اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پروژه اندازه گیری دما به وسیله PT100

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پروژه اندازه گیری دما به وسیله PT100

سلام دوستان
    با توجه به بحث هایی که قبلا توی این انجمن در مورد اندازه گیری دما به وسیله PT100 و میکرو انجام شده بنده به ساده ترین روش ممکن و بدون استفاده از پ امپ و ADC خارجی مداری رو ساختم که با حداکثر خطای یک درجه دما رو به وسیله PT100 اندازه گیری میکنه. :applause:
    البته این مدار هنوز یک اشکال مهم داره که امیدوارم با کمک همدیگه اون رو برطرف کنیم.
    شماتیک مدار رو ملاحظه میکنید:

این مدار تشکیل شده از یک عدد مگا 16 با کریستال خارجی 8 مگاهرتز و چند عدد پتانسیومتر!
    توضیحات اولیه:
    سنسور PT100 رو با یک مقاومت دقیقا" 4.9 کیلو سری میشه و مطابق شکل به مجموعه اونها 5 ولت اعمال میشه،
    به پایه های ثابت یک پتانسیو متر 10 کیلو هم 5 ولت اعمال و سر وسطش در حالی که ولتاژ رو دقیقا نصف میکنه به پایه AREF میکرو وصل میشه
    بقیه اتصالات هم مطابق شکل انجام میگیره
    حالا تا اینجا رو داشته باشید در صورت استقبال دوستان روش کالیبره کردن و ... رو هم توضیح میدم.
    فایل ها رو جدا جدا قرار میدم چون نرم افزار WinRAR رو کامپیوترم کار نمیکنه
    فایل پروتئوس شبیه سازی:
    http://s4.picofile.com/file/7750758602/des2.dsn.html
    فایل هگز مخصوص فایل شبیه سازی:
    http://s4.picofile.com/file/7750761070/pt100.hex.html
    فایل هگز برای پیاده سازی عملی مدار:
    http://s4.picofile.com/file/7750764622/pt100_original.hex.html
    علت وجود دوفایل هگز متفاوت برای شبیه سازی و حالت عملی خطای نرم افزار پروتئوس برای شبیه سازی مد دیفرانسیل ADC میکرو هست ضمنا توی شبیه سازی ممکنه تا دو درجه خطا مشاهده کنید اما در عمل این مقدار کمتر از 1 هست

پاسخ : پروژه اندازه گیری دما به وسیله PT100

نوشته اصلی توسط akamseda
    سلام دوستان
    با توجه به بحث هایی که قبلا توی این انجمن در مورد اندازه گیری دما به وسیله PT100 و میکرو انجام شده بنده به ساده ترین روش ممکن و بدون استفاده از پ امپ و ADC خارجی مداری رو ساختم که با حداکثر خطای یک درجه دما رو به وسیله PT100 اندازه گیری میکنه. :applause:
    البته این مدار هنوز یک اشکال مهم داره که امیدوارم با کمک همدیگه اون رو برطرف کنیم.
    شماتیک مدار رو ملاحظه میکنید:

