اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تنظیم فیوز بیت atmega32

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تنظیم فیوز بیت atmega32

سلام بزرگواران خواهشا یک نفر درمورد پروگرم کردن فیوز بیتها توضیح بده میدونم قبلا این موضوعات زیاد بحث شده اما متاسفانه نمیتونم بهشون دسترسی پیداکنم نمیدونم علتش چیه من میخوام یک atmega32 رو روی کریستال داخلی 8 مگ تنظیم کنم اما فیوز بیتهایی که توی قسمت پروگرم بسکام هست دوتا به صورت زیر تعریف شده خواهشا کمک کنید یک میکروم و پردادمint osc 8Mhz 010100 ویکی هم 000100 int osc 8MHz --اخه این دوتا کدومش باید انتخاب بشه اصلا چه فرقی دارن ؟ خواهشا جواب بدید ممنون :sad:

پاسخ : تنظیم فیوز بیت atmega32

شما برای اینکه فرکانس کاریتون روی 8 مگ اسیلاتور داخلی تنظیم بشه باید بیتهای3-0 cksel رو روی 0100 قرار بدید اون دوتا بیت دیگه مربوط به زمان استارت اپ برای کلاک اسیلاتور هستش که بهتر ه روی 65 میلی ثانیه یا همون 10 تنظیم بشه اگه شما بیتها رو بذارید 01 یعتی زمان باستارت اپ رو سریعتر انتخاب کردیداما برای میکرو بصورت پیش فرض برای این دو بیت 10 یعنی زمان 65 میلی ثانیه برای استارت اپ انتخاب میشه - دوتا بیت بعدی هم مربوط به وقتی که شما میخواهی هنگامیکه ولتاژ میکرو به زیر 4 ولت میرسه عمل ریست انجام میشه و اگر این بیتها برنامه ریزی نشده باشه وقتی ولتاژ میکرو به زیر 2.7 میرسه ریست انجام میشه پس به این بیتهای اخر دست نزن و فقط 6 بیت اول رو طبق اونچه گفتم تنظیم کن - -- درضمن خیلی نامید نباش شاید بتونی اون دوتامیکروتو برگردونی یک سرچی بکن اگه چیزی پیدانکردی بگو باز بگیم چکار کنی

دیدگاه

دوستان باید واسه استفاده از ژورت c به عنوان ورودی و خروجی فیوزبیت هاشو عوض کرد. میشه بگید چه جوری و کجا ( تو برنامه یا هنگام پروگرم کردن) باید این کارو انجام داد؟

دیدگاه

سلام شما باید تیک jtag رو بر داری تا بتونی از پورت c استفاده کنی ...
        اگه متوجه نشدی بگو تا عکسشو بفرستم

دیدگاه

سلام. ممنونم از جوابتون. فقط این تیکو باید از کجا بردارم؟ از برنامه پروگرمر؟ ممنونم اگه عکسشو بفرستید.

دیدگاه

http://s1.picofile.com/file/7932880107/jtag.jpg

دیدگاه

نوشته اصلی توسط alinavidy
              http://s1.picofile.com/file/7932880107/jtag.jpg
              سلام واقعا ازتون ممنونم. این مشکلو من چند ساله دارم. که الان حل شد. بازم ممنون.
              میشه درمورده تنظیمات کریستال خارجی هم توضیح بدین؟

دیدگاه

کریستال خارجی در avr studio و در قسمت فیوز بیت ها در SUT_CKSET با Ext شروع میشه ( طبق عکس)
                http://s3.picofile.com/file/7933103759/crystal.png
                نکته:
                1-اگر در فیوز بیتها کریستال رو تغییر بدید دیگه میکرو بدون کریستال کار نمی کنه و باید اون کریستالی که تعریف شده به میکرو وصل کنید.
                2- پروگرامر بدون کریستال خارجی (همان کریستالی که در فیوز بیت تعریف شده) کار نمی کند و آی سی پروگرام نمی شود.
                3- سه تا Ext اولی رو انتخاب نکن چون خودم این کار رو کردم پروگرامر میکرو رو نمیشناسه خودم نمی دونم چه نمی دونم شاید کریستال ساعت باشه یا نه!!! :sad:

اگه میخوای تا یه مثال با کریستال 12Mhz بزنم بیشتر متوجه بشی

دیدگاه

سلام دوستان
                  من از پروگرامر stk500 ورژن 7 استفاده میکنم
                  با نرم افزار کدویژن هم کار میکنم
                  فیوز بیت هام به هم ریخته
                  همه فیوز بیت ها
                  و به همین علت میکروم(ATMEGA32A)رو نمیتونم پروگرام کنم
                  میخواستم کمکم کنید که چجور با کد ویژن میتونم فیوزبیتام رو به حالت فابریک کارخونه برگردونم
                  پیشاپیش مرسی

دیدگاه

سلام
                    لطفا کمک کنید.
                    وقتی میخوام مگا32 رو پروگرام کنم این ارور میاد:

چه کنم؟ :angry: :angry:
                    اینم سربرگ فیوزبیت ها:
                    Yes You Can...!!!
                    re20za22@
                    re20za@yahoo.com

دیدگاه

با توجه به تصویر تنظیمات فیوز بیت عملا نباید مشکلی در پروگرام داشته باشید؛ ولی

1-- با توجه به اینکه کلاک میکرو را بر روی کریستال خارجی تنظیم کردید، مطمئن شوید که کلاک مناسب به میکرو داده میشود. در اغلب پروگرامرهای موجود در بازار امکان درج کریستال پیش بینی شده است.

2-- با توجه به اینکه میکروی شما atmega32 است؛ و احتمالا بر روی زیف سوکت پروگرام میکنید، و خطای Entering programming mode...FAILED! داده شده است. معمولا یکی از دلایل شایع آن به نصب بسیار ساده اما بسیار غلط زیف سوکت بر روی پروگرامر فوق است که با اتصال کوتاه کردن پایه های مختلف زیف سوکت به هم سعی بر پوشش برخی از AVR ها بر روی یک زیف سوکت کرده اند. به تصویر زیر دقت کنید :

در این روش با توجه به اینکه میکروی شما 40 پایه است و تمامی پایه های آن به زیف سوکت متصل است و از طریق زیف سوکت پایه های زیادی از میکرو به هم اتصال کوتاه شده اند بخصوص پایه های SPI که برای پروگرام کردن نیاز هستند و حتی خطوط تغذیه به سایر پین های میکرو وصل شده است. احتمال تداخل سیگنالی بر اثر اینکه پایه ای در برنامه شما خروجی تعریف شده باشد؛ بسیار زیاد است و باعث عدم شناسایی میکرو توسط پروگرامر میشود. البته نباید فراموش کنید که در این روش غلط همیشه به محض درج میکرو تغذیه به میکرو رسیده و آنرا روشن میکند که کاملا اشتباه است.

برای رفع مشکل بالا یا باید میکرو را خارج از پروگرامر و بر روی برد توسط کابل پروگرام کنید و یا اگر مایل به استفاده از زیف سوکت هستید باید از پروگرامرهایی مثل سانا استفاده کنید که زیف سوکت بصورت هوشمندانه درج و نوع میکرو را تشخیص داده و فقط پایه های مورد نیاز را متصل میکند و سایر پایه ها رها هستند و تغذیه در حین برنامه ریزی اعمال میشود و قبل و بعد از پروگرام تغذیه قطع است.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

ممنون از راهنمایی تون
                        من این کارو انجام دادم:
                        چون فقط با مگا32 و16 کار میکنم
                        روی پروگرامر پایه هایی که به تغذیه میکرو وصل می شد رو قطع کردم
                        و مشکل برطرف شد.
                        Yes You Can...!!!
                        re20za22@
                        re20za@yahoo.com

دیدگاه

بسیار خوشحالم که نتیجه گرفتید. به هر حال متاسفانه تولیدات بازاری در ایران در حوزه پروگرامر فقط برای جلب مشتری برای خرید پروگرامر؛ اقدام به خوراندن زیف سوکت به پروگرامر میکنند که دردسرهای آن بعدها برای مشتری مشخص میشود و در بسیاری مواقع موجب تحمیل هزینه هایی نیز از بابت از دست دادن میکرو میشود.

نکات بسیار مهم در تهیه پروگرامر که متاسفانه فراموش میشود!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X