اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور رادیواکتیو

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور رادیواکتیو

سلام.
    یه سوال داشتم.
    من چطور میتونم یه سنسور بسازم که توانایی تشخیص تابش پس زمینه کیهانی رو داشته باشه علاوه بر اینکه توانایی تشخیص پرتو های گاما و آلفا و بتا رو داشته باشه.
    در ضمن تا بش پس زمینه ی کیهانی در محدوده ی ریزموج ها هست.
    خواهش میکنم اگه کسی کمترین اطلاعاتی هم داره دریغ نکنه.
    پیشاپیش ممنون!

پاسخ : سنسور رادیواکتیو

برای منم اون رادیو اکتیوش جالب بود

دیدگاه

سنسور و بسازی ؟؟؟؟؟؟
      به نظر من بهتره شما با سنسورای اماده یه دستگاهی درست کنی ببینی این دستگاه چطور کار میکنه بعد سنسورو درست کنی پله پله.
      یعنی سنسورو برداری به جاش سنسوری که خودت درست کردی رو بزاری سر جاش و امتحان کنی .
      یه لینک قرار میدم شاید به دردت بخوره
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=50398.0
      خواستن توانستن است !

دیدگاه

حالا به فرض که سنسور درست کردیم کجا تستش کنیم؟ اورانیوم دویستو سی و خورده ای رو از کجا میشه خرید؟ :mrgreen:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط هیپاتی
          سلام.
          یه سوال داشتم.
          من چطور میتونم یه سنسور بسازم که توانایی تشخیص تابش پس زمینه کیهانی رو داشته باشه علاوه بر اینکه توانایی تشخیص پرتو های گاما و آلفا و بتا رو داشته باشه.
          در ضمن تا بش پس زمینه ی کیهانی در محدوده ی ریزموج ها هست.
          خواهش میکنم اگه کسی کمترین اطلاعاتی هم داره دریغ نکنه.
          پیشاپیش ممنون!
          ساخت سنسور گایگر کار زیادی و تجهیزات میخواهد - ( بیخیال ساخت سنسور باش) البته با نیمه هادی ها هم یه جوری میشه ساخت که انون پروژه و کار فعلی ماست که ساخته ایم و نمونه دستگاهش وقتی که قراردادش با سازمان بسته شد شاید خدمتتان عرض کنم ( بخدا 4 سالی است که روش کار کردیم :eek: )
          ولی اگر گایگر بخواهید و چندین نوع دارم که میتوانم خدمتتان تقدیم کنم
          با مدار و های ولتاژ مورد نیاز آن حتی با برد و پی سی بی آماده چون قرارداد تولید انبوهش با ........ به اتمام رسیده ( در چند مدل قابل خمل ، رو میزی و دیواری که به صورت شبکه میتوان در یک ساختمان نصب کرد( محیطی)
          :redface:
          کمتر سخن گویم
          بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