این مدار تشکیل شده از یک عدد مگا 16 با کریستال خارجی 8 مگاهرتز و چند عدد پتانسیومتر!
    توضیحات اولیه:
    سنسور PT100 رو با یک مقاومت دقیقا" 4.9 کیلو سری میشه و مطابق شکل به مجموعه اونها 5 ولت اعمال میشه،
    به پایه های ثابت یک پتانسیو متر 10 کیلو هم 5 ولت اعمال و سر وسطش در حالی که ولتاژ رو دقیقا نصف میکنه به پایه AREF میکرو وصل میشه
    بقیه اتصالات هم مطابق شکل انجام میگیره
    حالا تا اینجا رو داشته باشید در صورت استقبال دوستان روش کالیبره کردن و ... رو هم توضیح میدم.
    فایل ها رو جدا جدا قرار میدم چون نرم افزار WinRAR رو کامپیوترم کار نمیکنه
    فایل پروتئوس شبیه سازی:
    http://s4.picofile.com/file/7750758602/des2.dsn.html
    فایل هگز مخصوص فایل شبیه سازی:
    http://s4.picofile.com/file/7750761070/pt100.hex.html
    فایل هگز برای پیاده سازی عملی مدار:
    http://s4.picofile.com/file/7750764622/pt100_original.hex.html
    علت وجود دوفایل هگز متفاوت برای شبیه سازی و حالت عملی خطای نرم افزار پروتئوس برای شبیه سازی مد دیفرانسیل ADC میکرو هست ضمنا توی شبیه سازی ممکنه تا دو درجه خطا مشاهده کنید اما در عمل این مقدار کمتر از 1 هست
    سلام
    دوست عزیز اگه فایل کدویژنشو بزاری فک کنم بیشتر به درد همه بخوره ...و مدارتو توضیح بدی ....
    امکانش هست دقت دماسنج رو بیشتر کرد ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط کیوان قاسمی
      سلام
      دوست عزیز اگه فایل کدویژنشو بزاری فک کنم بیشتر به درد همه بخوره ...و مدارتو توضیح بدی ....
      بدون ADC خارجی دقت از این بیشتر نمیشه اما با توجه به اینکه PT100 برای رنج های بالای دما استفاده میشه دقت یک درجه مقدار مطلوبی هست. مثلا فکر نمی کنم توی دمای بالای 100 درجه یک درجه چندان اهمیتی داشته باشه
      فایل کدویژن رو هم قرار میدم اما همونطور که گفتم این مدار هنوز تکمیل نشده و برای تکمیلش احتیاج به کمک دوستان دارم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akamseda
        بدون ADC خارجی دقت از این بیشتر نمیشه اما با توجه به اینکه PT100 برای رنج های بالای دما استفاده میشه دقت یک درجه مقدار مطلوبی هست. مثلا فکر نمی کنم توی دمای بالای 100 درجه یک درجه چندان اهمیتی داشته باشه
        فایل کدویژن رو هم قرار میدم اما همونطور که گفتم این مدار هنوز تکمیل نشده و برای تکمیلش احتیاج به کمک دوستان دارم
        درسته فقط خواستم بدونم میشه حساس ترش هم کرد
        خب کجاش مشکل داره ؟عملی تست کردی ؟ من خودم دنبال shtx11 هستم ولی pt100 واسه توی آب هم خوبه :nice:
        اون پستی که دوستان واسه pt100 با adc خارجی گذاشتن خیلی شلوغ شده باید یکی بیاد زحمت بکشه دسته بندی کنن .. :sad:

دیدگاه

درسته فقط خواستم بدونم میشه حساس ترش هم کرد
          خب کجاش مشکل داره ؟عملی تست کردی ؟ من خودم دنبال shtx11 هستم ولی pt100 واسه توی آب هم خوبه :nice:
          اون پستی که دوستان واسه pt100 با adc خارجی گذاشتن خیلی شلوغ شده باید یکی بیاد زحمت بکشه دسته بندی کنن .. :sad:
          آره عملی هم تست کردم الان دوتا سنسور PT100 دارم یکیش به یه ماژول 400 هزار تومانی شرکت دلتا وصله و اون یکی به مداری که خودم ساختم و اختلاف دماشون از همون یک درجه که گفتم بالاتر نرفته
          مشکل اصلی این مدار حساسیت به نویز هست به طوری که اگه مثلا یه منبع تغذیه سوئیچینگ کنارش روشن باشه دما پرش میکنه ضمنا این نویز مربوط به میکرو نیست بلکه به سیم های سنسور برمیگرده

