اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اندازه گیری دقیق جریان

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اندازه گیری دقیق جریان

سلام
    برای اندازه گیری جریان در 2 رنج 0 تا 5 امپر و 0 تا 30 امپر با خطای 0.001 از چه سنسور یا ... میشه استفاده کرد؟
    با سپاس

پاسخ : اندازه گیری دقیق جریان

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
    سلام
    برای اندازه گیری جریان در 2 رنج 0 تا 5 امپر و 0 تا 30 امپر با خطای 0.001 از چه سنسور یا ... میشه استفاده کرد؟
    با سپاس
    بهترین سنسور های جریان موجود(در حد اطلاعات من)...
    کد:
    http://roboeq.ir/#/products/category/77/
    اگر از تاپيکي بدتون مياد...
    اگر با استارتر تاپيکي مشکل دارين...
    اگر خواستين تاپيکي فراموش بشه...
    ...بگين که
    [glow=red,2,300]من تو اون تاپيک پستي ارسال کنم.[/glow]

دیدگاه

سلام
      ممنون ولی اینها دقت لازم رو ندارند ... فکر کنم باید از شنت استفاده کنم ...
      با سپاس

دیدگاه

سنسورهای acs که دوتمون معرفی کردن خیلی دقیقن. یکی از مرایای بزرگشون اینه که کلملا ایزوله هستن و خروجی جریان میدن. ینی میتونین کلیومترها خروجی سنسور رو تا مدار الکترونیکی فاصله بدین بدون افت کسفیت و دقت اندازه گیری. ولی قیمت بالایی دارن. ولی شنت هم دقت فوقالعاده بالایی میده. فقط نکاتی داره که اگه رعایت بشه خیلی بصرفه تر از acs میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
          سنسورهای acs که دوتمون معرفی کردن خیلی دقیقن.
          سلام
          ولی در دیتاشیت ذکر شده که حداکثر خطا میتونه به 1.5 درصد برسه... که واسه من حداکثر خطای 0.5 درصد قابل قبول هست ....
          در مورد شنت اگه نکته خاصی مد نظرتون هست ممنون میشم بفرمایید
          با سپاس

دیدگاه

سلام
            ولی در دیتاشیت ذکر شده که حداکثر خطا میتونه به 1.5 درصد برسه... که واسه من حداکثر خطای 0.5 درصد قابل قبول هست ....
            با سپاس
            در مورد شنت جریان رو ازش عبور میدیم بعد با قانون اهم جریان رو محاسبه میکینیم
            نمیدونم دقت میکرو چقدره ولی اگه بشه باهاش ی کارایی کرد خیلی خوب میشه
            دوستانی میکروبی نظر بدن بهتره
            زکات علم نشر آن است
            بیشتر با من اشنا بشین :
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.375
            ساخت منبع تغذیه ازمایشگاهی :
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=110170.0

دیدگاه

نوشته اصلی توسط b e h n a m
              در مورد شنت جریان رو ازش عبور میدیم بعد با قانون اهم جریان رو محاسبه میکینیم
              :smile:

دیدگاه

سلام
                با سپاس
                خب اون چیزی که گفته از یه مدل دیگس. از خطادو نوع برداشت میشه کرد. برداشت اول اینکه الان باهاش ده امپر اندازه بگیرم بگه ده و فردا یه ک بیشتر بگه و پسفردا یه کم کمتر یه نوع خطاس که اصلا قابل اصلاح نیست. ولی خطای این این مدلی نیست. تو سنسورای acs طوریه که گفته مثلا به ازای هر امپر یک میلی امپر جریان میده بهت ممکنه اون یک میلی یه خورده کمتر باشه یا یه خورده بیشتر. ولی این خطا تو هر سنسوری ثابته و تغییر نمیکنه. البته اگهدمای قطعه رو خیلی کم و زیاد نکنید. یعنی با یه مولتی ترن میشه برای هر دستگاه یکبار کالیبراسیون رو انجام داد. خصوصا که اگه با میکرو دارید مقادیر رو میخونید میتونید خیلی ساده تر این کالیبراسیون رو نرمافزاری انجام بدید که هم دقیقتره و هم سریع تر.

در مورد شنت نکات خیلی کوچیکن و فقط تو دقت تاثیر کمی میزارن که البته برای دقتی که شما نیاز دارین باید رعاین بشن. اول اینکه دما تاثیر خیلی بالایی روی مقاومت های شنت داره. سعی کن دماشو ثابت نگه داری یا حداقل اگه دقت بالا میخوای یه سنسور بچسبون به شنتت و با توجه به منحنی تغییرات مقاومت نسبت به دما ضریب های تبدیل عدد به جریان رو در میکرو اصلاح کن. مقاومت شنت رو انقدری کم نگیر که مجبور بشی گین امپلیفایری که برای تقویت میزاری رو مجبور بشی بالا در نظر بگیری. گین بالای چارصد پونصد خطا رو زیاد میکنه. برای کالیبراسیون شنت و امپلیفایر نیازی نیست مولتی ترن بزاری. هم هزینه رو زیاد میکنه هم تو مرور زمان دقت رو کاهش میده. تغییرات دمایی و رطوبطی به مرور خرابش میکنه و کارتو بعد چند سال میپوکونه. خصوصا با این مولتی ترنای مسخره جدید که وارد بازار شدن. و تنظیم کردنشم زمانبره تو تعداد بالا. مقاومتاتم همون 5% بگیر. ضریب های تبدیل رو تو برنامه میکرو اصلاح کن. به این شکل که یه بار هیچ ریانی از میکرو نگذرون و عدد رو تو eeprom ذخیره کن. یه بارم یه جریان قراردادی واسه خودت که تو برنامه مبنای کالیبراسیون در نظر میگیری رو ازش بگذرون و ضریب رو بدست بیار و ذخیره کن. اینطوری بدون نیاز به سخت افزاری که هم خطا رو زیاد یکنه هم هزینه رو هم افست اپ امپ رو گرفتی هم ضریب دقیق تبدیل رو بدست اوردی. واسه تقویت ولتاژ افت کرده دو سر شنت هم چون ولتاژ خیلی کمه دو راه داره. اول اینکه مدارتو پیچیده بکنی که بشه ولتاژ مثلا 10 میلی ولت دو سر شنت رو بخونی و تقویت کنی. راه دوم هم اینه که از اپ امپ های p-mos استفاده بکنی. این اپ امپ ها حتی تو چند میکرو ولت هم تحریک پذیرن. به این دلیل که اصلا حتی نزدیک ناحیه خاموشی تفاظلی ورودیشون هم نیستن. ولتاژ هر چی بره بالاتر تا حدود vcc-1 ولت تازه به خاموشی نزدیک میشن. tlc272 گزینه خوبیه.

انگشت درد گرفتم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X