اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کوره القایی و مشکل فرکانس ذوب

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کوره القایی و مشکل فرکانس ذوب

سلام خدمت دوستان

من چند مدتیه دارم رو یه کوره القایی حدودا 2 کیلو وات کار می کنم و با دنبال کردن تاپیک ها و راهنمایی دوستان به یه جاهایی رسیدم
    به قول معروف تقریبا رسیده به دمش :biggrin:
    من میخوام با این کوره حدودا 100 گرم فلز استیل رو که قطرش 1 سانتی متر هست رو ذوب کنم
    بعد از پشت سر گذاشتن کلی مشکلات و مخصوصا سوختن مکرر سوئیچ ها :cry2: الان رسیدم به جایی که فلز سرخ میشه منتها از یه دمایی به بعد افزایش دما خیلی کند میشه . تو اخرین تست دما تا 850 درجه بالا میره

الان فرکانس حدود 25 کیلو هرتزه حالا چه تغییری باید در مقدار فرکانس بدم تا به نقطه ذوب برسم. جدولی واسه این مسئله وجود نداره؟ یعنی چه فلزی با چه قطری تو چه فرکانس ذوب میشه؟ تو نت یه چیزی هایی پیدا کردم منتها با احتساب به اون مطالب من الان فرکانسم درسته ولی مشکل سرجاشه
    ایا پارامتر دیگه ای هم هست که باید برای رسیدن به نقطه ذوب در نظر گرفت مثلا نوع پیچیدن کویل یا ... ؟

یه سوالم در مورد فرکانس رزونانس داشتم . الان راندمان مدار فکر میکنم خوبه منتها از چه روشی میشه فهمید که مدار داره تو بهترین فرکانس ( اگه اشتباه نکنم فرکانس مدار باید یکم بالاتر از فرکانس رزونانس باشه ) کار میکنه!؟ ایا از مقایشه سیگنال دو سر کویل با سیگنال درایو سویچ ها میشه نتیجه گیری کرد؟؟؟

و اخرین سوال ناپایدار بودن فرکانس با افزایش دما . ای سی مولد پالسم sg3525 هست ایا ای سی مناسب واسه فیدبک گرفتن و کنترل فرکانس وجود داره؟ چه مدلی؟ اصولا مدار باید از مقایسه چه پارامتر هایی ،فرکانس رو کنترل کنه؟

شرمنده بخاطر اینهمه سوال ...

پاسخ : کوره القایی و مشکل فرکانس ذوب

سلام دوست عزیز
    من اینایی که میگی سر در نمیارم
    ولی یه کوره القایی ذوب طلا رو دیدم که خیلی برام جالب بود
    یه پنل داشت که حداکثر توان مصرفی (فک کنم 4کیلو وات) و دمای تولیدی (1100 درجه) رو نشون میداد
    ورودی هوا ، خروجی هوا ، ورودی گاز آرگون ، خروجیش و یه سری چیزای دیگه داشت که برام خیلی جالب بود
    من که شخصا همچین چیزی ندیده بودم
    ببخشید که ربطی به جواب شما نداشت :biggrin:
    زندگي را تو بساز ،
    نه بدان ساز که سازند و پذيري بي حرف ،
    زندگي يعني جنگ ، تو بجنگ ،
    زندگي يعني عشق ، تو بدان عشق بورز.

دیدگاه

دوست من اگه میخوای مدارت تو فرکانس رزونانس بمونه بهترین راه استفاده از یک سیستم PLL هست. میتونی خودت نمونه سیگنالهاتو بدی به اسکوپ و همینجوری نگا کنی و دستی ارکانس رو تغییر بدی تا تو رزونانس بمونی ولی خب دقت پایینه دیگه.
      نکته بعد اینه که اگه تو رزونانس نباشی تلفات دینامیک روی سوییچها زیاد میشه. مزیت رزونانسی اینه که توی فرکانس رزونانس سوییچها یا تو ولتاژ صفر سوییچ میکنن یا تو جریان صفر. ولی اگه یه مجموعه رزونانسی تو فرکانس تشدید کار ننه دیگه نقطه سوییچ صفر نیست و ممکنه سوییچها اسیب ببینند.
      میتونید از CD4046 برای pLL استفاده بکنید. ساختار ساده ای داره.
      و در اخر.... تمام فلزات یه نقطه ای دارن به اسم نقطه کوری. ( این کوری به معنی نابینایی نیستا. من قبلا فکر میکردم کوری فارسیه. ولی یه کلمه انگلیسیه که نمیدونم چرا هیچوقت تمایلی به فهمیدن معنیش پیدا نکردم ) تو این نقطه تلفات هیسترزیس از بین میره و تنها تلفات روی فلز تلفات فوکو هستش. پس باید ولتاژی که به کوره میدید رو تو این دما بالا ببرید تا بتونید بازم مث قبل دما رو بالا ببرید.