یه گایگر مولر از روبو ای کیو بخر ... 300 تومنه
            اما تشخیص تابش های کیهانی یه چیز دیگس!!!!
            ناسا با اون عظمتش اومده تلسکوپ اکس ، شاندرا فرستاده بالا
            very large array رو توی نیو مکزیکو زده
            هابل رو فرستاده اون بالا! با تلفیق دیتای خروجی این سه تا میاد یه خروجی درست میکنه!!
            " ، در جریان تحقیقاتشون توی پس زمینه ی کیهانی که بازمونده ی بیگ بنگ هست ، اخیرا یه تمرکز سرد توی یه نقطه ی خاص پیدا کردن ، این تمرکز سرد یه انفجار پیشرفت در شناسایی فضا به وجود آورده ، حالا معنیش چیه؟؟؟ ما یه دونه بیگ بنگ نداریم!! مجموعه ای از بیگ بنگ ها و جهان های خییییلی زیاد دیگه..."
            حاللا اینا چه ربطی داشت به سوال شما نمیدونم :mrgreen:
            اما با یه گایگر مولر نمیتونی نتایج کیهان شناسی به دست بیاری :agree:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط AMITT
              یه گایگر مولر از روبو ای کیو بخر ... 300 تومنه
              اما تشخیص تابش های کیهانی یه چیز دیگس!!!!
              ناسا با اون عظمتش اومده تلسکوپ اکس ، شاندرا فرستاده بالا
              very large array رو توی نیو مکزیکو زده
              هابل رو فرستاده اون بالا! با تلفیق دیتای خروجی این سه تا میاد یه خروجی درست میکنه!!
              " ، در جریان تحقیقاتشون توی پس زمینه ی کیهانی که بازمونده ی بیگ بنگ هست ، اخیرا یه تمرکز سرد توی یه نقطه ی خاص پیدا کردن ، این تمرکز سرد یه انفجار پیشرفت در شناسایی فضا به وجود آورده ، حالا معنیش چیه؟؟؟ ما یه دونه بیگ بنگ نداریم!! مجموعه ای از بیگ بنگ ها و جهان های خییییلی زیاد دیگه..."
              حاللا اینا چه ربطی داشت به سوال شما نمیدونم :mrgreen:
              اما با یه گایگر مولر نمیتونی نتایج کیهان شناسی به دست بیاری :agree:
              ممنون از پاسختون.
              حالا من از رو هوا نگفتم که میخوام چنین سنسوری بسازم که!
              خب مطالعات فیزیکی داشتم که اینو میگم.(نظریه های بیگ بنگ و تابش پس زمینه و... روهم حفظم!ونمیخوام چیزیو باهاش اثبات کنم!) میدونم که هنوز موفق نشدن یه آشکارساز مخصوص برای تابش پس زمینه بسازن اما میدونم که بعضی از آشکار ساز ها(نه اینکه واسه اینکار ساخته شده باشنا) تا حدودی هشدار وجود این تابش رو میدن.من در همین حد میخوام.
              نمونش،این متنه که برای تست یه نوع آشکارساز به کاررفته:
              (البته جواب اون دوستی که گفته بودن اورانیوم232 برای تستش میخوای از کجا بیاری هم هست)
              Gamma Test:
              As previously commented, all the Geiger tubes detect Gamma radiation which comes from the background radiation, so just turning on the Geiger Counter we will be receiving a random interval of detections which normally goes from 10 to 30 pulses per minute depending on factors such as the altitude, the location, etc.
              Beta and Gamma Test:
              In order to test that our Geiger Counter is detecting Beta and Gamma particles we can use Vaseline Glass. This material contains a very small amount of uranium (0.2%) usually in oxide diuranate form. This material has fluorescent properties when charged with ultraviolet light.

Uranium Glass
              Alpha Test:
              In order to test the Alpha detection we used Americium an element which its isotope form 241Am is used in smoke detectors in a very small amount (0.2μg).

(البته اگه سنسورش رو هم نتونم روی آشکار سازش کار میکنم)

.
              کسی در مورد تیوپ اطلاعات داره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mpc
                ساخت سنسور گایگر کار زیادی و تجهیزات میخواهد - ( بیخیال ساخت سنسور باش) البته با نیمه هادی ها هم یه جوری میشه ساخت که انون پروژه و کار فعلی ماست که ساخته ایم و نمونه دستگاهش وقتی که قراردادش با سازمان بسته شد شاید خدمتتان عرض کنم ( بخدا 4 سالی است که روش کار کردیم :eek: )
                ولی اگر گایگر بخواهید و چندین نوع دارم که میتوانم خدمتتان تقدیم کنم
                با مدار و های ولتاژ مورد نیاز آن حتی با برد و پی سی بی آماده چون قرارداد تولید انبوهش با ........ به اتمام رسیده ( در چند مدل قابل خمل ، رو میزی و دیواری که به صورت شبکه میتوان در یک ساختمان نصب کرد( محیطی)
                حالا من که نگفتم گایگر!
                شما اگر آشکار ساز ها و سنسورهای دیگه و ساده تری میشناسید ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
                اون گایگر ها رو خودتون ساختید؟
                قیمتش چقدره؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط هیپاتی
                  ممنون از پاسختون.
                  حالا من از رو هوا نگفتم که میخوام چنین سنسوری بسازم که!
                  خب مطالعات فیزیکی داشتم که اینو میگم.(نظریه های بیگ بنگ و تابش پس زمینه و... روهم حفظم!ونمیخوام چیزیو باهاش اثبات کنم!) میدونم که هنوز موفق نشدن یه آشکارساز مخصوص برای تابش پس زمینه بسازن اما میدونم که بعضی از آشکار ساز ها(نه اینکه واسه اینکار ساخته شده باشنا) تا حدودی هشدار وجود این تابش رو میدن.من در همین حد میخوام.
                  نمونش،این متنه که برای تست یه نوع آشکارساز به کاررفته:
                  (البته جواب اون دوستی که گفته بودن اورانیوم232 برای تستش میخوای از کجا بیاری هم هست)
                  Gamma Test:
                  As previously commented, all the Geiger tubes detect Gamma radiation which comes from the background radiation, so just turning on the Geiger Counter we will be receiving a random interval of detections which normally goes from 10 to 30 pulses per minute depending on factors such as the altitude, the location, etc.
                  Beta and Gamma Test:
                  In order to test that our Geiger Counter is detecting Beta and Gamma particles we can use Vaseline Glass. This material contains a very small amount of uranium (0.2%) usually in oxide diuranate form. This material has fluorescent properties when charged with ultraviolet light.

