ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7
 1. #1
  2006/12/02
  بندرانزلی
  2,478
  55

  نرم افزارهای تست امنیت در شبکه های کامپیوتری

  Retina Network Security Scanner

  این نرمآ*افزار که محصولی از شرکت eEye Digital Security است، کاربردی مشابه LANGuard Security Scanner دارد. از آنجاکه در این پایگاه مقدمهآ*یی از نرمآ*افزار LANGuard، به عنوان آشنایی با نرمآ*افزارهای پویش امنیت در شبکه قرار گرفته است، در این متن ضمن معرفی Retina به مقایسه مختصر و اجمالی میان این دو محصول، که تحت Windows رقبای یکدیگر محسوب میآ*شوند، نیز پرداخته خواهد شد.

  پویشآ*گر امنیت شبکهآ*ی Retina، یکی از قویآ*ترین نرمآ*افزارها در این دسته از محصولات به شمار میآ*آید. امکانات و قابلیتآ*های متنوع، به همراه امکان پویش در شبکهآ*هایی که از سیستمآ*های عامل متنوعی، همچون Windows و خانوادهی Linux و Unix استفاده میآ*کنند، و همچنین امکان نصب اصلاحیهآ*های امنیتی ویژه ضعفآ*های امنیتی یافت شده که بهآ*صورت خودکار توسط Retina انجام میآ*گیرد، این نرمآ*افزار را به محصولی خاص و قدرتمند تبدیل میآ*کند، تا حدی که اغلب مجلات و منابعی که در زمینهآ*ی بررسی چنین نرمآ*افزارهایی از اعتباری بالا برخوردارند، آنآ*را به عنوان محصولی برتر معرفی میآ*کنند.

  از امکانات ویژه و منحصربهآ*فرد این نرمآ*افزار، که در دیگر پویشآ*گرآ*های امنیت شبکهآ*ی مشابه یافت نمیآ*شود، می توان به امکان Auditing آن اشاره کرد. توسط Auditing Tool این نرمآ*افزار میآ*توان در زمان پویش، دستهآ*یی خاص از ضعفآ*های امنیتی را برای تعدادی از ایستگاهآ*های کاری یا خادمآ*های تعیین شده اعمال کرد. همچنین در این ابزار امکان اضافه نمودن ضعفی جدید، به صورت دستی، توسط مدیر شبکه نیز وجود دارد. به عبارت دیگر، میآ*توان گزارشی از وضعیت تعدادی رایانهآ*ی خاص در برابر ضعفآ*هایی معین،آ* تهیه نمود و در صورت نیاز اقدام به نصب خودکار اصلاحیهآ*های امنیتی نمود.

  این پویشآ*گر، با استفاده از بازهآ*یی از آدرسآ*های IP به پویشآ* شبکه میآ*پردازد و ضعفآ*های امنیتی را بر اساس بحرانیآ*بودن آنآ*ها مرتب میآ*کند. همانآ*گونه که گفته شد میآ*توان بررسی امنیتی شبکه را محدود به دستهآ*ی خاصی از ضعفآ*های، نرمآ*افزارها و یا جنبهآ*های امنیتی نمود. در این میان شاید تنها ایرادی، آن هم از بعد گزارشآ*گیری و رابط کاربری، میآ*توان به این نرمآ*افزار وارد دانست، نبود امکان مرتبآ*سازی ایستگاهآ*های پویشآ*شده بر اساس نوع سیستمآ*عامل آنآ*هاست.

  در هنگام نصب، پویشآ*گر، اقدام به اتصال به پایآ*گاه دادهآ*ی اصلی شرکت سازنده کرده و به بهآ*روز سازی ضعفآ*های امنیتی شناخته شده میآ*پردازد. این اقدام با هدف کاهش احتمال نادیده انگاشتن ضعفآ*های نوین امنیتی صورت میآ*گیرد.

  منبع:

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


 2. #2
  2006/12/02
  بندرانزلی
  2,478
  55

  Snort

  Snort، نمونهآ*ای از یک ابزار تشخیص نفوذ شبکهآ*ای

  یک نرمآ*افزار تشخیص نفوذ بهآ*صورت کدباز است که بر روی محیطآ*های Linux و Windows عرضه میآ*گردد و با توجه به رایگان بودن آن، به یکی از متداولآ*ترین سیستمآ*های تشخیص نفوذ شبکهآ*های رایانهآ*یی مبدل شده است. از آنآ*جاکه برای معرفی آن نیاز به معرفی کوتاه این دسته از ابزارها داریم، ابتدا به مفاهیمی اولیه دربارهآ*ی ابزارهای تشخیص نفوذ میآ*پردازیم، به عبارت دیگر معرفی این نرمآ*افزار بهانهآ*یی است برای ذکر مقدمهآ*یی در باب سیستمآ*های تشخیص نفوذ.

  Intrusion Detection System (IDS) یا سیستم تشخیص نفوذ به سختآ*افزار، نرمآ*افزار یا تلفیقی از هر دو اطلاق میآ*گردد که در یک سیستم رایانهآ*یی که میآ*تواند یک شبکهآ*ی محلی یا گسترده باشد، وظیفهآ*ی شناسایی تلاشآ*هایی که برای حمله به شبکه صورتآ* میآ*گیرد و ایجاد اخطار احتمالی متعاقب حملات، را بر عهده دارد.
  IDSها عملاً سه وظیفهآ*ی کلی را برعهده دارند : پایش، تشخیص، واکنش. هرچند که واکنش در مورد IDSها عموماً به ایجاد اخطار، در قالبآ*های مختلف، محدود میآ*گردد. هرچند دستهآ*یی مشابه از ابزارهای امنیتی به نام Intrusion Prevention System (IPS) وجود دارند که پس از پایش و تشخیص، بستهآ*های حملهآ*های احتمالی را حذف میآ*کنند. نکتهآ*یی که در این میان باید متذکر شد، تفاوت و تقابل میان Firewallها و IDSها است. از آنآ*جاکه ماهیت عملآ*کرد این دو ابزار با یکدیگر به کلی متفاوت است، هیچآ*یک از این دو ابزار وظیفهآ*ی دیگری را به طور کامل برعهده نمیآ*گیرد، لذا تلفیقی از استفاده از هردو ابزار میآ*تواند امنیت کلی سیستم را بالا ببرد.

  در حالت کلی IDSها را میآ*توان به دو دستهآ*ی کلی تقسیمآ*بندی نمود :

  - Network IDS (NIDS)

  - Host IDS (HIDS)

  HIDSها، اولین سیستم IDSی هستند که در یک سیستم رایانهآ*ای باید پیادهآ*سازی شود. معیار تشخیص حملات در این سیستمآ*ها، اطلاعات جمعآ*آوری شده بر روی خادمآ*های مختلف شبکه است. برای مثال این سیستم با تحلیل صورت عملیات انجام شده، ذخیره شده در پروندهآ*هایی خاص، سعی در تشخیص تلاشآ*هایی که برای نفوذ به خادم مذکورد انجام شده است دارد. این تحلیلآ*ها میآ*تواند به صورت محلی بر روی خود خادم انجام گردد یا به سیستم تحلیلآ*گر دیگری برای بررسی ارسال شود. یک HIDS میآ*تواند تحلیل اطلاعات بیش از یک خادم را بر عهده بگیرد.

  با این وجود، اگر نفوذآ*گر جمعآ*آوری صورت عملیات انجامآ*شده بر روی هریک از خادمآ*های مورد نظر را به نحوی متوقف کند، HIDS در تشخیص نفوذ ناموفق خواهد بود و این بزرگآ*ترین ضعف HIDS است.