یه چیزی رو هم تا فراموش نکردم. به نظرت 25 کیلو واسه یه سانت زیاد نیست؟ 25 کیلو فکر نکنم بتونه بیشتر از دو سه ملی نفوذ بکنه. البته من در این مورد نظر قطعی ندارم. میخواستم بدونم این 25 کیلو رو از کجا اوردی!!! موره های ذوب بزرگ و قوی رو تو نیم کیلو تا دو و نیم کیلو استفاده میکنن. البته کوره قوی و بزرگ 100 کیلو هم دیدم ولی فرکانس هر چی بیشتر بشه تلفات به سطح محدود تر میشه. حالا درست نمیدونم تو این فرکانس فقط پوسته قطعه سرخ شده یا کلا سرخ شده!!!

دیدگاه

ممنونم از پاسخی که دادی :biggrin:
        1. واسه کنترل سیستم و باقی موندن تو فرکانس رزونانس میدونستم باید pll بزارم منتها فیدبکی که باید از کویل گرفتی بشه باید کدوم مشخصه سیگنال باشه ؟ ولتاژ یا جریان یا ..... و اینکه با کدوم قسمت از مدار مقایسه بشه!!!

2. مشکل من تو زمینه رزونانس اینه که چطوری میشه فهمید که فرکانس تنظیم شده درسته و مدار تو رزونانسه و مدار تو یالاترین راندمان خودشه!؟ مثلا با اسکوپ سیگنال دو سر کویل دیده بشه و ولتاژ دو سر کویل به ماکزیمم خود برسه یا جریان داخل کویل به حداکثر برسه و یا اینکه اختلاف فاز سیگنال کویل با سیگنال درایو مقایسه بشه و بر اساس اون فرکانس تنظیم بشه ؟
        یه سوال واسه سوختن سوئیچ ها ابن که فرکانس اگر کمتر از رزونانس بشه باعث سوختن میشه من اینو تجربه کردم حالا این مسئله واسه فرکانس بالای رزونانس هم صدق میکنه؟ و ایا رابطه خاصی بین فرکانس رزونانس با جریان که از ورودی برق کشیده میشه وجود داره؟

3. در مورد نقطه کوری یه چیزایی میدونم و به این مسئله هم شک کردم ولی خوب من با همین فرکانس 25 کیلو هم الومینیوم و هم برنج رو کامل ذوب کردم. اهنم هم بقدی سرخ میشه که بوته داخل کویل دقیقا مثل یه چراغ روشن میشه ولی افزایش دما به کندیست :NO:

راستی انتخاب فرکانس 25 هم بخاطر این بود که خارج از شنوایی :smile: حالا اگه فرکانس رو بیارم پایین مثلا 5 کیلو این قضیه مشکل ساز نیست و تولید سر و صدا ی ناهنجار نمیکنه :eek:
        با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javati
          ممنونم از پاسخی که دادی :biggrin:
          1. واسه کنترل سیستم و باقی موندن تو فرکانس رزونانس میدونستم باید pll بزارم منتها فیدبکی که باید از کویل گرفتی بشه باید کدوم مشخصه سیگنال باشه ؟ ولتاژ یا جریان یا ..... و اینکه با کدوم قسمت از مدار مقایسه بشه!!!

2. مشکل من تو زمینه رزونانس اینه که چطوری میشه فهمید که فرکانس تنظیم شده درسته و مدار تو رزونانسه و مدار تو یالاترین راندمان خودشه!؟ مثلا با اسکوپ سیگنال دو سر کویل دیده بشه و ولتاژ دو سر کویل به ماکزیمم خود برسه یا جریان داخل کویل به حداکثر برسه و یا اینکه اختلاف فاز سیگنال کویل با سیگنال درایو مقایسه بشه و بر اساس اون فرکانس تنظیم بشه ؟
          یه سوال واسه سوختن سوئیچ ها ابن که فرکانس اگر کمتر از رزونانس بشه باعث سوختن میشه من اینو تجربه کردم حالا این مسئله واسه فرکانس بالای رزونانس هم صدق میکنه؟ و ایا رابطه خاصی بین فرکانس رزونانس با جریان که از ورودی برق کشیده میشه وجود داره؟

