اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تشخیص لامپ LED با کیفیت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تشخیص لامپ LED با کیفیت

سلام، به نظرتون بهترین لامپ LED سه یا پنج وات که بشه به جای سرپیچ معمولی بست چه مدلی و مارکیه؟ اصولاً جنس آماده ی خوب پیدا میشه یا خودم باید بسازم؟ موارد زیر رو لطفاً راهنمایی کنید.
    1. لوکس لامپ رو چطور میشه موقع خرید مطمئن شد؟ لوکس متر با خودم ببرم؟ چه مارکی LEDهاش بیشترین شار نوری رو داره و مثلا 5 واتیش بیشترین نور رو ایجاد میکنه؟
    2. از لحاظ عمر LED چطور میشه مطمئن شد؟ وقتی گفته میشه 30.000 ساعت یا 40.000 ساعت اگر زودتر خراب شه چی؟ همین که هتسینک فلزی داشته باشه کافیه که عمرش بره بالا یا چیزای دیگه هم موثره؟
    3. کیفیت درایور چطور؟ چطور میشه درایور خوب رو تشخیص داد که زود نسوزه؟ (اصلاً می سوزه؟)
    4. اینکه میگن LEDاش مثلاً 45 میکرو چه تاثیری رو کیفیت میزاره و چه مدلی از این لحاظ بهتره؟
    5. در مورد لنز و رفلکتور و چیزای دیگه هم لطفا اگه نکاتی هست راهنمایی کنید.
    خیلی ممنون

پاسخ : تشخیص لامپ LED با کیفیت

نوشته اصلی توسط MOSTEF
    سلام، به نظرتون بهترین لامپ LED سه یا پنج وات که بشه به جای سرپیچ معمولی بست چه مدلی و مارکیه؟ اصولاً جنس آماده ی خوب پیدا میشه یا خودم باید بسازم؟ موارد زیر رو لطفاً راهنمایی کنید.
    1. لوکس لامپ رو چطور میشه موقع خرید مطمئن شد؟ لوکس متر با خودم ببرم؟ چه مارکی LEDهاش بیشترین شار نوری رو داره و مثلا 5 واتیش بیشترین نور رو ایجاد میکنه؟
    2. از لحاظ عمر LED چطور میشه مطمئن شد؟ وقتی گفته میشه 30.000 ساعت یا 40.000 ساعت اگر زودتر خراب شه چی؟ همین که هتسینک فلزی داشته باشه کافیه که عمرش بره بالا یا چیزای دیگه هم موثره؟
    3. کیفیت درایور چطور؟ چطور میشه درایور خوب رو تشخیص داد که زود نسوزه؟ (اصلاً می سوزه؟)
    4. اینکه میگن LEDاش مثلاً 45 میکرو چه تاثیری رو کیفیت میزاره و چه مدلی از این لحاظ بهتره؟
    5. در مورد لنز و رفلکتور و چیزای دیگه هم لطفا اگه نکاتی هست راهنمایی کنید.
    خیلی ممنون
    سلام.بحثه لامپ ال ای دی بحثه مهمیه و ممکنه یکی یک لامپه ال ای دی بخره و از بس کم نور و کم کیفیت و گران باشه که فکر کنه لامپه ال ای دی کلا خوب نیست در صورتی که اینطور نیست.من چند سالی هست تو کاره تولید و فروش لامپهای ال ای دی هستم.لامپهای ال ای دی بسته به کیفیته ال ای دی های داخلش و درایور و هیت سینکشون کیفیتها و نورهای مختلفی دارن.مثلا چند روز پیش لامپی رو دیدم که از 5 ال ای دیه بی کیفیت استفاده کرده بود و درایورشون هم بسیار بی کیفیت تر بود و از ترانزیستوره 13003 استفاده شده بود و به هر ال ای دی حدوده 230 میلی آمپر میداد در صورتی که به هر ال ای دیه یک وات برای اینکه نوره خوبی بده حدوده 300 میلی آمپر باید داد. همچینن لامپهایی که از ال ای دیه معمولی مثلا کلاهی استفاده شده اکثرا از ال ای دی های بد کیفیت استفاده میکنن که هم نوره خوبی نداره و مهمتر اینکه بعد از مدت کمی روشن بودن به شدت نورشون کم میشه طوری که حتی خاموششون کنی بهتره...
    زیاد هم نمیتونی دقیق لوکس و لومن لامپ رو تشخیص بدی حتی با لوکس متر.چون که استفاده از لوکس متر شرایط خاص میخواد و نورهای اطراف در اون تاثیر داره مگه اینکه لامپ رو امانت بگیری ازش و در محیط خاص تستش کنی.
    در مورده درایورها خیلی از این درایورهای تو بازار چه اونهایی که داخل لامپ هستن و چه اونهایی که تکی فروش میرن به شدت به خازن الکترولیت ورودی وابسته هستن و به وقتی اون خازن خراب بشه درایور از کار میوفته و یا بد کار میکنه شاید دیده باشی که خیلی از این لامپهای هالوژنیه سه در یک بعد از مدتی کار یا خاموش میشن و یا چشمک های ریز میزنن اگه دقت نکردی به پیشته ویترین مغازه هایی که چند مدتیه ازش استفاده میکنن دقت کن.
    ولی مثلا من درایورهایی میسازم که اصلا به خازن ورودی وابسته نیست و سعی کردم که لامپهام هم از کیفته خوبی برخودار باشه.اگه اصرار داری از مارکهای خارجی استفاده کنی (تو بازار) من لامپهای AEG رو بهت پیشنهاد میدم به نظر میرسه کیفیت و نوره خوبی داره ولی متاسفانه برای تعمیرش قابل باز شدن نیست یا اینکه سخت باز میشه.اگه میخوای لامپی بخری که از ال ای دی های کوچک مثله کلاهی استفاده شده بهتره از ال ای دی های چیب درشت مثلا HG DSJ یا HY2600 باشه در غیره اینصورت این ال ای دی ها اکثرشون کم نور میشه و اگه از ال ای دی های پاور توی لامپ استفاده شده هم خودشون و هم درایورشون با کیفیت باشن.یک سری هم از ال ای دی های اس ام دی 5630 استفاده کردن که اونم اگه جنسه خوب باشه به نظرم خوبه.راستی دقت کن رنگه نوره لامپ به آبی نزنه.تو اونهایی که من تست کردم نورهایی که به سفید یخی میزنه (سفید مایل به آبی) کیفیته بالایی ندارن.
    در زیر نمونه کارهای خودمو میذارم.موفق باشی.

ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

با سلام،
      دوست عزیز ی چند تا سوال داشتم، اگر فرصت کردین جواب بدین:

1- میتونین از لامپ های led که حودتون می سازید، یا لامپ های موجود تو بازار ی مدل ب من معرفی کنین که جای 2 تا مهتابی 40w روشنایی داشته باشه؟
      یعنی حالا چه از بازار آماده بگیرم و چه بخوام بسازمشون، میشه ی راهنمایی کنین که با خرید یا بکارگیری چه نوع led یی میشه به اون میزان شدت نور رسید؟

2- اگه براتون ممکنه مدار داخلی لامپ هایی که می سازید(به طور خاص اون مورد اول که تعداد زیادی led داره ) رو میتونین قرار بدین اینجا؟ من مدار جناب مهران چمنی رو ساختم و از عملکردش راضی هستم، ولی شدت نور مورد نظر رو نداره و ضمنن مقاومت ورودی و خازن ها تلفات زیادی دارن. (حداقل تو نمونه ای که من ساختم)

3- من نور لامپ های بازاری led رو داخل اتاق ندیدم، به نظر شما و از دید شما، مثل نور لامپ فلورسنت مهتابی ملایمت معمول رو دارن یا مشابه لامپ های کم مصرف(بی مصرف از دید من) هستند؟

تشکر.

دیدگاه

سلام
        چه لامپ های خوشگلی میسازید :icon_razz: آفرین به شما
        اگه تولید انبوه دارید؛ در صورت تمایل اسم برندتون رو بفرمایید اگه امکانش نیست پخ کنید.

مورد بعدی اینکه واسه یه جایی ما چند تا پروژکتور 100وات(اگه اشتباه نکنم) خریدیم متاسفانه بعد یک هفته نور یکیشون انقدر کم شد که باید کلا خاموشش می کردیم. در حالی که باقی پروژکتورها که همشون ماله یه سازنده بودن درست کار میکردن.
        به نظر شما چرا چنین مشکلی پیش میاد؟ جنس خوبی به ما ندادن یا اینکه ذات led همین طور غیر قابل اعتماده؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمدرضا ارغوانی
          با سلام،
          دوست عزیز ی چند تا سوال داشتم، اگر فرصت کردین جواب بدین:

