اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تغییر مد lcd n96 از 16 به 8 بیت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تغییر مد lcd n96 از 16 به 8 بیت

چگونه میشه lcd n96 را از 16 بیت به 8 بیت تغییر داد؟؟؟؟؟ :sad: :question:

پاسخ : تغییر مد lcd n96 از 16 به 8 بیت

نوشته اصلی توسط hoseinshafiei
    چگونه میشه lcd n96 را از 16 بیت به 8 بیت تغییر داد؟؟؟؟؟ :sad: :question:
    سلام من اینکار را در همین سایت یاد گرفتم و یک مقامت smd هست که باید جایش را روی lcd عوض کرد
    ولی الآن نه لینکش یادمه نه اون مقاومته
    اگر تونستی یک عکس از پشت lcd (اونجایی که مقاومت smd هست) در سایت قرار بده تا با مداری که من 8 بیتی کردم مقایسش کنی
    دکتر چمران در 1311 در تهران متولد شد
    وي در زمان اقامت در آمريکا انجمن اسلامي آمريکا را تأسيس کرد که منجر به قطع بورسيه وي توسط شاه شد.
    او با اينکه يکي از دانشمندان مطرح آمريکا به حساب مي آمد بدون توجه به مدرک به مصر رفت و آموزش نظامي ديد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 011
      سلام من اینکار را در همین سایت یاد گرفتم و یک مقامت smd هست که باید جایش را روی lcd عوض کرد
      ولی الآن نه لینکش یادمه نه اون مقاومته
      اگر تونستی یک عکس از پشت lcd (اونجایی که مقاومت smd هست) در سایت قرار بده تا با مداری که من 8 بیتی کردم مقایسش کنی
      فقط R1, R2 مقاومت های نصب شده روی LCD هستن .حالا شما لطف کن ببین کدوم مقاومت ها روی LCD نصب شده و مقدارشون چقدره؟مرسی

دیدگاه

سلام ببخشید دیر شدش این ال سی دی ها دو المان دارند که از یک طرف با همدیگر مشترک هستند.
        این دو المان ممکن است r2 یا جامپر باشد یا هر چیز دیگه ای ، که اگر ال سی دی در مد 16 بیتی باشد پایه ای که به نام imo می باشد با یکی از این المان ها متصل است که جای یک مقاومت خالی است و سر دیگر همون مقاومت به المانی وصل است ( سر مشترک ) که این المان (مقامت یا جامپر ) به زمین اتصال دارد در صورتی که می خواهید به مد 8 بیت بروید باید جای این دو را عوض کنید و اصلا کاری به اینکه r2 هست یا r3 نداشته باشید.

و بعد باید بقیه ی مراحل را انجام دهید مثلا کد init هشت بیتی را بفرستید و imo را مثبت کنید.
        دکتر چمران در 1311 در تهران متولد شد
        وي در زمان اقامت در آمريکا انجمن اسلامي آمريکا را تأسيس کرد که منجر به قطع بورسيه وي توسط شاه شد.
        او با اينکه يکي از دانشمندان مطرح آمريکا به حساب مي آمد بدون توجه به مدرک به مصر رفت و آموزش نظامي ديد.

دیدگاه

چون این LCDها چینی هستن هر بار یه سری از این LCD ها وارد ایران میشن و هیچ کدومشون شبیه قبلی نیست( فلت و سیم کشی با هم فرق داره) ولی همشون درسته و کار میکنه فقط ترتیب پایه ها یکی هست و 37 پایه دارد . بعد از خرید اگر خواستین 8 بیت استفاده کنین باید جای دو مقاومت R1,R2 رو جابجا کنید در ضمن اصل این lcd ؛18بیتی هست ولی نوع چینی 16 بیت داره یعنی بیت های DB0 و DB9 را نداره بنابراین باید DB1 تا DB8 و DB10 تا DB17 به میکرو وصل شود.
          LCD ها با هم تفاوت دارند و شماره ی پشت همشون یکی نیست. برنامه 8 بیت یا 16 بیت توی سرعت هیچ فرقی ندارن یعنی انقدر نیست که ملموس باشه شما تو 16 بیت هم باید دوبار پرت رو بنویسی برای افزایش سرعت شما یا باید میکروتو اورکلاک کنی یا از میکرو 16 بیت یا 32 بیت استفاده کنی در مورد پایه 11 باید بگم توی اکثر LCD ها به جایی وصل نیست و تنها راه 8 بیت کردنش جابجا کردن مقاومتهای R1 با R2 است
          در پینهای ال سی دی یه پایه ای هست به اسم IM0 که اون تعیین میکنه در مد 8بیت کار کنه یا 16 بیت!!اگه به زمین وصل بشه 16 بیتیه اگه به VCC وصل باشه 8 بیتیه
          این LCD با همین ظاهری که ما میشناسیم، با کنترلرهای متفاوتی از جمله ill9320 - ili9325 - ili9330 و SSD1289 و... ارائه شدن. برای همین هم بهتره همونطور که توی ابتدای روتین init هستش، اول کنترلر رو شناسائی کنیم و اگر برای راه اندازی مشکل داریم، روی یه Text-LCD که همزمان به میکرو متصله نشونش بدیم تا بتونیم درایور متناسب رو استفاده کنیم. لازمه بگم که تفاوت تمام این کنترلرها فقط توی init کردن شون هستش و بس....

دیدگاه

سلام

من یه سوال ساده در مورد این ال سی دی دارم

برای یه فریم چنتا بیت باید از میکرو به ال سی دی انتقال پیدا کنه؟ 16*320*240 این میشه اگه تو مود 16 بیتی باشه

یه سوال دیگه با SPI که کار نمیکنه که دیتا پیکس ها رو به صورت پارالل میگیره دیگه ؟ یعنی 16 پین دیتا داره اره؟

یه سوال دیگه کالا برای اتصال این ال سی دی ب میکرو چتا پین نیاز داره تو مود 16 بیت؟

دیگه سوال ندارم..... :biggrin:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X