3. در مورد نقطه کوری یه چیزایی میدونم و به این مسئله هم شک کردم ولی خوب من با همین فرکانس 25 کیلو هم الومینیوم و هم برنج رو کامل ذوب کردم. اهنم هم بقدی سرخ میشه که بوته داخل کویل دقیقا مثل یه چراغ روشن میشه ولی افزایش دما به کندیست :NO:

راستی انتخاب فرکانس 25 هم بخاطر این بود که خارج از شنوایی :smile: حالا اگه فرکانس رو بیارم پایین مثلا 5 کیلو این قضیه مشکل ساز نیست و تولید سر و صدا ی ناهنجار نمیکنه :eek:
          با تشکر
          1- اینکه فیدبک رو از چه نقطه ای از شبکه رزونانسی بگیری به نوع شبکه بستگی داره. سری یا موازی. ولی به هر حال نمیتونی از جریان بگیری چون تو فرکانس رزونانس عملا زور سلف و خازن به هم میچربه و عملا اختلاف فاز جریان با ولتاژ برابر با صفر میشه. تو مدار سری از ولتاژ خازن نمونه گرفته میشه که تو مباحث تئوری باید نود درجه با سیگنال اعمالی اختلاف داشته باشه ولی به دلیل وجود مقاومت داخلی سلف و خازن حدود 85 درجه( البته باید خودت سیگنالی بدی و با اسکوپ بیشترین اختلاف فاز رو ببینی و روی اون اختلاف فاز Pll رو طراحی بکنی) میشه. مدار موازی یه خورده بیشتر کار داره. برای 2 کیلو سری بهتره. اگه مدارت موازیه از جریان سلف باید نمونه بگیری. ct باید بزاری. تو pll ما یه فرکانس تولید میکنیم و یه سیگنالی رو با اون مقایسه میکنیم.

2- همین بالا گفتم رزونانس چطوری بدست میاد دیگه!!!.
          این مورد که سوییچا تو چه شرایطی میسوزن بازم به روش انتقال توان به شبکه رزونانس و نوع شبکه رزونانس بستگی داره. اگه از ترانس برای ایزولاسیون استفاده کرده باشی بله با کم شدن فرکانس سوییچها میسوزند. همچنین شبکه موازی هم همچین مشکلی ایجاد میکنه. بازم توصیه میکنم برای این توان یه شبکه سری جوابگو هستش. در کل سویختن و یا تلفات بالای سوییچ به این دلیله که تو نقطه سفر سوییچها تغییر وضعیت نمیدن و این حالت زمانی رخ میده که تو رزونانس نباشیم. حالا تو شبکه های موازی و انتقال توان ترانسی نا در عمل یک سلف رو مستقیم با سوییچها موازی کردیم که اگه فرکانس بیاد پایین باعث اشباع هسته سلف و سوختن سریع سییچها میشه. و اما رابطه بین فرکانس رزونانس و جریانکشی مدار: هر چی از رزونانس دورتر بشی شبکه رزونانسی جریان کمتری میکشه. البته بازم ملاک شبکه سری هستش. تو فرکانس رزونانس بیشترین جریان جاری میشه و بالطبع بیشترین توان رو داریم.

3- تاثیر فرکانس بر روی عمق نفوذ دما. الومنیوم و برنجی که ذوب کردی ورق نبوده؟ هر چقدر فرکانس بیشتر باشه تاثیر دما به سطح نزدیکتر میشه. من یه نمونه درت کردم البته رزونانسی نبود چون یه فرکانس دقیق میخواستیم. 150 کیلو. ورق توش میزاشتم خوب سرخ میکرد ولی فلز تو پر رو نمیتونست خوب داغ کنه چون فرکانس بالا بود و تلفات فقط روی سطح بود.

اخری هم شماره نداره که ) تقریبا همه کوره ها صدا دارن. و نه زیاد. چون اینجا هسته نداریم که به نوسان و ارتعاش در بیاد.

