ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.





اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.









اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.









اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.





کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
 1. #1
  2010/05/09
  930
  40

  وضعیت درآمدی پزشکان: عمومیآ*هایی که میآ*گریند و متخصصانی که میآ*گریانند

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت




  وضعیت درآمدی پزشکان: عمومیآ*هایی که میآ*گریند و متخصصانی که میآ*گریانند

  ذهنیت جامعه ایرانی میآ*گوید دکترآ*ها و مهندسآ*ها، جزو اقشار پر درآمد جامعهآ*اند. از این رواست که لقب مخاطب پولداری که نام آن مشخص نیست اغلب یکی از این دو کلمه است. در شرایطی که شاید در گذشته چنین انگارهآ*ای صحیح بوده است؛ آیا در شرایط کنونی و با وجود افزایش صاحبان این مشاغل نیز چنین مسالهآ*ای صحت دارد؟

  به گزارش دانا خبر، همه چیز از ماه پایانی تابستان داغ ۹۱ شروع شده است. روزهای ابتدای شهریور بود که ایرج خسرونیا، رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با خبرگزاری مهر مصاحبهآ*ای کرد و گفت: «تنها ۱۰ درصد پزشکان درآمد خوبی دارند و ۴۰ درصد میآ*توانند مخارجشان را تامین کنند اما ۵۰ درصد بقیه که اکثر آنآ*ها پزشکان عمومیآ*اند دچار مشکل هستند.».

  درآ*آ* همان روزآ*ها، سایت «شهر» و روزنامه «هفت صبح» گزارشآ*هایی در این خصوص تهیه کردند. رویکرد این دو رسانه هم این بود که اگرچه برخی از پزشکان، درآمدهای بالایی دارند؛ برخی دیگر هستند که «آه هم در بساط ندارند که با ناله سودا کنند.» یکی از آنآ*ها «شهابآ*الدین صدر» بود که در دی ماه اسال قبل اعلام کرد: «اغلب پزشکان عمومی تهران ماهانه یک میلیون تومان هم درآمد ندارند.» دکتر محمد حسین منفرد، وزیر وزارت بهداشت هم از «تفاوت ۱۰ برابری حقوق پزشکان پردرآمد و کم درآمد» سخن گفت. در همین احوالات، دو خبر اعلام شده از طریق ایشان که برخی را خوشحال و برخی دیگر را عصبی کرد. طریقت منفرد از «تعدیل» و «واقعی کردن» تعرفهآ*های پزشکی سخن گفته بود و از اینکه پزشکان «باید به درآمد ۱۵ تا ۲۰ میلیونی قانع باشند» و او این درآمد را «تضمین» میآ*کند. سخن اول وی که با تصویب زودهنگام تعرفهآ*ها هم همراه شد؛ با استقبال ۱۷ بسیج دانشجویی روبرو شد که در بیانیه خود، ضمن حمایت از تعدیل تعرفهآ*های پزشکی، پیشنهاد دادند که درآمد نجومی برخی پزشکان با مالیات تعدیل شود. سخن دوم وزیر اما انتقاد روزنامه «جوان» را برانگیخت که چرا در این شرایط اقتصادی، او از این حقوق کلان سخن گفته است.

  قانون چه میآ*گوید؟

  طبق قانون توسعه پنجم، تعرفهآ*های درمانی، پزشکی و بهداشتی با پیشنهاد مشترک وزارتخانهآ*های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاونت برنامهآ*ریزی و نظارت راهبردی رییسآ*جمهور و تایید شورایآ*عالی بیمه سلامت کشور تعیین میآ*شود. البته در آ*آ*نهایت، این هیات وزیران است که این تعرفهآ*ها را تعیین میآ*کند. آخرین تعرفه تصویب شده مربوط به سال ۹۱ است که طبق آن ویزیت پزشکان عمومی ۹۸ هزار ریال،، پزشکان متخصص ۱۵۵ هزار ریال، پزشکان روانپزشک و فوق تخصص ۱۹۵ هزار ریال، فوق تخصص روانپزشکی ۲۲۰ هزار ریال، پروانه دار ۹۸ هزار ریال، کارآ*شناس ارشد پروانه دار ۸۴ هزار ریال و کارآ*شناس پروانه دار ۷۳ هزار ریال تعیین شده بود.