1- میتونین از لامپ های led که حودتون می سازید، یا لامپ های موجود تو بازار ی مدل ب من معرفی کنین که جای 2 تا مهتابی 40w روشنایی داشته باشه؟
          یعنی حالا چه از بازار آماده بگیرم و چه بخوام بسازمشون، میشه ی راهنمایی کنین که با خرید یا بکارگیری چه نوع led یی میشه به اون میزان شدت نور رسید؟

2- اگه براتون ممکنه مدار داخلی لامپ هایی که می سازید(به طور خاص اون مورد اول که تعداد زیادی led داره ) رو میتونین قرار بدین اینجا؟ من مدار جناب مهران چمنی رو ساختم و از عملکردش راضی هستم، ولی شدت نور مورد نظر رو نداره و ضمنن مقاومت ورودی و خازن ها تلفات زیادی دارن. (حداقل تو نمونه ای که من ساختم)

3- من نور لامپ های بازاری led رو داخل اتاق ندیدم، به نظر شما و از دید شما، مثل نور لامپ فلورسنت مهتابی ملایمت معمول رو دارن یا مشابه لامپ های کم مصرف(بی مصرف از دید من) هستند؟

تشکر.
          1- نه من هنوز لامپی ندیدم که به اندازه دو تا لامپه مهتابی 40 وات نور بده شما باید از تعداد زیادی لامپ ال ای دی استفاده کنید که نوره دو تا مهتابی رو بگیرین ولی جدیدا خودم مهتابی هایه ال ای دی زدم که هم داخله قابه مهتابی های معمولی میخوره و هم نوره خوبی داره.
          کلا توی ال ای دی های معمولی مثلا کلاهی از مارک HG DSJ اگه استفاده کنید خیلی خوبه و توی ال ای دی های پاور یک وات هم از مارک ادیسون (اصلی).اگه هم میخواهین لامپه چینی ال ای دی آماده بگیرین من مارک AEG رو تست کردم نورش خوبه.
          2- اگه میخواهین تعداد کمی مثلا سی یا چهل دونه ال ای دیه معمولی دقت کنید ال ای دیه معمولی رو روشن کنید میتونید از منابع خازنی استفاده کنید. و مقاومت ورودی و خروجی رو هم اهم پایین بذارین و در ابتدا از فیوز استفاده کنید.ولی اگه میخواهین باال ای دیه پاور کار کنید حتما باید یا درایوره آماده بخرین و یا خودتون اول سوئیچینگ زدن رو یاد بگیرین و بعد بسازین.
          3- نوره ال ای دی هم انواع مختلف داره و کیفیتهاش مختلفه متاسفانه بعضی ها از نوره یخی و ال ای دی های بد رنگ توی لامپ استفاده میکنن که نوره بسیار بد رنگی رو پخش میکنه ولی بعضی ها نورهاشون ملایم تر و بهتره.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FUBA
            سلام
            چه لامپ های خوشگلی میسازید :icon_razz: آفرین به شما
            اگه تولید انبوه دارید؛ در صورت تمایل اسم برندتون رو بفرمایید اگه امکانش نیست پخ کنید.

مورد بعدی اینکه واسه یه جایی ما چند تا پروژکتور 100وات(اگه اشتباه نکنم) خریدیم متاسفانه بعد یک هفته نور یکیشون انقدر کم شد که باید کلا خاموشش می کردیم. در حالی که باقی پروژکتورها که همشون ماله یه سازنده بودن درست کار میکردن.
            به نظر شما چرا چنین مشکلی پیش میاد؟ جنس خوبی به ما ندادن یا اینکه ذات led همین طور غیر قابل اعتماده؟
            سلام. خواهش میکنم.لطف دارین شما.نه هنوز که تولید انبوه ندارم.دنباله اسم قشنگ هم میگردم اگه دوستان لطف کنن اسمی رو بهم بگن روشون بذارم خوشحال میشم.
            نه ذاته ال ای دی قابله اطمینانه.فقط یک چیز که خیلی مهمه و من خیلی خیلی خیلی زیاد باهش برخورد کردم ال ای دی های معمولی (کوچولوها) مخصوصا رنگه سفیدشون بعضی از برند ها بعد از مدتی کم نور میشن. ولی بعضی از مارک ها همونطور که توی پستهای قبلی گفتم از اول نوره بسیار خوبی دارن و نورشون هم کم نمیشه و اگه کم میشه به چشمه من نمیاد.
            ولی من کمتر این حالت رو توی ال ای دی پاور دیدم ولی خب اونم میشه که نورش کم بشه احتمالا یا جنسه ال ای دی خوب نبوده یا جنسه درایورش خوب نبوده و الان داره جریانه کم به ال ای دی میده و دلیلش هم میتونه کیفیتشون باشه و جنسه قاب و کیفیت قاب هم مهمه.من پروژکتورهایی که ساختم و فروختم دیدم که مدته بسیار زیاده روشن بوده و هنوز نورش کم نشده یا اگه کم شده من نفهیدم.

