اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اهمیت هیت سینک در خنک کردن قطعات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اهمیت هیت سینک در خنک کردن قطعات

با سلام به همه دوستان
    همه ما به اهمیت هیت سینک ها در خنک نگه داشتن قطعات واقفیم و البته آقای خزاما در PDF خود به خوبی این نکته را گوش زد کردند (با تشکر از ایشان )
    اما وقتی به بازار می ریم بعضا هیت سینک ها بی کیفیت داده می شود
    سوال من از اساتید این هست که چطور می شه هیت سینک بی کیفیت رو از نوع مرغوب تشخیص بدیم یا چه معیار هایی مهم است (با توجه به این که هیچ بقالی نمی گه ماست من ترشه!!! و هر فروشنده از جنس خودش تعریف می کنه)

پاسخ : اهمیت هیت سینک در خنک کردن قطعات

نوشته اصلی توسط ali_mt109
    با سلام به همه دوستان
    همه ما به اهمیت هیت سینک ها در خنک نگه داشتن قطعات واقفیم و البته آقای خزاما در PDF خود به خوبی این نکته را گوش زد کردند (با تشکر از ایشان )
    اما وقتی به بازار می ریم بعضا هیت سینک ها بی کیفیت داده می شود
    سوال من از اساتید این هست که چطور می شه هیت سینک بی کیفیت رو از نوع مرغوب تشخیص بدیم یا چه معیار هایی مهم است (با توجه به این که هیچ بقالی نمی گه ماست من ترشه!!! و هر فروشنده از جنس خودش تعریف می کنه)

خوب دوست عزیزمیگی هیت سینگ ماشین نیست که بگیم اینش اینه و...یه تیکه فلزه که می تونه اهنی باشه یاالومینیومی.
    هیت سینگ روباتوجه به قطعه وگرمای موردنظرمی خرن پس اگه هیت سینگی خریدی که گرمای مثلاترنزیستوری رورفع کنه اگه بازدیدین گرماش زیاده یعنی هیت سینگتون یکم بایستی بزرگترازاین باشه این دیگه خوب وبدنداره.
    بنده کلاهیت سینگ ازفروشگاهانمی خرم میرم دروپنجره سازی ازضایعات الومینیوم می گیرم می بندم به قطعه خیلیم عالین.
    سفارش سوئیچینگ آمپلی فایر ماشین پذیرفته میشود.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط emparator
      خوب دوست عزیزمیگی هیت سینگ ماشین نیست که بگیم اینش اینه و...یه تیکه فلزه که می تونه اهنی باشه یاالومینیومی.
      هیت سینگ روباتوجه به قطعه وگرمای موردنظرمی خرن پس اگه هیت سینگی خریدی که گرمای مثلاترنزیستوری رورفع کنه اگه بازدیدین گرماش زیاده یعنی هیت سینگتون یکم بایستی بزرگترازاین باشه این دیگه خوب وبدنداره.
      بنده کلاهیت سینگ ازفروشگاهانمی خرم میرم دروپنجره سازی ازضایعات الومینیوم می گیرم می بندم به قطعه خیلیم عالین.
      به نظر من خوب و بد داره از دو جنبه یکی آلیاژ است که کاملا مشخصه بعضی هیت سینکها آلیاژهای متفاوت دارند و به نطر میرسه خلوص آلومینیومشون متفاوته و جنبه دیگه نوع هیت سینک از لخاظ نوع ریخته گری و یا ماشین کاری است که دفع حرارت به طور محسوسی متفاوته مثلا اگه دقیت کرده باشید بعضی هیت سینکها روی پره هاشون خطهای بسیار ریزی تراش خوزده تا سطح تماس با هوا را بیشتر کنه
      کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
      ولتر

دیدگاه

emparator عزیز
        تفاوت هیت سینک ها در همین قابلیت انتقال گرماست و نوع آلیاژ آنها فرق می کنه و ضریب انتقال حرارت متفاوتی دارند
        طبیعتا نمیشه هر آلومینیومی به قطعات وصل کرد!! :NO: شاید برای کار شما جوابگو باشد اما اصولی نیست

deremel400 عزیز
        با شما موافقم ، من هم دنبال یه شکل از جنس مرغوب هستم که تبادل گرمایی بالاتری داشته باشه
        اگر دقت کرده باشین بعضی ضخیم تر و بعضی نازکتر هستند. آیا این فاکتور می تونه باشه؟

