اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای حذف نویز از این مدار

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای حذف نویز از این مدار

سلام
    من یک مداری سر هم کردم که به شدت نویز داره ! :mrgreen:
    از الکترونیک زیاد سر در نمیارم و تا همینجا هم با کمک اینترنت و البته این سایت تونستم مدار را سر هم کنم .

مدار از طریق شبکه به کامپیوتر وصل می شه و یکسری فرمان از کامپیوتر میگیره ، کار مدار هم اینه که بر اساس اطلاعات دریافتی از کامپیوتر و یا بر اساس زمان خاصی ، رله را فعال کنه ! همین !

حالا مشکل اصلی من اینه که رله نویز زیادی را به مدار وارد می کنه و ساعت هم دقیق نیست که احتمالا مربوط به برد بورد هست.

مدار را یک نگاهی کنید بی زحمت و درصورت امکان راهنمایی کنید که چه تغییراتی لازم هست در مدار ایجاد کنم تا نویز مدار به کمترین حد خودش برسه .

رله باید یک قطعه برقی 220V و 18W را برای مدت 10 ثانیه فعال کنه.

عملکرد مدار بی نهایت حساس هست و اگر بخواد نویز بگیره خیلی خیلی خیلی بد میشه :mrgreen:

لطفا یک نگاهی به مدار بندازید :rolleyes:
    مرسی
    http://uploadtak.com/images/w668_123.pdf

--------------------------------------------------------
    مدار پس از آخرین تغییرات :
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...0089#msg460089
    --------------------------------------------------------

پاسخ : راهنمایی برای حذف نویز از این مدار

چند تاسوال دارم (لطفا اگر میتونید یک نگاهی به مدار بندازین)

۱ - من برای این مدار از یک آداپتور 5 ولت ۲ آمپر استفاده کردم ، خوبه ؟

۲ - رله ای که استفاده کردم 5 ولت است و روش نوشته : 1A 120VAC و 1A 28VDC . این رله برای فعال کردن یک قطعه برقی 220V , 18W مناسب هست ؟ اگر نه از چه رله ای استفاده کنم ؟ 10 آمپر خوبه ؟

۳ - سیم اون قطعه برقی باید مستقیم به رله وصل بشه ؟ هیچ چیز دیگه ای لازم نیست ؟ آخه برق 220 ولت هست ! (اون قطعه برقی یک سیم پیچ داخلش داره ...)

۴ - برای اینکه رله به مدار نویز وارد نکنه باید چکار کرد ؟ یکی از دوستان گفت دیود هرزگرد برای رله باید داشته باشم ، اما چجوری ؟ وقتی رله بعد از 10 ثانیه وصل یودن ، قطع میشه نویز عجیبی روی مدار میندازه ، ال سی دی که کلا حروف چینی نشون میده :mrgreen: میکرو هم هنگ می کنه !

5 - پایه های ال سی دی را درست وصل کردم ؟ من به ترتیب شماره هایی که روی ال سی دی بود این سیم ها را وصل کردم ، کار می کنه مشکلی نداره اما میخوام نویز نگیره و کاراکتر های چینی نشون نده :mrgreen:

6 - یک e2prom و یک آیسی ساعت ds1307 توی مدار دارم که روش ارتباطی هر ۲ آن ها با میکرو I2c هست ، مقدار مقاومتی که برای SCL, SDA پول پ کردم خوبه ؟

7 - برای اینکه ساعت دقیقتری داشته باشم باید چکار کنم ؟ بدنه کریستال ساعت لازمه که زمین بشه ؟

8 - ارتباط بین ۲ میکرو UART هست و از طریق RX,TX ، لازمه بین RX و TX مقاومت باشه ؟ چه مقداری ؟

9 - بعضی وقت ها موقع خواندن ساعت از آیسی ds1307 یکسری اعداد نا معتبر خونده میشه که با روشن خاموش کردن مدار درست میشه ! این مربوط به برد بورد هست ؟ یا نویز (یعنی روی برد نهایی هم این مشکلات خواهد بود ؟)