  البته این مربوط به فضای رسمی درآمد پزشکی است. سالآ*هاست از وجود پدیده زیرمیزی در پزشکی صحبت میآ*شود و اخیرا موضوعاتی چون بیماریآ*تراشی و در مواردی عملآ*تراشی، جابه جایی بیمار بین بیمارستانآ*های خصوصی و دولتی، عقد قرارداد با آمبولانسآ*های خصوصی برای تحویل انحصاری بیمار به یک مرکز و چندین و چند کنش غیرقانونی دیگر به عنوان درآمدهای غیرقانونی و غیراخلاقی برخی از پزشکان صحبت میآ*شود.

  از رویا تا واقعیت درآمد نجومی پزشکان


  اما با بیان این مقدمات، باید به سوال اصلی این گزارش رسید. آیا پزشکان درآمد بالایی دارند؟ سخن صحیحآ*آ* همان است که در گزارش رسانهآ*ها و برخی کارآ*شناسان آمده است: درست است که برخی از پزشکان درآمدهای کلان و میلیونی دارند اما با درنظر داشتن جمعیت پزشکان ایرانی، نمیآ*توان چنین چیزی را به همه تعمیم داد. ایرج خسرونیا، رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران که با مصاحبهآ*اش با مهر، موضوع درآمد پزشکان را برای بار دیگر به فضای رسانه آورد در این باره گفته است که «بیشترین میزان درآمد را جراحان مغز و اعصاب دارند و درآمد این افراد از حدود ۱۰ میلیون تا ۲۰۰ و ۳۰۰ میلیون ارزیابی میآ*شود.» در عین حال هم از پزشکانی با درآمد ۲ تا ۳ میلیونی سخن گفته که با احتساب پول مطب و تاسیسات و حقوق منشی یک تا یک و نیم میلیون حقوق دارند و برخی از آنان زیر خط فقرند. اما آمار دیگری نشان میآ*دهد که وضع ۷ تا ۸ هزار پرشک آن قدر بد است که به مشاغل دیگری روی آوردهآ*اند. با درنظر داشتن همه صحبتآ*ها، سه ملاک محل جغرافیایی خدمت پزشک، نوع تخصص و میزان تجربه او، تاثیر اساسی در درآمد یک فرد دارد.

  در عین حال هزینهآ*های پزشک شدن را هم باید در نظر داشت. هزینه مطبآ*های گزاف به خصوص در شهرهای بزرگ و بالاخص در تهران یکی از این موارد است. در عین حال میزان هزینه لازم برای رسیدن به درجه پزشکی هم شایان توجه است. ۷ سال دوره عمومی پزشکی، ۲ سال طرح، ۴ سال تخصص و ۲ سال طرح و مجموعا ۱۵ سال تحصیل زمان زیادی برای سرمایهآ*گذاری است و عملا نشان میآ*دهد که چهل سالگی، زمان آغاز بازدهی مالی در شغل پزشکی است. زمانی که بعضا ۲۰ سال دیرآ*تر از سایر مشاغل است.

  با در نظر داشتن همه اینآ*ها شاید بهتر باشد در انگاره دکتر یا مهندس شدن تجدید نظر کرد. تجدید نظری که ظاهرا در جامعه انجام شده و شغل وکالت در نظرسنجی یکی از رسانهآ*ها به عنوان شغل دلخواه حایز بیشترین رای شده است. با این وجود، درآمد کلان برخی از پزشکان هنوز هم مورد توجه گروهآ*هایی در جامعه است. علاوه بر توجه به این موضوع، پیشنهاداتی هم برای تحدید این ثروت شده است. اصلیترین مساله «مالیات بر درآمد» است و پیشنهاد این است که از پزشکانی با درآمد بیشتر از یک حد مشخص مالیاتی کلان گرفته شود. با این حال، نبود نظام مالیاتی شفاف و اثرات چنین تصمیمی که ممکن است در مهاجرت پزشکان حاذق هم خود را نشان دهد، موانعی جدی بر سر اجرای چنین طرح است.

