اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در طراحی تقویت کننده امیتر مشترک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در طراحی تقویت کننده امیتر مشترک

سلام دوستان . سوالی در مورد طراحی یک تقویت کننده امیتر مشترک دارم که خودم موندم توش...
    شکل زیر تو دستور کار آزمایشگاه هستش و من نمیدونم چطوری مقادیر مقاومتها و خازنها رو جاگذاری کنم توی مدار
    خیلی ممنون میشم اگه کمکم کنین دوستان.
    مقادیر R1 R2 Re RL Cc Cb Ce Vs رو میخوام

پاسخ : کمک در طراحی تقویت کننده امیتر مشترک

با سلام اول اینکه با فرض b=200که البته باید در ازمایشگاه اندازه بگیریدش.در باند میانی از این فرمول ها بهره بگیرید
    gm=ic/vt=3m/25m=0.12
    ,rp=b/gm=200/0.12=1666
    RC//RL=22K//RL
    Rin=R1//R2//rp
    AV=VO/VI*VI/VS
    VO/VI=gm*rc//rl
    VI/VS=Rin/ (Rin+100

[img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]
    وبسایت ختم صلوات
    http://www.salavaty.com/

دیدگاه

خیلی خیلـــی ممنون مهندس . یه راههایی بود که یادم رفته.. مثلا vce = vcc/2 و Re = Rc/5
      متاسفانه نه منبعی برای مطالعه دارم و نه وقت زیاد...
      برام خیلی مهمه که مقدار مقاومتها و خارنها رو پیدا کنم

دیدگاه

خواهش می کنم کتاب الکترنیک 3 و متممش برای انتشارات دانشگاه امام حسین تالیف اباذر خرمی کتاب خوبیه. برای فرکانس قطع پایینم
        اول برای محاسبه امپدانس از دید خازن ce
        A=rp+ R1//R2//100 / 1+B
        RCE=RE//A
        FL=1/2*3.14*CE*RCE
        [img width=165 height=100]http://www.askdin.com/gallery/images/29839/1___________5.png[/img]
        وبسایت ختم صلوات
        http://www.salavaty.com/

دیدگاه

سلام

برای چی vce = vcc/2?

یعنی 6 ولت روی ترانزیستور تلف بشه؟

دیدگاه

سلام . تو امیتر مشترک تا جایی که من یادمه ولتاژ Vce نصف ولتاژ منبع میشد..
            دوستان اگه کمک کنین خیلی ممنون میشم...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Motorhead
              اگر درست حساب کرده باشم ولتاژ کلکتور ما می شود 5.4 پس ولتاژ امیتر چی می شود

دیدگاه

مهندسان عزیز کسی نیست بتونه کمکم کنه؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Motorhead
                  برای بایاس صحیح و ایجاد ماکزیمم خروجی بهتره که ولتاژ کلکتور-امیتر نصف ولتاژ تغذیه باشه.چرا؟
                  برای اینکه وقتی ولتاژ ورودی سینوسی هست،دوتا حالت حداکثر و حداقل توی پیک مثبت و منفی ولتاژ ورودی وجود داره. تو این حالت ها ترانزیستور حداکثر به اشباع میره که ولتاژ دوسر کلکتور-امیتر میشه حدود 0.2 ولت و حداقل به قطع میره که ولتاژ کلکتور-امیتر میشهVcc پس بهترین حالت برای بایاس وسط این ها هست که میشه
                  ولتاژ حالت اشباع+ولتاژ حالت قطع ( همون Vcc ) تقسیم بر 2 که تقریبا همون نصف Vcc میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                    برای بایاس صحیح و ایجاد ماکزیمم خروجی بهتره که ولتاژ کلکتور-امیتر نصف ولتاژ تغذیه باشه.چرا؟
                    برای اینکه وقتی ولتاژ ورودی سینوسی هست،دوتا حالت حداکثر و حداقل توی پیک مثبت و منفی ولتاژ ورودی وجود داره. تو این حالت ها ترانزیستور حداکثر به اشباع میره که ولتاژ دوسر کلکتور-امیتر میشه حدود 0.2 ولت و حداقل به قطع میره که ولتاژ کلکتور-امیتر میشهVcc پس بهترین حالت برای بایاس وسط این ها هست که میشه
                    ولتاژ حالت اشباع+ولتاژ حالت قطع ( همون Vcc ) تقسیم بر 2 که تقریبا همون نصف Vcc میشه.
                    در این مسئله نمی شود چون ولتاژ کلکتور می شود 5.4 ولتاژ امیتر منفی می شود

دیدگاه

نوشته اصلی توسط soltanfarid
                      دوست عزیز من مقادیر مجهول رو میخوام. برام اینا زیاد مهم نیست.. خیلی ممنون.

دیدگاه

امیتر که به زمین وصله.چطور منفی میشه؟در کل متوجه دلیلتون نشدم؟

این فایل هم مراحل طراحی 3 طبقه تقویت کننده با بهره کل 10 رو نشون میده. دقیق همین که شما میخواین نیست ، اما میتونه راهنماییتون کنه.

http://s1.picofile.com/file/7262602896/Tr_Amp_with_AV_10.rar.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                          امیتر که به زمین وصله.چطور منفی میشه؟در کل متوجه دلیلتون نشدم؟

این فایل هم مراحل طراحی 3 طبقه تقویت کننده با بهره کل 10 رو نشون میده. دقیق همین که شما میخواین نیست ، اما میتونه راهنماییتون کنه.

http://s1.picofile.com/file/7262602896/Tr_Amp_with_AV_10.rar.html
                          در حالت دی سی خازن مدار باز است و در امیتر مقاومت داریم

دیدگاه

در حالت دی سی خازن مدار باز است و در امیتر مقاومت داریم
                            خیلی ممنونم از اینکه یادآوری فرمودین خازن تو حالت DC مدار باز هست!!

لطفا اصول طراحی اولیه تقویت کننده رو مطالعه بفرمایین.
                            من به حالت تئوری و شفاهی و به حالت ساده خط بار و طراحی براساس اون رو توضیح دادم.درسته که شکل رو دقیق نگاه نکردم و اشتباهی گفتم که امیتر به زمین وصله؛ اما اساس طراحی و خط بار همین هست.امیتر مستقیم به زمین وصل باشه یا نباشه هم فرقی نمیکنه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                              خیلی ممنونم از اینکه یادآوری فرمودین خازن تو حالت DC مدار باز هست!!

لطفا اصول طراحی اولیه تقویت کننده رو مطالعه بفرمایین.
                              من به حالت تئوری و شفاهی و به حالت ساده خط بار و طراحی براساس اون رو توضیح دادم.درسته که شکل رو دقیق نگاه نکردم و اشتباهی گفتم که امیتر به زمین وصله؛ اما اساس طراحی و خط بار همین هست.امیتر مستقیم به زمین وصل باشه یا نباشه هم فرقی نمیکنه.
                              اگر مستقیم به زمین باشد گین مدار ما بدجوری می افته تو این مدار گین از قبل تعیین شده gRcباید دنبال ولتاژ امیتر گشت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X