اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از دیمر برای کنترل دور موتور تک فاز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از دیمر برای کنترل دور موتور تک فاز

میخواستم بدونم که امکان داره از دیمر های موجود در بازار که برای پنکه سقفی معمولا استفاده میشن برای کترل دور موتور تک فاز 1.5 اسب ( واتش نمیدونم چند میشه :redface استفاده کرد؟ مشکلی بوجود نمیاد؟ 400 تومن پولشه

پاسخ : استفاده از دیمر برای کنترل دور موتور تک فاز

هر اسب بخار 746 وات میشه دوست عزیز...

دیدگاه

قطعا مشکل ساز میشه
      معمولن موتورهای تکفاز رو کنترل دور نمیکنن چه برسه به اینکه بخوای از دیمر پنکه سقفی استفاده کنی

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

موتور گازی که یه آدم 90 کلیویی رو راه میبره 1 اسب بخار قدرت داره!!!
        بینم موتور پمپ آبه؟هر چی هست قدرتیه بزنی به دیمر،در جا دیمر میسوزه!!!

دیدگاه

دوستان این موتور به عنوان همزن استفاده میشه . عیبش اینه که زیادی قویه . فکر دیمر رو از پنکه سقفی گرفتم راستش زیاد از برق قدرت سر در نمیارم :redface: . اینه که از شما کمک خواستم . حالا که نمیشه از این روش استفاده کرد شما چه راهی پیشنهاد میکنید - ممنون

دیدگاه

سلام ....
            میدونیم که برای کنترل دور موتور تک فاز نمیشه از دیمر استفاده کرد .
            میدونیم که نمیشه با کنترل زاویه آتش ترایاک این کار رو کرد .
            اونچنانکه من میدونم نمیشه سیگنال AC رو توسط ترایاک برش زد و سطح زیر نمودار که بیانگر توان اعمال شده به موتور هست رو کم یا زیاد کرد چون موتور آسیب میبینه ...

سوال من این هستش که آیا میشه توسط یک ترایاک و optocupler و Zirocross مداری رو بیاندیشیم که در 20 سیکل از 50 سیکل برق شهری روشن و در بفیه زمانها خاموش باشد ...

آیا این روش درستی برای کنترل دور موتور میتونه باشه ....
            سپاس معلمی را که اندیشیدنم آموخت .... نه اندیشه ها را

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید ایلخانی
              سلام ....
              اونچنانکه من میدونم نمیشه سیگنال AC رو توسط ترایاک برش زد و سطح زیر نمودار که بیانگر توان اعمال شده به موتور هست رو کم یا زیاد کرد چون موتور آسیب میبینه ...

سوال من این هستش که آیا میشه توسط یک ترایاک و optocupler و Zirocross مداری رو بیاندیشیم که در 20 سیکل از 50 سیکل برق شهری روشن و در بفیه زمانها خاموش باشد ...

آیا این روش درستی برای کنترل دور موتور میتونه باشه ....
              این روش با زیرو کراس یا رندم فاز فقط برای موتورهای یونیورسال قابل اجراست

برای موتورهای آسنکرون باید منحنی v/f رو رعایت کنی ، یا از روش وکتور استفاده کنی .

باتوجه به توان کم موتور هزینه درایو زیاد نمیشه یکی بخر .
              از جمله ی رفتگان این راه دراز
              باز آمده ای کو که به ما گوید راز
              هان بر سر این دو راهه از روی نیاز
              چیزی نگذاری که نمی آیی باز

دیدگاه

دور موتور فن کمپرسور یخچال فریزر سوپرمارکتی رو با دیمر کنترل کردم ، موتور سوخت

دیدگاه

سلام
                  موتور پنکه سقفی هم القایی هست اما از سیم پیچ متغیر یا دیمر در جاهایی میشه برای کنترل سرعت استفاده کرد که بار چرخشی باشه نه کششی و ثانیا برای رنج های پایین توان معمولا میشه از این روش استفاده کرد
                  در موردی که شما گفتی نکته اینکه اگه از دیمر پنکه سقفی برای کنترل موتور 1.5 اسب استفاده کنی احتمال سوختن دیمر بیشتر از سوختن خود موتور هست چون تحمل جریان موتور رو نداره اما اگه بار متصل به اون تو حالت خاموشی موتور به راحتی با دست میچرخه (مثل پره پنکه) و فشاری روی موتور نیست،فکر میکنم میشه با ساخت سیم پیچ متغیری که تحمل حدود دو آمپر جریان به اضافه جریان گذرای راه اندازی رو داشته باشه سرعت رو کنترل کرد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید ایلخانی
                    سلام ....