دیدگاه

حالا یه چیزایی فهمیدم :biggrin:

اونایی رو که ذوب کردم ورق نبود. الومینیوم با قطر حدودا 25 میل و برنج حدودا قطر 10 میل
            استیل رو هم قطرهای حدودا 15 تا 25 میل کامل سرخ میشه در حدی که بوته مثل چراغ روشن میشه :nice:
            این شماتیک مدارم:
            http://www.uploadbaz.com/l6kgar86df51
            البته ظرفیت کویل و ظرفیت خازن موازی با اون تغییر کرده و سویچ هم igbt گذاشتم

در مورد رزونانس میگین عموما 90 درجه اختلاف فاز با سیگنال درایو که دقیقش باید بدست بیاد. خوب مسئله منم همینه که از چه چیز سیگنال دو سر کویل بفهمم فرکانس مناسب کجاست. ایا میشه فرکانسی که در اون بیشترین جریان در کویل جریان داره رو بعنوان فرکانس مناسب در نظر گرفت :question: ( چی گفتم !؟)
            حالا تواین مدار چجوری فیدبک بگیرم بهتره

در مورد دیوتی سایکل اینو میدونم که اگر از یه حدی بیشتر بشه با عث سوختن سوئیچ ها میشه، منتها عکس این هم صدق میکنه یعنی اگر از یک مقداری کمتر هم بشه این اتفاق میفته!؟ اینو واسه این میگم که اگه بخوام توان کوره رو تغییر بدم با دیوتی سایک امکان پذیر هست و روش درستیه؟؟؟ اخه وقتی میخوام فرکانس رو به رزونانس نزدیک کنم جریان کشی از برق ورودی خیلی زیاد میشه و تا حدود 14 امپر بالا میره که من 8 - 9 امپر برام کفایت میکنه

اگر پیشنهادیم واسه تغییر مدار در جهت عملکرد بهتر مخصوصا طراحی pll دارین ممنون میشم بگین
            دیدگاه

امممم. برای 2 کیلو وات بهتر بود از رزونانس سسری استفاده میکردی. ولی خب... شما با یه ترانس جریان از جریان سلف نمونه بگیر. باید همون هشتاد و شیش هفت درجه بعد ار سیگنال اعمالی باشه. عموما تو مدارات رزونانسی دیوتی سایکل رو تغییر نمیدن. ولتاژ خط رو تغییر میدن. شما اگه توانت بیش از حد میه میتونی با کم کردن ثانویه ترانس توان رو کم کنی. در مورد اینکه جریان رو اندازه بگیری نه این کار غلطه. با کم کردن فرکانس از رزونانس خارج میشی ولی جریان زیاد میشه. این مدار کنترلی خیلی ضعیفه. با تغییر سایز و حتی جنس ماده ای که میزاریم تو کوره رزونانس شبکه تغییر میکنه. یعنی فرکانس مدار وقتی شما مس بزاری با اهن فرق میکنه و این رو فقط با یک pll میشه تشخیص داد. استفاده از روشهای دیگه راندمان رو پایین میاره و تلفات رو بالا میبره. ولی خب تو این مدار بهترین راه برای کنترل جریان همون تغییر دیوتی سایکله. کاری نمیشه کرد.

نکته بعد اینکه شما به راحتی نمیتونی سلف و خازن رو تغییر بدی. اسیلاتور این مدار طوری تنظیم شده که توی حدود فرکانس رزونانس شبکه تشدیدی که بهش بسته میشه کار بکنه. وقتی شما مقادیر شبکه تشدیدی رو تغییر دادی یعنی فرکانس تغییر کرده. باید ببینی فرکانس رزونانس شبکه ای که خودت میگی دستکاری شده چند هرتزه و فرکانس مدار رو به اون نزدیک بکنی. البته چون ترانس داری یه خورده محاسبات ترانس هم داری دیگه. یعنی اگه فرکانس زیاد بشه باید تعداد دور رو کم بکنی و اگه کم بشه باید تعداد دور رو زیاد بکنی و هسته رو هم بزرگ بکنی که به اشباع نره.
              طراحی pll نکته خاصی نداره. دیتاشیت قطعه ای که معرفی کردم رو بگیر بخون. سه نوع شیفت دتکتور توش هست. شما باید از ساده ترین نوعش استفاده بکنی که یک گیت xor هستش. فرکانس vco باید توی حدود فرکانس تشدید باشه و تا حدود 1.5 برابر فرکانس طراحی هم انعطاف داشته باشه. نحوه محاسبه اینا تو دیتاشیت هست. انتگرال گیر هم که انتگرال گیره دیگه. شما اگه رفرنس مدار رو 10 ولت بدی توی نود درجه اختلاف فاز شیفت دتکتور دیوتی سایکلش میشه 50 درصد و ولتاژ خروجی انتگرال گیر میشه 5 ولت. vco باید طوری طراحی بشه که روی 5 ولت قفل بکنه.

