اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در ساخت یک cnc کوچک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در ساخت یک cnc کوچک

سلام من میخوام یک دستگاه کوچک cnc بسازم و چون رشته تخصصیم الکترونیک نیست تو ساخت یه درایور bipolar ناکام موندم خواهش میکنم کمکم کنید.
    درایور ساخته شده با l293d , 4027 , 4070ساخته شده و مدارشو از یه سایت خارجی گرفتم ولی نمیدونم چرا کار نکرد حدث میزنم سوخته !!!ضمنا تو دیتا شیتش نوشته حد اکثر جریان برای l293d میتونه 1.2 آمپر باشه ولی برای چند میکرو ثانیه میشه بگید این ماکزیمم جریان برای تغذیه ic هست(پایه 16) یا برای پایه تغذیه موتور(پایه 8)
    استپ موتور هم 4 سیمه است( 4.5 ولت و 1 آمپر و با 2 کیلوگرم سانتی متر گشتاور) تا به صورت bipolar بشه درایوش کرد.
    چون میخوام درایورها به صورت مستقیم به پورت پرینتر (موازی) وصل بشن پس حتما ورودی درایور باید بیشتر از 3 تا نباشه(step ,enable, direction) تا برای سه محور بشه نه پین و سه تای باقی مونده از 12 تا پین فعال پورت موازی برای 3 عدد میکرو سویچ جهت کنترل ابعاد میز کار هستش.
    با توجه به اینکه نرم افزار kcam بسیار مناسبه برای این کار بخش برنامه نویسیش حله.
    طراحی سیستم سازه و تعویض بال اسکرو با پیچ بدون لقی برام راحته.
    فقط مونده این درایور که در زیر هست فک کنم چون من به ورودی vs (پایه 8) 1 آمپر دادم (البته 4.5 ولت و 7 ولت) سوخته میشه بگید چطور تستش کنم؟؟؟؟

پاسخ : کمک در ساخت یک cnc کوچک

تو بعضی جا ها دیدم که برای درایور در خروجی موتور دیود میزازن تا ولتاژ القایی موتور بر نگرده و ic رو بسوزنه ولی این ic l293d دیود هرزگرد داره این دیود هرزگرد چیه؟؟؟؟

ضمنا وقتی برای اولین بار مدار رو را انداختم موتور قفل کرد و آیسی داشت خیلی سریع داغ میکرد !! چرا ؟؟؟ من برای راه اندازی از دو آداپتو 7 ولت و 250 میلی آمپر برای تغذیه مدار و 4.5 ولت و 1 آمپر برای تغذیه مو تور به آی سی وصل کردم( البته GND دو آداپتور رو با هم وصل کردم به مدار)

دیدگاه

:cry2:کسی نیست مارو کمک کنه؟؟؟!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ghmasoud
        تو بعضی جا ها دیدم که برای درایور در خروجی موتور دیود میزازن تا ولتاژ القایی موتور بر نگرده و ic رو بسوزنه ولی این ic l293d دیود هرزگرد داره این دیود هرزگرد چیه؟؟؟؟

ضمنا وقتی برای اولین بار مدار رو را انداختم موتور قفل کرد و آیسی داشت خیلی سریع داغ میکرد !! چرا ؟؟؟ من برای راه اندازی از دو آداپتو 7 ولت و 250 میلی آمپر برای تغذیه مدار و 4.5 ولت و 1 آمپر برای تغذیه مو تور به آی سی وصل کردم( البته GND دو آداپتور رو با هم وصل کردم به مدار)
        دوست عزیز تو انجمن cnc یک مدار درایور هست که توسط چند نفر از اعضا ساخته و تست شده(خودمم ساختم و جواب گرفتم)

http://www.eca.ir/forum2/index.php?board=274.0
        اینجا جواب همه سوالاتت هست :redface:

دیدگاه

خیلی تشکر .... :applause:
          اون مداری که با l298 , l297 v رو میشه pcb و لیست قطعاتش رو بدید راستی موتور من 4.5 ولت و 1 آمپر هست .
          راستی این مدار تا چه جریانی رو تحمل میکنه ؟؟؟
          مداری که تو شکل پست اول هست رو ساختم و تو پرتئوس هم شبیه سازیش کردم برای قسمت مربوط به ورودی اطلاعات از پورت کامپیوتر هم از قسمت جنریتور منبع پالس رو براش گذاشتم درست کار میکنه به نظر شما ممکنه مدار به علت ورودی 1 آمپر سوخته باشه .
          دیگه اینکه kcam تو ویندوز 7 به پورت پرینتر پالس میده یا فقط تو xp کار میکنه؟

