اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ابزار پردازش صدا

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ابزار پردازش صدا

من میخوام موج نمونه برداری شده توسط میکروفونو با میکرو پردازش کنم. برای اینکار همون adc های رایج مناسب هستند یا آی سی ها و ابزارهای مخصوصه این کار وجود داره؟

پاسخ : ابزار پردازش صدا

سلام.
    وحید جان بستگی داره صدای چیو میخواهی پردازش کنی، اگه صدای انسان رو میخواهی پردازش کنی، اگه با فرکانس 8 کیلو هرتز هم نمونه برداری کنی کافیه. ولی اگه چیز دیگه ای باشه باید ببینی فرکانس بالاترین هارمونیکش چند هست، با دوبرابر فرکانس اون نمونه برداری کنی.
    موفق باشید.
    شأن انسان در ايمان و هجرت و جهاد است و هجرت، مقدمهآ‌ي جهاد فيآ‌سبيلآ‌الله.
    هجرت، هجرت از سنگينيآ‌هاست و جاذبهآ‌هايي كه تو را به خاك ميآ‌چسباند.
    چكمهآ‌هايت را بپوش، رهآ‌توشهآ‌ات را بردار و هجرت كن.

دیدگاه

سلام این نمومنه بردای از صدا یعنی چه ؟
      مثلا اگر بخواهیم فقط فرکانس صدا را اندازه بگیریم چه کار باید بکنیم ؟ ممنون

دیدگاه

سلام
        مسعود جان هر صدایی فرکانس نداره، صداهای ممتد تک فرکانس دارن مثل صدای بوق، ولی صداهای پیچیده تر متشکل از فرکانس های مختلف هستن و لزوما متناوب نیستن مثل صدای انسان(مگه اینکه یه صدا رو بکشه که همون حالت ممتد ایجاد میشه)
        ---
        نمونه برداری از صدا یعنی اینکه توی فضای گسسته یا همون دیجیتال، ما تمام داده ها رو نمیتونیم داشته باشیم، برای همین از سیگنال نمونه برداری میکنیم. مثلا با سرعت 1000 نمونه در ثانیه نمونه برداری میکنیم بقیه داده ها هم از بین میرن ولی اهمیتی نداره چون میتونیم سیگنال رو بازسازی کنیم، حالا شرط اینکه بتونیم سیگنال رو بازسازی کنیم اینه که با فرکانسی حداقل 2 برابر بالاترین فرکانس هارمونیک صدا، نمونه برداری کرده باشیم.

دیدگاه

من یه mp4 دارم که با 8khz یا 32khz صدا رو ضبط می کنه اما در هردوحالت یک بوق ممتدی هم روی صدا هست! می دونید علتش چیه و آیا مثلا با نرم افزارایی مثل matlab می شه این بوق ممتدو حذفش کرد؟
          It's okay to pick your friends, but don't pick them to pieces- means give prize then criticism if it's a friend!

دیدگاه

این شکل زمانیه سیگنالیه که با mp4 ضبط شده که با matlab کشیدمش، من فکر کنم اون برق ممتد همون قسمتی هست که در صفر کلفت شده که احتمالا یک سینوسی با فرکانس بالاست. نمی دونم حالا درسته یا نه؟

اینم تبدیل فوریه ی این صداست که فکر می کنم اون خطهای باریک دو انتها همون فرکانس مزاحم هستش ولی نمی دونم چه طور می شه حذفش کرد؟

جناب e.masoud در این نمودار (که تبدیل فوریه است) به راحتی می تونید انرژی سیگنال صوتی رو در فرکانسهای مختلف ببینید و ببینید چه فرکانسهایی داره...این کار با matlab خیلی ساده هست...
            It's okay to pick your friends, but don't pick them to pieces- means give prize then criticism if it's a friend!

دیدگاه

سلام.
              با متلب همه کاری میش روی سیگنال کرد. . فیلتر های گسسته تعریف میشه اگه فرکانس صدای بوق رو دربیاری میشه با یه فیلتر حذفش کرد(من هنوز DSP پاس نکردم بلد نیستم ولی میدونم میشه اینکار رو کرد )
              توی این تصویری هم که دادید (تصویر دوم) اون دو خطی که دو طرف هست فرکانس پایینی دارن اگه شما صدایی که میشنوید صدای زیر هست مربوط به این دو خط نمیشه، اگه هم بشه باید توی شکل اول یه موج سینوسی مثلا با فرکانس خیلی پایین و دامنه خیلی زیاد داشته باشیم که همچین چیزی دیده نمیشه.

دیدگاه

بله آقای نحوی شما درست می فرمایید :agree: صدا زیر هست...بنابراین ممکنه اون دو تا خطی باشه که یکیش بین 3 تا3.5 هست و یکیش بین 0.5 تا 1..

آیا فیلتر گسسته می تونه یک فرکانس خاص رو حذف کنه؟ کلا فیلتر به چه اسمی در متلب هست..یعنی اگه بخوام از help متلب کمک بگیرم و فیلتر مورد نظر رو پیدا کنم چی باید search کنم؟
                اصلا من که ماتریس تبدیل فوریه ی سیگنالو دارم فرکانس مزاحمو که پیدا کردم بیام توی اون ماتریس اون آرایه و (حالا چند آرایه اطرافشو) صفر کنم؟ اما تبدیل فوریه ی معکوس چه طور می شه گرفت؟ حالا تبدیل معکوس هم بگیرم و ماتریس زمانی رو بدست بیارم چه طور این ماتریسو به عنوان یک فایل صوتی(احتمالا با پسوند wav) ذخیره کنم؟ وای من که گیج شدم!!