یه سوال خیلی مهم الان ذهن منو درگیر کرد. این اقای وویاگر2020 کیه که از شما تشکر میکنه ولی از من نه؟ واقعا!!!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                امممم. برای 2 کیلو وات بهتر بود از رزونانس سسری استفاده میکردی. ولی خب... شما با یه ترانس جریان از جریان سلف نمونه بگیر. باید همون هشتاد و شیش هفت درجه بعد ار سیگنال اعمالی باشه. عموما تو مدارات رزونانسی دیوتی سایکل رو تغییر نمیدن. ولتاژ خط رو تغییر میدن. شما اگه توانت بیش از حد میه میتونی با کم کردن ثانویه ترانس توان رو کم کنی. در مورد اینکه جریان رو اندازه بگیری نه این کار غلطه. با کم کردن فرکانس از رزونانس خارج میشی ولی جریان زیاد میشه. این مدار کنترلی خیلی ضعیفه. با تغییر سایز و حتی جنس ماده ای که میزاریم تو کوره رزونانس شبکه تغییر میکنه. یعنی فرکانس مدار وقتی شما مس بزاری با اهن فرق میکنه و این رو فقط با یک pll میشه تشخیص داد. استفاده از روشهای دیگه راندمان رو پایین میاره و تلفات رو بالا میبره. ولی خب تو این مدار بهترین راه برای کنترل جریان همون تغییر دیوتی سایکله. کاری نمیشه کرد.

نکته بعد اینکه شما به راحتی نمیتونی سلف و خازن رو تغییر بدی. اسیلاتور این مدار طوری تنظیم شده که توی حدود فرکانس رزونانس شبکه تشدیدی که بهش بسته میشه کار بکنه. وقتی شما مقادیر شبکه تشدیدی رو تغییر دادی یعنی فرکانس تغییر کرده. باید ببینی فرکانس رزونانس شبکه ای که خودت میگی دستکاری شده چند هرتزه و فرکانس مدار رو به اون نزدیک بکنی. البته چون ترانس داری یه خورده محاسبات ترانس هم داری دیگه. یعنی اگه فرکانس زیاد بشه باید تعداد دور رو کم بکنی و اگه کم بشه باید تعداد دور رو زیاد بکنی و هسته رو هم بزرگ بکنی که به اشباع نره.
                طراحی pll نکته خاصی نداره. دیتاشیت قطعه ای که معرفی کردم رو بگیر بخون. سه نوع شیفت دتکتور توش هست. شما باید از ساده ترین نوعش استفاده بکنی که یک گیت xor هستش. فرکانس vco باید توی حدود فرکانس تشدید باشه و تا حدود 1.5 برابر فرکانس طراحی هم انعطاف داشته باشه. نحوه محاسبه اینا تو دیتاشیت هست. انتگرال گیر هم که انتگرال گیره دیگه. شما اگه رفرنس مدار رو 10 ولت بدی توی نود درجه اختلاف فاز شیفت دتکتور دیوتی سایکلش میشه 50 درصد و ولتاژ خروجی انتگرال گیر میشه 5 ولت. vco باید طوری طراحی بشه که روی 5 ولت قفل بکنه.

یه سوال خیلی مهم الان ذهن منو درگیر کرد. این اقای وویاگر2020 کیه که از شما تشکر میکنه ولی از من نه؟ واقعا!!!!
                اینو باید از خود اقای وویاگر2020 پرسید

در مورد رزونانس سری که فرمودین نسبت به موازی تو این توان چه مزیتی داره؟ یه نمونش رو گفتین که واسه pll بود . مورد دیگه ای هم هست؟
                من تو اکثر مدارات این روش رو دیدم از جمله مدارهای روسی . فقط جابجای سلف سری با اولیه ترانس به قسمت ثانویه باعث چه تغییری تو مدار میشه. و اینکه برای تبدیل به سریچه تغییراتی نیاز هست؟

من منظورم این نبود که جریان بشه ملاک تعیین فرکانس.
                ببینین اینطوری بگم. مقدار ظرفیت کویل و خازن تانک معلومه و از رابطه فرکانس مدارات LC فرکانس حدودی رزونانس بدست میاد.
                حالا فرض کنیم سیستم PLL هم نداریم ولی لوازم اندازه گیری مثل اسکوپ هست حالا می خوایم با فرض بدست اوردن حدود فرکانس رزونانس به فرکانس دقیق برسیم .
                حالا با چه روشی می شه فهمید که اون اختلاف فازی که شما گفتی باید چقدر باشه!؟
                جریان رو گفتین ملاک مناسبی نیست . ولی مگر نباید مدار در فرکانس رزونانس بیشترین توان رو روی کویل داشته باشه oo:
                من با تست تجربی متوجه شدم که در یه فرکانس خاص دامنه ولتاژ و مقدار جریان عبوری از کویل به بیشترین حد خود میرسه و میشه گفت افزایش دمای قطعه کار تو این فرکانس دارای بیشترین سرعته :eek: (عجب کشفی کردم!!!)

