اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از ARM برای کاربردهای صنعتی سرعت بالا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از ARM برای کاربردهای صنعتی سرعت بالا

سلام دوستان
    من می خوام تو یه پروژه صنعتی پردازش سیگنال با سرعت بالا از ARM استفاده کنم. در واقع یه سیگنال آنالوگ دارم که می خوام هارمونیکهای اون رو ازش استخراج کنم و دامنه و فاز هارمونیکها رو با هم مقایسه کنم. سرعت نمونه برداری از این سیگنال باید 1ms باشد. یعنی هر 1ms یه نمونه از سیگنال رو بگیرم و در حافظه ذخیره کنم و یکسری کارهای ریاضی و پردازش سیگنال روش انجام بدم. آیا میکروهای ARM مثلا Cortex M3 جواب کارمو میده؟ فرکانس کاری این میکرو ذر ظاهر 100MHz هست. ولی من شنیدم که در عمل وقتی روی برد قرار میگیره، با احتساب محدودیتهای المانهای دیگه، سرعت کلاک به حدود 5MHz محدود می شه. آیا واقیعت داره این موضوع؟ و اگه آره، پیشنهادتون چیه؟ از چه سری ARM باید استفاده کنم؟ یا اینکه باید از ARM بیام بیرون و به فکر FPGA یا چیزایی مشابه اون باشم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ : استفاده از ARM برای کاربردهای صنعتی سرعت بالا

با سلام
    هرچند با CortexM3 و استفاده از CMSIS می توان کار پردازش سیگنال انجام داد .
    اما بنده برای اینکار CortexM4 را پیشنهاد می دهم چون به طور سخت افزاری دارای واحد پردازش سیگنال هستند.

دیدگاه

سلام lordofnaz
      مرسی بابت پاسختون
      ولی آیا سرعت CortexM4 برای این کاربرد مناسب هست؟ حداکثر سرعتی که میشه تو برد از این میکرو گرفت چند MHz هست؟ آیا این درسته که سرعت واقعی این میکروها توی برد با اونچیزی که تو مشخصات اونها اومده متفاوته؟
      با سپاس

دیدگاه

از دوستان دیگه کسی می تونه تو این زمینه کمک کنه؟ Pleeeeeeeeeeeeaaaaaseeeee ؟؟؟ :redface:

دیدگاه

حداکثر 168 mhz هست
          یه نگاهی به دیتا شیت بنداز
          هميشه به ياد خدا باش !

دیدگاه

یعنی چی 5 مگاهرتز میشه!؟
            عجب حرف خنده داریه! مگه میشه!؟
            میشه چند تا از اون المان ها رو بگین؟
            به نظر من این حرف کاملا الکیه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط zathura
              سلام lordofnaz
              مرسی بابت پاسختون
              ولی آیا سرعت CortexM4 برای این کاربرد مناسب هست؟ حداکثر سرعتی که میشه تو برد از این میکرو گرفت چند MHz هست؟ آیا این درسته که سرعت واقعی این میکروها توی برد با اونچیزی که تو مشخصات اونها اومده متفاوته؟
              با سپاس
              سلام
              سنجش سرعت با مگا هرتز و ... زیاد درست نیست و باید در مورد عملکرد یک میکرو و قابلیتهای اون صحبت کنیم
              مثلا در بحث راه اندازی ال سی دی رنگی : خیلی ها شاکی هستند که چرا سرعت پورتهای LPC1768 اینقدر پایینه و نمیشه بیشتر از یکی دو فریم در ثانیه روی اون عکس نشون داد ؟ در جواب باید بگم اصلا کار این میکرو چیز دیگریست و یکی از گزینه های خوب در کنترل موتور هاست و اگر می خواهید روی ال سی دی های بزرگ با سرعت بالا عکس و فیلم نشون بدید حدالاقل باید از یک LPC1788 با رم خارجی استفاده کنید .
              پس بررسی امکانات هر میکرو مهم است .
              مثلا بنده در یک قسمت از پروژه ای نیاز رمز گذاری AES روی دیتای ارسالی دارم و سرعت این کار برایم مهم است . طبیعی است که بنده با هر میکرویی میتوانم این کار را با کمی کد نویسی انجام دهم ولی در اجرای آن کلی محاسبات باید انجام شود و این زمان بر است , از طرفی دیگر میکرویی مثل ATXMEGA هست که در داخل آن یک واحد کد گذاری AES وجود دارد که فقط کافیست آدرس دیتا روی حافظه و طول آن را برایش مشخص کنید تا با سرعتی باور نکردنی کد شده ی آن را تحویلتان دهد.