دیدگاه

سلام. خواهش میکنم.لطف دارین شما.نه هنوز که تولید انبوه ندارم.دنباله اسم قشنگ هم میگردم اگه دوستان لطف کنن اسمی رو بهم بگن روشون بذارم خوشحال میشم.
              بدون برند؟ :surprised: واسه فروششون به مشکل بر نمی خورید؟ خب خریدار وقتی ببینه لامپتون هیچ اسم و مارکی نداره که از خرید منصرف میشه!!!!
              نمیدونم شاید هم سفارشی تولید میکنید دیگه

دیدگاه

مسعود جام
                این عکس 7 نورش چطوری نسبت به اون aeg ها؟؟البته هردو با وات یکسان
                اونها که شماره زدی نه بالاییاش رو میگم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FUBA
                  بدون برند؟ :surprised: واسه فروششون به مشکل بر نمی خورید؟ خب خریدار وقتی ببینه لامپتون هیچ اسم و مارکی نداره که از خرید منصرف میشه!!!!
                  اخه الان که این همه محصول چینی با اسم های عجیب غریب وجد داره دیگه برند معنا نداره
                  ظاهر کار خوبه
                  باطنشم تو عمل جواب داده گارانتی هم میشه
                  دیگه برند زیاد مهم نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FUBA
                    سلام.نه به مشکل تا حالا برنخوردم وقتی کناره نمونه چینی روشنش میکنم با توجه به تفاوت نورش مشتری اکثرا جنسهای من رو میخواد ولی دارم براشون جعبه میزنم و اسم هم روی جعبه خواهم گذاشت.
                    نوشته اصلی توسط تیبا
                    مسعود جام
                    این عکس 7 نورش چطوری نسبت به اون aeg ها؟؟البته هردو با وات یکسان
                    اونها که شماره زدی نه بالاییاش رو میگم
                    من متوجه نشدم کدوم لامپ رو میگی ولی لامپهای زیر قابله رقابت با AEG هستن و اگه از جنسه ال ای دیه خوب توشون استفاده بشه خیلی بهتر و پرنور تر از AEG هستن.همونطور که گفتم AEG همون مشکله بزرگ رو داره که اگه یک ال ای دیش بسوزه یا مشکلی براش پیش بیاد باز کردنش سخته (ممکنه بشکنه) ولی اینها بسیار ساده است.

اینم که نورش بسیار زیاده و در کلا یک پروژکتوره....

دیدگاه

نوشته اصلی توسط تیبا
                      اخه الان که این همه محصول چینی با اسم های عجیب غریب وجد داره دیگه برند معنا نداره
                      ظاهر کار خوبه
                      باطنشم تو عمل جواب داده گارانتی هم میشه
                      دیگه برند زیاد مهم نیست
                      بله البته الان مارکها اینقدر زیاده خیلی هاش واقعی و بعضی هاش تقلبی اند.کلا من اگه بخوام یک لامپه آماده بخرم و بخوام روی تعداد بخرم اول یک نمونه میخرم و بررسیش میکنم اگه خوب بود تعداد میخرم ولی خب همونطور که دوستمون گفتن بدونه مارک هم نمیشه بلاخره باید با یک برند عرضه بشه فعلا دنباله اسمم.این جنابه دریمل هم که توی یک تاپیکه دیگه یک اسمهای ... برام معرفی کرده بود. :nice:

دیدگاه

سلام
                        این نمونه های که گذاشتید قابل رویت نیست.!!