لپ کلام من دنبال اینم که با چه تست و ازمایشی میشه فهمید که مدار تو فرکانس مناسبه!؟ :angry:

یه چیز دیگه هم که درست متوجه نشدم اینه که اگر مدار تو فرکانس رزونانس کار کنه و با گزاشتن قطعه کار داخل کویل و افزایش دما فرکانس به سمت کاهش حرکت میکنه و یا افزایش ؟ اخه واسه pll گفتین باید تا 1.5 برابر فرکانس رزونانس انعطاف داشته باشه

واسه pll هم بخاطر پیچیده نشدن کار تو مرحله بعد از ذوب میرم سراغش و دوباره اونجا مزاحمتون میشم. فقط تو این مدار واسه pll باید اختلاف فاز جریان ct با ولتاژ درایو مقایسه بشه!؟

با تشکر

دیدگاه

گفتم دیگه مزیتی که مدار تشدید سری داره انه که با خارج شدن از محدوده رزونانس جریان کاهش پیدا میکنه. وقتی سیستم کنترل دقیقی نداشته باشیم و بخوایم ارزون تموم بشه سری استفاده میکنیم. دیدم که تا 10 کیلو وات هم از سری استفاده شده. تو سری ولتاژ اعمالی بالا میره و جریان کاهش پیدا میکنه. اون سلف برای تثبیت فرکانس شتدید تو فرکانس دلخواه گزاشته شده. با تغییر اون سلف میتونید فرکانس رو تغییر بدید. البته بیشتر وقتی خودشو نشون میده که Pll باشه. اگه میخوای با اسکوپ بفهمی بهترین راه حال نمونه گرفتن از کل جریان مداره. هر وقت اختلاف فاز ولتاژ یگنال اعمالی با جریانی که شبکه میکشه برابر صفر شد تو رزونانس داره کار میکنه. ولی خب این تو کوره ثابت نمیمونه. یعنی وقتی کوره خالیه یه فرکانسیه. وقتی نیم کیلو اهن بزاری میشه یه چیز دیگه. اهن رو زیاد بکنی بازم تغییر میکنه. و ادامه دارد.
                  درسته تو یه فرکانسی بیشترین ولتاژ و جریان که مجموعا میشه گفت بیشترین توا روی کویله. ولی این روش یه خورده سخت تره. اگه فرکانس رو پایین بیاری جریان کویل زیاد میشه و ولتاژ کم میشه که توان رو کاهش میکده. فرکانس بالا بره خازن نمیزاره ولتاژ بالا بره و جریان کویل بازم کاهش پیدامیکنه پس بازم توان میاد پایین. تو این روش باید یه سیستم کنترلی داشته باشیم که بتونه توان رو محاسبه کنه.

دیگه.... الان گفتم به چه روشی میشه فهمید که تو رزونانسیم دیگه.نمونه جریان و ولتاژ باید صفر بشه.

وقتی کوره خالیه بیشترین فرکانس رو داریم. کوره که پر مواد سرد بشه به دلیل اینکه هسته به سل اظافه شده سلف بزرگ شده و طبعا فرکانس کم میشه. وقتی قطعه کار داغ بشه یه خورده باز فرکانس میره بالا تر. البته این تحلیل من شاید اشکال داشته باشه و من همینطوری درازکش تو رختخواب بیست دقیقه بعد از بیدار شدن دارم فکر میکنم و شاید اشتباه بکنم. منظظورم از 1.5 برابر هم به بالا بود هم به پایین. یعنی اگه رو بیست کیلو داری میاری کاری بکنی از مثلا 10 تا 30 بتونه بچرخه vco.