  NIDSها، به عنوان دومین نوع IDSها، در بسیاری از موارد عملاً یک Sniffer هستند که با بررسی بستهآ*ها و پروتکلآ*های ارتباطات فعال، به جستجوی تلاشآ*هایی که برای حمله صورت میآ*گیرد میآ*پردازند. به عبارت دیگر معیار NIDSها، تنها بستهآ*هایی است که بر روی شبکهآ*ها رد و بدل میآ*گردد. از آنآ*جاییآ*که NIDSها تشخیص را به یک سیستم منفرد محدود نمیآ*کنند، عملاً گستردهآ*گی بیشآ*تری داشته و فرایند تشخیص را به صورت توزیعآ*شده انجام میآ*دهند. با این وجود این سیستمآ*ها در رویایی با بستهآ*های رمزشده و یا شبکهآ*هایی با سرعت و ترافیک بالا کارایی خود را از دست میآ*دهند.

  با معرفی انجام شده در مورد دو نوع اصلی IDSها و ضعفآ*های عنوان شده برای هریک، واضح است که برای رسیدن به یک سیستم تشخیص نفوذ کامل، بهآ*ترین راه استفادهآ*ی همزمان از هر دو نوع این ابزارهاست.

  Snort، در کاملآ*ترین حالت نمونهآ*یی از یک NIDS است. این نرمآ*افزار در سه حالت قابل برنامهآ*ریزی میآ*باشد :


  حالت Sniffer:

  در این حالت، این نرمآ*افزار تنها یک Sniffer ساده است و محتوای بستهآ*های ردوبدل شده بر روی شبکه را بر روی کنسول نمایش میآ*دهد.


  حالت ثبتآ*کنندهآ*ی بستهآ*ها:

  Snortدر این وضعیت، اطلاعات بستهآ*های شبکه را در پروندهآ*یی که مشخص میآ*شود ذخیره میآ*کند.


  سیستم تشخیص نفوذ:

  در این پیکربندی، بر اساس دو قابلیت پیشین و با استفاده از قابلیت تحلیل بستهآ*ها و قوانینی که تعیین میآ*گردد، Snort امکان پایش و تحلیل بسته و تشخیص نفوذ را یافته و در صورت نیاز واکنش تعیین شده را بهآ*روز میآ*دهد.

  حالت پیشآ*فرض خروجی این ابزار فایلی متنی است که میآ*تواند در آن ابتدای بستهآ*ها را نیز درج کند. با این وجود در صورتیآ*که این ابزار در حال فعالیت بر روی ارتباطات شبکهآ*یی با سرعت بالا میآ*باشد بهآ*ترین راه استفاده از خروجی خام باینری و استفاده از ابزاری ثانویه برای تحلیل و تبدیل اطلاعات خروجی است.

  بُعد دیگر از پیکربندی Snort به عنوان یک سیستم تشخیص نفوذ، استفاده از قوانین برای ایجاد معیار نفوذ برای Snort است. برای مثال میآ*توان با قانونی، Snort را مکلف ساخت که نسبت به دسترسیآ*های انجام شده مبتنی بر پروتکلی تعیین شده از/به یک پورت خاص و از/به یک مقصد معین با محتوایی شامل رشتهآ*یی خاص، اخطاری یا واکنشی ویژه را اعمال کند.

  نکتهآ*یی که باید در نظر داشت اینآ* است که از آنآ*جاکه Snort را میآ*توان به گونهآ*یی پیکربندی نمود که قابلیت تشخیص حمله توسط ابزارهای پویش پورت را نیز داشته باشد، لذا با وجود استفاده از Snort نیازی به استفاده از ابزاری ثانویه برای تشخیص پویشآ*گرهای پورت وجود ندارد.
  همانآ*گونه که گفته شد، Snort با قابلیتآ*های نسبتاً کاملی که در خود جای دادهآ*است، به همراه رایگان بودن آن و قابلیت نصب بر روی محیطآ*ها و سیستمآ*های عامل متدوال، به یکی از معمولآ*ترین IDSهای کنونی مبدل شده است. برای دریافت این نرمآ*افزار و همچنین اطلاعات جامعی در مورد آن میآ*توانید به پایآ*گاه اصلی آن، www.snort.org، مراجعه کنید.

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


 3. #3
  2006/12/02
  بندرانزلی
  2,478
  55

  نرمآ*افزار LANGuard

  نرمآ*افزار LANGuard

  دستهآ*ی مهمی از نرمآ*افزارهای امنیتی را ابزارهای پویش و کشف و تعیین ضعفآ*های امنیتی تشکیل میآ*دهند. این ابزارها مدتآ*های بسیاری است که وجود دارند، ولی از آنجا که مقولهآ*ی امنیت در سالآ*های اخیر اهمیتی ویژه یافته است، تنها به تازهآ*گیآ* است که تولیدکنندهآ*گان آنآ*ها، با هدف سادهآ*سازی استفاده از این نرمآ*افزارها اقدام به ویرایش مجدد رابطآ*های کاربری کردهآ*اند، تا تمایل استفادهآ*ی عمومی از این ابزارها افزایش یابد.
  آمارها نشان میآ*دهند که اغلب حملات موفق، بر مبنای ضعفآ*های امنیتی بسیار پیشآ*پاافتاده، انجام میآ*گیرند که ابزارهای پویش امنیت، میآ*توانند تقریباً تمامی این ایرادها را شناسایی کرده و گزارشی از آنآ*ها ارایه دهند.
  یکی از این ابزارها، نرمآ*افزار LANGuard، محصول شرکت نرمآ*افزاری GFI است، که بیشآ*تر بر روی ضعفآ*های امنیتی معمول در سطوح پایین و متوسط تمرکز دارد. این نرمآ*افزار که برای خانوادهآ*ی سیستمآ*عاملآ*های Windows نوشته شده است، عملاً در سطوحی که نرمآ*افزارهای مشابهی همچون Retina محصول eEye Digital Security، مؤثر هستند، قابلیتآ*های چندانی از خود نشان نمیآ*دهد، لذا میآ*توان آنآ*را به عنوان ابزاری برای کاربران عادی شناخت.
  در این نرمآ*افزار برای بررسی و پویش شبکه، آدرس IP یا بازهآ*ی آدرسآ*های مورد نظر را وارد میآ*کنیم و نرمآ*افزار شروع به پویش شبکه و شناسایی دستگاهآ*های فعال بر روی شبکه میآ*کند. پارامترهای این پویش را میآ*توان از قبل مشخص نمود. برای مثال تعیین استفاده از بستهآ*های ICMP برای پویش یا پویش پورتآ*های سیستمآ*های فعال و یا بهآ*روز بودن اصلاحیهآ*های امنیتی موجود بر روی سیستمآ*های عامل از جمله پارامترهای مذکور است.
  بدون داشتن حقوق مدیریت شبکه، میآ*توان نام دستگاهآ*ها، آدرس MAC، پورتآ*های باز، نوع سیستمآ*عامل و نگارش آن و برخی از اصلاحیهآ*های موجود را بهآ*همراه دستهآ*یی دیگر از اطلاعاتی که توسط SNMP در اختیار قرار میآ*گیرد استخراج کرد.
  با داشتن حقوق مدیریت، اطلاعات نسبتاً کاملی همچون نام کاربران، سیاستآ*های امنیتی، شاخهآ*های و پروندهآ*های به اشتراک گذارده شده، سرویسآ*های در حال کار بر روی سیستمآ*ها و همچنین اطلاعاتی کامل در مورد اصلاحیهآ*های نصب شده بر روی سیستمآ*های عامل بهآ*دست آورد.
  با توجه به اینآ*که این نرمآ*افزار در حین پویش سیستمآ*های موجود بر روی شبکه، امکان تعیین اصلاحیهآ*های نصب شده بر روی سیستمآ*ها را نیز دارد، لذا امکانی به نرمآ*افزار اضافه شده است که بر مبنای ضعفآ*های امنیتی به روز شده از سوی شرکت Microsoft و اصلاحیهآ*های ارایه شده از سوی این شرکت، دستهآ*یی از آنآ*ها که باید بر روی هر یک از سیستمآ*های پویش شده نصب گردند را نیز تعیین کرد.
  نرمآ*افزار LANGuard با توجه به امکانات مذکور، ابزاری مناسب برای شرکتآ*های کوچک و متوسط است تا با استفاده از آن ایرادها و ضعفآ*های متداول امنیتی را کشف کرده و در صدد رفع آنها برآییم.