  چند ماه پس از جنبش نود و نه درصدی امریکا – که به گفته مشارکتآ*کنندگانش، قیامی علیه یک درصد جمعیت بود که ۹۹ در ثروت را در اختیار داشتند- روزنامه نیویورک تایمز گزارشی آماری از آن یک درصد ارایه داد. نتیجه این بود که حداکثر ۲۰ درصد افراد نظام سلامت و بهداشت آمریکا، در طبقه ثروتمند جامعه امریکا بودند. با وجود انجام نشدن این پژوهش در ایران میآ*توان گفت که این نتیجه تقریبا نزدیک به آن چیزی است در جامعه ایران است. با این وجود شاید به جای تلاش برای کم کردن حقوق طبقه ثروتمند، باید برای افزایش حقوق و دستمزد بخش کمآ*درآمد کاری کرد./پایان پیام
  گشتی در لاله زار
  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

  http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141
 2. #2
  2008/12/29
  1,833
  473

  پاسخ : وضعیت درآمدی پزشکان: عمومیآ*هایی که میآ*گریند و متخصصانی که میآ*گریانند

  من با پزشکان انواع و اقسام تخصص ها زیاد در ارتباط بودم و این حرف 100درصد غلطه که وضع مالی پزشکان ایران خوبه .همه تا اسم دکتر میاد سریع ذهنشون میره به سمت فلان دکترهای تهران و چند مرکز استان کشور که برای یک عمل فقط چندین میلیون زیر میزی می گیرند و این پندار اشتباه که دکتر=پول دار.. باعث شده که پزشکی به جای حرکت به سوی حکیم بودن به سمت کاسب بودن پیش بره .بگذارید یک مثال بزنم امروز یک عمل بای پس رگ قلب که متاسفانه شایع هم شده پیش فلان دکتر اسم و رسم دار تهران با هزینه بیمارستان چیزی در حدود 20-40میلیون هزینه داره چیزی در حدود 10 میلیون از این پول فقط زیر میزی دکتر است( حالا اگر کسی دوست داشته باشید توضیح میدم که چرا یک دکتر می تونه این پول را بگیره و صدای کسی هم در نیاد )

  همین عمل قلب با همون کیفیت در یک بیمارستان دولتی با دفترچه بیمه با یک پزشک با تجربه که گرفتن زیر میزی را اخلاقی نمی دونه 500-800هزار تومن برای مریض تموم میشه :eek:

  حالا تفاوت این دو عمل جراحی :
  آقای پزشک زیر میزی بگیر سرش شلوغه چرا؟؟؟؟؟؟چون همه فکر می کنند چون پول بیشتر می گیره پس بهتره نتیجه:

  در یک روز مثلا 3تا عمل بای پس داره صبح میاد بیمارستان سر هر عمل فقط نیم ساعت وقت می گذاره و میره.............پس بقیه عمل چی میشه؟؟؟؟؟بقیه کارهای عمل را رزدینت ها پرستاران و کمک جراحان که بعضا اصلا تجربه هم ندارند انجام می دهند در واقع پزشک از شما زیر میزی می گیره مقداری هم خرج نوچه هاش می کنه و خدا حافظ من رفتم سمینار و کنگره و سفر دور دنیا .............

  کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
  ولتر
 3. #3
  2009/12/28
  2,138
  77

  پاسخ : وضعیت درآمدی پزشکان: عمومیآ*هایی که میآ*گریند و متخصصانی که میآ*گریانند

  این موضوع فقط مربوط به پزشکان نیست کلآ در هر شغلی دست زیاد شد درآمد میاد پایین حتی اگه دستمزد ها زیاد باشه
  روزهایی رو به یاد میارم که مملکت ما پزشک پاکستانی وارد میکرد فکر میکنم وقتش رسیده پزشک صادر کنیم.

  اگر شاد بودی آرام بخند تا غم بیدار نشود
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3

موضوعات مشابه

 1. پزشکان حاضر در سایت
  توسط dr.sepehr در انجمن مهندسی پزشکی - بيو الكتريك
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2015/08/29, 12:57
 2. چک کردن وضعیت یک بیت در کامپایلر keil
  توسط hamedb3269 در انجمن NXP
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2014/06/24, 07:27
 3. تشخیص تغییر وضعیت pin
  توسط damoonparnian در انجمن میکروکنترلرهای AVR
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 2013/12/29, 22:25
 4. کنترل وضعیت کلید؟
  توسط saleh در انجمن Labview
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: 2012/09/18, 21:53
 5. پروگرمر usb و وضعیت پایه های jtag
  توسط مصطفی مقدم در انجمن پروسسورهای ARM
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2012/09/12, 09:09

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •