اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فرق امواج(سیگنال؟) الکترو مغناطیس با الکتریکی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فرق امواج(سیگنال؟) الکترو مغناطیس با الکتریکی

سلام
    اول از همه فرق این دوتا رو میخواستم بدونم بعدشم میخواستم بدونم توی این کابل (سیم)lanخونه که به مدوم وصل میکنیم چه نوع سیگنالی انتقال پیدا میکنه؟الکتریکی یا اللکترومغناطیسی؟از مودم تا آی اس پی روی خط تلفن چطور ؟ بعدش میخواستم بدونم توی کامپیوتر روی مدارات سیگنال الکتریکیه یا الکترو مغناطیسی؟(دی سی هست یا ای سی؟)
    توی plc ها(که از روی کابل برق داده های شبکه انتقال میدن) چطوریه؟ اونجا فقط سیگنال الکتریکی هست؟وقتی داده میخوان روی کابل برق انتقال بدن داده رو هم با سیگنال الکتریکی انتقال میدن یا الکترو مغناطیسی؟

اضافه شده در تاریخ :
    کسی نیست ج بده؟
    مخم دیگه هنگ کرده خدایی(چقدر بده آدم یه استاد خوب نداشته باشه که همیشه بتونه بره پیشی ازش سوال کنه ,خیلی سخته )
    :sad:

پاسخ : فرق امواج(سیگنال؟) الکترو مغناطیس با الکتریکی

سلام
    سیگنال الکتریکی بر پایه شارش الکترون هست و الکترومغناطیسی بر پایه میدان الکتریکی و مغناطیسی
    مثلا در مورد مودم از مودم تا سیستم شما الکتریکی هست و از مودم تا مخابرات(البته تا جایی که سیم هست) اونجور که دوستان گفتن به صورت الکترومغناطیسی هست وسیم تقریبا نقش یه انتن رو بازی میکنه و اونجایی هم که فیبرنوری هست باز الکترومغناطیس هست ....
    سیگنال ها در کامپیوتر عموما الکتریکی هستند و میتونند dc یا ac باشند البته لفظ ac چندان مناسب نیست چون دارای یک تناوب خاص نیستند و بهتره بگیم جریان متغییر هستند
    اننقال داده روی کابل برق هم فکر کنم الکتریکی باشه
    با سپاس

دیدگاه

پس داده های دیجیتال همه شون الکتریکی هستن؟(موج الکتریکی؟)

دیدگاه

نه بحث دیجیتال یا انالوگ بودن جداست ، هر دو میتونن انالوگ یا دیحیتال باشن
        به زبون ساده هر جا فقط چند تا مقدار خاص داشته باشید دیجیتال هست مثل سیستم باینری که صفر و یک هست و هر جا مقادیر پیوسته باشن و بین هر دو مقدار بتونید مقدار دیگه ای داشته باشید میشه انالوگ
        با سپاس

دیدگاه

هر جا که سیم باشه الکتریکی هست که به صورت پالس یا غیر پالس هست.معمولا پالس ها برای دیجیتال هستن.و تلفن هم یه سیستم آنالوگ هست که مودم این سیگنال های آنالوگ رو به دیجیتال تبدیل میکنه.
          هر جا هم که بسیسم باشه الکترو مغناطیس هستوچون من که جایی ندیدم بشه الکترومغناطیس رو از سیم به جایی انتقال بدن.مثل تلویزیون و اینا.اگه مودمت وایرلس باشه که حتما الکترومغناطیسی به لپ تاپت میفرسته (اگه از کابل استفاده نکنی و با وایرلس باشی).اینجوریه که سیگنال های دیجیتالی بر روی موج آنالوگ سوار میشن (مدوله)و به سو ی هدف میرن و بعد اونجا دیکد(دمولاسیون) میشن.( درس :nerd:مخابرات )
          هر چی بلد بودم گفتم :mrgreen:
          به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
          (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

الان پس یعنی هرجا که سیم لن و غیرو ه و زالک باشه (کلا هرجا که سیم باشه )امواج الکتریکی هست؟یعنی الکترون انتقال پیدا میکنه؟
            پس چرا توی کتاب شبکه تننباوم نوشته موج الکترو مغناطیس با فرکانس مثلا 10با توان 8در کابل تویستد پیر و کواکسیال استفاده میشه؟
            اگه اینجوره که هر جا سیم باشه الکتریکی یعنی برق هست پس چجوری میان تقسیم فرکانس رو روی کابل انجام میدن؟مگه برق روی یک شی فلزی که رسانا هست به همه جاش سرایت نمیکنه؟(منظورم اینه که به یه تیکه از رسانا برق بدیم کلش برق دار میشه؟)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hosseinam1370
              هر جا که سیم باشه الکتریکی هست که به صورت پالس یا غیر پالس هست.معمولا پالس ها برای دیجیتال هستن.و تلفن هم یه سیستم آنالوگ هست که مودم این سیگنال های آنالوگ رو به دیجیتال تبدیل میکنه.
              هر جا هم که بسیسم باشه الکترو مغناطیس هستوچون من که جایی ندیدم بشه الکترومغناطیس رو از سیم به جایی انتقال بدن.مثل تلویزیون و اینا.اگه مودمت وایرلس باشه که حتما الکترومغناطیسی به لپ تاپت میفرسته (اگه از کابل استفاده نکنی و با وایرلس باشی).اینجوریه که سیگنال های دیجیتالی بر روی موج آنالوگ سوار میشن (مدوله)و به سو ی هدف میرن و بعد اونجا دیکد(دمولاسیون) میشن.( درس :nerd:مخابرات )
              هر چی بلد بودم گفتم :mrgreen:
              الکترومغناطیس از سیم هم عبور میکنه
              مثلا در همین سیستم adsl انگار شما انتن فرستنده رو به انتن گیرنده با سیم متصل کرده باشید
              با سپاس