تو این درایور پالس enable نداریم یعنی موتور قفل نمیشه؟؟
          ببخشید و اگه زحمتی نیست واستون منو راهنمایی کنید .

ghmasoud8@gmail.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ghmasoud
            خیلی تشکر .... :applause:
            اون مداری که با l298 , l297 v رو میشه pcb و لیست قطعاتش رو بدید راستی موتور من 4.5 ولت و 1 آمپر هست .
            راستی این مدار تا چه جریانی رو تحمل میکنه ؟؟؟
            مداری که تو شکل پست اول هست رو ساختم و تو پرتئوس هم شبیه سازیش کردم برای قسمت مربوط به ورودی اطلاعات از پورت کامپیوتر هم از قسمت جنریتور منبع پالس رو براش گذاشتم درست کار میکنه به نظر شما ممکنه مدار به علت ورودی 1 آمپر سوخته باشه .
            دیگه اینکه kcam تو ویندوز 7 به پورت پرینتر پالس میده یا فقط تو xp کار میکنه؟

تو این درایور پالس enable نداریم یعنی موتور قفل نمیشه؟؟
            ببخشید و اگه زحمتی نیست واستون منو راهنمایی کنید .

ghmasoud8@gmail.com
            همه قطعات و توضیحات اینجا هستش
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41409.0
            موتورهای من هم دقیقا همین بود
            در مورد pcb هم من به صورت 2رویه و قسمت های مجزا طراحی کردم که حرفه ای هم نیست فکر نمیکنم به دردت بخوره
            این مدار تا 2 امپر جریان میده
            منظورتو از 1 امپر ورودی متوجه نشدم؟
            اخرین ویندوزی که kcam با اون کار میکنه xp هستش
            وقتی اینیبل به 5ولت متصل شه موتور فعال هستش و بعد از چرخش قفل میشه
            اگه احتیاج داری میتونی پایه اینیبل l297 به به یکی از پینهای پرت پرینتر متصل کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mebk1988
              همه قطعات و توضیحات اینجا هستش
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=41409.0
              موتورهای من هم دقیقا همین بود
              در مورد pcb هم من به صورت 2رویه و قسمت های مجزا طراحی کردم که حرفه ای هم نیست فکر نمیکنم به دردت بخوره
              این مدار تا 2 امپر جریان میده
              منظورتو از 1 امپر ورودی متوجه نشدم؟
              اخرین ویندوزی که kcam با اون کار میکنه xp هستش
              وقتی اینیبل به 5ولت متصل شه موتور فعال هستش و بعد از چرخش قفل میشه
              اگه احتیاج داری میتونی پایه اینیبل l297 به به یکی از پینهای پرت پرینتر متصل کنی
              آقای "mebk1988" دمت حسابی گرم با این دستگاهی که ساختی چند تا سوال داشتم :
              ریل یا گاید لاین این دستگاه همون ریل کشوها البته نوع بولبرینگ دارش نیست اگه هست چطور لقیش رو گرفتی؟؟
              به نظرتون استفاده از پیچ و مهره معمولی به جای بال اسکرو چقدر میتونه گشتاور موتور رو نسبت به دستگاهی که شما با تسمه تایم ساختید پایین بیاره؟؟
              من رشتم الکترونیک نیست وکلا 10 روزه رفتم تو این فاز. تو بچگی هم سابقه مونتاژ یه کیت چشمک زن رو داشتم که اونم کار نکرد!!؟؟ ولی از اونجایی که معتقدم جوینده یابنده است و خیلی هم کله شق هستم نمیتونم وقتی چیزی میره تو مخم ولش کنم !!! پس خیلی ببخشید که با من مبتدی طرف هستید :redface:
              میشه که اول درایور یه محور رو بسازم و بعد به تنهایی با kcam راش بندازم یعنی با دو پین step , direction و بعد برم سراغ بقیه درایور ها در این صورت بقیه پین های پورت موازی که لازمه به جایی وصل شه رو بهم بگید.