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


 4. #4
  2006/12/02
  بندرانزلی
  2,478
  55

  WinDump

  WinDump
  بخش اول : Snifferها

  این ابزارWinDump که نسخهآ*ی تحت Windows نرمآ*افزار قدیمی و مشهور tcpdump تحت سیستمآ*های عامل خانوادهآ*ی Unix میآ*باشد، عملاً یک تحلیلآ*گر ترافیک شبکه است. از آنآ*جاکه اغلب استفاده کنندهآ*گان سیستمآ*های کامپیوتری خانهآ*گی در کشورمان را کاربران سیستمآ*های عامل خانوادهآ*یWindows تشکیل میآ*دهند، معرفی WinDump را به بررسی tcpdump ترجیح دادهآ*ایم.
  یک تحلیلآ*گر ترافیک شبکه، که عموماً با نام Sniffer از آن یاد میآ*گردد، وظیفهآ*ی بررسی بستهآ*های رد و بدل شده بر روی شبکه را برعهده دارد که نرمآ*افزار Ethereal که بهآ*زودی در همین پایآ*گاه به معرفی آن خواهیم پرداخت نمونهآ*ی متداول و پرطرفداری از یک Sniffer است. از آنآ*جاکه در معرفی نرمآ*افزار پیشین بصورت اجمالی به این دسته از ابزارها پرداخته بودیم، در معرفی WinDump نیاز به ذکر مقدمات بیشآ*تری از Snifferها داریم.
  با استفاده از یک Sniffer، با تعیین یک رابط شبکهآ*ی خاص، میآ*توان به پایش و تحلیل بستهآ*های اطلاعاتی رد و بدل شده بر روی شبکهآ*یی که رابط شبکهآ*ی مورد نظر به آن متصل است پرداخت. به عبارت دیگر یک Sniffer را میآ*توان به یک سیستم پایش تشبیه کرد که تمامی اطلاعات منتقل شده بر روی بستر فیزیکی را بررسی و ذخیره میآ*کند. در نهایت با به دست آوردن این اطلاعات دو عمل میآ*توان بر روی محتوای بستهآ*های بررسی شده انجام داد :

  تحلیل کلی ترافیک شبکه
  این عمل توسط تحلیلآ*گر انجام میآ*گردد و از آنآ*جاکه حجم اطلاعات رد و بدل شده بر روی شبکه بسیار زیاد است، تحلیلآ*گر باید توانایی تمیز دادن اطلاعات مربوط به پروتکلآ*های مختلف با مبدأآ* و مقصدهای مختلف را داشته باشد.

  فیلتر کردن بستهآ*هایی با محتوایی خاص

  با فیلترکردن بستهآ*هایی خاص و نمایش اختصاصی آنآ*ها توسط Sniffer، میآ*توان تمیزدادن بستهآ*های مربوط به یک پروتکل خاص، از/به مبدأ/مقصد خاص، با محتوایی از رشتهآ*یی تعیین شده و دیگر ویژهآ*گیآ*ها را به نرمآ*افزار Sniffer سپرد. پس از به دست آوردن خروجی دلآ*خواه تحلیل آن بسیار آسانآ*تر است.
  قابلیت پایش بستهآ*های رد و بدل شده بر روی شبکه، قابلیتی مختص سختآ*افزار است. به عبارت دیگر رابط شبکه در حالتی خاص قرار میآ*گیرد که تمامی بستهآ*هایی که مقصد آدرس فیزیکی آنآ*ها رابط مورد نظر نیست نیز مانند بستهآ*های مربوط دریافت شده و محتوای آنها را میآ*توان ذخیره کرد. در حالت عادی، سختآ*افزار و لایهآ*ی Datalink بستهآ*هایی که به رابط مورد نظر با آدرس فیزیکی خاص، ارتباطی ندارند را از روی شبکه بر نمیآ*دارد.
  با این وجود، از آنآ*جاکه هدف از استفاده از Snifferها بررسی تمامی ترافیک شبکه، با استفاده از پایش تمامی بستهآ*هایی که از مبدآهای مختلف به مقاصد دیگر ارسال میآ*شوند میآ*باشد، لذا پیشآ*نیاز استفاده از این دسته از ابزارها اساساً وجود نسخهآ*یی از تمامی ترافیک شبکه بر روی بستر متصل به رابط شبکهآ*ی مورد نظر است.
  این پیشآ*نیاز، پیشآ*نیازی سختآ*افزاری را به استفاده کننده از Sniffer تحمیل میآ*کند، زیرا با استفاده از سوییچآ*ها، که در حال حاضر تقریباً در تمامی موارد جای Hubآ*ها را گرفتهآ*اند، ترافیکی که بر روی هریک از درگاهآ*های سوییچ به سمت سیستم مورد نظر فرستاده میآ*شود، تنها مختص آن سیستم است و ترافیک دیگر گرهآ*های شبکه بر روی آن قرار ندارد. لذا در شبکهآ*یی که بر اساس سوییچ عملآ* میآ*کند، عملاً امکان استفاده از Sniffer در شرایط معمول وجود ندارد.
  با اینآ*وجود بسیاری از سوپپچآ*ها با هدف در اختیار گذاردن درگاهی خاص، امکان قرار دادن تمامی ترافیک شبکه بر روی یک کانال را فراهم میآ*کنند و سیستمی که به این درگاه متصل باشد میآ*تواند به پایش ترافیک شبکه بپردازد. امکان استفاده از این قبیل درگاهآ*ها بر روی سوییچآ*ها، در صورت وجود، محدود بوده و تنها مختص مدیران شبکه میآ*باشد. این امکان تنها برای جامهآ*ی عمل پوشانیدن به یکی از اهدف استفاده از Snifferها، یعنی استفاده توسط مدیران شبکه برای تحلیل ترافیک فعال، در برخی از سوییچآ*ها وجود دارد.

  در استفاده از این دسته از Snifferها دو کاربرد خاص مد نظر بوده است :
  -استفاده توسط مدیران و تحلیلآ*گران شبکه برای عیبآ*یابی و رفع کاستیآ*های شبکه
  -استفاده توسط نفوذگران به شبکهآ*ها و سیستمآ*ها
  -شناسایی تلاشآ*ها برای نفوذ


  هدف اول، عملآ*کردی است که در مورد آن صحبت شد. کاربرد بعدی، استفاده از قابلیت این دسته از نرمآ*افزارها توسط نفوذگران به شبکهآ*ها است. نفوذگران با پایش دادهآ*ها، به تلاش برای تحلیل دادهآ*های شبکه و بهآ*دستآ*آوردن اطلاعاتی هرچه بیشتر در مورد شبکه میآ*پردازند. دستهآ*ی مهمی از این اطلاعات کدهای کاربری و کلمات عبور نرمآ*افزارهای مختلفی است که بهآ*صورت رمزنشده بر روی شبکه در حال انتقال هستند. یک نفوذگر، با تحلیل ترافیک، ابتدا به نوع نرمآ*افزارهای فعال بر روی شبکه پیآ*برده و سپس در پی شناخت بیشآ*تر یک نرمآ*افزار نمونه و تشخیص حفرهآ*های امنیتی موجود در آن، به فیلترکردن بستهآ*های مختص آن نرمآ*افزار پرداخته و سعی در گردآوری اطلاعات بیشآ*تر در مورد آن میآ*کند. با به دست آوردن اطلاعات مورد نظر، اقدامات بعدی برای حمله، توسط اطلاعات حیاتی به دست آمده، انجام میآ*گیرد.
  استفاده از سوییچآ*ها، علاوه بر بالابردن کارایی استفاده از سختآ*افزار و بستر شبکه، به بالابردن امنیت موجود نیز کمک شایانی کرده و احتمال پایش ترافیک توسط نفوذگران، بر روی سیستمآ*های متفرقهآ*ی موجود بر روی شبکه را پایین میآ*آورد. هرچند که باید به خاطر داشت که روشآ*هایی نیز وجود دارد که میآ*توان این امکان سوییچآ*ها را غیرفعال کرد و یا سوییچ را مجبور ساخت که کلیهآ*ی ترافیک را به یک درگاه خاص بفرستد. لذا استفاده از سوییچ تضمین قطعی جلوگیری از پایش ناخواستهآ*ی ترافیک نیست.

