ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3
    2012/06/15
    36
    1

سلام ... میخوام FPGA یادبگیرم .

سلام خدمت دوستان محترم ...
    شروع کردم و میخوام FPGA رو یاد بگیرم ... ولی اینگار گستردگی کار خیلی زیاد هستش ... دوست دارم اگر کسی اینجا هست و تجربه داره ... به من دید مناسب کار کردن با FPGA رو بده ...

کارهایی که تا حالا کردم اینا بوده ...
    1- یه دوره کلی کتاب "مانو" رو کردم و با مفاهیمش دوباره آشنا شدم .
    2- نرم افزار های ISA و Quartus و Modelsim رو خریدم و رو کامپیوارم نصبشون کردم .
    3- الان دارم دنبال برد میگردم ( آیا کسی میدونه برد مناسب تو بازار میشناسه ؟؟؟ مثلا آیا E0 یا E1 ایرانی تو بازار پیدا میشه ؟؟؟) خداقلش میخوام بتونم روی FPGA ام یه میکروپروسسور درست کنم با 10 تا پورت سریال ... ( مثلا ؟؟؟) آیا ایده بهتری دارین ؟؟؟

فکرم اینه که یه برد درست و حسابی داشته باشم با روتین های مربوط به اون ... تا بتونم هم خودمو محک بزنم و هم راه بیوفتم .

اگر قسمتی از دید من برای یادگیری FPGA ایراد داره ... یا مسیر رو درست نمیرم بهم بگین ... اگر هم امکانش بود ... برد مناسبی رو برام معرفی کنین تا بتونم با اون شروع کنم ...

سعی میکنم ... که مطالبی هم که یاد میگیرم اینجا بزارم تا دوستان جدیدی که میان و میخوان از صفر شروع کنن مرجع خوبی داشته باشن .

پیشاپیش تشکر میکنم .
    سپاس معلمی را که اندیشیدنم آموخت .... نه اندیشه ها را
    2011/02/03
    172
    9

پاسخ : سلام ... ميخوام FPGA يادبگيرم .

سلام مهندس

چند تا نکته و پيشنهاد دارم براي کسايي که ميخوان با FPGA شروع به کار کنن :

1- FPGA اصلا مثل ميکرو نيست! اصلا دو تا چيز متفاوت هستن. هر کدوم بايد توي شرايط خودشون بررسي و استفاده بشن. کلا اين ذهنيت رو بريزين بيرون که مثلا FPGA از ميکرو بهتره يا بالعکس!

2- به نظرم اپدايي ترين کاري که بايد انجام بدين اين هست که يکي از زبانهاي VHDL و يا VERILOG رو شروع به ياد گرفتن کنين.

3- اگه ميخواين با FPGA شروع به کار کنين به نظرم بهترين گزينه ديدن ويدوهاي آقاي صدري هست. (توي همين سايت هم بچه ها آدرس وب سايتشون رو قرار داده بودن) ايشون لطف کردن و تمام کلاسهاي FPGA خودشون رو که در دانشگاه صنعتي اصفهان تدريس ميکردند رو ضبط کردن و توي سايت خودشون قرار دادن. آدرس سايتشون: http://googoolia.com/index.php?p=1_10_Videos-Download
    زباني که ايشون انتخاب کردن Verilog هست. به نظر من عالي درس ميدن و در کنار مطالب نظري مطالب عملي طراحي با FPGA رو هم درس ميدن.
    اگر با ويدو حال نميکنين و با حجمشون براي دانلود زياد هست ( هر کلاس حدود 250 مگ هست) ميتونين از کتاب دکتر نوابي استفاده کنين که به نظر من اين کتاب هم عالي هست (زبان آموزش Verilog) البته آموزش FPGA نيست و فقط VERILOG آموزش ميدن.
    لينک دانلود:
    http://hossein1387.persiangig.com/do...log-navabi.pdf
    اين کتاب به زبان انگليسي هست ولي خوب ريز به ريز نکات Verilog رو ايشون پوشش دادن.

اگه Verilog بلدين و ميخواين با VHDL کد بزنين و يا با Verilog حال نميکنين، ( البته به نظر من Verilog براي ياد گيري از VHDL راحت تر هست) ميتونين از کتاب زير استفاده کنين:
    http://hossein1387.persiangig.com/document/FPGA.pdf
    اين کتاب به فارسي هم ترجمه شده. ميتونين به اينجا يک سري بزنين:
    آموزش FPGA

در کل تجربه خودم اين هست که با Verilog شروع به آموزش کنين. ولي خوب خوبي VHDL اين هست که در طراحي يکم دستتون باز تر هست. اصلا نميگم که از Verilog بهتر هست يا بالعکس!!
    من شنيدم که معمولا طراحي رو با VHDL انجام ميدن TestBench رو با Verilog مينويسن. من هم همين کار رو انجام ميدم.

براي طراحي هاي حرفه اي تر و TestBench هاي قوي تر بهتره SystemVerilog رو ياد بگيرين ولي براي شروع همون Verilog از همه بهتر هست.

4- براي کار با FPGA نياز به يک برد آموزشي دارين. متاسفانه مشکل اصلي کار با FPGA قيمت بالاي اون نسبت به ميکرو هست.(البته به صورت کلي ميگم). مشکل ديگه پروگرامر USB هست که قيمتش اون هم زياده!
    اگر خودتون ميتونين برد بزنين ميتونين از پروژه open source به نام papilo استفاده کنين:
    Papilio Hardware

من خودم اين برد رو تاحالا استفاده نکردم ولي خوبي اين برد اين هست که پروگرامر USB روي خود برد تعبيه شده ( باز هم ميگم من خودم از اين برد استفاده نکردم). نمونه ايراني! برد هم وجود داره که ميگن خودمون تمام طراحي رو انجام داديم حالا خودتون قضاوت کنين:
    محصولات FPGA - برد FPGA با حافظه - I300 - فروشگاه ايستا کيت

اين بردها قيمتشون مناسب هست ولي خوب قطعا خيلي از قابليت هاي Debugging رو ندارن.

اگه خوب پول دارين و ميتونين خوب خرج کنين به نظرم بردهاي spartan 3 گزينه مناسبي براي شروع باشه.

ديگه چيزي به ذهنم نميرسه انشاالله که تونسته باشم کمکي کرده باشم.
    2012/06/15
    36
    1

پاسخ : سلام ... میخوام FPGA یادبگیرم .

سلام ...
    ممنون و متشکر ...
    بابت راهنمایی هاتون تشکر میکنم . مخصوصا بخاطر لینک هایی که گذاشتین ... دارم اون ها رو دانلود میکنم ...
    شما گفتین ابتدایی ترین کار این هست که یه برد هست .... یه برد دارم میزنم بر مبنای EPM7128SLC84-10 .

دیروز رفتم برای خرید EPM7128SLC84-10 یه شرکت بود میدادش دونه ای 60 هزار تومن ... جوان میده 40 هزار تومن ... پایا میده 16 هزار تومن ... من رفتم از پایا 5 تا خریدم ... ولی نفهمیدم علت تفاوت قیمت ها تا این اندازه چی بود ...

به نظرم باید از اون بردهای Spartan III بگیرم ...

باز هم بابت راهنماییتون تشکر میکنم ... بردی رو هم که زدم بعد از تست کردن میزارم اینجا تا دوستان یه برد پایه بر اساس EPM7128SLC-10 داشته باشن ...
    سپاس معلمی را که اندیشیدنم آموخت .... نه اندیشه ها را
نمایش نتایج: از 1 به 3 از 3