اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

افزایش برد مادون قرمز معمولی!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

افزایش برد مادون قرمز معمولی!

با سلام
    میدونم موضوع تا حد زیادی تکراریه اما خواهشا تحمل و تامل کنید:
    تو این بحث های زیاد پاسخ این سوالات همواره مبهم مونده.خواهش میکنم یکی از دوستان با تحمل خیلی واضح توضیح بدن:
    افزایش برد مادون قرمز ظاهرا با ایجاد یک فرکانس بالا انجام می گردد؟ آیا این جمله صحیحه؟ یعنی اگر فرستنده معمولی مادون قرمز را با یک فرکانس بالا روشن کنیم بردش بالا میره؟
    آیا برای فرکانس بالا فرستنده خاصی مد نظره؟
    آیا فرکانس خاصی مد نظره؟
    آیا فرکانس 38 کیلو هرتز برای گیرنده های معمولی هم میشه استفاده کرد(اگر صرفا سنس کردن و نه ارسال دیتا مد نظر باشه)یا حتما باید از چشمی های Tsop1238 استفاده کرد؟
    آیا این فرکانس را برای ارسال باید حتما با یک nand مدوله کنیم(اگه باز ارسال دیتا مد نظر نباشه)یا نه ارسال مادون قرمز با فرکانس 38 کیلو هرتز گیرنده را به عکس العمل (به سطح پایین) وامیداره

بی نهایت سپاس
    فوق کل ذی علم علیم
    مهندسین هیچ گاه به بن بست نمیرسند یا راهی پیدا می کنند یا راهی میسازند

کلید تشکر انگیزه دادن بیشتر به دوستان برای همدلی بیشتر است

پاسخ : افزایش برد مادون قرمز معمولی!

ببین دوست عزیز فرکانس کاری فرستنده 38 کیلوهرتزه چون گیرنده ما با فرکانس 38 کار میکنه و صرفا هدف از فرستادن 38 کیلو دریافت اون در گیرندس،حالا من نمیدونم چرا این فرکانس انتخاب شده یا این که چون طول موج تو این فرکانس قویه یا برد بیشتری عمل میکنه یا چیز دیگه ای!
    تفاوت گیرنده های فتو ترانزیستور با معمولی ها اینه که یک مدار تقویت کننده داخلی در اونا هست،یعنی به محض رسیدن موج 38 کیلو مادون قرمز یک لحظه در خروجی اونا 0 ولت ظاهر میشه،و دوباره فرستنده باید قطع شه و روشن شه که گیرنده تو خروجیش 0 ظاهر شه.اما گیرنده های معمولی بسته به نسبت نور تو خروجی اونا 0 تا 5 ولت ظاهر میشه.یعنی فتو ترانزیستور میشه گفت دیجییتال عمل میکنه و شدت نور در ولتاژ خروجیش تاثیر نداره اما معمولی داره!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Saeed_7428
      ببین دوست عزیز فرکانس کاری فرستنده 38 کیلوهرتزه چون گیرنده ما با فرکانس 38 کار میکنه و صرفا هدف از فرستادن 38 کیلو دریافت اون در گیرندس،حالا من نمیدونم چرا این فرکانس انتخاب شده یا این که چون طول موج تو این فرکانس قویه یا برد بیشتری عمل میکنه یا چیز دیگه ای!
      تفاوت گیرنده های فتو ترانزیستور با معمولی ها اینه که یک مدار تقویت کننده داخلی در اونا هست،یعنی به محض رسیدن موج 38 کیلو مادون قرمز یک لحظه در خروجی اونا 0 ولت ظاهر میشه،و دوباره فرستنده باید قطع شه و روشن شه که گیرنده تو خروجیش 0 ظاهر شه.اما گیرنده های معمولی بسته به نسبت نور تو خروجی اونا 0 تا 5 ولت ظاهر میشه.یعنی فتو ترانزیستور میشه گفت دیجییتال عمل میکنه و شدت نور در ولتاژ خروجیش تاثیر نداره اما معمولی داره!
      ممنون اما کاش به تک تک سوالات جداگانه و دقیق پاسخ میدادین
      حالا در مجموع یعنی میشه به جای این گیرنده های سه پایه از یه گیرنده معمولی استفاده کرد و فرکانس دقیقی نداد (فقط بالا باشه در حد 40 یا 50 کیلو) و از یک اپ امپ استفاده کرد؟
      در قسمت فرستنده چی؟معمولی؟
      فوق کل ذی علم علیم