  هدف دیگری که میآ*توان برای استفاده از Snifferها متصور بود امکان تشخیص تلاشآ*های در حال انجام برای نفوذ است. تلاشآ*هایی از قبیل حمله به آدرس یا درگاه خاص بر روی یک پروتکل خاص، و یا حمله به یک نرمآ*افزار خاص، توسط یک تحلیلآ*گر شبکهآ*ی ماهر و با استفاده از یک Sniffer، قابل تشخیص است. با در نظر گرفتن این هدف، از Snifferها میآ*توان بر روی یک سیستم منفرد، به منظور پایش ارتباطات انجام گرفته با سیستم، و تشخیص حملات احتمالی در حال انجام، استفاده کرد، هرچند که در این قبیل موارد استفاده از دیوارهای آتش، حتی انواع شخصی آن، کمک شایانی به کاربر میآ*کنند.

  با توجه به آنآ*چه بهآ*صورت پراکنده در خلال متن گفته شد، راهآ*های مقابله با Snifferها را میآ*توان به سه دسته تقسیم نمود :
  -استفاده از ابزارهای رمزنگاری دادهآ*ها

  -استفاده از سوییچ در شبکه به جای Hub

  -استفاده از ابزارهای ضد Sniff که امکان تشخیص رابطآ*های شبکهآ*یی که در حال Sniff قرار دارند را به وجود میآ*آورد.

  ---
  این نرمآ*افزار عملاً نسخهآ*ی تحت سیستمآ*هایآ*عامل سری Windows ابزار tcpdump است. tcpdump که نرمآ*افزاری قدیمی و متداول تحت سیستمآ*عامل خانوادهآ*ی Unix میآ*باشد، جزو اولین و سادهآ*ترین Snifferها است.

  دریافت و نصب نرمآ*افزار:
  برای دسترسی به این نرمآ*افزار و دریافت آن میآ*توانید به آدرس http://windump.polito.it مراجعه کنید. این نرمآ*افزار از کتابخانهآ*یی سازگار با libpcab استفاده میآ*کند که نگارش تحت Windows آن به WinPcap موسوم است. این نرمآ*افزار را میآ*توانید از همان سایت دریافت کنید. پس از نصب آخرین نگارش WinPcap، نرم افزار WinDump عملیاتی می شود. نکتهآ*یی که باید بهآ*خاطر داشته باشید این است که برای آنکه این نرمآ*افزار تمامی و یا اغلب بستهآ*های در حال انتقال بر روی شبکه را شناسایی و دریافت کند، باید از آخرین نگارش آن استفاده کنید، هرچند که این نرمآ*افزار مدتآ*هاآ*ست که به روز نشده، با این وجود اگر بهآ*طریقی نگارشی دیگر و قدیمی از این نرمآ*افزار را به دست آوردید، برای کارایی بهتر، نسخهآ*ی جدیدتر را دریافت کنید.

  قابلیتآ*های WinDump:
  محیط استفاده از این نرمآ*افزار، محیطی ساده و متنی است. در واقع وجود این محیط بهآ*منظور سادگی بیشتر و تشابه هرچه بیشآ*تر آن با نرم افزار tcpdump است. با وجود این سادگی، WinDump دارای قابلیتآ*های متنوعی است.
  پس از اجرای این نرمآ*افزار، با تعیین رابط شبکهآ*یی که WinDump میآ*باید بهآ*دریافت بستهآ*های رد و بدل شده بر روی شبکهآ*ی مرتبط با رابط مورد نظر بپردازد، این نرمآ*افزار، Header تمامی بستهآ*های دریافت شده را بر روی صفحهآ*ی نمایش داده و زمان و تاریخ هریک را نیز نشان میآ*دهد.

  شناسایی و تعیین پروتکلآ*ها:
  WinDump، بسیاری از پروتکلآ*ها را شناسایی میآ*کند و در این صورت نام پروتکل مورد نظر را بر روی صفحه نشان میآ*دهد. با این وجود این امکان وجود دارد که تنها پروتکلی خاص برای تحلیل و شناسایی مورد نظر قرار گیرد و WinDump تنها بستهآ*های پروتکل تعیین شده را در گزارش نشان دهد.
  از سوی دیگر، این نرمآ*افزار امکان شناسایی بستهآ*هایی با انواع خاص، مانند بستهآ*هایی متعلق به VLANهای تعریف شده بر روی شبکه، یا بستهآ*های متعلق به ارتباطات VPN را دارد. در مورد بستهآ*های متعلق به VPN، امکان رمزگشایی آنها با تعیین الگوریتم رمزنگاری و تعیین کلید مربوطه نیز وجود دارد.

  تعیین مبدأ و مقصد خاص:
  در صورت نیاز، با استفاده از کلیدآ*هایی، میآ*توان بستهآ*هایی را مشاهده کرد که از مبدأ(هایی) به مقصد(هایی) خاص در حال گذر هستند.

  خروجیآ*های مختلف:
  این نرمآ*افزار، بر اساس پروتکلآ*های مختلف خروجیآ*های مختلفی را نشان میآ*دهد. بهآ*عبارت دیگر، برای هر بسته، بر اساس اینکه متعلق به چه نوع پروتکلی است، نوع خروجی، یا خط گزارش مورد نظر، مستقل از زمان و تاریخ دریافت بسته، متفاوت است. هرچند که برای اکثر آنها، نام یا آدرس و شمارهآ*ی پورت مورد نظر بسته، نمایش داده میآ*شود.
  در صورت نیاز و به منظور بالاتر رفتن سرعت پردازش WinDump، میآ*توان قابلیت استخراج اسامی سیستمآ*ها در قالب مبدأ و مقصد را، حذف نمود و تنها به مشاهدهآ*ی آدرس اکتفا کرد. در این صورت، تأخیری که صرف به دست آوردن نام سیستم مبدأ یا مقصد میآ*شود از بین میآ*رود.

  فیلترهای متنوع خروجی:
  یکی از قابلیتآ*های خاص این نرمآ*افزار، امکان استفاده از فیلترهای مختلف برای تعیین خروجی و بررسی بستهآ*های ویژه است. برای تعیین نوع گزارش، میآ*توان پارامترهای مختلفی را تعیین نمود که بر اساس آنها، WinDump گزارش بستهآ*های خاصی را نمایش میآ*دهد و بستهآ*های دیگر را نادیده می گیرد.
  نمونهآ*یی از این فیلترها، فیلتر اندازهآ*ی بسته و یا نوع بسته در قالب یک پروتکل واحد است. به عبارت دیگر، توسط این فیلترها، میآ*توان بستهآ*هایی با اندازهآ*هایی خاص را مورد نظر قرار داد و یا برای مثال میآ*توان بستهآ*های خاصی از پروتکل TCP را بررسی کرد و دیگر بستهآ*ها را نادیده گرفت.
  برای تعیین فیلترها، علاوه بر عباراتی که بهآ*صورت پیشآ*فرض در این نرمآ*افزار قابل دسترسی هستند، عباراتی جدید را نیز با ترکیب عبارات ساده میآ*توان بهآ*دست آورد. عبارات پایه، برای تعیین پارامترهای ابتدایی مانند مبدأ، مقصد، پورت، پروتکل و دیگر پارامترها هستند.

