اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت منبع جریان سوییچینگ با UC3842

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت منبع جریان سوییچینگ با UC3842

سلام دوستان و اساتید بزرگوار
    کسی هست که با IC های سری UC384X کار کرده باشه ؟
    مدار آماده نمیخوام فقط یک مقدار راهنمایی میخوام برا شروع چندتا سوال دارم
    منبع تغذیه فلای بک میخوام بسازم و جریان خروجی مثلا 1 آمپر و ولتاژ 30 ولت
    1) برای ساخت منبع جریان نیاز به فیدبک جریان و ولتاژ هست ؟
    2) کار پایه های 1 و 2 رو اصلا نمیفهمم که چه کار میکنن و چطوری میتونم فیدبک ولتاژ رو با این دوتا پایه درست کنم
    3) فیدبک جریانش همون پایه 3 هست ؟ یعنی دیگه نمیخواد از خروجی منبع تغذیمون فیدبک جریان بگیریم همون فیدبکی که از مقاومتی که تو سورس ماسفت گذاشتیم کافیه ؟
    من اونیم که سایه ام نداشت
    دلش رو توی کوچه جا گذاشت
    همون که تو دلش غمارو کاشت
    غیر از این سکوت چیزی برنداشت
    مرتضی خدا نگهدارت.روحت شاد و یادت گرامی و صدایت جاودان

پاسخ : ساخت منبع جریان سوییچینگ با UC3842

نوشته اصلی توسط reza_eminem67
    2) کار پایه های 1 و 2 رو اصلا نمیفهمم که چه کار میکنن و چطوری میتونم فیدبک ولتاژ رو با این دوتا پایه درست کنم
    3) فیدبک جریانش همون پایه 3 هست ؟ یعنی دیگه نمیخواد از خروجی منبع تغذیمون فیدبک جریان بگیریم همون فیدبکی که از مقاومتی که تو سورس ماسفت گذاشتیم کافیه ؟
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=54859.msg293252#msg293252
    سلام لینکه بالا رو نگاه کنید ولی یادمه استاد احمد میگفت این مدارها خوب نیستن و بهتره از آی سی ها و مداراته جدید استفاده کنید یادمه میگفت این مدارها فقط برای یادگیری خوبن.
    1) تا جایی که من میدونم بله
    3) به نظرم برای کنترله جریان فیدبکه جریانه دقیق میخواد
    ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

ممنون مسعود جان
      میشه لطف کنید بگید چه آی سی هایی ؟
      نمیخوام ماسفت داخلی داشته باشن چون هم گرونن هم اینکه وات خروجی زیادی ندارن.
      همون طور که در جریانید برای LED درایور میخوام از 5 وات تا 100 وات با یک نوع آی سی کار کنم که هم ارزون باشه هم اینکه تو بازار ایران باشه.
      سری bp که حداکثر خروجیش 30 وات هست و تو بازار ایران پیدا نمیشه.
      تا الان فکر میکردم پیچیدن ترانسش سخته ولی میبینم همش سخته پیچیدن ترانسش راحته.
      سریbp خوبیش اینه ک فیدبک نمیخواد یا شایدم من فکر میکنم نمیخواد و مدارش سادست.
      واقعا سردرگم شدم
      من اونیم که سایه ام نداشت
      دلش رو توی کوچه جا گذاشت
      همون که تو دلش غمارو کاشت
      غیر از این سکوت چیزی برنداشت
      مرتضی خدا نگهدارت.روحت شاد و یادت گرامی و صدایت جاودان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza_eminem67
        ممنون مسعود جان
        میشه لطف کنید بگید چه آی سی هایی ؟
        نمیخوام ماسفت داخلی داشته باشن چون هم گرونن هم اینکه وات خروجی زیادی ندارن.
        همون طور که در جریانید برای LED درایور میخوام از 5 وات تا 100 وات با یک نوع آی سی کار کنم که هم ارزون باشه هم اینکه تو بازار ایران باشه.
        سری bp که حداکثر خروجیش 30 وات هست و تو بازار ایران پیدا نمیشه.
        تا الان فکر میکردم پیچیدن ترانسش سخته ولی میبینم همش سخته پیچیدن ترانسش راحته.
        سریbp خوبیش اینه ک فیدبک نمیخواد یا شایدم من فکر میکنم نمیخواد و مدارش سادست.
        واقعا سردرگم شدم
        سلام.خب البته شما نباید از 5 تا صد وات با یک آی سی کار کنی تاکید میکنم نباید.چون در هر رنج توان آی سی که استفاده میشه قیمتش فرق میکنه پس اگه شما با آی سیه توان بالا درایوره توان پایین بسازی هم قیمتش به صرف نیست هم احتمالا اندازه مدار پس برای هر محدوده توان از همون آی سیه مربوط به خودش استفاده کن چون قیمتشم متناسب با همون رنجه (عموما).به عنوان مثال با کامیون یک باری رو حمل باید بکنی و با ماشین پراید یک نوع بار دیگه رو و اگه با کامیون هر باری رو حمل کنی به صرف نیست و اصرافه.
        کلا من خیلی خیلی برام کم پیش اومده که از سی یا 50 وات درایوره ال ای دی بیشتر بسازم دلیلشم اینه که سفارشش کمه شاید بشه بگم که بیشتر از 90 درصد فروش و سفارش های من زیره سی واته.
        محصولات BP تا جایی که من استفاده کردم بسیار عالین. و مثلا میتونی از BP3105 استفاده کنی که ماسفته بیرونی میخوره و برای کوچک و شکیل دراومدن کار از ماسفت های پچیک TO-251 یا 252 یا 262 استفاده کنی.
        موفق باشی.
        برای توان بالا من قبلا با TOP یا سریهای بالای وایپر کار کردم.

