟ (گراند مدار را به یک سمت کلید وصل کنم و سمت دیگر را پول پ کنم؟ یا مثلا 5 ولت را روی کلید بگذارم؟ یا 12 ولت را؟ آیا روش استانداردی برای این کار وجود دارد؟
    2) برای اینکه نویز حاصل از موتورهای الکتریکی موجود در محل از طریق سیم رابط کلید به مدار وارد نشود استفاده از کابل شیلد دار و خازن در سمت مدار کافیست؟
    با تشکر
    http://imenbazar.com

پاسخ : روش استاندارد برای اتصال کلید در محیط صنعتی به مدار

سلام
    فکر کنم مشکلم رو نتونستم خوب مطرح کنم. چون هیچ کس جواب نداده
    ببینید قسمت تغذیه مدار طبق آموزش جناب کی نژاد به صورت زیره:

برای اتصال سه تا سوئیچ فشاری از این نوع:

چند تا روش وجود داره:
    1) زمین مدار رو وصل کنم به یک سمت کلید و سمت دیگر رو پول پ کنم. به صورتی که همین کلید فشاری های رو بردی رو وصل میکنیم.
    2) 5 ولت رو یک سمت کلید بزارم و سمت دیگر رو پول داون کنم.
    3) با توجه به بعد مسافت ولتاژی بالاتر مثلا 24 یا 12 ولت رو بزارم بعد با یک تقسیم مقاومتی و یک زنر4.7ولت اونو بخونم مثل عکس زیر:

یا روشهای دیگه ای که به ذهن میرسه.

میخوام لطفا اساتید کمک کنن. آیا روش استانداردی برای این کار وجود داره؟ که هم از عملکرد بهتر باشه هم از لحاظ نویزپذیری.

دیدگاه

پاسخ : نیاز به کمک : استاندارد اتصال کلید در محیط صنعتی به AVR

اساتید در صورتیکه تجربه ای دارن دریغ نکنن. ممنون میشم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط امیر افشارنوری
        با سلام

برای یک پروژه صنعتی که با هسته ATMEGA48 کنترل میشود، به نصب 3 عدد کلید فشاری صنعتی در فاصله 15 متری از مدار نیاز دارم. تغذیه مدار +24، +12، +5 هست.
        چند سوال دارم:
        1) با توجه به فاصله زیاد بهترین روش برای اتصال کلیدها به مدار چیست؟ (گراند مدار را به یک سمت کلید وصل کنم و سمت دیگر را پول پ کنم؟ یا مثلا 5 ولت را روی کلید بگذارم؟ یا 12 ولت را؟ آیا روش استانداردی برای این کار وجود دارد؟
        2) برای اینکه نویز حاصل از موتورهای الکتریکی موجود در محل از طریق سیم رابط کلید به مدار وارد نشود استفاده از کابل شیلد دار و خازن در سمت مدار کافیست؟
        با تشکر
        با سلام
        بهترین و مناسبترین راهی که به نظر من میرسه استفاده از اپتو کوپلر هست
        فقط چند تا نکته داره که خودم اونهارو در نظر میگیریم
        1 - ورودی هارو حتما از 24 ولت یا 12 ولت استفاده میکنم
        2 - تغذیه اپتو کوپلرهارو ایزوله میگیرم یعنی از تغذیه بورد استفاده نمیکنم که در غیر این صورت از ولتاژ AC برای تحریکشون استفاده میکنم و در این صورت برای تغذیه میکرو از DC2DC استفاده میکنم که ایزوله باشه
        3 - خروجی اپتو کوپلر رو با یه مقاومت 4.7 کیلو یا در موارد بحرانی کمتر پول اپ میکنم
        4 - با یه مقاومت و خازن 100 نانو و یه دیود زنر به ورودی اپتو وصل میکنم اگر ورودی AC باشه یه دیود هم سری میشه و در خروجی هم یه خازن 10 میکرو قرار میدم
        5 - ورودی رو با یه دیبانس معدل گیر چک میکنم (مثلا 100 بار با فاصله زمانی 10 میکرو ثانیه چک میشه اگر هر 100 بار صفر باشه یعنی صفر هست در غیر اینصورت یک هست و مقدار شمارنده صفر میشه و از اول باید شمارش بشه)
        6 - توی دیبانس هیچ گاه از لوپ استفاده نمیکنم و از دادن تاخیر های بیش از 500 میکرو خوداری میکنم این کار رو معمولا توی تایمر انجام میدم که در این صورت دیگه تاخیر رو حذف میکنم(بنده برای این کار برای هر ورودی یک متغیر در نظر میگیرم که معمولا ارایه هست و تعداد اندیسهای اون برابر تعداد ورودیهامه که در هر چرخه برنامه یکبار ورودیها رو چک میکنم و به متغیر متناظر ورودی در صورت صفر بودن یکی اضافه میشه)

درسته یه کم کار سخت میشه ولی امنیت خیلی بالا میره

برای مبارزه با نویز هر سیستمی مبتنی بر میکرو حتما باید به تغذیه اون خیلی دقت بشه و حتما با بیرون حتی سریال و انالوگها و PWM ها ایزوله باشه که بهترین راه استفاده از DC to DC میباشد

به همین سادگی :nice:
        تجربه معلم خشنی هست اول امتحان میگیره بعد درس میده !!!
        به دلیل برخی مشکلات بوجود اماده دیگه امکان ادامه فعالت در این انجمن مقدور نیست.

دیدگاه

جناب اسدی از راهنماییتون ممنونم
          نتایج انجام پروژه را همینجا جهت استفاده دوستان قرار میدم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
          X