  ذخیرهآ*ی گزارش:
  این نرمآ*افزار قابیلت ذخیرهآ*ی گزارش مورد نظر به صورت یک پرونده را نیز دارد. پرونده بهآ*صورت خام و پردازش نشده ذخیره میآ*شود و برای پردازش بر روی آن، میآ*توان از همین نرمآ*افزار، با تعیین از پارامتری خاص، استفاده نمود که در آن صورت عملاً گزارش اولیه تولید میآ*شود.
  با توجه به قابلیتآ*هایی که در مورد این نرمآ*افزار، بهآ*اختصار، مورد اشاره قرار گرفت، این ابزار را میآ*توان ابزاری قوی برای کاربرانی که به ابزار متداول و قدیمی tcpdump عادت داشتهآ*اند دانست. با این وجود از آنجاکه روش کار با آن برای کاربران عادی، به دلیل نبود رابط کاربری گرافیکی مناسب، کمی خسته کننده است، میآ*توان از Snifferهای دیگری همچون نرمآ*افزار Ethereal استفاده کرد، که با استفاده از رابط کاربری آنها، تحلیل و تعیین روش کار بهآ*راحتی صورت گرفته، و خروجی تولید شده خوانایی بیشآ*تری دارد.
  نکتهآ*یی که علاوه بر ذکر در بخش اول در اینآ*جا نیز مجدداً بر روی آن تأکید میآ*کنیم این است که تقریباً در تمامی موارد، Snifferها تنها در شرایطی کاربرد دارند که در شبکهآ*ی مورد نظر از سوییچ استفاده نشده باشد یا در صورت استفاده از سوییچ، درگاهی خاص برای تحلیل تمامی ترافیک در حال پردازش توسط سوییچ بر روی درگاهآ*های دیگر، قابل تعریف باشد.

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


 5. #5
  2006/12/02
  بندرانزلی
  2,478
  55

  Ethereal

  Ethereal ابزاری کد-باز و رایگان است، که آنآ*را میآ*توان در دستهآ*ی Snifferها جای داد. این نرمآ*افزار با توجه به ویژگیآ*هایش، یکی از متداولآ*ترین ابزارهای آنالیز ترافیک شبکه است، هرچند که در حال حاضر، با وجود گذشت زمان نسبتاً زیادی از معرفی آن، هنوز در مرحلهآ*ی تست قرار داشته و در زمان نگارش این مطلب آخرین نگارش آن نگارش 0.10.4 است که از پایآ*گاه www.ethereal.com قابل دریافت است. لازم به ذکر است که سورس این نرمآ*افزار را نیز میآ*توانید از همین آدرس دریافت کنید.
  این نرمآ*افزار نیز مانند WinDump، پس از نصب، از کتابخانهآ*ی Winpcap برای دریافت اطلاعات بستهآ*ها استفاده میآ*کند، لذا پیش از نصب Ethereal، آخرین نسخهآ*ی نرمآ*افزار Winpcap را نصب کنید. همانآ*طور که گفته شد این بسته امکان دریافت بستهآ*ها و استخراج اطلاعات از آنآ*ها را، تحت سیستمآ*عامل Windows، فراهم میآ*کند.
  اگر برای اولین بار است که قصد نصب و کار با این دسته از نرمآ*افزارها (Snifferها) را دارید، پیشآ*نهاد میآ*کنیم ابتدا قسمت اول مقالهآ*ی مربوط به WinDump را، که به مقدمهآ*یی در باب Snifferها پرداخته است، مطالعه کنید.

  Ethereal، به عنوان نمونهآ*یی از یک Sniffer، وظیفهآ*ی ثبت رخدادها، اطلاعات و بستهآ*های رد و بدل شده بر روی لایهآ*هاآ*ی شبکه را بر عهده دارد. با ثبت دادهآ*های در حال انتقال بر روی شبکه و تجزیهآ*ی آنها، میآ*توان بستهآ*های اطلاعاتی مربوط به پروتکلآ*های متفاوت را از یکدیگر تفکیک نمود و ارتباطات مجزا را شناسایی نمود. همانآ*گونه که در معرفی این دسته از نرمآ*افزارها گفته شد، این قبیل تحلیلآ*ها، میآ*توانند به شناسایی ارتباطات خطرناک، تلاشآ*های پیاپی برای دستآ*یابی به منابع شبکه و نفوذ به آن و یا از کار انداختن نرمآ*افزارها و سختآ*افزارها فعال بر روی شبکه، بیانجامد. با این وجود از آنجاکه خروجی اینآ* دسته از نرمآ*افزارها به حدی پیچیدهآ*اند که کاربران عادی قادر به تحلیل آنها نیستند، لذا اینآ*گونه نتیجهآ*گیریآ*ها و تحلیلآ*ها عموماً توسط متخصصین شبکه انجام میآ*پذیرد.

  نرمآ*افزار Ethereal بر روی سه بستر اصلی Windows، Linux و Solrais ارایه میآ*شود که نسخهآ*یی که ما بررسی میآ*کنیم، نسخهآ*ی تحت Windows آن است

  تواناییآ*های این دسته از ابزارها را عموماً میآ*توان به بخشآ*های زیر تقسیم کرد :
  - انواع پروتکلآ*ها و انواع رابطآ*های شبکهآ*یی که توسط ابزار شناسایی شده و تفکیک میآ*گردند.
  - روشآ*ها و قالبآ*های ذخیرهآ*سازی خروجی برداشت و تحلیل اطلاعات شبکه
  - امکان بازخوانی اطلاعات ذخیره شده توسط نرمآ*افزارهای Sniffer مشابه دیگر
  - امکان استفاده از فلیتر برای پروتکلآ*های مختلف
  - قابلیت نصب بر روی محیطآ*ها و سیستمآ*های عامل متنوع

  البته سادهآ*گی کار با نرمآ*افزار، به عنوان قابلیتآ*های ویژهآ*ی رابط کاربری، نیز یکی دیگر از قابلیتآ*هایی است که اغلب برای کاربران نیمهآ*حرفهآ*یی و مبتدی اهمیت ویژهآ*یی دارد.

  قابلیتآ*های خاص Ethereal را، با توجه به تقسیمآ*بندی فوق، میآ*توان به شرح دستهآ*بندی نمود :

  - شناسایی پروتکلآ*ها و رابطآ*آ*های شبکهآ*ی متنوع:
  این نرمآ*افزار قابلیت شناسایی حدود ۵۰۰ نوع پروتکل مجزا را دارد. تنوع این پروتکلآ*ها به این نرمآ*افزار قدرتی ویژه بخشیده است.
  از باب ارتباطات نیز این نرمآ*افزار قابلیت دریافت اطلاعات بستهآ*های فعال ارتباطات Ethernet، FDDI، Token-Ring، IEEE 802.11، IP over ATM و رابطآ*های loopback را دارد.

  - ذخیرهآ*سازی اطلاعات:
  Ethereal با ایجاد فایلآ*های خروجی قابل ویرایش در قالبآ*های lippcap(tcpdump)، Sun snoop، Microsoft Network Monitor و Network Associate Sniffer از نظر ذخیرهآ*سازی اطلاعات نیز ابزاری قدرتآ*مند محسوب میآ*شود.
  - سازگاری با خروجی نرمآ*افزارها و سیستمآ*های دیگر

  Ethereal قابلیت بازخوانی پروندهآ*های اطلاعاتی نرمآ*افزارهای مشابه دیگری همچون TCPDump، NAI’s Sniffer & Sniffer Pro، NetXray، MS Network Monitor، Novell LANanalyser، Cisco Secure IDS iplog و غیره را دارد.

  - فیلترها:
  این ابزار، با محدود سازی روش دریافت و تحلیل اطلاعات جمعآ*آوری شده از بستهآ*ها، در بسیاری از حالات امکان استفاده از فیلترهای پرقدرتی را به کاربر میآ*دهد. در عین حال با استفاده از این فیلترهای میآ*توان به جستآ*وجوی بستهآ*ها در میان اطلاعات ذخیره شده نیز پرداخت.