              حالا باید برم سراغ نصب xp شاید کلا مشکل از win7 باشه؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ghmasoud
                آقای "mebk1988" دمت حسابی گرم با این دستگاهی که ساختی چند تا سوال داشتم :
                ریل یا گاید لاین این دستگاه همون ریل کشوها البته نوع بولبرینگ دارش نیست اگه هست چطور لقیش رو گرفتی؟؟
                به نظرتون استفاده از پیچ و مهره معمولی به جای بال اسکرو چقدر میتونه گشتاور موتور رو نسبت به دستگاهی که شما با تسمه تایم ساختید پایین بیاره؟؟
                من رشتم الکترونیک نیست وکلا 10 روزه رفتم تو این فاز. تو بچگی هم سابقه مونتاژ یه کیت چشمک زن رو داشتم که اونم کار نکرد!!؟؟ ولی از اونجایی که معتقدم جوینده یابنده است و خیلی هم کله شق هستم نمیتونم وقتی چیزی میره تو مخم ولش کنم !!! پس خیلی ببخشید که با من مبتدی طرف هستید :redface:
                میشه که اول درایور یه محور رو بسازم و بعد به تنهایی با kcam راش بندازم یعنی با دو پین step , direction و بعد برم سراغ بقیه درایور ها در این صورت بقیه پین های پورت موازی که لازمه به جایی وصل شه رو بهم بگید.
                حالا باید برم سراغ نصب xp شاید کلا مشکل از win7 باشه؟؟؟
                خودشه ریل ساچمه ایه. در کل لقی زیادی نداره ولی وقتی از 2تا ریل استفاده کنی گرفتن لقی خیلی راحت میشه
                خیلی تغییری نمیکنه ولی اگه نظر منو میخوای از پیچ به هیچ عنوان استفاده نکن
                اره هیچ مشکلی نداره بقیه پین ها هم به گراند مدار متصل میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mebk1988
                  خودشه ریل ساچمه ایه. در کل لقی زیادی نداره ولی وقتی از 2تا ریل استفاده کنی گرفتن لقی خیلی راحت میشه
                  خیلی تغییری نمیکنه ولی اگه نظر منو میخوای از پیچ به هیچ عنوان استفاده نکن
                  اره هیچ مشکلی نداره بقیه پین ها هم به گراند مدار متصل میشه
                  ممنونم از اینکه اونچه با زحمت به دست آوردی رو راحت در اختیار بقیه قرار میدی این نشونه مرام والای شماست :applause:
                  این دستگاه قدرت تحمل و انتقال 1.5 کیلو فرز انگشتی رو داره ضمنن به نظر شما بهتر نیست برای اینکه در محور z فشار بیشتری برای سوراخکاری داشته باشیم از گیر بکس استفاده کنیم و همچتین کجا میتونیم تو kcam نسبت سرعت محور ها (سرعت ارسال پالس یا همون فرکانس درایور رو بالا ببریم) .
                  دوس عزیز من رشتم عمران بوده ببخشید الکترونیک زیاد بلد نیستم این مقاومت ها تو مدار چند وات هستند؟؟؟اصلا کلا هرچه وات مقاومت کمتر باشه اون مقاومت تلرانس کمترو دقت بیشتری داره؟؟

شما مثل اینکه تو عکسی که از مدارت گذاشتی خازن هارو حذف کردی ؟ (این خازن ها واسه تخلیه و مدار هستند؟)

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ghmasoud
                    ممنونم از اینکه اونچه با زحمت به دست آوردی رو راحت در اختیار بقیه قرار میدی این نشونه مرام والای شماست :applause:
                    این دستگاه قدرت تحمل و انتقال 1.5 کیلو فرز انگشتی رو داره ضمنن به نظر شما بهتر نیست برای اینکه در محور z فشار بیشتری برای سوراخکاری داشته باشیم از گیر بکس استفاده کنیم و همچتین کجا میتونیم تو kcam نسبت سرعت محور ها (سرعت ارسال پالس یا همون فرکانس درایور رو بالا ببریم) .
                    دوس عزیز من رشتم عمران بوده ببخشید الکترونیک زیاد بلد نیستم این مقاومت ها تو مدار چند وات هستند؟؟؟اصلا کلا هرچه وات مقاومت کمتر باشه اون مقاومت تلرانس کمترو دقت بیشتری داره؟؟