10 - برای ارتباط با شبکه از ماژول ENC28j60 استفاده کردم ، خروجی های این ماژول رو توی نقشه کشیدم و وصل کردم به میکرو ، تغذیه ماژول 3.3 هست و میکرو از تغذیه 5 ولت استفاده می کنه ، برای اینکه برق میکرو به ماژول صدمه نزنه اومدم تک تک پورت هایی که از ماژول به میکرو وصل شده بود را چک کردم و اونایی که ولتاژشون بالای 3.3 بود را با یک دیود زنر پول دون کردم که به ماژول صدمه نزنه ، این روش خوبه ؟

بی زحمت اگه مشکل دیگه ای تو مدار میبینید بگید ، مرسی :smile:

دیدگاه

سلام.دیود هرزگرد رو دست کم نگیرین.حتما حتما استفاده کنین.
      ترجیحا یه رله بزرگتر بردارین بهتره.ولتاژ کاری رله هم 12 ولت باشه.
      رله دقیقا نقش کلید رو داره.پس فرض کنین دارین با کلید قطعه مورد نظر رو روشن و خاموش میکنین و سیم کشی مربوطه رو انجام بدین.
      پایه های RX و TX رو با یه مقاومت حدود 10 کیلو به Vcc وصل کن.
      برای DS1307 هم بنابه تجربه ی یکی از دوستان متخصصم، با پایه ی SDA یه مقاومت 1 کیلو سری کنین.
      بقیه توضیحاتتون هم حسش نبود با دقت بخونم!! :mrgreen: :nerd:
      موفق باشین...

دیدگاه

مرسی
        همین قدرهم که خوندید واقعا مرسی :nice:
        مدار را نگاه کردین ؟

11 - این دیود هرزگرد را کجا باید استفاده کنم ؟میشه دقیقا بگید من دیود هرزگرد را کجا قرار بدم و اصلا این دیود هرزگرد چجور دیودی هست ؟ تو مغازه بگم دیود هرزگرد می خوام ؟

12 - اگر بخوام ولتاژ رله 12 باشه باید آداپتور هم 12 باشه که هزینه میره بالا (قراره به تعداد از روی مدار زده بشه) ، بزرگتر منظورتون چیه ؟ من یک رله 5 ولت گرفتم 10 آمپر 2 برابر این رله که الان دارم هست :mrgreen: اون را جایگزین کنم یا نه حتما 12 ولت بگیرم ؟

13 - من برای rx و tx مقاومت گذاشتم اما مقاومت 100 اهم که البته بین دو میکرو قرار گرفته(سری شده) ، اون ها را بردارم و بجاش مقاومت 10 کیلو برای هر کدوم پول پ کنم ؟ یا نه اون 100 اهم ها سری باشه و این 2 تا 10 کیلو هم پول پ کنم ؟

14 - فقط برای SDA مربوط به ds1307 یک مقاومت 1 کیلو سری کنم ؟ SCL چی ؟ برای e2prom نیازی نیست ؟

دیدگاه

دیود هرزگرد موازی با سیم پیچ تحریک رله قرار میگیره.به طوری که کاتد به تغذیه وصل باشه.(بایاس معکوس) دیود معمولی باشه.یا میتونی از 1N4148 استفاده کنی که مختصر fast هست.
          بزرگتر منظورم از نظر قابلیت عبور جریان از کنتاکت های رله هست.اگه تو مدارتون نویز خاصی وجود نداره، همون 5 ولت هم کارتون رو راه میندازه.ترجیحا منبع 5 ولت جریان دهی نسبتا خوبی باید داشته باشه.(2-3 آمپر اونم به خاطر رله و البته بهتره واسه میکرو تمهیداتی رو پیش بینی کنین مثل خازنهای نویز گیر کنار پایه های تغذیه میکرو و...)
          اون مقاومت های سری با Rx-Tx رو بردار.فقط پول پ بذار.
          مقاومت سری فقط با SDA واسه DS1307 هست.
          مدار رو هم نیم نگاهی کردم!

