اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژر باتری 12ولت 4hA

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارژر باتری 12ولت 4hA

باسلام خدمت دوستان و اساتید گرامی.
    جایی رو پیدا نکردم که سوالمو اونجا مطرح کنم مجبور شدم به ایجاد این تایپیک. :rolleyes:
    من تو یه مداری نیاز به یه باتری 12ولت 4امپرساعت(باتری موتورسیکلت) دارم که در صورت نبود برق بیاد تومدار.
    حالا موندم تو شارژش که چه جوری و با چه مداری شارژش کنم.
    میخاستم بدم برام یه ترانس بپیچن.
    که بدون نیاز به مدار منبع جریان و فقط با یکسوکردن خروجی ترانس شارژبشه.
    حالا سوالم اینجاست که خروجی ترانس باید چند ولت وچند میلی امپر باشه؟ :redface:
    از اساتید تقاضای کمک دارم. :cry2:

پاسخ : شارژر باتری 12ولت 4hA

دوست عزیز فقط کافیه ولتاژ 15V رگوله رو بدی به باطریت.در ولتاژ حدود 13.5V فول شارژ میشه.
    امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.
    از پاسخ به سوالات انجمن به صورت خصوصی معذورم.

دیدگاه

تشکرstudent2011 عزیز.
      یعنی خروجی یکسوشده ترانس 15ولت رو مستقیم بدم به دوسر باتری کافیه برای شارژش؟

دیدگاه

سلام
        برای شارژ باطری 4امپرساعت در حالت نرمال شارژ 400میلی امپر جریان کافیه. اگر به باطری 13.8 ولت بیشتر برسه عمرش کمتر میشه.
        پس بهتره ولتاژ رو تا 13.8 برسونی (با سری کردن 2تا دیود 1n4007با خروجی)تا عمر باطری بیشتر بشه.
        من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vurya
          تشکرstudent2011 عزیز.
          یعنی خروجی یکسوشده ترانس 15ولت رو مستقیم بدم به دوسر باتری کافیه برای شارژش؟
          نه بابا گفتم 15V (دقیقا 14.7 ولت) رگوله.خروخی ترانس 15V که میشه 21V .خروجی یکسو شده ی ترانسو بده به یه رگلاتور 15V و بعد بده به باطری.
          امام حسين(عليه السلام) فرمودند: کسي که از تو انتقاد ميکند تو را دوست دارد و کسي که با تو دشمني دارد، از تو تعريف و تمجيد ميکند.

دیدگاه

سلام
            نمودار ولتاژ جریان شارژ رو دارین لینکش رو بزارین؟ اینطوری بهتر میشه طراحی کرد
            همینطوری هم که نمیشه یه ترانس و با دو تا دیود وصل کنیم به باطری! اومدیم و یادش رفت از شارژ در بیاره! اسید باطری میجوشه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMITT
              سلام
              همینطوری هم که نمیشه یه ترانس و با دو تا دیود وصل کنیم به باطری! اومدیم و یادش رفت از شارژ در بیاره! اسید باطری میجوشه!
              دینام ماشین دقیقا 14.4 ولت هست. موتور هم باید همین قدر باشه دینامش
              زکات علم نشر آن است
              بیشتر با من اشنا بشین :
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
              ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

برای شارژ باتری های خشک مدارات پیشرفته ای مانند روش pwm و .. وجود داره
                ولی یک روش ساده تر اینه که یک منبع ولتاژ داشته باشیم و به باتری وصلش کنیم ولی حتما باید یک مقاومت سری سر راه باشه که جریان رو محدود کنه
                نوشته اصلی توسط student2011
                نه بابا گفتم 15V (دقیقا 14.7 ولت) رگوله.خروخی ترانس 15V که میشه 21V .خروجی یکسو شده ی ترانسو بده به یه رگلاتور 15V و بعد بده به باطری.
                استفاده از رگولاتور خیلی ضروری نیست ولی اگر میخواهید کارتون دقیق تر باشه ولتاژ رو رگوله کنید بعد بدید باتری. فرض کنید باتری خالیه و ولتاژش حدود 10 ولت هست شما وقتی 15 ولت دارید و با یک مقاومت 10 اهم میدید به باتری حدود 500 میلی آمپ میکشه و باتری با شارژ شدن ولتاژش بالا میره و در نتیجه جریان شارژ کم میشه
                بطوری که وقتی ولتاژ باتری بشه 13 ولت و ولتاژ ورودی هم 15 باشه و مقاومت سری هم همون 10 اهم ، جریان شارژ 200 میلی آمپر خواهد شد. حال در مرحله بعد باید شارژر را از باتری قطع کنیم برای اینکار یک مقایسه کننده میگذاریم و با مقایسه ولتاژ باتری یا جریان شارژ با یک مقدار مرجع خروجی مقایسه کننده را تغییر میدهیم .خروجی به یک رله اعمال میشود. و رله در مسیر شارژ باتری نصب شده و ولتاژ را از سر باتری بر می دارد.
                نکته: در صورت عدم قطع ولتاژ توسط رله ولتاژ باتری از حد مجاز بالاتر رفته و صدمه میبیند یا حداقل طول عمر آن کاهش می یابد
                نکته: اگر ولتاژ شارژ را به اندازه حداکثر ولتاژ شارژ باتری بگذاریم مثلا 14 ولت و به این ترتیب رله نگذاریم روش مناسبی است ولی باید حواسمان باشد که با این کار جریان شارژ را کاهش میدهیم و در مراحل پایانی شارژ جریان خیلی کم خواهد بود و زمان شارژ کامل زیاد طول خواهد کشید.
                برای پیشرفته کردن مدار و جلوگیری از حالت نوسانی در لحظه شارژ کامل و قطع و وصل شدن سریع رله راههای مختلفی وجود دارد مثلا یک تریستور سر راه مسیر فرمان رله بگذاریم و بعد از یکبار فرمان روشن برای رله و عمل کردن ان دیگر خاموش نخواهد شد.
                مهم نیست چه مدرکى دارید
                مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMITT
                  سلام
                  http://wdl.persiangig.com/pages/download/?dl=http://student2011.persiangig.com/document/SLA%20Battery%20Charge.zip

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X