دیدگاه

از سیم نمیدونستم.جالبه ها.
                ولی بیسیم مطمعنم که الکترومغناطیس هست.وگرنه میشد الکتریسیته رو بدون سیم انتقال داد.و به تیر برق نیاز نبود.
                باز دوستان ببینیم چی میگن.
                به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
                (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

اگه بخوام یه خورده توضیح بدم(که البته خیلی برم تو جزئیاتش خودم هم گیر میکنم! )

از درس مغناطیس میدونیم که ما دونوع میدان داریم : الکتریکی ( مثل میدان تو سیم پیچ ترانس) - مغناطیسی ( مثل میدان اطراف آهن ربا ) که به لحاظ برداری این دو میدان برهم عمود هستند.(امیدوارم اشتباه نگفته باشم.اگه اشتباهه بگین تا یاد بگیرم و متن رو اصلاح کنم)
                  هرجا که سیم وجود داره که دوطرفش به جایی وصله و اصطلاحا مدار بسته ای وجود داره، سیگنال الکتریکی هست که میتونه فرکانسی هم داشته باشه و ممکن هست تشعشع هم بکنه. کابل LAN و سیم تلفن و... همشون الکتریکی هستن.

دیدگاه

میدان الکتریکی هم سرعتش 2*10به توان8 هست؟
                    این سوال پس چی میشه؟میدان الکتریکی با خود جریان الکتریکی فرق داره؟یعنی توی میدان الکتریکی برای انتقال داده که الان اینجا بیان شده بازم شار الکترون داریم؟یا مثل میدان مغناطیسی هستش؟

دیدگاه

جواب همه سوالات در درس الکترومغناطیس هست.
                      هر جا جریان الکتریکی یا میدان الکتریکی متغیر با زمان داشته باشیم، میدان مغناطیسی هم خواهیم داشت.
                      هر جا هم که میدان مغناطیسی متغیر با زمان داشته باشیم در صورتی که رسانا در آن میدان وجود داشته باشد در آن ولتاژی متناسب با آهنگ تغییرات شار مغناطیسی ایجاد می شود.
                      این قوانین، اساس کار ترانسفورماتور هستند.
                      سرعت انتشار امواج الکترومغناطیسی هم c=3*10 متر بر ثانیه است.
                      لطفاً برای انجام پروژه های دانشجویی پیام خصوصی نفرستید.
                      لطفاً سؤالاتی که در انجمن قابل طرح شدن هستند پیام خصوصی نکنید.
                      با تمام وجود گناه کرديم اما نه نعمتش را از ما گرفت نه گناهان ما را فاش کرد اطاعتش کنيم چه مي کند؟"دکتر شريعتي"
                      اگر جايي که ايستاده ايد را نمي پسنديد، عوضش کنيد شما درخت نيستيد!! "پاسكال"
                      يا به اندازه ي آرزوهايت تلاش کن يا به اندازه تلاشت آرزو کن. "شکسپير"

دیدگاه

باسلام.

سوالی که اینجا پیش میاد اینکه که هر نوع جریان الکتریکی اعم از جریان dc یا ac می تونن امواج الکترومغناطیسی رو ایجاد کنن ،یا نه تولید موج الکترومغناطیسی فقط توسط جریان acتشکیل میشه. لطفا در این باره توضیح بدین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimayh
                          باسلام.

سوالی که اینجا پیش میاد اینکه که هر نوع جریان الکتریکی اعم از جریان dc یا ac می تونن امواج الکترومغناطیسی رو ایجاد کنن ،یا نه تولید موج الکترومغناطیسی فقط توسط جریان acتشکیل میشه. لطفا در این باره توضیح بدین.
                          جریان (مستقیم یا متناوب)تولید میدان الکتریکی میکنند،تغییرات جریان باعث تغییرات میدان الکتریکی و ایجاد میدان مغناطسی میشه.
                          قبل از دويدن بايد راه رفتن ياد گرفت.

دیدگاه

فکر کنم جریان چه dcباشه چه acمیدان مغناطیسی یا همون شار مغناطیسی رو به وجود میارن فقط سوالم اینه که امواج مغناطیسی رو فقط جریان متناوب میتونه ایجاد کنه یا جریان مستقیم هم میونه.از کمکتون ممنون میشم اگه راهنماییم کنید. :question:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimayh
                              فکر کنم جریان چه dcباشه چه acمیدان مغناطیسی یا همون شار مغناطیسی رو به وجود میارن فقط سوالم اینه که امواج مغناطیسی رو فقط جریان متناوب میتونه ایجاد کنه یا جریان مستقیم هم میونه.از کمکتون ممنون میشم اگه راهنماییم کنید. :question:
                              فک کنم اینطور باشه:(اگه اشتباه تصحیح کنید)
                              فرکانس های بالای 20 کیلو هرتز میتونن از انتن خارج شن و به این شکل امواج الکترو مغناطیسی تشکیل میشن.
                              بزرگترین لذت انجام کاریست که میگویند نمیتوانی !!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X