دیدگاه

خوب این کار چه اهمیتی داره؟؟؟
        برد زیاد فتو ترانزیستور بخاطر گیرندس نه فرکانسی که فرستنده میفرسته

دیدگاه

نوشته اصلی توسط khandani
          حالا در مجموع یعنی میشه به جای این گیرنده های سه پایه از یه گیرنده معمولی استفاده کرد و فرکانس دقیقی نداد (فقط بالا باشه در حد 40 یا 50 کیلو) و از یک اپ امپ استفاده کرد؟
          در قسمت فرستنده چی؟معمولی؟
          اگه ارسال دیتا ندارین میشه از دیود و فتو دیود معمولی استفاده کرد فقط باید جلوی نویز اطراف رو بگیرین ( با فیلتر مادون قرمز یا محدود کردن زاویه دید فتو دیود )
          در قسمت فرستنده هم میشه از دیود مادون قرمز فرستنده استفاده کرد

فقط یادتون باشه اگه دیود رو با ولتاژ DC درایو کنین برد زیادی نخواهید داشت .
          برد نسبتا خوب کنترلهای مادون قرمز بخاطر اینه که با پالسهای باریک و با جریان نسبتا بالا درایو میشن

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Saeed_7428
            خوب این کار چه اهمیتی داره؟؟؟
            برد زیاد فتو ترانزیستور بخاطر گیرندس نه فرکانسی که فرستنده میفرسته
            اهمیتش در صورت انجام به سادگی و هزینه بسیار پایینش(جایی که فقط سنس مهم باشد) است.

نوشته اصلی توسط mohsen++
            اگه ارسال دیتا ندارین میشه از دیود و فتو دیود معمولی استفاده کرد فقط باید جلوی نویز اطراف رو بگیرین ( با فیلتر مادون قرمز یا محدود کردن زاویه دید فتو دیود )
            در قسمت فرستنده هم میشه از دیود مادون قرمز فرستنده استفاده کرد

فقط یادتون باشه اگه دیود رو با ولتاژ DC درایو کنین برد زیادی نخواهید داشت .
            برد نسبتا خوب کنترلهای مادون قرمز بخاطر اینه که با پالسهای باریک و با جریان نسبتا بالا درایو میشن
            مرسی.در مورد DC درایو کردن قبول دارم اما میشه در مورد "پالس های باریک " و " جریان های بالا" بیشتر توضیح بدین.بنده با فرکانس 38 کیلو فقط دارم 10 جواب میگیرم!!!! علت کجاست؟در حالی که اگر کنترل تلوزیون رو جلو گیرنده بذارم تا برد بالایی عکس العمل میده پس علت از فرستندس.آره؟
            Duty cycle چقدر تاثیر داره ؟من با یه مدار ساده 63% و 38٪ درست کردم به نظرتون میتونه اشکال از این باشه؟؟؟؟
            فوق کل ذی علم علیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط khandani

مرسی.در مورد DC درایو کردن قبول دارم اما میشه در مورد "پالس های باریک " و " جریان های بالا" بیشتر توضیح بدین.
              سلام
              فرض کنین جریان مجاز یک led ده میلی آمپر باشه با بالا بردن جریان تلفات به حدی میرسه که led خراب میشه
              راه حل چیه استفاده از دیوتی سایکل پایین مثلا اگه دیتی سایکل رو ده درصد کنیم جریان رو میشه ده برابر بالا برد

.
              نوشته اصلی توسط khandani
              بنده با فرکانس 38 کیلو فقط دارم 10 جواب میگیرم!!!! علت کجاست؟در حالی که اگر کنترل تلوزیون رو جلو گیرنده بذارم تا برد بالایی عکس العمل میده پس علت از فرستندس.آره؟
              شاید فرکانس گیرنده ir شما 40 کیلو هرتز باشه

دیدگاه

شاید فرکانس گیرنده ir شما 40 کیلو هرتز باشه
                [/quote]
                نه شماره گیرنده 1238 , 1738 هست.میشه یعنی با 40 کیلو جواب بده؟
                فوق کل ذی علم علیم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X