دیدگاه

آقا فک کنم این bp ها با بعضی از این هساه های تو بازار جواب نمیده.. یعنی فرکانس این فریتا فرق داره با هم آیا؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMITT
            آقا فک کنم این bp ها با بعضی از این هساه های تو بازار جواب نمیده.. یعنی فرکانس این فریتا فرق داره با هم آیا؟
            سلام.نه من فکر نکنم اینطور باشه.من که دارم کار میکنم عالیه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000 نمایش پست ها
              سلام.خب البته شما نباید از 5 تا صد وات با یک آی سی کار کنی تاکید میکنم نباید.چون در هر رنج توان آی سی که استفاده میشه قیمتش فرق میکنه پس اگه شما با آی سیه توان بالا درایوره توان پایین بسازی هم قیمتش به صرف نیست هم احتمالا اندازه مدار پس برای هر محدوده توان از همون آی سیه مربوط به خودش استفاده کن چون قیمتشم متناسب با همون رنجه (عموما).به عنوان مثال با کامیون یک باری رو حمل باید بکنی و با ماشین پراید یک نوع بار دیگه رو و اگه با کامیون هر باری رو حمل کنی به صرف نیست و اصرافه.
              کلا من خیلی خیلی برام کم پیش اومده که از سی یا 50 وات درایوره ال ای دی بیشتر بسازم دلیلشم اینه که سفارشش کمه شاید بشه بگم که بیشتر از 90 درصد فروش و سفارش های من زیره سی واته.
              محصولات BP تا جایی که من استفاده کردم بسیار عالین. و مثلا میتونی از BP3105 استفاده کنی که ماسفته بیرونی میخوره و برای کوچک و شکیل دراومدن کار از ماسفت های پچیک TO-251 یا 252 یا 262 استفاده کنی.
              موفق باشی.
              برای توان بالا من قبلا با TOP یا سریهای بالای وایپر کار کردم.
              سلام-این ای سی های bpرو از کجا میتونم تهیه کنم تو مشهد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza_eminem67 نمایش پست ها
                درود و سلام
                آقا رضا عزیز، وقتی پستتون رو خوندم نتونستم بیخیال بشم و از کنارش بی تفاوت رد بشم!!! چون این سوال شما همون سوالی بود که تقریبا 5 یا 6 سال پیش تو یکی از فرومها پرسیدم و متاسفانه کسی نبود که درست راهنماییم کنه و کلی وقتم تلف شد!!!! میخوام چند تا نکته در مورد درایور بهت بگم که امیدوارم خوب خوب بتونی ازشون استفاده کنی

1. تو طراحی درایور باید این نکته رو 100 درصد در نظر بگیری که درایور بدون PFC اصلا تو این بازار عرضش نداره!!!! شاید اگه 5 سال پیش بود من این حرف رو نمیزدم ولی الان قضیه فرق کرده و استاندارد و آزمایشگاه های مرجع اولین تستشون رو این پارامتره!
                2. برای هر توان از چراغ LED باید آیسی مناسب با توان چراغ رو انتخاب کنی چون در غیر اینصورت قیمت درایورت بدجوری میزنه بالا و توجیه اقتصادی نخواهد داشت.
                3. بنابه توان چراغ باید توپولوژی مربوط به درایور رو انتخاب کنی! فلایبک با سیستم ایزوله یا باک و بوست با سیستم غیر ایزوله
                4. بحث راندمان / THD و ثبات کامل جریان خروجی رو 100 درصد جدی بگیر!

