اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تلفات ال ای دی 10 وات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تلفات ال ای دی 10 وات

تلفات گرمایی ال ای دی 10 وات چند واته؟ همچنین جریان کار ال ای دی 10 وات و ولتاژ دو سرش در حالت نرمال چقدره؟

پاسخ : تلفات ال ای دی 10 وات

من که از 10وات استفاده کردم یه هدسینک خورشیدی زدم روش و یک فن با سرعت خیلی کم هم بالاش گذاشتم
    بدون فن هم جواب میده ولی عمر مفید الیدی کم میشه

برای تغذیش هم نمیدونم....پالسی هست...آماده خریدم اما 12وات

اگه بخاین با جریان مستقیم روشنش کنید که حرارتش بیشتر میشه و درخشندگیش کمتر و عمرش هم خیلی کمتر از کمتر
    هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad751
      تلفات گرمایی ال ای دی 10 وات چند واته؟ همچنین جریان کار ال ای دی 10 وات و ولتاژ دو سرش در حالت نرمال چقدره؟
      سلام.در اکثره ال ای دی های ده وات جریان حدوده 900 میلی آمپر و ولتاژه دو سرش بین 10-11 ولته.وخلاصه اینکه درایورهاش روی حدوده 900 میلی قفل شدن.و تلفاته گرماییه نسبتا زیادی داره و هیت سینکه بزرگ میخواد و عموما فن هم برای ال ای دیه پاور نمیذارن.و از همون هیت سینکه بزرگ استفاده میکنن طوری که دمای هیت سینک از حدی بالا تر نره.
      البته اینم بگم به ندرت و بازم میگم به ندرت دیدم ال ای دی هایه ده واتی که حدوده 30 ولت و حدوده سیصد و خورده ای میلی آمپره که باید از هر کسی که میخری بپرسی که از کدوم نوعه.

مثلا عکسه زیر

ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

من واسه میز مطالعم که نمیتونم از این پروژکتورا بزارم ! خیلی بزرگ و ظایع میشه !
        مجبورم هدسینگ کوچیک بزارم و فن
        بدون فن هم جواب میده و هدسینگ بزرگ نمیخواد! بزرگی هدسینگش رو واسه بالا بردن قیمتش میزارن

این هم تصویر هدسینگ....

این هدسینگ رو فقط گرم میکنه...اونم در هدی که میشه گفت اشکالی نداره...همین..
        هنگامي که چيزي مينويسي، کاري نکن تنها کسي که از مغزش استفاده کرده باشد ،مدادت باشد .

\|/_\/_

دیدگاه

همممم. من واسه ماشین دوستم بستم. یه بوست درست کردم با کنترلر 494 و یه هسته e25/13/7 و یه دونه irfz44
          جریان خروجی کاملا dcهستش. رو 950 میلی بستمش. چهار تاسری کردم و مث بلبل داره کار میکنه. واسه دفع حرارتشون پشت کاسه یه دونه ورق به پهنای کاسه گراشتم دو تا رو هر کاسه گزاشتم. خیلی خوب دفع میکنه حرارت رو. دوشواری نداره که. درایوری که ساختم کاملا خروجیش رگوله شدس و کلا حساب کنی شیش هفت تومنم واسم خرج برنداشت.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
            همممم. من واسه ماشین دوستم بستم. یه بوست درست کردم با کنترلر 494 و یه هسته e25/13/7 و یه دونه irfz44
            جریان خروجی کاملا dcهستش. رو 950 میلی بستمش. چهار تاسری کردم و مث بلبل داره کار میکنه. واسه دفع حرارتشون پشت کاسه یه دونه ورق به پهنای کاسه گراشتم دو تا رو هر کاسه گزاشتم. خیلی خوب دفع میکنه حرارت رو. دوشواری نداره که. درایوری که ساختم کاملا خروجیش رگوله شدس و کلا حساب کنی شیش هفت تومنم واسم خرج برنداشت.
            سلام میشه نقشه مدارت را در اینجا قرار بدهبد
            :redface:
            کمتر سخن گویم
            بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

واسه سلف. چهار تا سیم نمره نیم رو با هم موازی بکنید 30 دور دور یه هسته ee25/13/7 با 0.8 میلی متر فاصله هوایی بپیچید. چون قراره تو ماشین کار بکنه حسابی با شارلاک و هر چست محکم دیگه ای که دارید محکم کاریش بکنید.

دیود رو فراموش کردم بنویسم شمارشو. ir 50sq100. یه دیود شاتکی صد ولتی پنج امپریه. هر دیود دیگه ای متونید بزارید ولی باید ولتاژش بالای حدود شصت ولت باشه و جریان بالای 4 امپر. شاتکی باشه تلفاتش هم خیلی کمتر میشه.