بچه ها من بازم میگم از قدرت چیزی نمیدونم .
                    خب . این پنکه سقفی مگه یه موتور تک فاز نیست پس چطوری با دیمر سرعتش کنترل میشه؟
                    موتور پنکه سقفی هم القایی هست اما از سیم پیچ متغیر یا دیمر در جاهایی میشه برای کنترل سرعت استفاده کرد که بار چرخشی باشه نه کششی و ثانیا برای رنج های پایین توان معمولا میشه از این روش استفاده کرد
                    لحظه راه اندازی پنکه فکر میکنم بار کششی باشه درسته؟ ولی کار میکنه بدون مشکل .
                    دور موتور فن کمپرسور یخچال فریزر سوپرمارکتی رو با دیمر کنترل کردم ، موتور سوخت
                    آورین آورین :agree:

دیدگاه

دوست عزیز ببینید پنکه سقفی موتور القایی هست ولی آنچنان نیاز به قدرت نداره که باد رو به سمت پایین بفرسته<برا همین میتونن با کم کردن جریان یا ولتاژ دور آن رو کم کرد برا پنکه فرقی نداره که با دور بالا بچرخه یا پایین.در هر صورت بهش فشاری نمیآد اگه دورش رو کم کنی .تو دور کم هم اونقدر قدرت داره که باد و حرکت بده.
                      اما موتور یکم فرق داره.مثلا طراحی شده برای فرکانس 50 و قدرت 1 کیلو وات و ولتاژ 220 ،و باید در همین محدوده کار کند .حالا شما دورشو پایین بیارین قدرتش هم میآد پایین مثلا برای یک کاری که نیاز به 1 کیلو وات توان نیاز داری و یک موتور یک کیلو واتی خریدی ،اگه دورشو پایین بیاری قدرت موتورت هم پایین میآد و دیگه اون قدرت رو نداره که بار 1 کیلو واتیتو بچرخونه و بهش فشار میآد و جریان میکشه و میسوزه.برا همین تو نمیتونی با دیمر اندازه بگیری دقیقا موتورت الان چه قدرتی داره آیا داره بهش فشار میآد زیر بار یا نه،واسه همین خواهد سوخت.شما باید بستگی به قدرت مورد نیاز خودتون و دور مورد نیاز خودتون یه موتور میگرفتین یا از درایورها استفاده کنید برای کاهش سرعت که هزینش به اندازه خوده موتور هست.یا از روش های دیگه که نمیشه طبق موتورتون از اونا هم استفاده کرد.و اینم یادتون باشه که موتورها خیلی حساس تر از پنکه هستند امیدوارم که منظورمو گرفته باشین تا میتونستم ساد ه گفتم.
                      به سمت نور خورشيد حرکت کن،تو ميتوني تابش خورشيد رو حس کني ،حتي اگه کور باشي.
                      (پيش به سوي هدف)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سایمون
                        میخواستم بدونم که امکان داره از دیمر های موجود در بازار که برای پنکه سقفی معمولا استفاده میشن برای کترل دور موتور تک فاز 1.5 اسب ( واتش نمیدونم چند میشه :redface استفاده کرد؟ مشکلی بوجود نمیاد؟ 400 تومن پولشه
                        سلام
                        این کار شما کاملا اشتباهه چون دیمر شکل موج خروجی را تغییر میده و این باعث مشکل جدی برای موتور شما خواهد بود چون همانطور که میدانیم کلیه محاسبات و طراحی موتور بر اساس شکل موج سینوسی انجام می شود.
                        در صورت استفاده از دیمر بدلیل تغییر شکل موج ورودی موتور شما با لرزش و سروصدا. کار خواهد کرد و همچنین موتور شما بیش از اندازه گرم خواهد شد و این یعنی افزایش تلفات و کاهش راندمان.
                        توجه داشته باشید که با تغییر ولتاژ باید شکل موج شما سینوسی بماند در صورتی که دیمر شکل موج را تغییر میده میتوانید از یک اتوترانس متغییر استفاده کنید.
                        موفق باشید.