دیدگاه

نوشته اصلی توسط akamseda
            آره عملی هم تست کردم الان دوتا سنسور PT100 دارم یکیش به یه ماژول 400 هزار تومانی شرکت دلتا وصله و اون یکی به مداری که خودم ساختم و اختلاف دماشون از همون یک درجه که گفتم بالاتر نرفته
            مشکل اصلی این مدار حساسیت به نویز هست به طوری که اگه مثلا یه منبع تغذیه سوئیچینگ کنارش روشن باشه دما پرش میکنه ضمنا این نویز مربوط به میکرو نیست بلکه به سیم های سنسور برمیگرده
            واسه سنسورت یک استوانه درست کن به طوری که سنسور توش قرار بگیره بعد اون ته استوانه رو بایددوتا سوراخ کنی مثل برج دیدبانی اینو یه تراشکار میتونه بسازه حالا سنسورو روی یک بورد کوچیک لحیم کن بدنشو با چسب دوقولو عایق کن فقط سر سنسور معلوم بشه... از این بورد هم دو کابل شیلد دار بیار بیرون ببر بده به میکروت .فک کنم اون جوری بهتره اگه فقط مشکلت نویزه ...

حالا کد برنامرو نمیزاری ؟ :redface:

دیدگاه

واسه سنسورت یک استوانه درست کن به طوری که سنسور توش قرار بگیره بعد اون ته استوانه رو بایددوتا سوراخ کنی مثل برج دیدبانی اینو یه تراشکار میتونه بسازه حالا سنسورو روی یک بورد کوچیک لحیم کن بدنشو با چسب دوقولو عایق کن فقط سر سنسور معلوم بشه... از این بورد هم دو کابل شیلد دار بیار بیرون ببر بده به میکروت .فک کنم اون جوری بهتره اگه فقط مشکلت نویزه ...

حالا کد برنامرو نمیزاری ؟ :redface:
              سنسوری که استفاده میکنم سنسور صنعتی هستش با برج دیدبانی و کابل شیلد دار و...

دیدگاه

سلام ببخشید
                رنج دمایی این دماسنج چقدر است تا 800 درجه میتواند نشان دهد؟

دیدگاه

درود دوست من
                  برای ثبات و دقت بیشتر میتونی 1- به جای مقاومت 4.9 کیلو از یه منبع جریان ثابت 1 میلی آمپری ترانزیستوری برای تغذیه ی سنسور استفاده کنی. 2- من کد برنامه تون رو ندیدم اما برای خواندن adc حتما میکرو رو توی مود ADC NOISE REDUCTION ببرید. نویز سی پی یو روی مبدل ADC خیلی تاثیر می گذاره.
                  پیروز باشید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad safarnejad
                    سلام ببخشید
                    رنج دمایی این دماسنج چقدر است تا 800 درجه میتواند نشان دهد؟
                    سلام
                    توی دیتا شیت این سنسور تا دمای 850 ذکر شده اما در عمل برای اندازه گیری دمایی در رنج 800 درجه از ترموکوپل استفاده میشه و از این سنسور معمولا برای دماهای کمتر از 500 استفاده میشه

دیدگاه

سلام
                      من برا گزارش کار اموزیم شدیدا به فایل کدویژن نیاز دارم تا دو روز لطفااااااااااااااا

دیدگاه

با عرض سلام
                        میشه در مورد الگوریتم برنامتون توضیح بدید؟
                        از روی ولتاژ و جریان، مقاومت سنسور رو به دست میارید بعد چه جوری این مقاومت رو به دما تبدیل می کنید؟

دیدگاه

من همین مدار با همین فایل هگز بستم ولی عدد ثابت 431 رو نشون میده و اصلا بود و نبود مداری که به ADC وصله فرقی نداره! کمک
                          جدیدترین ویرایش توسط electronic_2222; ۰۷:۰۱ ۱۳۹۵/۰۵/۲۷.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط par3eh نمایش پست ها
                            سلام

قسمت ورود به سایت غیرفعاله .ثبت نام کردم که از مظاب موردنیازمو بردارم. الان نیم ساعته که نمیتونم ورود کنم که دانلود کنم .واقعا دسترسی ب مطالب طاقت فرسا شد

دیدگاه

سلام میتونم مداری که خودم برای سنسورpt100طراحی کردم رو براتون تو تلگرام بفرستم واز درست بودن مدار مطمعن بشم متاسفانه هنوز برنامشو ندارم برای ران کردن .اگه ممکنه آی دی تلگرامتون رو برام بفرستید.ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X