دقت بکنید تو ورودی و خروجی هر طرف دو تا خازن داریم. یکی بزرگ الکترولیتی. یکی هم یک میکر mkt یا پولیستر. خلاصه اون یک میکرو از جنس الکترولیت و عدسی نباشه. در ضمن نزدیکترین فاصله رو با نیمه هادی ها داشته باشه. خصوصا تو خروجی سعی کنید اون دیود رو بچسبونید به پایه دیود و ترانزیستور. خازن الکترولیتی خیلی مهم نیست کجا باشه فقط باید باشه.

روی irfz44 یه هیت سینک نیم یا یک سانتی متری بزارید. اصلا گرم نمیشه ولی محض احتیاطه دیگه.

یه چیزی رو باز فراموش کردم یه خازن بازم جنس خوب 220 نانو مستقیم بزارید دو سر تغذیه ic

شماره ic رو هم فراموش کردم بنویسم. tl494.

همه خازنها بغیر از خازنهای خروجی همه 25 ولت و دو تا خازن خروجی حداقل 50 ولتی باشن.

مقاومت نیم اهم برای نمونه گیری جریانه. 0.5 وات روش تلف میشه حد اقل یک وات بزارید که خیالتون راحت باشه.

فیوز 5 امپر در ورودی مدار فراموش نشه که اگه به هر دلیلی رانزیستور سوخت به سیم کشی اسیبی نرسه.

کارکرد مدار هم اینطوره که وقتی خروجی بازه و هیچی وصل نیست با پتانسیومتری که سمت چپ ic هستش میتونید حداکثر ولتاژ خروجی رو تنظیم بکنید. از حدود 44 تا 47 ولت میتونه باشه. و وقتی ال ای دی ها رو وصل بکنید توسط پتانسیومتر سمت راست ic میتونید محدودیت جریان مدار رو از حدود 800 میلی تا 1.1 امپر تنظیم کنید.

خروجیهای مدار میتونه حداقل ولتاژ حدود. 20 ولت تا حداکثر حدود 42 ولت بده. با همون جریانی که تعیین کردید. ولتاژ خروجی از ولتاژ ورودی به هیچ وجه کمتر نمیشه و اگه ال ای دی وصل بکنید که کمتر از ولتاژ ورودی ولتاژ بخواد به وحض وصل کردن میسوزه.

دیدگاه

سلام دوست عزیز برای محاسبه سلفت از چه روابط یا مرجعی استفاده کردی که میگی 0.8 میلی متر گپ گذاشتی یا از هسته ee25 استفاده کردی میشه راهنمایی کنی ؟ ترانزیستور bc640 رو واسه چی تو مدار گذاشتی؟

اضافه شده در تاریخ :
                من تو ساخت منبع تغذیه بوستم دقیقا نمیدونم چه جوری باید سلفمو انتخاب کنم که شما از e25 استفاده کردی.لطفا مرجعتونو معرفی کنید که استفاده کنم بعد اون ترانزیستور bc640 و دیود in4148 دقیقا چه کاری می کنن ممنون می شم توضیح بدین.....ممنون...شرمنده سوالمو دوبار تکرار کردم :biggrin:
                بياموز و بي آموز

دیدگاه

دوست من اقای بوست. من نمیشینم پای پی سی هر کی چیزی گفت سریع جواب بدم که. بهتره یه خورده صبور باشید. با معذرت بابت اینکه دیر پاسخ دادم.
                  محاسباتشو اقای احمد کوهستانی که بچه ها اغلب بهش میگن دایی کامل توضیح دادن یه بار. تاپیکشو پیدا کردم میزارم همینجا. ولی اگه تا حالا تو نخش نبودی بهترین راه محاسبات اینه که بری به این لینک
                  http://schmidt-walter.eit.h-da.de/smps_e/aww_smps_e.html
                  حد اقل ولتاژ حد اکثر و ... رو بهش بدی. فرکانسو واسه مدار من بزن 40 کیلو. 50 کیلو. این حدودا بود فک کنم.
                  بعد اون دکمه کویل دیتا رو بزنی مشخصات کامل هسته رو بهت میده. Ident فاصله هوایی مورد نیازه.n1 تعداد دور مورد نیازه. سمت راست خارج از جدول حرف A مربوط به حداقل سطح مقطع مورد نیازتونه و حرف D حداقل محیط مورد نیاز برای سیم پیچ. که معمولا برای اینکه حجم سیم زیاد نشه از چند لایه سیم موازی استفاده میشه. مث همین کاری که من کردم.
                  در ضمن دقت بکن از اون جدولی که بهت میده از سبزا استفاده بکن. رنگای دیگه راندمان رو میارن پایین گاهی.

