اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوالی در مورد IF رادیو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوالی در مورد IF رادیو

سلام
    با کاربرد و نوع رنگهای آی اف ها و بوبین های نوسان ساز آشنایی دارم و میدونم که تست شان مثل ترانس هستش.
    یعنی با توجه به شکل زیر پایه های 1 و 2 و 3 بایستی به هم راه بدهند. همینطور پایه های 4 و 5 به هم.

ولی من اخیرا چند تا از همین آی اف ها رو با رنگهای مختلف از پاساژ امجد تهیه کردم که موقع تست فقط پایه های 1 و 3 به هم راه می دهند و بقیه ظاهرا هیچ اتصالی ندارند!!
    نکته قابل توجه اینجاست که در همه رنگها حتی قرمز ( نوسان ساز) و یا سفید و .... همین اتفاق تکرار شد. البته یه چند تایی هم به همون روش تستی که اول اشاره کردم جواب داد ( که البته بعضی هاشون قبلا تهیه شده بودند)

به نظر شما آیا آی اف های من با توجه به نو بودن معیوب هستند یا کاربرد دیگری غیر از فرکانس های رادیویی دارند؟؟؟

پاسخ : سوالی در مورد IF رادیو

تا جایی که من میدونم ترانس IF بعنوان کوپلاژ و فیلتر LC بین طبقات بکار میره و چون از دو سیمپیچ تشکیل شده عدم وجود ارتباط بین پایه های هر طرف توجیهی نداره مگر دو حالت اول اینکه شما برای تست از حالت تست اتصال کوتاه مولتیمتر استفاده کرده باشید و اهم اون کویل از رنج کاری این حالت که معمولا 2کیلو اهم هست بیشتر بوده که البته احتمالش ضعیفه و یا اینکه قطعه چینی هست که دیگه نیازی به توضیح نداره.چند وقت پیش یک سری ترانزیستور قدرت چینی گرفتم که نو بودند ولی اکثرشون اتصال کوتاه داخلی داشتند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behrouz_t
      تا جایی که من میدونم ترانس IF بعنوان کوپلاژ و فیلتر LC بین طبقات بکار میره و چون از دو سیمپیچ تشکیل شده عدم وجود ارتباط بین پایه های هر طرف توجیهی نداره مگر دو حالت اول اینکه شما برای تست از حالت تست اتصال کوتاه مولتیمتر استفاده کرده باشید و اهم اون کویل از رنج کاری این حالت که معمولا 2کیلو اهم هست بیشتر بوده که البته احتمالش ضعیفه و یا اینکه قطعه چینی هست که دیگه نیازی به توضیح نداره.چند وقت پیش یک سری ترانزیستور قدرت چینی گرفتم که نو بودند ولی اکثرشون اتصال کوتاه داخلی داشتند.
      سلام
      بله درست می فرمائید ، من هم قبول دارم نباید پایه های دو طرف به هم اتصالی داشته باشند و فقط به همون روشی که گفتم باید باشد. ولی نمیدونم چرا با اینکه نو بودن اینطوری شد؟؟؟ حتی با اهم بالای مولتی متر هم جواب نداد!
      البته علاوه بر کوپلاژ و فیلتری که عرض کردید رنگ قرمز این نوع ترانس ها مختص ایجاد نوسان با فرکانس 455 کیلوهرتز در موج AM رادیو هستش. واسه FM هم فرکانس نوسان ساز حدود 10.5 مگاهرتز هستش ولی رنگ بوبین اونو فراموش کردم. همینطور در فرکانس های مورد استفاده در تلویزیون از رنگهای دیگری استفاده میشه

دیدگاه

من به مقتضای کارم این ترانسها رو از همه رنگ و به تعداد زیاد دارم دیروز بعضی از اونها رو تست کردم و نتیجه این شد که پایه های هر طرف به هم راه میدند و مسلما ترانسهای شما معیوبند ولی یک پیشنهاد دارم قسمت جعبه فلزی این ترانسها براحتی از هسته جدا میشه و براحتی هم سوار میشه کافیه با احتیاط یک مقدار از کنار پایه ها با چاقو به جعبه فلزی فشار بیارید بعد از برداشتنش میتونید داخلش رو ببینید ممکنه قطعی از محل اتصال سیم به پایه های خروجی باشه که با یک لحیمکاری ساده حل میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behrouz_t
          من به مقتضای کارم این ترانسها رو از همه رنگ و به تعداد زیاد دارم دیروز بعضی از اونها رو تست کردم و نتیجه این شد که پایه های هر طرف به هم راه میدند و مسلما ترانسهای شما معیوبند ولی یک پیشنهاد دارم قسمت جعبه فلزی این ترانسها براحتی از هسته جدا میشه و براحتی هم سوار میشه کافیه با احتیاط یک مقدار از کنار پایه ها با چاقو به جعبه فلزی فشار بیارید بعد از برداشتنش میتونید داخلش رو ببینید ممکنه قطعی از محل اتصال سیم به پایه های خروجی باشه که با یک لحیمکاری ساده حل میشه.
          پیشنهاد خوبی بود . ممنون
          راستی اگه بخوام اینارو تهیه کنم جایی سراغ دارید یا خودتان احتمالا میفروشید که من بصورت اینترنتی اقدام کنم. هزینه هاش هم مسئله ایی نیست!

دیدگاه

شما چک کنید اگر موفق نشدید و نتونستید از بازار نوع خوبش رو تهیه کنید پیام بدبد در خدمتم.

دیدگاه

غتغتتتاغتاالتالع

دیدگاه

نوشته اصلی توسط samanbeygi.ir نمایش پست ها
                غتغتتتاغتاالتالع
                مرد حسابی به جای چرت و پرت نوشتن واسه رفع محدودیت ایجاد تاپیک لااقل سوالت رو توی تاپیک مرتبط بپرس!
                با این کارت باعث میشی سوالات بقیه هم توی تایم لاین دیده نشه!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X