:nerd:
                        علی (ع)فرموده است :در علم و ادب بکوشید چه آنکه عالم ، عزیز و گرانقدر است ، اگر چه خاندان بزرگی منتسب نباشد ، اگر چه فقیر بی بضاعت باشد ، و اگرچه جوان باشد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جواد افشاری
                          سلام
                          این کار شما کاملا اشتباهه چون دیمر شکل موج خروجی را تغییر میده و این باعث مشکل جدی برای موتور شما خواهد بود چون همانطور که میدانیم کلیه محاسبات و طراحی موتور بر اساس شکل موج سینوسی انجام می شود.
                          در صورت استفاده از دیمر بدلیل تغییر شکل موج ورودی موتور شما با لرزش و سروصدا. کار خواهد کرد و همچنین موتور شما بیش از اندازه گرم خواهد شد و این یعنی افزایش تلفات و کاهش راندمان.
                          توجه داشته باشید که با تغییر ولتاژ باید شکل موج شما سینوسی بماند در صورتی که دیمر شکل موج را تغییر میده میتوانید از یک اتوترانس متغییر استفاده کنید.
                          موفق باشید.

:nerd:
                          حرف شما درسته مهندس ولی ما دیمر داریم تا دیمر!!!
                          من پیشنهادم دیمر جارو برقیه البته از اونایی که تو خورتوم جارو برقی یه پتانسیومتر داره اون برش فاز نیست اون مثل پنکه سقفیه فقط توانش بسیار بالا هست که بتونه موتور شما رو ساپورت کنه فقط هیدسینگ ترایاک رو تقویتش کن که اگه توان رفت بالا نسوزه
                          نکته:اگه مابخوایم یه موتور بخریم و کم و زیادش کنیم بهتره از موتور هایی که چند تا سیم پیچ داره استفاده کنیم که هم راندمان بالا بره هم این وسط واسطه نباشه!!! مثل موتور ماشین لباسشویی هم قدرتش زیاده هم دور بالا هم راندمان بالا.

دیدگاه

از کمک هاتون بی نهایت ممنون . الان یک سوال دارم . میخوام بدونم چیزی که توی این چند سال اخیر توی منازل برای تنظیم سرعت پنکه استفاده میشه واقعا همون دیمر هست یا اینکه اسم تجاری و بازاریش دیمره ؟ چون با توجه یه نظرات دوستان امکان برش توی موج و در نتیجه کم کردن توان رسیده به پنکه وجود نداره پس چطوری همین الان پنکه خونه ما داره با این دیمری که روش نصبه داره کار میکنه ؟!!!!! :eek:
                            البته اقا حسین میگن دیمر برای پنکه تاثیر زیادی نداره ولی به هر حال موج برش میخوره وقتی هم که برش بخوره سیکلی که باید طی بشه تا یک دور 380 درجه ای انجام بشه انجام نمیشه چون شکل موج عوض شده . البته بازم میگم من در مورد این موضوع مطمئن نیستم . لطفا اگه اشتباه میکنم بهم بگید . باز هم مرسی از همتون

دیدگاه

من پیشنهادم دیمر جارو برقیه البته از اونایی که تو خورتوم جارو برقی یه پتانسیومتر داره اون برش فاز نیست اون مثل پنکه سقفیه فقط توانش بسیار بالا هست که بتونه موتور شما رو ساپورت کنه فقط هیدسینگ ترایاک رو تقویتش کن که اگه توان رفت بالا نسوزه
                              دوستان بنظرتون میشه استفاده کرد؟ تا چند وات میشه بهش وصل کرد؟
                              در جهان هرگز مشو مدیون احساس کسی - تا نباشد رایگان مهرت گروگان کسی
                              گوهر خود را نزن بر سنگ هر ناقابلی - صبر کن پیدا شود گوهر شناس قابلی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X