حالا در پاسخ به سوالات شما با حفظ ترتیب شماره ها باید عرض کنم که
                1. برای ساخت منبع جریان روشهای متعددی هست که یکی از روش ها کنترل ولتاژ و جریان میباشد که درایورهای شرکت Meanwell برای ولتاژ و جریان یک پتانسیومتری قرار داده که هر دو رو میشه تنظیم کرد اما قدرت فیدبک ( یا همون گین ) جریان بیشتر از ولتاژه و باعث میشه که جریان تحت هر شرایطی ثابت بمونه و تغییرات رو بر روی ولتاژ اعمال کنه. اما منابع جریانی دیگه هم هستند که درایورهای چینی از این روش استفاده کردن تا قیمت تمام شده رو پایین بیارن و اونم Primary Side Regulated - PSR میباشد که هیچ فیدبکی از خروجی نمیگیرد و توسط تغذیه AUX که بر روی هسته برای تغذیه آیسی سوئیچینگ استفاده میشه جریان خروجی رو تنظیم میشه. در این حالت دقت یه خورده پایین هست و هیچ کنترلی بر روی ولتاژ خروجی نیست و ولتاژ بنابه بارهای مختلف تغییر میکنه.

2. دوست عزیز کل فیدبک ولتاژ و فیدبک جریان یعنی همین دو تا پایه !!!!! پیشنهاد میکنم به کتاب Power Supply Cookbook نوشته Marty Brown مراجعه کنید و از صفحه 100 الی 133 رو مطالعه کنید چون کلا مثال عملی هست و هر فرمولی که استفاده کرده رو با آدرسش نوشته که میتونید داخل کتاب بگیرید و پیدا کنید. درضمن فیدبک بجز اصلیترین و لازمترین مباحث مربوط به سوئیچینگ هست که باید خوبه خوب بهش تسلط داشته باشی.

3. پایه سنس جریان که از پایه سورس ماسفت گرفته میشه نمیتونه جریان خروجی رو تنظیم کنه چون جنسشون یکی نیست و ذاتشون فرق میکنه!!!! جریان پایه سورس یه جریان AC هست ولی جریان تغذیه LED یه جریان DC به حساب میاد! از طرفی جریان پایه سورس برای تنظیم دیوتی سایکل در بازه ولتاژ ورودی مثلا بین 100 الی 265 ولت AC استفاده میشه تا جریان و ولتاژ خروجی در این بازه تغییر نکنه و ثابت باشه.

کلام آخر : من طراحی درایورهای LED رو با آیسی L6562 شروع کردم و الانم با نسخه کامل این آیسی L6562A طراحیهامو انجام میدم.این آیسی یه اصلاح کننده ضریب توان هست که تا 350 وات میتونه کسینوس فی رو اصلاح کنه و در توانهای بالا به صورت بوست در مدار قرار میگیره ولی ما از توپولوژی فلایبک برای این کار استفاده کردیم تا هم بحث ایزولاسیون رو رعایت کنیم و هم پاورفکتور بالایی داشته باشیم. من با این آیسی از 15 الی 100 وات تنوستم درایور با پاورفکتور بالای 95 درصد و راندمان بالا 86 درصد طراحی کنم و جز یکی از محصولات خوب شرکت ST بحساب میاد ولی متاسفانه درایوری که با این آیسی طراحی میشه در تیراژ 1000 به پایین نمیتونه با محصولات چینی رقابت قیمتی کنه و افراد و شرکتهای خاصی که تولید بالا انجام میدن برایشون مقرون به صرفه هست. اتفاقا من یه درایور با مشخصاتی که شما نیاز دارید رو قبلا طراحی کردم که میتونید از این لینک مشاهده کنید. اگه سوالی داشتید یا نیاز به رفرنسی بود میتونید بهم ایمیل بزنید یا تو تلگرام پیام بزارید تا کمکتون کنم. البته اینم بگم که شاید دیر جواب بدم ولی حتما جواب میدم!

موفق باشید
                یا علی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X