Uranium Glass
                  Alpha Test:
                  In order to test the Alpha detection we used Americium an element which its isotope form 241Am is used in smoke detectors in a very small amount (0.2μg).

(البته اگه سنسورش رو هم نتونم روی آشکار سازش کار میکنم)

.
                  کسی در مورد تیوپ اطلاعات داره؟
                  یا امامزاده بیژن! یعنی وازلین تششعات بتا و گاما داره! :eek: ولی جالب بود همش داریم تششع جذب میکنیم!

دیدگاه

توری نخی چراغ های گازی که به گاز شهری خونه ها وصل میشه هم رادیو اکتیوه- شب نمای عقربه های ساعت ها رادیواکتیوه! و ...
                    سنسور رو میتونید بسازید - خیلی کار سختی نیست ولی حساسیت انچنانی نخواهد داشت من خودم قصد ساختش رو داشتم ولی اقای MPC سنسور 100 تومنی چینی هم دارن به نظرم از ایشون بگیرم بهتره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط هیپاتی
                      حالا من که نگفتم گایگر!
                      شما اگر آشکار ساز ها و سنسورهای دیگه و ساده تری میشناسید ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.
                      اون گایگر ها رو خودتون ساختید؟
                      قیمتش چقدره؟
                      نه گایگر ساخت ایران نیست ولی مدارات راه انداز - های ولتاژ و شمارنده و اشمیت تریگر ..... و نمایشگر ساخت خودمان است
                      امریکایی و چینیش را دارم امریکایی مال شرکت LND است و چینی هم جند نوع مختلف
                      قیمت از 100 تومان شروع میشود بستگی به دقت و رنج کاریش دارد

LND714 امریکایی

چینی
                      کمتر سخن گویم
                      بیشتر عمل کنیم

دیدگاه

با تشکر از جناب MPC
                        سوالی رو که پرسیده بودم تو پی ام پاسخ ندادید! ایا با وجود یک منبع اشعه و یک گایگر کانتر کالیبره امکان کالیبره کردن مدار وجود داره یا باید برا هر کدام از اشعه ها جداکانه کالیبره شود؟! حساسیت و کیفیت چینی ها با سنسور امریکایی تفاوت قابل ملاحظه ای دارد؟!

دیدگاه

مدارش چطوریه؟ :question:

دیدگاه

روش ساده و ارزان:
                            What must be the simplest possi-
                            ble radiation meter consists of just a
                            BF245 JFET and an ohmmeter. Ions
                            produced as a result of the radiation
                            charge up the gate of the FET and thus
                            change its resistance. The FET needs
                            to be enclosed in a metal tin to screen
                            it from electric fields and from ions
                            that might normally be present in the
                            atmosphere. After taking a calibration
                            measurement we can experiment by
                            placing various samples inside the tin.
                            The device was tested using a small sample of pitchblende (a uranium ore),
                            a 241Am source taken from a smoke alarm, and a gas mantle, still in its paper
                            sleeve. The results were as follows.
                            Reference (no sample) 160.2 Ω
                            Pitchblende 156.3 Ω (–3.9 Ω)
                            241Am source 155.9 Ω (–4.3 Ω)
                            Gas mantle 159.0 Ω (–1.2 Ω)
                            The results are clear: when a sample is placed near the FET it becomes posi-
                            tively charged, reducing its drain-source resistance. The experiments above
                            were repeated several times and showed good reproducibility. In practice it
                            takes around half a minute for the FET’s resistance to settle.

منبع:مجله الکتور jul-aug2012

دیدگاه

...
                              اشتباه شد. حذف بشه لطفا.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X