دیدگاه

در مورد ترانزیستور و دیود ببخشید فراموش کردم بگم.
                    مدار داخلی tl494 رو که نگاه بکنید میبینید که خروجی توتم پل نداره. من به این شکل استفاده کردم که با ترانزیستور داخلی گیت ماسفت رو شارژ کردم ولی چون چیز دیگه ای نبود که گیت رو دشارژ بکنه اون ترانزیستور و دیود رو گزاشتم که با سرت قابل توجهی میتونن گیت رو دشارژ بکنن. 640 یک امپریه و شارژ و دشارژ یک گیت irfz44 رو براحتی انجام میده و عمری کار میکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                      در مورد ترانزیستور و دیود ببخشید فراموش کردم بگم.
                      مدار داخلی tl494 رو که نگاه بکنید میبینید که خروجی توتم پل نداره. من به این شکل استفاده کردم که با ترانزیستور داخلی گیت ماسفت رو شارژ کردم ولی چون چیز دیگه ای نبود که گیت رو دشارژ بکنه اون ترانزیستور و دیود رو گزاشتم که با سرت قابل توجهی میتونن گیت رو دشارژ بکنن. 640 یک امپریه و شارژ و دشارژ یک گیت irfz44 رو براحتی انجام میده و عمری کار میکنه.
                      دسدت درد نکنه.

ولی چرا با این ای سی درست کردی؟
                      لیمیت جریان رو نمیبینم توی مدارت! چطوری پیاده سازی کردی؟
                      ولتاژ خروجی چنده؟

دیدگاه

آقای وزیری خیلی لطف کردی که جواب دادی من یه سرچی تو این زمینه می کنم باز اگه سوالی پیش اومد می پرسم در مورد سلفم اون تایپیک داییو پیدا کنی خیلی ممنون میشم
                        بياموز و بي آموز

دیدگاه

خواهش داش اروین. بالاخره بعد یه هفته یه تشکر خورد این پست ما =))

این ای سی مفته تقریبا. رقیبش فق 3525 که قیمتش دو برابر اینه. الان تو دلت میگی بابا 100 تومن چیه!!! وقتی خریدت زیاد بشه میبینی میصرفه. من زیاد از این ای سی دارم. همه چیمو با این میزنم. یه ترانزیستور سی چل تومنی و یه دیود پنج تومنی هم که دیگه قیمتی نداره. دلیل دوم هم اینه که تقریبا باهاش رابطه عاطفی برقرار کردم خوش قلقه.

لیمیت جریان هم: ... سمت چپ مقاومت نیم اهمی که اخر مدار تو خط منفی هستش رو زیمن در نظر گرفتم. از سر نیم اهم با یه انتگرال گیر دادم به ورودی مثبت ارور امپلی فایر. پایه منفی ارور امپلی فایر رو هم با یه تقسیم مقاومتی از رفرنس گرفتم. میانگین ولتاژ روی نیم اهم از ولتاژ منفی ارور امپلی بیشتر بشه محدودش میکنه.

در مورد ولتاژ هم نوشتم دیگه. تست کردم حدود 44 تا 47 48 تغییر میکنه.

دیدگاه

آقای وزیری بازم معذرت، از کجا می شه جریانی که گیت می کشه رو محاسبه کرد؟ اگه نمودار جریان گیت یه ماسفت رو دیده باشی یه لحظه گیت جریان زیادی می کشه چون می خواد خازن گیت به سورس رو شارژ کنه که اگه درایور نتونه اون جریان زیاد رو تامین کنه ماسفت دیر درایو میشه که تو مدارات با راندمان بالا این موضوع مهمه. به طور مثال درایور ir2110 میتونه جریان تا 2 آمپرو تامین کنه که درنتیجه میتونه خازن گیت به سورس رو زودتر شارژ کنه و سرعت سوئیچ شدن رو افزایش میده، من برای محاسبه این جریان از رابطه (Qg/(tr+tdon استفاده می کنم (این فرمولو حتی من تو یکی از تایپیکا دیدم ) حالا نمیدونم محاسبم درسته یا نه؟
                            بياموز و بي آموز

دیدگاه

نوشته اصلی توسط booster
                              آقای وزیری خیلی لطف کردی که جواب دادی من یه سرچی تو این زمینه می کنم باز اگه سوالی پیش اومد می پرسم در مورد سلفم اون تایپیک داییو پیدا کنی خیلی ممنون میشم
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=28241.msg153942#msg153942
                              پاسخ شماره 139
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=54859.msg293252#msg293252
                              پاسخ شماره 3 و 5 و 13

اینا رو بخون یه چیزایی دستت میاد. کلا قلقش دستت بیاد تمومه. محاسبات برات ساده میشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X