فک کنم منظورم و از ct متوجه نشدی. ct خازن نیستا. current trans. یکی از روشای اندازه گیری جریانه که بدون قطعی مسیر جریان انجام میشه. با روش ct جریان کویل رو اندازه گیری میکنید. و سیگنال بدست اومده رو با سیگنال اعمالی مقایسه میکنید. البته سیگنالی که داریم اعمال میکنیم هم توسط خود مدار pll داره تولید میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Mahdi_Vaziri
                    گفتم دیگه مزیتی که مدار تشدید سری داره انه که با خارج شدن از محدوده رزونانس جریان کاهش پیدا میکنه. وقتی سیستم کنترل دقیقی نداشته باشیم و بخوایم ارزون تموم بشه سری استفاده میکنیم. دیدم که تا 10 کیلو وات هم از سری استفاده شده. تو سری ولتاژ اعمالی بالا میره و جریان کاهش پیدا میکنه. اون سلف برای تثبیت فرکانس شتدید تو فرکانس دلخواه گزاشته شده. با تغییر اون سلف میتونید فرکانس رو تغییر بدید. البته بیشتر وقتی خودشو نشون میده که Pll باشه. اگه میخوای با اسکوپ بفهمی بهترین راه حال نمونه گرفتن از کل جریان مداره. هر وقت اختلاف فاز ولتاژ یگنال اعمالی با جریانی که شبکه میکشه برابر صفر شد تو رزونانس داره کار میکنه. ولی خب این تو کوره ثابت نمیمونه. یعنی وقتی کوره خالیه یه فرکانسیه. وقتی نیم کیلو اهن بزاری میشه یه چیز دیگه. اهن رو زیاد بکنی بازم تغییر میکنه. و ادامه دارد.
                    درسته تو یه فرکانسی بیشترین ولتاژ و جریان که مجموعا میشه گفت بیشترین توا روی کویله. ولی این روش یه خورده سخت تره. اگه فرکانس رو پایین بیاری جریان کویل زیاد میشه و ولتاژ کم میشه که توان رو کاهش میکده. فرکانس بالا بره خازن نمیزاره ولتاژ بالا بره و جریان کویل بازم کاهش پیدامیکنه پس بازم توان میاد پایین. تو این روش باید یه سیستم کنترلی داشته باشیم که بتونه توان رو محاسبه کنه.

دیگه.... الان گفتم به چه روشی میشه فهمید که تو رزونانسیم دیگه.نمونه جریان و ولتاژ باید صفر بشه.

وقتی کوره خالیه بیشترین فرکانس رو داریم. کوره که پر مواد سرد بشه به دلیل اینکه هسته به سل اظافه شده سلف بزرگ شده و طبعا فرکانس کم میشه. وقتی قطعه کار داغ بشه یه خورده باز فرکانس میره بالا تر. البته این تحلیل من شاید اشکال داشته باشه و من همینطوری درازکش تو رختخواب بیست دقیقه بعد از بیدار شدن دارم فکر میکنم و شاید اشتباه بکنم. منظظورم از 1.5 برابر هم به بالا بود هم به پایین. یعنی اگه رو بیست کیلو داری میاری کاری بکنی از مثلا 10 تا 30 بتونه بچرخه vco.

فک کنم منظورم و از ct متوجه نشدی. ct خازن نیستا. current trans. یکی از روشای اندازه گیری جریانه که بدون قطعی مسیر جریان انجام میشه. با روش ct جریان کویل رو اندازه گیری میکنید. و سیگنال بدست اومده رو با سیگنال اعمالی مقایسه میکنید. البته سیگنالی که داریم اعمال میکنیم هم توسط خود مدار pll داره تولید میشه.
                    سلام
                    ct رومیدونم چیه قبلا باهاش کار کردم. منظورم منم همینی که شما گفتی بود. حالا چرا باید از جریان کویل نمونه گرفته بشه و با ولتاژ اعمالی مقایسه بشه؟ چرا از ولتاز کویل نمونه نگیریم و مقایسه نکنیم؟

دیدگاه

درود
                      وویاگر دیگه چه صیغه ایه؟! :biggrin: وویجر منظورتونه؟! :redface:

تشکر اول بابت پرسش سوالی بود که ذهن من رو هم مشغول کرده بود- تشکر دوم بابت شماتیک بود- البته اون موقع هنوز کسی جواب کاملی نداده بود که من از پاسخ دهنده هم تشکر کنم- در کل من هر مطلب مفیدی که ببینم حتما از ارائه کنندش تشکر میکنم حتی اگر برای منم مفید نبوده باشه یا از قبل میدونستم- پاسخ های شما رو الان خوندم - فقط یک سوال شماتیک یه کوره درست و حسابی رو ندارید :redface: در حد چند کیلو