دوستان اگر تجربه یا اطلاعاتی از هیت سینکها دارید خوشحال می شم درمیان بگذارید

دیدگاه

سوال من از اساتید این هست که چطور می شه هیت سینک بی کیفیت رو از نوع مرغوب تشخیص بدیم یا چه معیار هایی مهم است
          سلام
          من برای تشخیص کیفیت یک هیتسینک از روش مقایسه ای استفاده میکنم:
          ۱.مشخص کردن حجم هیتسینگ با قرار دادن آن در ظرف مدرج حاوی مقدار مشخصی آب.
          ۲.اتصال هیتسینگ به یک المان گرم کننده و تعیین میزان گرمای ایجاد شده در هیتسینگ بر حسب هر سانت مکعب.
          این طوری میتونید یک هیتسینک رو با دیگری یا با یه جنس مرغوب مقایسه کنید.
          امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
          از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

ممنون از پاسختون
            می شه بیشتر توضیح بدید؟

دیدگاه

می شه بیشتر توضیح بدید؟
              کجاشو توضیح بدم؟
              امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.

دیدگاه

این که در ظرف آب مدرج می گذارید و این نشونه چه چیزی هست؟

دیدگاه

سلام
                  تو بازار کسی در مورد هیت سینک اطلاعات تخصصی ندارن بیشتر از روی محصولات آمریکایی یا ژاپنی کپی برداری میکنن و جالبتر از همه اینکه آلومینیومو کیلویی میخرن و متری میفروشن بگزریم در مورد دفع حرارت مشخصه اصلی هیت سینک ها که میشه بهش استناد کرد یکی ضخامت کف هیتسینک که تو بازار بهش گوشت هیتسینک میگن و برای دفع بهتر حرارت ارتفاع پره و تعداد آن تاثیر گذاره بعبارتی هرچه سطح مقطع هیت سینکتون بیشتر باشه حرارت بیشتری میتونین دفع کنین و یه نکته اینکه هر چقدر مقاومت حرارتیتون کمتر باشه بیشتر میتونین حرارتو از قطعه دفع کنین و به همین خاطره که از خمیر سیلیکون برای تبادل حرارتی بهتر استفاده میکنن

دیدگاه

این که در ظرف آب مدرج می گذارید و این نشونه چه چیزی هست؟
                    خوب نشونه حجم هیتسینگه دیگه.بعضی مواقع این تنها راه فهمیدن حجم دقیق(اندازه) یه هیتسینگه و البته ساده ترین راه.
                    داخل یه ظرف بلند مثلا یه ظرف نوشابه با ظرف مدرج مثل مال اتو آب بریزید و اون رو به دقت مدرج کنید.بعد هیتسینگو داخل شیشه نوشابه بندازید و حجم قبلی آب رو از حجم فعلی کم کنید تا حجم هیتسینگ بدست بیاد.هر قدر ظرف اندازه گیری باریکتر و مدرج کردنتون دقیق تر و در فواصل کمتر باشه اندازه گیریتون دقیقتر میشه.

دیدگاه

بنابراین هر چی هیت سینگ سنگین تر باشه مرغوب تره؟
                      اگر پره ها ضخیم تر و کلفت تر باشه چطور؟

دیدگاه

بنابراین هر چی هیت سینگ سنگین تر باشه مرغوب تره؟
                        اگر پره ها ضخیم تر و کلفت تر باشه چطور؟
                        نه همیشه.بلکه در مقایسه دو هیتسینگ کاملا مشابه از نظر حجم-وزن و آلیاژ اونیکه سطح تماس بزرگتری با هوا داره(پره های نازکتر ولی تعداد بیشتر) کارایی بالاتری خواهد داشت.البته طراحی شکل هیتسینگ خودش یه داستان کامل و تا حدی پیچیده هست به خاطر همین گفتم بهتره در عمل کارایی هیتسینگ نمونه تست بشه.

دیدگاه

ببخشید دوستان من این تاپیک و PDF خوندم اما به جواب نرسیدم :NO:
                          این محاسبات چجوری شد؟

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=46473.15

دیدگاه

دو نکته ساده ولی کاربردی

1- هر هیت سینکی برای هر کاری هرچه جرمش یا وزنش بالا باشه بهتر

2- وقتی برای اولین بار در دستت میگیریش باید به سرعت گرمای دستت را به خودش بگیره یا اینکه سرد بود هیت سینک را حس کنی
                            بعضی هیت سینک ها که از آلیاژ های ترکیبی درست شدن وقتی در دست میگیری احساس سرما نمیکنی که نشونه ای از بی کیفیت بودن هست
                            --------------------------- --------------------------

دیدگاه

مرسی از دوستان
                              اما چیزی که الان فکر منو مشغول کرده محاسبه (حتی) تقریبی از اندازه هیت سینک هست
                              اگر اطلاعاتی دارید خوشحال میشم به اشتراک بگذارید
                              در خصوص PDF آقای خزاما احساس میکنم اشتباهی رخ داده

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X