اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اتصال سیم سنسور بلند به AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اتصال سیم سنسور بلند به AVR

سلام.

در پروژه ای که به تازگی انجام دادم ، از سنسور دمای DS18b20 استفاده شده است .
    کابل سنسور (سیم شیلد دار) 30 متر طول دارد و بدون واسطه (بافر و opto و ... ) به ATmega16 وصل شده .
    کابل سنسور از روی کابل های سیستم روشنایی عبور می کند.
    .
    .
    .
    زمانی که لامپ ها خاموش می شوند بعد از چند دقیقه میکرو ، سنسور را نمی شناسد! و در کار سیستم اختلال ایجاد می شود .

به نظر شما مشکل از کجاست و راه حل چیست ؟

آیا اتصال سیم های بلند به میکروکنترلر باید با واسطه خاصی انجام شود؟

پاسخ : اتصال سیم سنسور بلند به AVR

سنسورds1820بیشتر از 7متر جواب نمی ده مگر اینکه بیای از شبکه استفاده کنی اگر فاصله ی بین سنسور با میکرو زیاده بهترین گزینه شبکه است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط H A M I D
      سلام.

کابل سنسور (سیم شیلد دار) 30 متر طول دارد و بدون واسطه (بافر و opto و ... ) به ATmega16 وصل شده .
      .
      .
      .
      زمانی که لامپ ها خاموش می شوند بعد از چند دقیقه میکرو ، سنسور را نمی شناسد! و در کار سیستم اختلال ایجاد می شود .

به نطر من ابتداسنسور رو با سیم کوتاه معمولی به ایسی وصل کن بعد لامپ رو خاموش کن ببین بازم قاطی میکنه؟
      اگه قاطی کرد برو تو یه محیط بدون نویز امتحان کن(با همون سیم کوتاه )اگه بازم قاطی کرد که برنامه ات احتمالا اشکال داره اگه تو محیط جدیدقاطی نکرد که محیطی
      که avrتوش قرار داره براش مناسب نیست وباید کارای لازم جهت کاهش نویز رو انجام بدی

حالا اگه با سیم کوتاه تو همون محیط خودش (همون جای اولش)قاطی نکرد سنسور رو با همون سیم کوتاه (کما :mrgreen متصل به ای سی نگه دارو سیم بلند هم به ای سی وصل کن
      (سیم بلند بزار تو مسیر خودش باشه وجمعش نکن)
      حالا لامپ وخاموش کن
      اگه قاطی کرد که باید مسیر سیم بلندت رو از یه جای بدون نویز انتخاب کنی یا از سیم با نویز پدیری کم استفاده کنی
      اگه قاطی هم نکرد بازم مشکل همین مسیر سیم بلنده که باید عوضش کنی مسیرش رو یا از سیم با نویزپذیری کم استفاده کنی
      چکیده مطالب:
      اول باید چک کنی ببینی مشکل قاطی کردن از سم بلنده؟مسیر سیم بلنده؟جای که ایسی در اوم محل مستقره نویز داره یا برنامه نوسیت مشکل
      درکل ای سی های avrنسبت به نویز از خود واکنش نشون میدن به نطر من با picراش بنداز من خودم فقط با pic کار میکنم
      داره
      موفق باشی :job: :job:
      :cry2:
      اگريك فلج مادر زاد در مسابقه دو ماراتون نفراول نشود مقصر فقط وفقط خودش است...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط H A M I D
        سلام.

.
        .
        .

سلام
        منم هم از این سنسور استفاده کردم با سیم معمولی تا 15متر راحت جواب داده.(تو یه کارگاه نصبه)
        با سیم شیلد دار هم تا 30 متر دارم ازش استفاده می کنم میکرو و متعلقات هم تو محیط پر نویز هستند (با مگا 8 و مگا 32 کار شده)در ضمن 2 تا ازا ین سنسور رو به یه پین وصل کردم .خداروشکر هیچ مشکلی نداره.شما بهتره مدارت و برنامه رو چک کنی.مقاله آقای کی نژاد درباره نویز رو بخون عالیه (منم عین اون مقاله عمل کردم).کلا اینds18b20 نسبت به قیمتش عالیه.
        یه پیشنهاد یه مقاومت 4.7 کیلو رو روی خود سنسور هم بزار ببین تاثیری داره
        نمايندگي رسمي فروش محصولات ECA در اردبیل

دیدگاه

مطابق چیزی که تو این سایت خوندم:
          http://www.controlbyweb.com
          طول کابل سنسور ds18b20 میتونه تا حداکثر 600 فوت(182متر :surprised طول داشته باشه پس همین طوری جو ندین 7 متر و فلان :biggrin:
          البته همونطوری که دوستان هم اشاره کردن برای افزایش طول کابل باید حتما از کابل شبکه(cat5e) استفاده بشه.
          استفاده از کابل های دیگه به دلیل ایجاد ظرفیت خازنی موجب کاهش طول کابل میشه.

سیم بندی زیر از طرف سایت فوق الذکر توصیه شده:

سیم آبی سفید>>>>>>>>>>>&g t; اتصال به گراند سنسور
          سیم آبی>>>>>>>>>>>&gt ;>>>> اتصال به تغذیه سنسور
          سیم قهوه ای>>>>>>>>>>>> > اتصال به دیتای خروجی سنسور

موفق باشید.

