اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مدار درایور موتور DC با ولتاژ کاری 24 ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مدار درایور موتور DC با ولتاژ کاری 24 ولت

با سلام خدمت شما دوستان عزیز
    بنده به دنبال راه حلی مناسب برای راه اندازی یک موتور پرقدرت 24 ولتی که باجریان حدودا4 آمپر راه اندازی می شود هستم.
    مداراری را طراحی کرده بودم که می بایست دو موتور به آن متصل شود و یک میکروکنترلر وظیفه تحریک 4 رله را به عهده داشت تا موتور ها بتوانند جهت خود را با فرمان میکرو تغییر دهند اما متاسفانه جریان برگشتی آنقدر زیاد بود که رله ها قفل می کردند ناگفته نماند به دلیل جریان مصرفی با لا از ترانزیستور استفاده نکردم
    از دوستان عزیز خواهشمندم پیشنهادات خود را برای راه اندازی این موتور به بنده بدهند.

پاسخ : مدار درایور موتور DC با ولتاژ کاری 24 ولت

با سلام
    مشکل جریان برگشتی با دیود قابل حل نبود؟مثل کاری که برای راه اندازی موتور dc انجام میدن؟
    از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

سلام
      متاسفانه کار ساز نبود.

دیدگاه

یعنی حتی با Fast diode هم جواب نگرفتید؟
        از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

سلام
          دوست عزیز این مشکل را بنده با pwm شاید بتوانم تا حدودی حل کنم دلیل اینکه در مدار قبلی رله ها قفل می کردند تعویض چرخش موتورها و استفاده از حداکثر جریان باطری در یک لحضه کوتاه بود که حتی در برخی از مواقع دیود ها آسیب می دیدند.

دیدگاه

می تونید شماتیک مدارتون رو بذارید؟
            There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

سلام
              سه راه به نظر من میرسد اول اضافه کردن یک رله ترمز به اینصورت که زمان تغییر جهت گردش برای مدت کوتاهی پس از قطع جریان موتور فعال ودو سر موتور را اتصال کوتاه کرده که در این حالت موتور سریعا ترمز میکند( در صورتی که موتور با مغناطیس دائم باشد) وسپس رله تعویض جهت گردش فعال شود که برنامه وزمانبدی آن اگر بار ثابت باشد میتواند به صورت تجربی محاسبه گردد واگر با متغیر باشد احتمالا نیاز به فیدبک مثلا فیدبک از جریان موتور یا سنسورهای دور شمار دارید
              راه دوم قراردادن محدود کننده جریان در سر راه منبع تغذیه برای محدود کردن جریان موتور در حدود مجاز برای همان مدار رله ای توسط یک مدار ساده ترانزیستور ی.
              راه سوم استفاده از پل ترانزیستوری و PWMکه در این حالت میتواید در یکی از مسیرهای جریان با استفاده از مقاومت از جریان موتور نمونه برداری وبا کنترل PWM جریان موتور را محدود کنید.
              موفق باشید.

دیدگاه

از پل و PWM استفاده کن . از مقدار جریان و جهت آن نمونه برداری کن ودر لحظه مطلوب تغییرات را اعمال کن. از ترمزهای الکترونیکی نیز غافل نشو.
                در دگرگونی احوالات است که جوهره مردان بزرگ روزگار مشخص می شود.

دیدگاه

سلام
                  اگه بتونی از L298 استفاده کنی کل مشکلاتت حل میشه
                  خیلی باحاله

دیدگاه

من با موس فت و pwm راحت 4 امپر 24 ولت رو راه انداختم(موتور برف پاکن اتوبوس)
                    ما زنده به آنیم که آرام نگیریم موجیم که آسودگی ما عدم ماست

وقتی یک ملت برای فرهنگ و نژاد و ملیت خویش ارزشی قائل نشد و حقی را که طبیعت برای نگاهداری نژاد پاکش به او ارزانی داشته بود پایمال ساخت و به بیگانگان روی آورد و تسلیم شد دیگر حق ندارد از شکست و بدبختی سیاسی که خودش باعث آن شده است شکایت کند .ادولف هیتلر

r.babazadeh@yahoo.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X