دیدگاه

نوشته اصلی توسط javati
                        سلام
                        ct رومیدونم چیه قبلا باهاش کار کردم. منظورم منم همینی که شما گفتی بود. حالا چرا باید از جریان کویل نمونه گرفته بشه و با ولتاژ اعمالی مقایسه بشه؟ چرا از ولتاز کویل نمونه نگیریم و مقایسه نکنیم؟

این دیگه از اون حرفا بودا!!!!! خوب عزیز ولتاژ اعمالی تو مدار موازی برابر با ولتاژ کویله که خودش. برای اینکه جریان کویل نود درجه عقب تر از ولتاژ کویله. ما با دیدن اختلاف فاز میتونیم فرکانس رو طروی تنظیم بکنیم که نود درجه رو داشته باشیم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                          درود
                          وویاگر دیگه چه صیغه ایه؟! :biggrin: وویجر منظورتونه؟! :redface:

تشکر اول بابت پرسش سوالی بود که ذهن من رو هم مشغول کرده بود- تشکر دوم بابت شماتیک بود- البته اون موقع هنوز کسی جواب کاملی نداده بود که من از پاسخ دهنده هم تشکر کنم- در کل من هر مطلب مفیدی که ببینم حتما از ارائه کنندش تشکر میکنم حتی اگر برای منم مفید نبوده باشه یا از قبل میدونستم- پاسخ های شما رو الان خوندم - فقط یک سوال شماتیک یه کوره درست و حسابی رو ندارید :redface: در حد چند کیلو
                          الان نه. سرم یه خورده شلوخه. ولی چند تا 4046 خریدم که سر فرصت اول مدار تثبیت رزونانس رو ببندم بعدشم برم رو قدرتش کار کنم. فک کنم حساب کنیم 0.5 درصد راه رو رفتم ) والا تو یه تاپیک دیگه هم به یه بنده خدایی یه قولی دادم وقت نکردم هنوز رو مدارش کار کنم. ایشالا تا شاید یه ماه دیگه اگه داستان دیگه ای سرمون پیاده نکنن یه کوره سه چهار کیلو ( تا حدی که فیوز خونه بیرون نزنه ) درست میکنم.

دیدگاه

خوب اگه قطعات اصلی و ای سی و ماسفت و igbt و خازن ولتاز بالا-داره بگین منم بگیرم چون دارم یه سری میگیرم گفتم همش رو با هم بگیرم :redface:

دیدگاه

شما چند تا اپتو کوپلر hcpl3120 با چند تا 6n136 و چند تا cd4046 و چند تا igbt یا ماسفت قدرت بگیر. اگه میخوای igbt بگیری دقت کن فرکانسش بالا باشه. IHW25N120R2 خوبه. جوان داره میشه 4800. 1200 ولت 50 امپر. یه هسته فریت ee60 به بالا گیر اوردی هم بگیر. واسه ترانس ایزوله خوبه. خازن هم یه ده پونزده میکرو mkt ولتاژ بالای 250 ولت بگیر. البته خازنها رو کوچیک کوچیک بگیر. با هم موازی میکنیم تا توان بیشتری بشه ازش بگیریم. مثلا بیست تا 1 میکرو بگیر. ولتاژ بالاترشو اگه گیر اوردی بالاتر بگیر. هر چی ولتاژ خازن بیشتر باشه توان بیشتری میشه منتقل کرد و کلا مقاومت esr کمتری از از خودش نشون میده. واسه سلف هم باید حساب کنم نمیدونم چه قطری و طولی. ولی یه مقداری لوله مسی لازم داره. هر چی خلوص مسش بیشتر باشه هم راحت تر خم میشه هم مقاومتش کمتر میشه. راستی یادت نره چند تا اپ امپ دقیق هم بگیر. مثلا tlc272. یا هر مدل دیگه ای که پاسخ فرکانسی خوبی داشته باشه و دقت بالاتر. چند تا ad سراغ داشتم خیلی از این tlc بهتر بودن ولی شماره هاشونو یادم نمیاد. به اجرای طرح برسم میرم سراغ قطعه هام ببینم چی بهتر پیدا میکنم. دو سه تا تغذیه ایزوله به صورت +15-5 پیدا کردی هم بگیر. این تغذیه برای سوییچ igbt فوقالعاده جواب میده. ینی تلفات دینامیکو میبره زیر صفر ) باقیش دیگه فک کنم بشه قطعات خورده ریز که همه جا پیدا میشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X