اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از سوئیچ قدرت بجای رله 200ولت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از سوئیچ قدرت بجای رله 200ولت

با سلام خدمت همه دوستان گرامی

یه مدار با atmega128 بستم که باید یه سری سیگنال ها رو از یک پورتش بخونه. سیگنال ها رو 24 ولت dc درنظر گرفته بودم و با اپتوکوپلر به میکرو وصل کردم. اما موقع نصب متوجه شدم تمام سیگنال هایی که از موتورها و کلیدها و ... به سمت مدارم اومده 220ولته! خوب مشکل رو با چندتا رله 220ولت و یک آداپتور 220 به 24 حل کردم.
    آیا راهی وجود داره که با یه ترانزیستور یا ماسفت یا ... ولتاژ 220ولت رو سوئیچ کرد؟ به عبارت دیگه به جای رله 220 ولت از یه قطعه الکترونیکی استفاده کنم و 24 ولت رو سوئیچ کنم.

با تشکر

پاسخ : استفاده از سوئیچ قدرت بجای رله 200ولت

استاید محترم، کسی نیست در این زمینه کمکم کنه؟

دیدگاه

توضیحاتتون خیلی مبهمه .
      اگه اپتو کوپلر گذاشتین چرا 220 ولت میاد .

برای سویچ 220 ولت از ترایاک میتونین استفاده کنین .

دیدگاه

این دستگاه قراره کار کنترل رو انجام بده، همه چیز بر مبنای ولتاژهای 24 ولت DC محاسبه و طراحی شده. مشکل اینجاست که سیگنالهای ورودی به دستگاه که عموما یا از تابلو برق های کارخونه میان یا از فرمان موتورها، همه 220 ولت هستن.
        ما برای تبدیل این ولتاژهای 220 ولت به 24 ولت راحت ترین راه رو انتخاب کردیم: یه اداپتور 24 ولت رو با رله سوئیچ کردیم. به این شکل که سیگنالهامون که 220 ولتی هستن رو به بوبین رله هامون دادیم و کنتاکت NO رله رو به 24 ولت وصل کردیم. به این ترتیب وقتی مثلا موتور شماره 1 روشن میشه، بوبین رله شماره 1 رو وصل می کنه و روی یکی از پینهای ورودی دستگاه 24ولت سوییچ میشه و ........
        حالا مسئله اینجاست که استفاده از رله ها هم هزینه زیادی داره، هم دردسر سیم بندی، هم ابعاد بزرگ (حدودا 10 برابر دستگاه اصلی) و مسائل دیگه. حالا میخوام بجای رله یه قطعه الکترونیکی بذارم تا وقتی فرمان 220 ولتی بهش وارد شد، 24 ولت رو به مدارم وصل کنه.
        اگه لطف کنین یه شماره قطعه به عنوان نمونه معرفی کنین یا نقشه مدار نمونه بذارین ممنونتون میشم.

دیدگاه

چون جریان led اپتو کوپلر کمه میتونید از تقسیم ولتاژ استفاده کنید.

دیدگاه

شما میتونی با هموت اپتوکوپلری که تو مدار گذاشتی 220 رو بخونی
            کافیه 220 رو با پل دیود یکسو کنی و با یه تقسیم مقاومت ولتاژی که واسه راه انداختن اپتو میخوای درست کنی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط behrangmz
              به این شکل که سیگنالهامون که 220 ولتی هستن رو به بوبین رله هامون دادیم و کنتاکت NO رله رو به 24 ولت وصل کردیم.
              عزیز اینی که شما ساختین اولین کامپیوتر ساخت بشره که اسمش هم انیاک است .
              220 ولت رو خیلی راحت با یک تقسیم مقاومتی کمش میکنی بعد با یک دیود و یک خازن یک میکرو فاراد یک سو میکنی و بعدش با یک بافر مثلایک گیت and اونو به هر سطح که میخوای میرسونی
              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

ممنون از پاسختون دوستان عزیز.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X