اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا میشه با چند تا مقاومت وات بالا یه المنت ساخت؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا میشه با چند تا مقاومت وات بالا یه المنت ساخت؟

سلام
    یه باتری 12 ولت داریم(فرض کنید 55 امپر ساعت) و میخواهیم یه المنت با اون راه بیاندازیم
    اگه مقاومت های 18 اهمی اجری 10 وات داشته باشیم
    با موازی کردن 7 از مقاومت ها و زدن اونها به باتری، 56 وات توان مصرف میشه(هر کدام 8 وات)
    1-ایا میشه با این کار یه المنت 56 وات درست کرد(با نصب یه هیت سینک روی مقاومت ها و گردش هوا)؟
    2-سرعت پاسخگویی این المنت برای یک کنترل ساده مناسب است؟

یعنی منظورم اینه که اگه از این مقاومت ها استفاده کنیم ایا به سرعت پس از وصل به باتری گرما را انتقال میدهند و پس از قطع هم گرما را از دست میدهند

البته منظورم از سرعت اینه که بشه با این المنت و با قطع و وصل کردن رله ای که به آن وصل میشه بتوان دمای یه محیط تقریبا بسته کوچک رو توی یه دمای خاص نگه داشت و هیستر زیس زیادی نداشته باشیم

مثلا در یه جعبه کوچک می خواهیم دما را روی 32 درجه نگه داریم به میکرو فرمان میدهیم در دمای کمتر از 31.9 رله المنت را وصل کند و در 32 درجه قطع کند ایا در این حالت میتوانیم به بازه تقریبی 31.8 تا 32.1 دست یابیم یا نه(اختلاف به دلیل کندی احتمالی پاسخگویی است)

دعا کنید برای من

چی شد پس لطفا همین حالا!

پاسخ : آیا میشه با چند تا مقاومت وات بالا یه ا&#160

سلام
    بله میشه و بهتر از المنت هم هست چون ضریب دمایی مقاومت ویژه کمتری داره و مقدارش کمتر تغییر میکنه
    با سپاس

دیدگاه

پاسخ : آیا میشه با چند تا مقاومت وات بالا یه المنت ساخت؟

در مورد سرعت پاسخگویی هم اگه توضیحاتی دارید بفرمایید
      3-با کنترل تناسبی (قطع و وصلی)که توضیح دادم میشه بازه تغییرات دما را تاجای ممکن کم کرد؟
      در این جریان تقریبی 4.7 امپر:
      4-رله با قطع و وصل زیاد خال جوش نمیزنه(در اثر اتصال با جریان زیاد) اگه میزنه راه کارش چیه؟
      5-این جریان دشارژ به باتری اسیب نمیرسونه؟در همین جریان تا چقدر میتونم باتری با جریان کمتر استفاده کنم؟(برای کاهش هزینه-البته اگه باتری 20 یا 30 یا 40 امپری گیر بیاد)
      دعا کنید برای من

چی شد پس لطفا همین حالا!

دیدگاه

سلام
        رله رو امپر بالاتر انتخاب کنی مشکلی نیست ولی در کل استفاده از ترانزیستور یا ماسفت خیلی بهتره مخصوصا اگه از میکرو یا ... واسه کنترل دما استفاده میکنی یه ماسفت لاجیک لول خیلی بهتره ...ایجوری میتونی بازه دمایی رو هم خیلی خیلی کوچیک کنی چون محدودیت فرکانس قطع و وصل رله رو نداری ...
        باتری رو میتونی 4.5 امپر ساعت یا حتی کوچیک تر هم بگیری ولی خوب هر چی جریان بیشتری بکشی باتری بیشتر از منحنی دشارژش منحرف میشه و بازده کارت میاد پایین
        با سپاس

دیدگاه

اره از میکرو استفاده میکنم. و زمان قطع و وصل به حداقل 1 ثانیه میرسه اخه چون هر یه ثانیه از دما نمونه برمیدارم و اگه فرض بگیریم توی همین یه ثانیه انحراف دمایی به وجود امده باشه(که خیلی بعیده) نتیجه میده هر یه ثانیه یک بار قطع یا وصل حالا از رله استفاده کنم یا ماسفت؟
          باتری های خشک نسبت به جریان نامی قیمت بالایی دارند مثلا 12 ولت 12 امپر نوشته 90 هزار تومان(تا این لحظه)
          http://www.roboeq.ir/#/products/deta...7%D8%B9%D8%AA/

ضمنا من میخوام باتری به عنوان پشتیبان باشه و در نبود برق تا 3 ساعت جوابگو باشه این باتری با این وضعیت در حالت نامی دو ساعت و نیم جواب میده (البته چون دائم وصل نیست ممکن بیشتر جواب بده)
          ولی مساله مهمتر اینه که کشیدن حدود 5 امپر از این باتری اون رو سریع خراب میکنه(حدود 0.4 جریان نامی)