دیدگاه

سلام
                          از دوستان عذر خواهی میکنم مخصوصا دوست عزیز ms2000 .
                          البته بنده چون مطالب ایشون را دنبال میکنم و به عنوان یک متخصص در ضمینه تولید درایورها قبول دارم . تمامی صحبتهای ایشون قابل تقدیر هستش . فقط چون متوجه شدم صحبت از لامپهای ال ای دی AEG شد . خواستم تجربه خودمو خدمت شما و دوستان گرامی عرض کنم .
                          من مدتیه ( حدود 6 ماه ) از این لامپها برای فروشگاه ها و مغازه های دوستان سفارش گرفتم و براشون نصب کردم . اما متاسفانه شاهد خاموشی یکی یکی آنها هستم بعد از مدت حدود 4 الی 6 ماه . البته من مدل 20 وات و 10 وات را مصرف کردم و این مورد خرابی و خاموشی فقط در مدل 20 واتی وجود داره
                          با توجه به اینکه گارانتی 2 ساله داشتند . وقتی رجوع کردم به شرکت گارانتی و یا فروشنده ها متاسفانه دیدم که این مدل اصلا در فروشگاه ها و حتی گارانتی موجود نیست و فقط نوع آفتابی این مدل موجوده و تنها انتخاب و تعویض نوع آفتابی هستش
                          من الان حدود 2 ماهه که منتظر و گرفتار این مساله هستم اما شرکت هنوز در این مورد پاسخگو نیست
                          برای کنجکاوی و پی به علت خرابی تصمیم گرفتم یکی از آنها را باز کنم حتی به قیمت شکسته شدن
                          وقتی داخل آن را باز کردم متوجه شدم که نوع ال ای دی به کار رفته از نوع مولتی سی او بی هستش که متاسفانه من در بازار تهران جمهوی پیدا نکردم
                          خواستم اطلاع رسانی کنم که دوستان به هیچ عنوان سراغ این مدل و مارک ال ای دی نروند که در صورت خرابی با تعویض گارانتی به شدت مشگل دارند
                          اما از لحاظ نور دهی خوب هستند . توصیه دارم یا از شرکتهای ایرانی معتبر استفاده کنند و یا اگر در توانشون هست خودشون نسبت به ساخت و تولید اقدام کنند و از درایورهای استاد ms2000 استفاده کنند
                          بنده هم چند نمونه ساختم که از لحاظ مصرف و نوردهی دست کمی از AEG نداره و حدود 6 ماهه که فعاله و نورشم کن نشده . فقط تنها ایرادش اینه که در طرح سرپیچ E27 نیست . اما به فکر هستم که بتونم به شکل یک لامپ سر پیچ بسازم . در اینصورت حتما باید از استاد عزیز ms2000 کمک بگیرم
                          با تشکر
                          ارائه سرویسهای اینترنت WiFi , ADSL ویژه مجتمع های مسکونی و اداری

دیدگاه

به دلیل افزایش واردات و ساخت انواع لامپ LED در وات و فرم های مختلف ، به احتمال زیاد انتخاب اول هر خریدار لامپ LED ای خواهد بود که در بین اجناس فروشنده ، در کنار وات بالا قیمت پایینتری نیز داشته باشد ! .

بطور حتم برای خریداری که اطلاعات زیادی از لامپ LED ندارد، لامپ 12 وات با قیمت 10000 تومان (یا حتی کمتر!) جذابیت بیشتری نسبت به لامپ 9 وات با قیمت 16000 تومان دارد. اما تفاوت در چیست ؟ تفاوت در بدنه لامپ ، نوع درایور (منبع تغذیه ) و چیپ LED بکار رفته میباشد.

نکته : برای مقایسه لامپ های مختلف با این فرض جلو میرویم که چیپ LED لامپ ها کیفیت و قیمت یکسانی دارند .

1 : بدنه لامپ

در زیر تصویر مدل 12 و 9 وات را مشاهده میکنید :

همانطور که در تصویر مشاهده میکنید ، اولین تفاوت ، نوع بدنه دو لامپ هست که نوع 9 وات آلومینیوم و نوع 12 وات از پلاستیک ساخته شده است . برای مثال قیمت بدنه یک لامپ 7 وات آلومینیومی به تنهایی حدود 4000 تومان قیمت دارد و قیمت یک بدنه پلاستیکی برای ساخت لامپ 12 وات حدود 1000 تومان ! پس یکی از دلایل اختلاف قیمت مشخص شد ! .

اما چه لزومی دارد که از بدنه آلومینیوم استفاده شود ؟ دفع گرما ! فاکتور بسیار مهم در کیفیت یک لامپ Led دمای لامپ میباشد. بطور حتم لامپی که دمای حداکثر آن 70 درجه باشد (منظور دمای پایه چیپ LED میباشد) بسیار بیشتر از لامپی عمر میکند که دمای تا حد 85 درجه بالا میرود ! البته مسائل دیگر از قبیل چیپ LED بکار رفته را هم باید در نظر گرفت . اما بطور کلی بدنه های آلومینیومی گرمای تولیدی چیپ LED را بسیار سریعتر دفع میکند و بدین صورت باعث افزایش میزان عمر مفید چیپ LED خواهند شد. البته با استفاده از هیت سینک پره ای میتوان تا حدی مشکل دمای بدنه پلاستیکی را حل کرد اما بطور کلی بهتر از برای ساخت لامپ LED حداکثر تا 5 وات از بدنه پلاستیکی استفاده کرد. در تصویر زیر چند نمونه از چیپ LED را مشاهده میکنید . پایه های چیپ با رنگ قرمز مشخص شده است ، منظور دمای این نقاط است.