شما مثل اینکه تو عکسی که از مدارت گذاشتی خازن هارو حذف کردی ؟ (این خازن ها واسه تخلیه و مدار هستند؟)
                    در کل باید از گریبکس استفاده کنی ولی سعی کن از گریبکس چرخ دنده ای استفاده نکنی چون لقی داره. نسبت تبدیلت 1.5 هم باشه کافیه( من 1.7 استفاده کردم)فقط از 2 بیشتر نشه چون سرعتت کم میشه
                    حتما از فرز انگشتی میناتوری استفاده کن که سبکتره
                    سوراخکاری با سرعت خیلی بالا انجام میشه پس قدرت زیادی نمیخواد(حتی وزن فرز هم کافیه)
                    از قسمت table setting میتونی همه تنظیمات مورد نظرتو انجام بدی
                    همه مقاومت ها یک چهارم وات هستن.نه دقت هیچ ربطی به وات نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mebk1988
                      در کل باید از گریبکس استفاده کنی ولی سعی کن از گریبکس چرخ دنده ای استفاده نکنی چون لقی داره. نسبت تبدیلت 1.5 هم باشه کافیه( من 1.7 استفاده کردم)فقط از 2 بیشتر نشه چون سرعتت کم میشه
                      حتما از فرز انگشتی میناتوری استفاده کن که سبکتره
                      سوراخکاری با سرعت خیلی بالا انجام میشه پس قدرت زیادی نمیخواد(حتی وزن فرز هم کافیه)
                      از قسمت table setting میتونی همه تنظیمات مورد نظرتو انجام بدی
                      همه مقاومت ها یک چهارم وات هستن.نه دقت هیچ ربطی به وات نداره
                      خیلی ممنون.
                      این دیودهای uf5403 تو بازار نیست جاشون چی بزارم ؟؟؟؟
                      بازم تشکر. :applause:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ghmasoud
                        خیلی ممنون.
                        این دیودهای uf5403 تو بازار نیست جاشون چی بزارم ؟؟؟؟
                        بازم تشکر. :applause:
                        هر دیود فست 2 امپر (حتی 1 امپر چون موتورت 1 امپره)که تو بازار هست میتونی استفاده کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mebk1988
                          هر دیود فست 2 امپر (حتی 1 امپر چون موتورت 1 امپره)که تو بازار هست میتونی استفاده کنی
                          باز هم سوال .
                          دوست من آیا میشه برای تست مدار از دو آداپتور که gnd اونا به هم وصل شده استفاده کرد (یکی برای تغذیه مدار و دومی برای استپر)؟؟؟
                          دوم هم اینکه کلا اگه برای تغذیه موتور پله از یه منبع تغذیه با جریان بیشتر از 2a استفاده کنم آیا این وسط ممکنه ic ها بسوزن ؟؟؟یعنی موتور ها جریانی بیشتر از جریان نامی شون رو بکشن؟؟؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ghmasoud
                            باز هم سوال .
                            دوست من آیا میشه برای تست مدار از دو آداپتور که gnd اونا به هم وصل شده استفاده کرد (یکی برای تغذیه مدار و دومی برای استپر)؟؟؟
                            دوم هم اینکه کلا اگه برای تغذیه موتور پله از یه منبع تغذیه با جریان بیشتر از 2a استفاده کنم آیا این وسط ممکنه ic ها بسوزن ؟؟؟یعنی موتور ها جریانی بیشتر از جریان نامی شون رو بکشن؟؟؟؟
                            باید حتما این کارو انجام بدی موتورها تغذیه بالاتری از مدار کنترل دارند
                            هیچ مشکلی نداره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mebk1988
                              باید حتما این کارو انجام بدی موتورها تغذیه بالاتری از مدار کنترل دارند
                              هیچ مشکلی نداره
                              داداش اون درایوری که گذاشتم(با l293 d ) با نصب kcam تو xp و نصب dll مربوطه که تو سایت http://www.kellyware.com/ بود به استپ دستور میده ولی استپ حرکت نمیکنه و یه صدای تق تق ازش میاد یعنی وقتی بهش دستور راست یا چپ میدی یه سوت کوچلو میزنه و شروع به تق تق میکنه !!!به نظرت مشکل چیه؟ :cry::cry2:
                              راستی من واسه تغذیه موتور و مدار از پاور کامپیوتر استفاده میکنم. که سیمای قرمزش 5v رو هم واسه مدار و هم موتور میدن. به نظرت مشکل از منبع تغذیه نیست؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X