اما باتری 55 امپری اسیدی (باتری پراید) حدود 80 هزار تومان میشه خرید
          و جریان کشی 5 امپری میشه حدود 0.1 جریان نامی

البته طول عمر این باتری ها رو نمیدونم با این تفاسیر شما کدام باتری رو پیشنهاد می دهید؟

نحوه کار کردن با ماسفت هم بلد نیستم اگه لینکی یا توضیحی بفرمایید ممنون میشوم(مدار بسیار ساده که هزینه و زحمت خیلی بیشتری نسبت به رله نداشته باشه)
          حتی اگه بشه قطعه ای باشه که بشه با مقاومت ها سری کرد و جوری جریان اونها رو کنترل کرد که المنت توان متغییر پیدا کنه و نیازی به خاموش و روشن کردن متوالی نداشته باشه بهتره(البته واقعا توان مصرفی رو کم کنه نه اینکه توان اضافی رو در خودش تلف کنه)

دعا کنید برای من

چی شد پس لطفا همین حالا!

دیدگاه

سلام
            واسه ماسفت مقاومت ها روبزار رو درین و خروجی میکرو رو با یه مقاومت 1 کیلو بده به گیتش البته اگه میخوای pwm بدی باید پارامتر های ماسفت مورد نظر رو هم در نظر بگیری
            میتونی از tip142 هم استفاده کنی و بار رو بزاری رو کلکتورش و خروجی میکرو رو با یه مقاومت 680 اهم بدی به بیسش
            باتری اسیدی هم خوبه عمرش کمی کمتر از باتری خشک هست باتری های ماشین معروف به باتری اتمی هم بگیری خوبه البته از قیمتش خبری ندارم ولی در واقع مشابه همون باتری های خشک هست ... حالا ببین اگه قیمتش واست مناسبه بگیر ...
            اون جریان ها هم جریان نامی باتری نیست ظرفیت باتری هست که به امپر ساعت هست
            با سپاس

دیدگاه

در مورد جریان که درست میفرمایید و منم منظورم همون امپر ساعتش بود که به صورت اشتباه لپی نوشتم جریان نامی
              یه چند نمونه ماسفت که بدرد این کار بخوره معرفی میکنید؟(شماره ماسفت رو میخوام)
              حتی اگه لاجیک هم نباشه و دقیقا همین جوری (با یه مقاومت)هم بشه راه اندازی کرد هم مشکلی نداره اخه من میتونم از uln2003 هم استفاده کنم و پایه تغذیه را به 12 ولت هم بدم(در واقع 12 ولت رو به گیت برسونم)

یه سوالی هم که پیش اومد اینکه اگه از Pwm استفاده کنم یعنی در واقع سطح ولتاژ موثر رو کاهش دادم که فکر کنم باعث افزایش مقاومت درین سورس بشه که در این صورت فقط به جای اینکه تلفات توان رو فقط در مقاومت ها داشته باشم در ماسفت هم دارم که این برای کاهش انر|ژی مصرفی فایده نداره درست میگم یا نه؟
              دعا کنید برای من

چی شد پس لطفا همین حالا!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alizard
                در مورد جریان که درست میفرمایید و منم منظورم همون امپر ساعتش بود که به صورت اشتباه لپی نوشتم جریان نامی
                یه چند نمونه ماسفت که بدرد این کار بخوره معرفی میکنید؟(شماره ماسفت رو میخوام)
                حتی اگه لاجیک هم نباشه و دقیقا همین جوری (با یه مقاومت)هم بشه راه اندازی کرد هم مشکلی نداره اخه من میتونم از uln2003 هم استفاده کنم و پایه تغذیه را به 12 ولت هم بدم(در واقع 12 ولت رو به گیت برسونم)
                یه سوالی هم که پیش اومد اینکه اگه از Pwm استفاده کنم یعنی در واقع سطح ولتاژ موثر رو کاهش دادم که فکر کنم باعث افزایش مقاومت درین سورس بشه که در این صورت فقط به جای اینکه تلفات توان رو فقط در مقاومت ها داشته باشم در ماسفت هم دارم که این برای کاهش انر|ژی مصرفی فایده نداره درست میگم یا نه؟
                pwm هم میتونید استفاده کنید اما باید Qg رو در نظر بگیری
                سری IRLxxx همه لاجیک لول هستند مثلا irlz44 اگه استفاده کنید با همون مقاومت 1 کیلو واسه گیت میتونید فرکانس pwm رو تا حدود 40 50 کیلوهرتز بالا ببرید
                البته واسه کار شما نیازی نیست این فرکانس و فقط واستون دردسر درست میکنه ... در حد چند هرتز هم واسه کار شما کافیه
                سطح ولتاژ موثر مورد بحث نیست ... مهم ولتاژ سطح یک pwm هست
                با سپاس

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X