اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص دما با LM 35

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص دما با LM 35

سلام
    می خواستم بدونم چطوری می شه با LM 35 وقتی دما از حدود 30 درجه سانتی گراد بالاتر میره استفاده کرد و یک رله رو فعال یا غیر فعال کرد ؟ :smile:

پاسخ : تشخیص دما با LM 35

سلام دوست عزیز
    یک عدد مقایسه کننده جور میکنی، ولتاژ lm35 رو مستقیم یا پس از تقویت میدی به ورودی مثبت یا منفی مقایسه کننده، یه تقسیم مقاومتی یا بهتر بگم با یه پتانسیومتر یه ولتاژ میدی به سر دیگه ی ورودی مقایسه کننده. کافیه طوری کالیبره اش کنی و طوری پتانسیومتر رو تنظیم کنی که سر سی درجه قطع یا وصل کنه
    من تو نخ اش هستم همین کار رو برای کرسی انجام بدم، ان شاالله زمستون
    اما با lm75

Good Luck

دیدگاه

نوشته اصلی توسط scienceaddict
      سلام دوست عزیز
      یک عدد مقایسه کننده جور میکنی، ولتاژ lm35 رو مستقیم یا پس از تقویت میدی به ورودی مثبت یا منفی مقایسه کننده، یه تقسیم مقاومتی یا بهتر بگم با یه پتانسیومتر یه ولتاژ میدی به سر دیگه ی ورودی مقایسه کننده. کافیه طوری کالیبره اش کنی و طوری پتانسیومتر رو تنظیم کنی که سر سی درجه قطع یا وصل کنه
      من تو نخ اش هستم همین کار رو برای کرسی انجام بدم، ان شاالله زمستون
      اما با lm75

Good Luck
      سلام از LM 324 استفاده کردم ولی کار نمی کنه می شه دقیقتر راهنمایی کنید و اینکه مقایسه کننده خاصی در نظر دارید ؟ ممنوون :smile:

دیدگاه

خروجی سنسور که از خروجی با یه مقاومت 10 کیلو به زمین متصل است رو بده به ورودی مثبت پ امپ
        سر وسط یه پتانسیومتر رو به ورودی منفی پ امپ بده و یه سر پتانسیو متر رو به زمین و سر دیگه رو به 5 ولت وصل کن از اونجایی که خروجی lm35 در حد میلی ولت است باید ورودی منفی رو هم در حدود همون حد تنظیم کنی حالا که میخوای 30 درجه عمل کنه کافیه ابتدا ولتاژ خروجی lm 35 ولتاژ خروجی رو اندازه بگیری ولی از اونجایی که به ازای هر درجه ولتاژ خروجی حدود 10 میلی ولت افزایش پیدا می کنه و اگه دمای صفر رو صفر ولت در نظر بگیری خروجی در دمای 30 درجه حدود 300 میلی ولت خواهد بود پس شما کافیه ولتاژ ورودی منفی پ آمپ رو حدود 300 میلی ولت تنظیم کنی و زمانی که دما زیادتر شد ورودی مثبت از منفی بیشتر شده و خروجی پ امپ برابر حدود 5 ولت خواهد شد که میتونی با یه مقاومت به بیس یه ترانزیستور بدی و رله رو با این ترانزیستور راه اندازی کنی

البته دوست خوبمون هم اشاره خوبی کرد که ابتدا خروجی سنسور را با استفاده از یه تقویت کننده با گین 5 تقویتش کنی اونموقع ولتاژ پایه منفی رو در حد ولت تنطیم می کنی و راحتره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط tofan_2050
          خروجی سنسور که از خروجی با یه مقاومت 10 کیلو به زمین متصل است رو بده به ورودی مثبت پ امپ
          سر وسط یه پتانسیومتر رو به ورودی منفی پ امپ بده و یه سر پتانسیو متر رو به زمین و سر دیگه رو به 5 ولت وصل کن از اونجایی که خروجی lm35 در حد میلی ولت است باید ورودی منفی رو هم در حدود همون حد تنظیم کنی حالا که میخوای 30 درجه عمل کنه کافیه ابتدا ولتاژ خروجی lm 35 ولتاژ خروجی رو اندازه بگیری ولی از اونجایی که به ازای هر درجه ولتاژ خروجی حدود 10 میلی ولت افزایش پیدا می کنه و اگه دمای صفر رو صفر ولت در نظر بگیری خروجی در دمای 30 درجه حدود 300 میلی ولت خواهد بود پس شما کافیه ولتاژ ورودی منفی پ آمپ رو حدود 300 میلی ولت تنظیم کنی و زمانی که دما زیادتر شد ورودی مثبت از منفی بیشتر شده و خروجی پ امپ برابر حدود 5 ولت خواهد شد که میتونی با یه مقاومت به بیس یه ترانزیستور بدی و رله رو با این ترانزیستور راه اندازی کنی

البته دوست خوبمون هم اشاره خوبی کرد که ابتدا خروجی سنسور را با استفاده از یه تقویت کننده با گین 5 تقویتش کنی اونموقع ولتاژ پایه منفی رو در حد ولت تنطیم می کنی و راحتره
          سلام و ممنون از دوستانیکه راهنمایی کردن ولی یک مشکل بزرگ !
          کار نمی کنه و هر چی هم بهش ور رفتم فایده نداشت میشه شماتیکش رو برام بزارین . تشکر :redface: :smile:

دیدگاه

چرا با avr راه اندازیش نمیکنی؟ خیلی خیلی راحتر هستش

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b2km
              چرا با avr راه اندازیش نمیکنی؟ خیلی خیلی راحتر هستش
              میشه دقیقتر و واضح تر توضیح بدین چطوری خیلی خیلی راحتتره ؟ :smile:

دیدگاه

یه برنامه واسه سنسور دما مینویسی....خواستی رو lcd هم نمایش میدی....بعد یه شرط میذاری مثلا اگه دما به 30 رسید ....فعال پایه ی میکرو فعال شه....این یعنی اون پایه وصل میشه به رله....با شدن 30 رله روشن میشه و .............

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b2km
                  یه برنامه واسه سنسور دما مینویسی....خواستی رو lcd هم نمایش میدی....بعد یه شرط میذاری مثلا اگه دما به 30 رسید ....فعال پایه ی میکرو فعال شه....این یعنی اون پایه وصل میشه به رله....با شدن 30 رله روشن میشه و .............
                  ممنون ، این میشه یک تغییر مسیر اساسی در حالیکه با مقایسه کننده و در ادامه مسیر قبلی اگه دوستانی که اطلاعات دارن کمک کنند انشاا...ه زود به نتیجه خواهد رسید . :smile:

دیدگاه

موفق باشی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط SALMONFALCON
                      سلام از LM 324 استفاده کردم ولی کار نمی کنه می شه دقیقتر راهنمایی کنید و اینکه مقایسه کننده خاصی در نظر دارید ؟ ممنوون :smile:
                      سلام دوست عزیز
                      من که زدم کار کرد، خروجی lm35 به ورودی ناوارونساز lm324 و پتانسیومتر به وارونساز، بدون فیدبک خروجی به ترانزیستور و ال ای دی
                      اون صداهای ناهنجار هم صدای فوت منه که خنکش کنم

http://s4.picofile.com/file/7796971505/Video0192.mp4.html

Good Luck

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X