اصلا چند تا سوال دیگه:
                از روی شکل دوم می شه تشخیص داد فرکانس نمونه برداری چنده؟؟
                چه طوره کلا فرکانس های بالا رو تو ماتریس صفر کنم؟ از چند به بعد رو صفر کنم؟

ببخشید که اینقدر سوال می پرسم :mrgreen: عادتمه! :redface:

دیدگاه

سلام دوست عزیز
                  راستش منم همین مشکلو دارم و حتی در تبدیل فوریه نیز مقادیر خاصی رو صفر کردم ولی متوجه شدم که ماهیت تبدیل فوریه عوض می شه و دیگه نمیشه آنرا به سیگنال صوتی مورد نظر برگردون.اگر راه حل بهتری دارید ممنون می شم بهم بگید.
                  با تشکر :nerd:

دیدگاه

سلام من تازه با این بحث آشنا شدم اگه میشه یه نفر برام توضیح بده که کاربرد پردازش صدا کجاست و با مطلب چه طور این کارو انجام دادید :surprised:
                    فقط کسی هرگز اشتباه نمی کند که اصلا کاری انجام نمی دهد

دیدگاه

سلام
                      کاربرد پردازش صدا خیلی جاهاست! مثل سیستم های تشخیص صدا و انجام فرمان، تشخیص هویت، رمزنگاری ...
                      منظورتون اون نمودارهاست؟ خیلی ساده! صدا رو import می کنید و بعد plot(data) و plot(fft(data).
                      ؟ :question:

دیدگاه

با درود . . .
                        من اگه بخوام یه صدایی رو پردازش کنم،مثلا بدونم اون صدا چی میگه و بعد به صورت دستور درش بیارم چیکار باید بکنم؟؟
                        مثلا تو خونه نشستی و میگی تشنمه. یهو یه شلنگ آب به طرفت نشونه بره و مثلا تو رو از تشنگی در بیاره!!!!! oo:

اصلا میشه؟؟بهش چی میگن؟؟؟

منتظر راهنمایی دوستان هستم.با تشکر
                        درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                        بدرود . . .

دیدگاه

اسمش voice command . در ویندوزهای جدید و آفیس از نسخه 2003 به بعد این امکان اضافه شد.
                          نرم افزارهایی که فارسی رو هم تشخیص میدن اومده فکر کنم یکی اش اسمش آریا ست.
                          برای این کار باید Speech Processing کار کنید. مخصوصا recognition.

درضمن اگه تو خونه بودید و تشنه تون شد از توی یخچال آب بردارید بخورید اینقدر زحمت نمی خواد بکشید!!

دیدگاه

نه خانوم ممنون
                            من میخوام با میکرو یه چنین کاری کنم آیا شدنیه!!!؟؟؟

"درضمن اگه تو خونه بودید و تشنه تون شد از توی یخچال آب بردارید بخورید اینقدر زحمت نمی خواد بکشید!!"
                            اینطوری بیشتر مزه میده!!
                            درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                            بدرود . . .

دیدگاه

سلام ..................

کاری که شما میخواید انجام بدید مربوط میشه به Speech Recognition .. توی این تیپ کارها اغلب شما یه سیگنال دارید که به عنوان Pattern در دیتابیس یا هر فضای فایلی ذخیره شده و اهمیت این ذخیره شدن به این جهته که شما میدونید این سیگنال برای چه Command ای ذخیره شده .. مثلا برای شوت کردن توپ .. حالا یه سیگنال ورودی به عنوان دستور تازه وارد به سیستم شما وارد میشه .. میخواید ببینید این همون دستور شوت کردن توپه یا یه دستور دیگست .. نیاز به مقایسه دارید .. قیاس هم نیاز به ارزیابی مقدار تطابق دو سیگنال با همون Matching اونا داره .. دو تا نگاه متفاوت به این مساله وجود داره .. یکی HMM Based Speech Recognition هست و اون یکی هم DTW Based Speech Recognition .. فرق اولی با دومی در اینه که در روش اول از یه سری مدل های آماری برای تخمین یه Sequence زمانی استفاده میشه و خروجی برداریست که یه Sequence از میزان Matching رو ایجاد میکنه .. توی این روش هر سیگنال در فالب یه مدل آماری مدل میشه و میتونه بر حسب احتمال، فرم های مختلفی رو بپذیره .. امــا در روش دوم که بسیار معمول تر از اولیه دو سیگنال د بافت زمان با هم مقایسه میشن و این قیاس پیدا کردن Matching نقطه به نقطه به ازای بیشترین مقدار تطبیق هست .. یعنی ممکنه بردارهای Matching به صورت نظیر به نظیر با هم Match نشن ولی Matching به صورتی انجام میشه که در مقیاس زمانی؛ بیشترین تطابق از آن اون نقاط باشه .. خروجی این روش هم یه ماتریسه که بر حسب Matching Cost روی قطر اصلی معنا پیدا میکنه .. الگوی کلی کار به این ترتیبه و معمولا با متلب اجرا میشه .. من ندیدم و البته نشنیدم که مشابه این کار با میکرو های 32 بیتی انجام شده باشه ولی شاید مشابهی براش باشه .. امــا اون چیزی که هست اینه که پیاده سازی این الگوریتم ها به دلیل فضای سرچ نسبتا بالا، یه مقدار فضای محاسباتی وسیع نیاز داره و این شاید نکته ای باشه که برای میکروها باید بهش توجه کرد .. موفق باشید ..
                              دوستان! مدتی کمتر به سایت میام ..

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X