  - قابلیتآ*ها رابط کاربری:
  رنگآ*های متنوع برای تغییر روش نمایش اطلاعات بسته به فیلتر انتخاب شده، منوهای متنوع و دیگر امکانات رابط کاربری، که بیشتر در بخشآ*ها آتی در حین معرفی چگونگی استفاده از این نرمآ*افزار به آنها اشاره خواهیم کرد، به تحلیل و شناسایی بستهآ*ها کمک شایانی میآ*کند. همانآ*طور که ذکر شد، این قابلیت جذابیت ویژهآ*یی برای کاربران مبتدی و نیمهآ*حرفهآ*یی دارد.
  ---
  بررسی قابلیتآ*های این نرمآ*افزار بر اساس جنبهآ*های مختلف و متنوعی صورت گرفت که در مورد این دسته از ابزارها مد نظر قرار میآ*گیرد.
  شکل زیر، رابط کاربری این نرمآ*افزار پیش از شروع عملیات را نشان میآ*دهد :

  همانآ*گونه که مشاهده میآ*کنید، رابط کاربری این نرمآ*افزار بسیار شبیه به رابطآ*های گرافیکی متداول سیستمآ*های عامل Linux است، محیطآ*هایی همچون KDE و GNOME.
  در منوی فایل، میآ*توان خروجی عملیات انجام شده را در قالبآ*های مختلف درون فایل ذخیره کرد یا فایلآ*های ذخیره شده در قالبآ*های مختلف، ایجاد شده توسط نرمآ*افزارهای گوناگون، را باز کرد و تحلیل نمود
  شروع عمکرد این نرمآ*افزار با استفاده از منوی Capture صورت میآ*گیرد. شکل زیر صفحهآ*ی مربوط به این منو را نشان میآ*دهد :

  در قسمت بالا، رابط شبکهآ*یی که عملیات دریافت بستهآ*ها بر روی آن انجام میآ*گیرد مشخص میآ*شود. این رابط شبکه میآ*تواند به ارتباط مودم ما با اینترنت نیز اشاره کند. به عبارت دیگر توسط چنین نرمآ*افزارهایی، میآ*توان به بررسی وضعیت ارسال و دریافت بستهآ*ها و تحلیل آنآ*ها در ارتباطات میان مودمآ*ها و ارایهآ*کنندآ*هآ*گان سرویس اینترنت نیز پرداخت. خروجی این عملیات میآ*تواند اطلاعات مفیدی از حملات احتمالی در حال انجام به سیستم ما را نشان دهد.
  قسمتآ*های دیگر این صفحه شامل تعیین نام فایلی که بستهآ*های دریافت شده در آنآ*ها قرار میآ*گیرد و همچنین شرایط که در صورت حصول آنآ*ها عمل Capture خاتمه میآ*پذیرد. سمت راست این صفحه نیز یکی از ویژهآ*گیآ*های مهم عمل Capture را تعیین میآ*کند که تعیین نام مترادف آدرسآ*ها در شبکه است. این عمل، ضمن آنآ*که اطلاعات جامع و مفیدی را در اختیار ما قرار میآ*دهد، عمل دریافت و جمعآ*آوری بستهآ*ها را کند میآ*کند.
  شکل زیر، وضعیت پس از آغاز عملیات Capture را نشان میآ*دهد. رابط شبکهآ*ی مورد استفاده، ارتباط PPP برقرار شده است :

  همانآ*گونه که در شکل نیز مشخص است، انواع پروتکلآ*ها در خروجی مورد نظر دستهآ*بندی شدهآ*اند و در مقابل نام آنها تعداد دریافت شده از آن پروتکل درج میآ*شود.
  پس از قطع عمل Capture، فهرستی از بستهآ*های دریافت شده در پنجرهآ*ی اصلی نمایش داده میآ*شود :

  بستهآ*های دریافت شده، به ترتیب و بر اساس زمان دریافت مرتب شدهآ*اند. این فهرست شامل شمارهآ*ی بسته، زمان دریافت/ارسال آن، آدرسآ*های مبدأ و مقصد و نوع بسته نمایش داده شده است. در قسمت پایینآ*تر، نوع بسته و اطلاعاتی که از ابتدای بسته استخراج شدهآ*اند، مانند مبدأ و مقصد، پورت و دیگر اطلاعات درج میآ*شود و در قسمت پایین پنجرهآ*ی اصلی محتوای خام بسته نمایش داده شده است.
  خروجی به دست آمده را میآ*توان با تعیین قالب مورد نظر برای دسترسیآ*های آتی ذخیره نمود. شکل زیر صفحهآ*یی که در آن امکان ذخیره سازی پرونده با تعیین قالب مورد نظر وجود دارد را نشان میآ*دهد :

  شکل بالا، تعدادی از قالبآ*های قابل استفاده برای ذخیرهآ*ی پرونده توسط این نرمآ*افزار را نشان میآ*دهد. انواع این قالبآ*ها در بخش اول از بررسی این نرمآ*افزار معرفی شدهآ*اند.


  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


 6. #6
  2006/12/02
  بندرانزلی
  2,478
  55

  پاسخ : نرم افزارهای تست امنیت در شبکه های کامپیوتری

  به معرفی امکان استفاده از Filterهای این نرمآ*افزار، و چگونهآ*گی انجام تحلیل بر اساس خروجیآ*های بهآ*دست آمده میآ*پردازیم.
  در این نرمآ*افزار، عملاً سه نوع فیلتر قابل تعریف است :
  -فیلترهای Capture
  -فیلترهای نمایش
  -فیلترهای رنگی

  برای استفاده از فیلترهای Capture، در منوی Capture، گزینهآ*ی Capture Filters را انتخاب میآ*کنیم. پنجرهآ*یی به شکل زیر باز میآ*شود :

  با انتخاب گزینهآ*ی New، فیلتر جدیدی تعریف میآ*کنیم. این نرمآ*افزار برای تعریف فیلتر رابط کاربری بهآ*صورت گرافیکی ندارد، لذا با استفاده از گزینهآ*ی Help در پایین همین پنجره، میآ*توان از روش تعریف فیلترها بهآ*صورت متنی گاه شد. در این مثال، فیلتری به نام Simple تعریف میآ*کنیم که توسط آن، Ethereal تنها به دریافت بستهآ*هایی مبادرت میآ*کند که آدرس فرستنده آن 192.168.0.1 باشد. فیلتر را ذخیره میآ*کنیم پنجره را میآ*بندیم. اکنون عمل Capture را آغاز میآ*کنیم :

  همانآ*گونه در شکل بالا مشخص است، در قسمت Capture Filters میآ*توان فیلتری را تعریف کرد و یا از فیلترهای تعریف شدهآ*ی پیشین استفاده کرد. پس از انجام عمل Capture، Ethereal تنها بستهآ*هایی را دریافت خواهد کرد که آدرس مبدأ آنها 192.168.0.1 باشد.
  برای استفاده از فیلترهای نمایشی، میآ*توان از خروجیآ*های پیشین و عملیات Capture قبلی استفاده کرد. به این منظور یکی از پروندهآ*های قبلی را باز میآ*کنیم :

  این پرونده بهآ*عنوان نمونهآ*یی از عمل دریافت بستهآ*ها تهیه شده است. پس از باز کردن این پرونده، بستهآ*های موجود در آخرین عمل دریافت، در پنجرهآ*ی اصلی ظاهر خواهند شد :

  طبیعیآ*ست که برای دستهآ*بندی بستهآ*ها بر اساس یکی از پارامترهای زمان دریافت، آدرس مبدأ یا مقصد و نوع پروتکل میآ*توان به کلیک کردن بر روی برچسب هریک از ستونآ*ها، اطلاعات را بر حسب آن ستون مرتبآ*کرد. عمل تعریف فیلتر و اعمال آن بر روی اطلاعات، متفاوت از این مرتبآ*سازی است. به بیان دیگر، با استفاده از فیلتر میآ*توان شروط پیچیدهآ*تری برای مشاهدهآ*ی بستهآ*ها تعریف کرد.
  اکنون میآ*خواهیم با استفاده از تعریف فیلترها نمایش در این نرمآ*افزار، بستهآ*های مورد نظر خود را جدا کنیم. برای اینآ*کار میآ*توان فیلتر را مستقیماً در قسمت Filter، پایین Toolbar اصلی، در پنجرهآ*ی اصلی تعریف کرد :