دیدگاه

سلام
            من هم همین مشکلو با کابل فلت و مگا 8 دارم. که به این صورته :

6 تا سنسور مادون قرمز با lm567کار میکنه که یک نوع pllاست .که برای تشخیص جسمیه که از وسطش عبور میکنه .سه تا از این 6 تا سنسور به برد اصلی نزدیکتره با کابل فلت 4 متری که بدون نویزه و خوب کارمیکنه ولی سه تای دیگه با کابل فلت 20 متری دورتر از برد اصلی منه که مدام نویز میگیره .اینم بگم گه تقریبا در فاصله دو متری از برد اصلی یه موتور 11 کیلو وات کار میکنه و دقیقا موقع حرکت موتور همون سه تا سنسوری که با کابل فلت 20 متری به میکرو وصله نویز میگیره و کلا کار نمیکنه .ولی وقتی موتور کار نمیکنه همون سه تا سنسور به درستی کار میکنه ، انگار مثل یه آنتن بلند برای جذب نویز عمل میکنه این کابل .
            در ضمن این کار ها رو هم برای دفع نویز انجام دادم :

1- پولیگان گراند تو pcb قرار دادم .
            2- از خازن بزرگ در یکسوساز هم استفاده کردم(1000میکرو فاراد)
            این شماتیک مداره:
            http://www.sharebeast.com/rojwovge9op0
            خیلی اذیت کرده این مدار منو :angry:.کسی راه حلی نداره برای این مشکل ؟ممنون میشم اگه کمکم کنید خیلی بهش احتیاج دارم :sad:
            نسبت بال زنبور به بدن او بسیار کم است
            با توجه به قوانین آیرودینامیک پرواز ممکن نیست
            اما زنبور این را نمیداند و پرواز می کند

دیدگاه

سلام وقت بخیر، یکی از راه حلهایی که برای انتقال سیگنال به فواصل دور در یک محیط نویزی مثلاً کارخانجات استفاده میشه ( البته قبلاً چون الان روشهایی مثل کابل شبکه و... جایگزین شده ) تبدیل سیگنالهای ولتازی داده به سیگنالهای جریانی داده هست. چون در این روش اطلاعات در واقع توسط یک منبع جریان ارسال میشه و امپدانس منبع جریان عملاً زیاده ( ایده آلش بینهایته ) سیگنالهای نویز که عموماً بصورت ولتاژی هستند موقع تبدیل شدن به جریان ، بواسطه ی سری شدن امپدانس منبع جریان با خط انتقال داده ، به منابع نویز جریانی ضعیف تبدیل میشن و در نتیجه اثر اونها بشدت کم میشه لذا اطلاعات ارسالی که بصورت جریانی هستن خیلی کم مخدوش میشن.
              علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
              ( سعدی )

دیدگاه

دقیقا مشکل منم همین جاست نمیدونم چه مداری جایگزین کنم .چطوری ولتاژو به جریان تبدیل کنم اصلا متوجه نشدم

دیدگاه

یه ترانزیستور رو توی حالت فعال قرار بده که مثلاً برای 1 منطقی یه جریان در حد میلی آمپر بفرسته ( مثلاً 10 میلی آمپر) و برای صفر منطقی جریانی رو ارسال نکنه یا یه جریان مشابه حالت 1 منطقی منتها با جهت مخلف روی خط بفرسته ( توی این حالت باید از دو ترانزیستور npn و pnp استفاده کنی). اونور خط هم از یه op amp و احتمالاً مدارات اضافی دیگه برای تبدیل جریان به ولتاژ استفاده کن . فقط اینو مد نظر داشته باش که با این روش baud rate زیاد نمی تونه باشه ( کمتر از 2400 ).
                  ( سعدی )

دیدگاه

ممنون از راهنماییتون

راه دیگه ای نداره مثلا شیلد دار کردن سیم فلت یا استفاده از فیلتر های مختلف در مدار؟یه راه اسون تر :icon_razz:

دیدگاه

شاید تقویت کننده ی تفاضلی که با op amp درست میشه (مدارش خیلی معروفه ) بتونه مشکلت رو حل کنه چون نویز ، روی زوج سیم ها تقریباً بصورت یکنواخت القا میشه و این تقویت کننده سیگنالهای مد مشترک مثل همین نویز رو حذف میکنه ( چون اساساً اختلاف ولتاژها رو تقویت میکنه که دیتای شما هم دقیقاً به همین صورته ) لذا احتمال دریافت صحیح سیگنالها زیاد میشه . :rolleyes:
                      ( سعدی )

دیدگاه

با سلام و خسته نباشید
                        من یه دونه سنسور ds18b20 روی برد برد پیاده کردم تازمانی که نزدیک میکرو روی برد برد نصب باشه درست کار میکنه(10سانتی میکرو) ولی زمانی به سیم وصلش میکنم کار نمیکنه(حتی 1 متر) سنسورو نمیشناسه ممنون میشم اگه کمکم کنید

دیدگاه

سلام
                          برای فواصل 50 تا 100 فوت میتونید از پروتکل rs232 استفاده کنید .وبرای فواصل 100 تا 4000 فوت از rs485 من برای پروژه ای که روش کار میکردم از rs 485 استفاده کردم خیلی خوب جواب داد.
                          کتاب اصول وراهنمای استفاده از پورت سریال ترجمه شهرام ظریف راهنمای خیلی خوبیه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X