یا در مثالی دیگر برای کسی که نیاز به ADC سرعت بالا و دقیق دارد ATXMEGA پیشنهاد می شود .
              و اما مهمترین قضیه در این میان نحوه کد نویسی و تسلط بر سخت افزار و برنامه نویسی صحیح است مثلا ممکن است فردی با AVR کاری انجام دهد که بنده با ARM نتوانم انجام دهم .
              برای برخی از کارها سرعت زیاد میکرو مهم نیست چون می توان با کد نویسی حرفه ای آنها به طور اتوماتیک انجام داد .
              مانند استفاده DMA برای انتقال اطلاعات صدا از حافظه به دیکودر MP3 بدون نیاز به درگیر کردن میکرو یا استفاده از سیستم عامل برای انجام چند کار هم زمان.
              پس در نهایت نظر بنده این است که اول باید تمام کار هایی که نیاز داریم انجام بدهیم مشخص شود و بعدا طبق آنها میکرو مشخص شود .

دیدگاه

با تشکر از دوستانی که پاسخ دادند. دوستی گفته بودند چطور میشه که فرکانس افت کنه؟! منظور از افت فرکانس این نیست که مثل ولتاژ مقدار فرکانس کم بشه. بلکه منظور اینه که با توجه به آثار الکترو مغناطیسی و نویز و ... که فرکانسهای بالا به جا می ذاره , اگه بخوایم تو یه مدار میکرو از فرکانس 100 MHz استفاده کنیم , عملکرد مدار مختل میشه و ناچار میشیم سرعت رو پایین بیاریم. مثلا آیا شما دیدید که تو یه مدار با ARM Cortex M3 اسیلاتور 100 MHz استفاده کنن؟! در حالیکه تو مشخصات Cortex M3 فرکانس 100 MHz رو ذکر کرده.
                Any Way ....
                من می خوام کار پردازش سیگنال انجام بدم. همونطور که قبلا گفتم یه سیگنال آنالوگ دارم که می خوام هارمونیکهای اون رو ازش استخراج کنم و دامنه و فاز هارمونیکها رو با هم مقایسه کنم. سرعت نمونه برداری از این سیگنال باید 1ms باشد. یعنی هر 1ms یه نمونه از سیگنال رو بگیرم و در حافظه ذخیره کنم و یکسری کارهای ریاضی و پردازش سیگنال روش انجام بدم. آیا ARMبرای این کاربرد جوابگوست؟ و اگه هست چه سری از ARMمناسب اینکاره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط zathura
                  با تشکر از دوستانی که پاسخ دادند. دوستی گفته بودند چطور میشه که فرکانس افت کنه؟! منظور از افت فرکانس این نیست که مثل ولتاژ مقدار فرکانس کم بشه. بلکه منظور اینه که با توجه به آثار الکترو مغناطیسی و نویز و ... که فرکانسهای بالا به جا می ذاره , اگه بخوایم تو یه مدار میکرو از فرکانس 100 MHz استفاده کنیم , عملکرد مدار مختل میشه و ناچار میشیم سرعت رو پایین بیاریم. مثلا آیا شما دیدید که تو یه مدار با ARM Cortex M3 اسیلاتور 100 MHz استفاده کنن؟! در حالیکه تو مشخصات Cortex M3 فرکانس 100 MHz رو ذکر کرده.
                  Any Way ....
                  من می خوام کار پردازش سیگنال انجام بدم. همونطور که قبلا گفتم یه سیگنال آنالوگ دارم که می خوام هارمونیکهای اون رو ازش استخراج کنم و دامنه و فاز هارمونیکها رو با هم مقایسه کنم. سرعت نمونه برداری از این سیگنال باید 1ms باشد. یعنی هر 1ms یه نمونه از سیگنال رو بگیرم و در حافظه ذخیره کنم و یکسری کارهای ریاضی و پردازش سیگنال روش انجام بدم. آیا ARMبرای این کاربرد جوابگوست؟ و اگه هست چه سری از ARMمناسب اینکاره؟
                  تو STM ظاهرا cortex M4 یه واحد DSP داره که می تونید براش واسه این کار استفاده کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط zathura
                    مثلا آیا شما دیدید که تو یه مدار با ARM Cortex M3 اسیلاتور 100 MHz استفاده کنن؟! در حالیکه تو مشخصات Cortex M3 فرکانس 100 MHz رو ذکر کرده.
                    سلام
                    اسیلاتور 100M نداره چون نیاز نداره خودش واحد PLL داره و فرکانس می رسونه به 100 توی مشخصاتشم درست نوشته خالی نبسته که
                    معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
                    اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
                    آموزش Modelsim

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X