اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از LM324 یا آی سی مقایسه کننده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از LM324 یا آی سی مقایسه کننده

سلام
    من میخوام یه تعقیب خط بسازم. تا الان با ULN2803 کار میکردم اما به دلیل نویز پذیری و عدم امکان تنظیم میخوام از LM324 استفاده کنم. کسی از دوستان شماتیک مدار این آی سی و نحوه ی کار کردن با اون رو میتونه بذاره؟ مثلال یک جفت سنسور IR که خروجیش به LM324 وصل شده.
    یه سوال دیگه اینکه آیا استفاده از LM324 بهتر هست یا مقایسه کننده؟ شماره آی سی مقایسه کننده چند هست؟

ممنون

پاسخ : استفاده از LM324 یا آی سی مقایسه کننده

نوشته اصلی توسط turner
    یه سوال دیگه اینکه آیا استفاده از LM324 بهتر هست یا مقایسه کننده؟ شماره آی سی مقایسه کننده چند هست؟
    با lm324 باید مقایسه کننده بسازی. مثلا به ورودی مثبت سنسور رو وصل کنی و به ورودی منفی یه تقسیم مقاومتی با پتانسیومتر وصل کنی. اگه ولتاژ سنسور از ولتاژ تقسیم مقاومتی بیشتر باشه خروجی یک میشه و اگه کمتر باشه خروجی صفر میشه. با پتانسومتر هم میتونی حساسیت مدار به سنسور رو کم و زیاد کنی
    پیروز باشید.

دیدگاه

ULN2803 یه IC بافر هست و ربطی به نویز و... نداره.LM324 هم که پ امپ هست و ازش به عنوان مقایسه کننده برای تشخیص خط استفاده میشه طبق عکس بالا که با تغییر پتانسیومتر میتونین حساسیت مدار رو در تشخیص خط تنظیم کنین.

دیدگاه

ممنون دوستان عزیز
        ULN2803 یه IC بافر هست و ربطی به نویز و... نداره.
        من دو بار روباتم رو با ULN2803 ساختم. برای تبدیل خروجی آنالوگ سنسورها به دیجیتال اما هر دو بار در بعضی از شرایط نوری روبات به درستی عمل نکرد و دور خودش میچرخید. من فکر میکنم بازه ای که این آی سی برای صفر و یک کردن خروجی در نظر میگیره ثابت هست. مثلا 0 تا 2.5 رو 5 میده تو خروجی و 2.5 تا 5 رو 0. به همین دلیل ، یعنی عدم امکان تغییر این بازه ، در شرایطی که ممکنه سنسور ها روی خط سیاه 2.8 ولت خروجی بدن ، آی سی باید 1 بده (آی سی نات کننده هم هست) اما صفر میده. یعنی ولتاژ 2.8 رو بین بازه ی 2.5 تا 5 میبینه و 0 میده در صورتی که سنسور روی خط سیاه هست و باید آی سی 1 در خروجی بده (آی سی نات کننده هم هست)
        درسته ؟

دیدگاه

دوست عزیز شما می تونید با گذاشتن یه پتانسیومتر مولتی ترن هر بازه ای که دلت خواست بدی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ali_mt109
            دوست عزیز شما می تونید با گذاشتن یه پتانسیومتر مولتی ترن هر بازه ای که دلت خواست بدی
            ممنون از شما
            برای LM324 دیگه ؟ به ULN2803 که نمیشه پتانسیومتر وصل کرد !
            یه سوال دیگه. من میتونم تمام input های منفی 2 تا LM324 رو به هم و بعد به یک پتانسیومتر مولتی ترن وصل کنم ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط turner
              برای LM324 دیگه ؟ به ULN2803 که نمیشه پتانسیومتر وصل کرد !
              فرقی نمی کنه دوست عزیز
              در شکل بالا به جای مقاومت متصل به گیرنده یه پتانسیومتر (و یک مقاومت کوچک سری) بگذارید
              نوشته اصلی توسط turner
              یه سوال دیگه. من میتونم تمام input های منفی 2 تا LM324 رو به هم و بعد به یک پتانسیومتر مولتی ترن وصل کنم ؟
              آره ، در یک مقاله خارجی دیده بودم
              اما اینجوری همه سنسورها به یک میزان واحد حساس میشوند ، بهتر تک تک حساسشون کنین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X