در نظر داشته باشید که استفاده از بدنه آلومینیوم لزوما تضمین کننده کیفیت لامپ نخواهد بود. در این مدت چندین لامپ LED از طریق شرکت های لامپ سازی معروف ایرانی تولید شده (بطور کامل از چین وارد شده) که ضمن استفاده از بدنه آلومینیوم با ابعاد کوچک ،برای زیباتر شدن از روکش سرامیک در ساخت آنها استفاده شده است . اما این بدنه های کوچک توانایی دفع حرارت تولید را ندارند و دمای پایه چیپ LED به 85 درجه میرسد ! که نتیجه را در تصویر زیر مشاهده میکنید ، سیاه شدن چیپ های LED یک لامپ 10 وات بعد از 3 ماه کارکرد روزی 10 ساعت.

2 : منبع تغذیه یا درایور

درایوری که در ساخت لامپ های LED استفاده میشود از نوع منبع سوئیچینگ یا خازنی میباشد . اما تفاوت این 2 منبع در چیست ؟ هزینه تولید منابع خازنی بسیار ارزانتر از منابع سوئیچینگ تمام میشود. برای مثال هزینه منبع خازنی که بتواند 7 وات توان تولید کند حدود 500 تومان خواهد شد اما منبع سوئیچینگ 7 وات حدود 3500 تومان !

اما این اختلاف قیمت بی دلیل نیست . منابع خازنی نسبت به سوئیچینگ دارای دو نقص عمده هستند : 1-راندمان پایین 2-ضریب توان پایین

منظور از راندمان چیست ؟ راندمان منابع تغذیه عبارت است توان خروجی تقسیم بر توان ورودی .فرض کنید قصد روشن کردن 20 عدد چیپ LED نیم وات ( مثلا LED SMD 5730 ) را با منبع سوئیچینگ و خازنی داشته باشیم (یعنی تولید 10 وات توان) . منابع سوئیچینگ دارای میانگین راندمان حدود 85% (در وات های کمتر از 5 وات حدود 70% و در وات های بالای 10 وات حدود 85% و در وات های بالای 30 وات حدود 90%) هستند ، بدین معنی که برای تولید این 10 وات در خروجی خود نیاز به 11.7 وات توان در ورودی خورد دارند .یعنی لامپ مد نظر در واقع لامپ 11.7 وات میباشد و این همان عددی است که روی جعبه لامپ ذکر میشود .

اما در منبع خازنی برای تولید همین 10 وات توان در خروجی نیاز به حدود 16 وات توان در ورودی داریم ! البته در مصارف زیر 3 وات راندمان منابع خازنی حدود 80% خواهد بود اما نور تولیدی بیشتر مناسب چراغ لوستر خواهد بود. علاوه بر این ضریب توان منابع سوئیچینگ بیشتر از 0.5 میباشد ( درایور های با کیفیت تر 0.95 ) اما این عدد در منابع خازنی حدود 0.2 میباشد !

نتیجه : روی جعبه لامپ توان مصرفی ذکر میشود نه توان تولیدی . پس طبق محاسبات بالا لامپ 12 وات با بدنه پلاستیکی که عموما از منبع خازنی استفاده میکنند در بهترین حالت حدود 7 وات توان تولید میکنند اما لامپ 9 وات با بدنه آلومینیوم که از منبع سوئیچینگ استفاده میکند حدود 7.5 وات توان تولید میکند !

پس با در نظر کیفیت یکسان چیپ LED برای هر 2 لامپ (منظور راندمان نوری است) ، لامپ 9 وات در مقایسه با لامپ 12 وات، در قبال مصرف کمتر ، نور بیشتری تولید خواهد کرد ! نکته دیگر اینکه استفاده از منابع سوئیچینگ بدلیل داشتن خروجی صاف تر (رگوله شده) باعث افزایش عمر مفید LED خواهند شد.

دیدگاه

با سلام
                              می خواستم بدونم بهترین تولید کننده داخلی کدوم شرکت است؟
                              با تشکر از اطلاعات شما.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X