دیدگاه

مرسی
            از اونجایی که عملکرد مداری حساس و مهم هست هیچ نویزی نباید درمدار باشه ، اگر فکر می کنید رله 12 ولت نسبت به رله 5 ولت 10 آمپر نویز کمتری به مدار وارد می کنه اون را قرار بدم.
            جدا از رله من یکم سرچ کردم و به چیز هایی مثل ترایاک رسیدم ،مثل اینکه کار رله را انجام میده اما نویز نداره ! درسته ؟ کلا به غیر از رله از چی میشه استفاده کرد که نویز به مدار وارد نکنه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nicolas1390
              مرسی
              از اونجایی که عملکرد مداری حساس و مهم هست هیچ نویزی نباید درمدار باشه ، اگر فکر می کنید رله 12 ولت نسبت به رله 5 ولت 10 آمپر نویز کمتری به مدار وارد می کنه اون را قرار بدم.
              جدا از رله من یکم سرچ کردم و به چیز هایی مثل ترایاک رسیدم ،مثل اینکه کار رله را انجام میده اما نویز نداره ! درسته ؟ کلا به غیر از رله از چی میشه استفاده کرد که نویز به مدار وارد نکنه ؟
              علت پیشنهاد رله ی 12 ولت این بود که تغذیه ش جدا باشه تا به خاطر روشن و خاموش شدن رله تغییرات جریان تو مدار باعث ریست شدن میکرو نشه.
              در مورد ترایاک هم بله.کار رله رو انجام میده البته بعضی جاها نمیشه همینجوری ازش استفاده کرد(مثل موتورAC که باید واسه روشن شدن ترایاک مواردی رو در نظر گرفت)
              اگه بار شما اهمی هست(مثل لامپ رشته ای یا هیتر) استفاده از ترایاک بسیار مناسب هست.اما احتمالا مختصر هزینه ش بیشتر باشه که البته در عوض طول عمر مدار هم بیشتر خواهد شد. چون شما باید واسه روشن کردن ترایاک از اپتوترایاک به شماره یMOC3063 یا شماره های مشابه استفاده کنین.(ترجیحا اپتوترایاک مدار Zero cross داخلی داشته باشه بهتره، که این شماره داره) ترایاک هم شماره BT136 فکر کنم کارتون رو راه بندازه.
              تو گوگل هم سرچ بزنین مدار نمونه واسه راه انداز ترایاک با اپتوترایاک پیدا میکنین.

دیدگاه

مرسی
                نه تغذیه جداگانه که نمیتونم داشته باشم واسه رله

خوب این نرایاک و اوپتو ترایاک دیگه نویز اصلا ندارن ؟ منظورتون اینه که مثلا لینک پایین عمل کنم ؟
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?t...3450#msg333450
                اینجوری دیگه نویز تعطیل ؟
                قطعه برقی که قراره 10 ثانیه روشن بشه داخل یک سیم پیچ هست فقط ... این با ترایاک باشه بهتره یا رله ؟

جایی خوندم که این ترایاک داغ می کنه ! من توی مدار هیچ فن یا تجهیزات خنک کننده ای ندارم ، مشکلی ایجاد نمی کنه ؟

دیدگاه

نویز تو هرمداری وجود داره.کم و زیاد داره، اما هست.بله مشابه این مدار البته نقشه ی بهترش این هست:

واسه این سیم پیچی هم که میگین فکر نکنم موردی داشته باشه.چون زمان روشن خاموش شدن زیاده و dv/dt خیلی کم خواهد بود.
                  داغ کردن ترایاک هم مونده چقدر ازش جریان رد بشه.فوقش PCB رو طوری طراحی میکنی که ترایاک کنار برد باشه تا بهش هیت سینک وصل بشه.هرچند کار به اونجاها نمیکشه.10 ثانیه کلا روشن میمونه.فکر نکنم حرارت زیادی تولید بشه.
                  ضمنا طراحی PCB یکی از موارد خیلی مهم تو ایجاد نویز یا جلوگیری از ایجاد نویز هست.به اون خیلی دقت کن.