  همانآ*گونه که مشاهده میآ*کنید، در این محل، برای تعریف فیلتری که تنها بستهآ*هایی با مبدأ 192.168.0.1 را نمایش دهد از نوع دیگری از تعریف فیلتر استفاده میآ*کنیم. به بیان دیگر، زبان تعریف فیلتر برای دو نوع Capture و نمایش (Analyze) با یکدیگر متفاوت است. با مراجعه به سایت این نرمآ*افزار، میآ*توانید با هر دو زبان آشنا شوید.
  روش دیگر استفاده از فیلترهای نمایش استفاده از منوی Analyze و انتخاب Display Filters در این منو است. با این انتخاب پنجرهآ*ای مشابه پنجرهآ*ی Capture Filters نمایش داده میآ*شود :

  در مثال بالا، مجدداً فیلتری، از نوع نمایشی، با نام Simple تعریف کردهآ*ایم که زبان تعریف آن همان زبان فیلترهای نمایش است. با فشار دکمهآ*ی Apply، فیلتر مورد نظر اعمال میآ*شود و شکل پنجرهآ*ی اصلی تنها بستهآ*های با آدرس مبدأ 192.168.0.1 را نمایش میآ*دهد. باید توجه داشت که بقیهآ*ی بستهآ*ها در این مرحله از میان نمیآ*روند و استفاده از فیلترها تنها نمایش را به بازهآ*ی مورد درخواست کاربر محدود میآ*کند.
  از دیگر قابلیتآ*های مفید این نرمآ*افزار، فیلترهای رنگی آن است. این فیلترها را میآ*توان در منوی View با انتخاب Coloring Rules تعریف کرد. زبان و روش تعریف این فیلترها مشابه فیلترهای نمایش است. شکل زیر پنجرهآ*ی اصلی را پس از تعیین فیلتر رنگی ip.src=192.168.0.1 و تغییر رنگ بستهآ*هایی که آدرس مبدأ آنها 192.168.0.1 است، نشان میآ*دهد :

  طبیعی است که میآ*توان از چند فیلتر رنگی بهآ*طور همآ*زمان استفاده کرد.
  با توجه به سه قسمت ارایه شده در باب معرفی این نرمآ*افزار که حاکی از قابلیتآ*ها متنوع آن است، Ethereal را میآ*توان به جرأت قدرتآ*مندترین نرمآ*افزار از سری ابزارهای Sniffer به حساب آورد. لازم به ذکر است که این ابزار امکانات دیگری نیز دارد که با مراجعه به منوهای Analyze و Statistics میآ*توانید از آنآ*ها استفاده کنید.

  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


 7. #7
  2006/12/02
  بندرانزلی
  2,478
  55

  SuperScan، تعیین میزان آسیبآ*پذیری

  یکی از اولین قدم ها برای تعیین میزان آسیبآ*پذیری یک سیستم رایانهآ*یی، استفاده از ابزارها و روشآ*هایی است که به ما امکان می دهد خود به بررسی وضعیت امنیتی سیستم، از دید یک کاربر بیرونی، و در برخی شرایط از دید یک نفوذگر به شبکه و سیستمآ*های رایانهآ*یی، بپردازیم. به عبارت دیگر، چنانچه امکان بررسی وضعیت امنیتی سیستم مان، با چنین روشآ*هایی وجود داشته باشد، چارهآ*اندیشی برای مقابله با شرایط خطیر و برطرف نمودن ضعفآ*های سیستم، آسان میآ*شود.
  در معرفی ابزارهای گوناگون در این بخش، جدا از معرفی ابزارهایی که بهآ*محافظت در برابر حملات احتمالی به سیستمآ*مان به ما یاری میآ*رسانند، تاکنون نرمآ*افزارهایی را نیز معرفی کردهآ*ایم که امکان بررسی وضعیت امنیتی سیستم مورد نظر را فراهم میآ*کنند. در این دسته از نرمآ*افزارها، پویشآ*گرهای امنیتی، به عنوان راهآ*کارهای جامعی که به کلیهآ*ی ابعاد امنیتی یک سیستم میآ*پردازند جایآ*گاهی ویژه دارند. همانآ*گونه که در مرورهای پیشین مشاهده کردهآ*اید، هدف از استفاده از این پویشآ*گرها، مجتمعآ*سازی امکان بررسی امنیتی یک سیستم، بدون نیاز به استفاده از چند ابزار همآ*زمان است. در پویشآ*گرهای امنیتی، وضعیت امنیتی سیستم از ابعاد مختلفی همچون پویش سیستمآ*های موجود بر روی شبکه، تعیین سیستمآ*هایآ*عامل موجود، وضعیت اصلاحیهآ*های امنیتی، وضعیت درگاهآ*های باز و غیره بررسی میآ*گردد.
  با وجود امکان استفاده از این دسته از پویشآ*گرها امنیتی، در مواردی که تنها به پویش وضعیت امنیتی یک سیستم، از جنبهآ*یی خاص، داریم، میآ*توانیم تنها از دستهآ*یی از نرمآ*افزارها استفاده کنیم که بررسی امنیتی را به ابعادی خاص محدود میآ*کنند. برای مثال یک پویشآ*گر درگاه (که در این متن قصد معرفی یکی از متداولآ*ترین نرمآ*افزارهای این دسته ابزارها را داریم)، تنها به بررسی بازبودن درگاهآ*های یک سیستم میآ*پردازد.
  پویشآ*گرهای درگاه، بهآ*همراه پویشآ*گرهای آدرس، دو دسته ابزاری هستند که اغلب توسط نفوذگران، برای بررسی اولیهآ*ی وضعیت سیستم مورد نظر استفاده میآ*گردند. از آنآ*جایی که ارتباطات مبتنی بر پروتکل TCP/IP بر اساس شمارهآ*ی درگاه TCP/UDP مورد نظر انجام میآ*گیرد، لذا هر درگاه عملاً نمایندهآ*ی نرمآ*افزار خاصی است. برای مثال درگاه استاندارد Web Serverها درگاه شمارهآ*ی 80 است، لذا در صورتی که نفوذگر از باز بودن این درگاه مطلع شود، میآ*تواند نوع Web Server را نیز مشخص کرده و با اطلاعاتی که در مورد ضعفآ*های امنیتی آن دارد به حمله از طریق این درگاه مبادرت نماید. روند کار در مورد دیگر درگاهآ*ها نیز مشابه است.
  با توجه به اهمیتی که درگاهآ*های باز روی سیستم در بالا رفتن خطر حملات دارند، یکی از قدمآ*های اولیه برای تعیین میزان امنیت کنونی سیستم، اطلاع یافتن از درگاهآ*های باز است. همانآ*گونه که گفته شد، این نوع پویش قسمتی از وظایف پویشآ*گرهای امنیت است و در صورت استفاده از آنها میآ*توان برای اطلاع یافتن از وضعیت درگاهآ*های باز، به گزارشآ*های حاصل از پویش جزئیآ*ی این نرمآ*افزارهای رجوع کرد.
  برای پویش درگاهآ*های یک سیستم نرمآ*افزارهای متعددی وجود دارند که نرمآ*افزار SuperScan یکی از متداولآ*ترین این ابزارهاست. این نرمآ*افزار که محصول شرکت Foundstone است و امکان پویش آدرسآ*های IP را نیز دارد، را میآ*توانید به صورت رایگان از پایآ*گاه این شرکت در آدرس www.foundstone.com دریافت کنید. نسخهآ*یی که در این متن به آن پرداخته میآ*شود، نگارش ۴ است.
  این نرمآ*افزار که دارای حجم بسیار کمی است، تنها شامل یک فایل است و گزارشآ*های خود را نیز در قالب HTML تولید می کند. شکل زیر صفحهآ*ی اصلی این نرمآ*افزار در ابتدای اجرا را نشان میآ*دهد :