دیدگاه

اول اینکه باید دیود 4148 رو روی کنتات رلت بزاری
                    سر آند دیود به سمت کلکتور ترانزیستور باشه و کاتد به سمت vcc

دوم اینکه یک سلف 100میکرو هانگری رو با vcc میکروت سری کن

سوم اینکه کریستالت چرا خازن نداره ؟

چهارم اینکه بیشتر جاها از جمله خودم مقاومت 47اهم یا 68 اهم میزاریم...اونجا شما 100اهم گذاشتی

پنجم اینکه مقدار خازن پایه خروجی رگولاتور 3.3 شما زیاده....بهتره 10میکرو بزاری یا خازن 100نانو

ششمین موضوع و مهم ترین موضوع:
                    یک خازن 10میکرو بالای 200ولت با یک مقاومت 240اهم سری کن و بزن دو سر خروجی رله

هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

مرسی
                      خوب اول از همه قرار شد دیگه رله تو مدار نباشه و از ترایاک و اوپتو ترایاک استفاده کنم ، پس دیود دیگه لازم نیست درسته ؟

این سلف 100 میکرو رو برای هر دو میکرو میتونم قرار بدم ؟

کریستال ds1307را میگید یا کریستالیی که به میکرو وصل شده ؟ توی دیتاشیت خود ds1307 فکر کنم گفته بود خازن نمیخواد و داخل خود 1307 داره ! خازن با چه مقداری قرار بدم ؟ برای هر دو کریستال خازن باشه ؟ خازن را با منفی موازی کنم ؟

کدوم مقاومت را میگید که 100 اهم هست ؟ بین rx و tx ؟

هر دو خازن را 10میکرو کنم یا فقط خازن پایه خروجی رگولاتور را عوض کنم ؟

این مورد آخرتون هم که هیچی ، چون رله را میخوام از مدار حذف کنم .

خیلی ممنون که مدار را نگاه کردید

دیدگاه

مرسی
                        خوب اول از همه قرار شد دیگه رله تو مدار نباشه و از ترایاک و اوپتو ترایاک استفاده کنم ، پس دیود دیگه لازم نیست درسته ؟

این سلف 100 میکرو رو برای هر دو میکرو میتونم قرار بدم ؟

کریستال ds1307را میگید یا کریستالیی که به میکرو وصل شده ؟ توی دیتاشیت خود ds1307 فکر کنم گفته بود خازن نمیخواد و داخل خود 1307 داره ! خازن با چه مقداری قرار بدم ؟ برای هر دو کریستال خازن باشه ؟ خازن را با منفی موازی کنم ؟

کدوم مقاومت را میگید که 100 اهم هست ؟ بین rx و tx ؟

هر دو خازن را 10میکرو کنم یا فقط خازن پایه خروجی رگولاتور را عوض کنم ؟

این مورد آخرتون هم که هیچی ، چون رله را میخوام از مدار حذف کنم .

خیلی ممنون که مدار را نگاه کردید
                        بله دیود لازم نیست

سلف 100میکرو رو برای هر دو میکرو قرار بده
                        توی پایه AVCC

علاوه بر اون خازن 100نانو و خازن 10میکرو بین پایه های GND و AVCC هم قرار بده

بله مقاومت RX DX

فقط خازن خروجی رگولاتور باین ظرفیت پایین باشه

مورد آخرم بله..هیچی

برای برق ورودی هم از FERRIT 6M استفاده کنید
                        بخش زیادی از نویز تغذیه ورودی رو میگیره

خواهش میکنم .وظیفس
                        هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

مرسی
                          الان مدارم دم دست نیست ، فردا میرم با proteus این مواردی که شما و آقا شاهرخ گفتید را روی مدار اعمال می کنم و نقشه را دوباره همینجا قرار میدم.

AVCC که هیچی بهش وصل نیست ! سلف را چجوری سری کنم ؟! یک پایش به AVCC اون یکی پایش به کجا وصل باشه ؟

مقاومت بین rx و tx چند باشه خوبه ؟ علاوه بر این مقاومت که سری میشه ، مقومت 10 کیلو هم با vcc موازی کنم ؟

این خط را هم دقیق متوجه نشدم چکار کنم !
                          "علاوه بر اون خازن 100نانو و خازن 10میکرو بین پایه های GND و AVCC هم قرار بده"
                          یعنی یک پایه خازن 100 نانو به AVCCو پایه دیگه به GND میکرو ؟ خازن 10 میکرو هم یک پایه به AVCC و پایه دیگه به GND ?

میکرو VCC به تغذیه وصل هست و AVCC به جایی وصل نیست ! منظور شما VCC هست ؟ یا نه همون AVCC ?

این FERRITE 6M چی هست ؟ سر راه آداپتور باید باشه ؟ با چه اسمی از بازار تهیه کنم ؟

دیدگاه

مرسی
                            الان مدارم دم دست نیست ، فردا میرم با proteus این مواردی که شما و آقا شاهرخ گفتید را روی مدار اعمال می کنم و نقشه را دوباره همینجا قرار میدم.

AVCC که هیچی بهش وصل نیست ! سلف را چجوری سری کنم ؟! یک پایش به AVCC اون یکی پایش به کجا وصل باشه ؟

مقاومت بین rx و tx چند باشه خوبه ؟ علاوه بر این مقاومت که سری میشه ، مقومت 10 کیلو هم با vcc موازی کنم ؟

این خط را هم دقیق متوجه نشدم چکار کنم !
                            "علاوه بر اون خازن 100نانو و خازن 10میکرو بین پایه های GND و AVCC هم قرار بده"
                            یعنی یک پایه خازن 100 نانو به AVCCو پایه دیگه به GND میکرو ؟ خازن 10 میکرو هم یک پایه به AVCC و پایه دیگه به GND ?

میکرو VCC به تغذیه وصل هست و AVCC به جایی وصل نیست ! منظور شما VCC هست ؟ یا نه همون AVCC ?

این FERRITE 6M چی هست ؟ سر راه آداپتور باید باشه ؟ با چه اسمی از بازار تهیه کنم ؟
                            AVCC حتما باید وصل باشه
                            سلف رو سری میکنی..یک سمتش به AVCC یک سر دیگش به VCC

بله مقاومت اونها رو 47 تا 67 اهم بزار ....مقاومت 10کیلو پول پ هم خوبه

بله دسته حازن ها رو همونطوری متصل کنید

آیسی شما دارای دوتا GND و یک VCC و یک AVCC و یک AREF هست
                            AVCC و AREF رو بهم متصل کنین و بدی به اون دوتا خازن و سلف (مدار نویزگیر با فیلتر LC )

FERRITE 6M یه چیزی شبیه دیوده
                            فقط یه استوانه هست که از توش سیم رد شده و نویز در حالت DC میگیره

به صورت سری با برق مثبت مدار سری کنید

الان پشت هر کابلی مثل موبایل و لپ تاپ و این چیزا یه برامدی هست...همون فریته

اسمش رو توی فروشگاه همین سایت بزنید عکسش میاد
                            سایز های مختلف داره...6 به نظرم خوبه

\|/_\/_

دیدگاه

خوب من رفتم یکم قطعه بخرم ، چند تا سوال !

اول از همه اینکه این فریت اینورا پیدا نشد ! دقیقا باید دنبال چی باشم ؟

دوم اینکه MOC3063 هم پیدا نشد ! فقط و فقط MOC3021 هست ! این کار من را راه میندازه ؟ اگر آره دقیقا مثل نقشه ای که گذاشتین مدار را ببندم ؟ درضمن ترایاک هم BT136 گرفتم ، اگر MOC3063 بهتر هست که از اینترنت سفارش بدم

سوال دیگه در مورد خازن 10 میکرو ! 10 ولت خوبه ؟
                              و سوال آخر در رابطه با سلف ! گفتم سلف 100 میکرو هانری میخوام 3 مدل سلف برام آورد ! یکی شبیه مقاومت بود و کوچیک بود ! یکی دیگه شبیه تیوپی که دورش سیم پیچیده باشن و یکی دیگه سیاه رنگ و گنده شبیه خازن های بزرگ ! از کدوم باید استفاده کنم ؟

مرسی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X