  در قسمت اول، امکان ورود اسم یا آدرس IP یا بازهآ*یی از آدرسآ*های IP وجود دارد. در شکل زیر بازهآ*یی از IPها برای عمل پویش تعیین شدهآ*اند :

  در قسمت دوم، امکان تعیین پارامتر برای تعیین نوع پویش وجود دارد. مقادیر پیش فرض در شکل زیر نمایش داده شدهآ*اند :

  برای تعیین پارامترها، سه بخش مجزا وجود دارد که به عنوان سه وظیفهآ*ی اصلی این ابزار است. در قسمت اول، امکان استفاده از این ابزار به عنوان یک پویشآ*گر آدرس IP وجود دارد. در دو قسمت دیگر، پویش یا عدم پویش درگاهآ*های پروتکلآ*های TCP یا UDP و همچنین بازهآ*ی درگاهآ*های مورد نظر تعیین میآ*گردد. بازهآ*های تعیین شده بهآ*صورت پیشآ*فرض، اختصاص به درگاهآ*های متداول و مورد استفاده دارد. در صورت نیاز میآ*توان به این بازه از درگاهآ*ها، شمارهآ*های دیگری را نیز اضافه کرد. در قسمت درگاهآ*های TCP/UDP، امکان تعیین درگاهی به عنوان درگاه مبدأ، به صورت ثابت، نیز وجود دارد.
  در هریک از این سه بخش، زمانی که ابزار منتظر پاسخ از سوی سیستم مورد نظر میآ*ماند، بر حسب میلی ثانیه، تعیین میآ*شود. البته باید بهآ*خاطر داشت که این اعداد بهآ*معنای فاصله میان بستهآ*های ارسالی نیست. این عدد در بخش دیگری قابل تنظیم است.
  شکل زیر پنجرهآ*ی بعدی، یعنی Scan Options، برای تعیین پارامترهای دیگر این ابزار را نشان میآ*دهد :

  در این بخش امکان تعیین تعداد دفعاتی که پویش، چه برای آدرس و چه برای درگاه، انجام میآ*گردد، وجود دارد. با تکرار پویش، نتایج دقت بیشتری میآ*یابند، خصوصاً اگر در حال پویش بر روی شبکهآ*یی با سرعت پایین هستیم.
  پارامتر مهم دیگر در این میان امکان Banner Grabbing است که برای سرویسآ*هایی که اصطلاحاً Banner نشان میآ*دهند، همچون Web Serverها و FTP Server، کاربرد دارد. معمولاً با استفاده از Banner، میآ*توان از نوع و سازندهآ*ی Server مورد نظر گاه شد.
  در قسمت سمت راست، سرعت پویش تعیین میآ*گردد. این سرعت که با تعیین فاصلهآ*ی میان بستهآ*های تولیدی قابل تنظیم است، در صورتی که در حال پویش تعداد زیادی سیستم، بر روی شبکهآ*یی گسترده با سرعتی قابل قبول هستیم، در کوتاه کردن زمان اجرای ابزار نقش بهآ*سزایی دارد.

  در پنجرهآ*ی زیر، بخش ابزارهای همراه با این نرمآ*افزار را مشاهده میآ*کنید :

  این نرمآ*افزار، با در اختیار قراردادن ابزارهای کوچک و متداول، که در بررسی وضعیت شبکهآ*ها استفاده میآ*شود، عملاً امکانی مجتمع برای استفادهآ*های متداول محسوب میآ*گردد. در این بخش امکان به دست آوردن آدرس IP از نام، Ping کردن یک ایستگاه، استفاده از امکانات HTTP، بررسی مالکیت یک دامنهآ*ی اینترنتی و حتی بررسی مالکیت یک آدرس IP نیز وجود دارد. شکل زیر مثالی از اجرای RIPE Whois IP برای یکی از آدرسآ*های متعلق به شرکت مخابرات ایران را نشان می دهد. خروجی این ابزار، اطلاعات جامعی در مورد آدرس IPی مورد نظر و مالک آن است :

  از دیگر امکانات ویژهآ*ی این نرمآ*افزار، امکان بررسی سیستمآ*های مبتنی بر Windows است. بررسیآ*هایی که در این راستا انجام میآ*گیرد تمامی ابعاد معمول یک سیستم را در بر میآ*گیرد، از جمله نام NetBIOS، گروهآ*ها و کاربران آن سیستم، دامنهآ*های محلیآ*یی که سیستم به آن متصل است، منابع به اشتراک گذارده شده و دیگر ابعاد.
  شکل زیر صفحهآ*یی نمونه از اجرای آزمایشی این بررسی بر روی یک سیستم نمونه با آدرس IP محلی 192.168.0.4 را نشان میآ*دهد :

  در سمت چپ این پنجره، امکان تعیین بررسیآ*های ویژهآ*یی که مد نظر است نیز امکانآ*پذیر است. برای مثال می توان تنها به بررسی نام NetBIOS و یا تنها گروهآ*ها و کاربران پرداخت.
  در همین قسمت، امکان تعیین پارامترهایی، مجزا از نوع عملآ*کرد ابزار وجود دارد. با انتخاب گزینهآ*ی Options، میآ*توان آنآ*ها را تعیین کرد :

  مهمآ*ترین پارامتر قابل تعیین در این میان، تعیین نام کاربری است که برای بررسی یک سیستم مبتنی بر سیستم عامل خانوادهآ*ی Windows بهآ*کار میآ*رود. بهآ*عبارت دیگر با تعیین کاربری که اختیارات کاملی دارد، مانند Administrator، میآ*توان تمامی اطلاعات مورد نظر دربارهآ*ی سیستم راه دور را بهآ*دست آورد. نکتهآ*یی که در این میان اهمیت دارد این است که در اغلب موارد، بررسی انجام شده توسط کاربر Administrator یا کاربران دیگری که اختیار تام در سیستم مورد نظر دارند، هدف نیست. بهآ*بیان دیگر هدف اصلی از استفاده از این امکان ویژه، بررسی امکان دسترسی به اطلاعات سیستم توسط یک کاربر نوعی بدون داشتن دسترسیآ*های ویژه است. در واقع وجود امکان دسترسی به اطلاعات حیاتی در مورد سیستم، برای کاربران متفرقه است که امکان وجود خطر حملات به سیستم را بالا میآ*برد و نه امکان دسترسی برای کابران در سطوح مدیریتی.
  امکان فوق را، با توجه به سبکی این نرمآ*افزار از نظر حجمی، و سادهآ*گی آن از نظر استفاده، میآ*توان بهآ*نوعی یک امکان پویش امنیتی بهآ*حساب آورد. استفادهآ*ی اغلب کاربران خانهآ*گی از سیستمآ*های عامل سری Windows نیز بهآ* اهمیت این امکان ویژه افزوده و آن را بیشآ*تر به عنوان یک پویشآ*گر امنیتی ساده مطرح میآ*کند.


  مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

  عضویت


نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوعات مشابه

 1. ویروس کامپیوتری و انواع آن
  توسط markazesh در انجمن نرم افزار
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2015/12/17, 08:47
 2. سوال در مورد کابل شبکه کامپیوتری
  توسط ALi fazel در انجمن شبکه
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 2013/05/14, 06:32
 3. پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 2011/06/11, 14:13
 4. به این میگن امنیت در شبکه!
  توسط magician در انجمن مباحث علمی عمومی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2010/03/13, 12:24
 5. امنیت شبکه های ad hoc
  توسط moradi در انجمن سیستمهای مخابراتی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2008/08/24, 13:38

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •