اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل تنظیمات فرکانس AT917sam7x256

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل تنظیمات فرکانس AT917sam7x256

سلام دوستان
    یه lcd 7 اینچی رو به sam256 وصل کردم و تونستم یه تصویر روش بندازم (واسه lcd درایور ssd1963 گذاشتم)
    حالا تصویرش خیلی پرش داره زمان گرفتم حدود 4 ثانیه طول میکشه تا تصویر روی lcd کامل بشه
    فکر میکنم مشکل از فرکانس باشه هرکاری میکنم نمیتونم این قوانیین و قواعد PLL و فرکانس رو تو برنامم پیاده کنم
    دوستان اگه کسی بلده راهنمایی کنه :redface:

پاسخ : مشکل تنظیمات فرکانس AT917sam7x256

نوشته اصلی توسط majid97
    سلام دوستان
    یه lcd 7 اینچی رو به sam256 وصل کردم و تونستم یه تصویر روش بندازم (واسه lcd درایور ssd1963 گذاشتم)
    حالا تصویرش خیلی پرش داره زمان گرفتم حدود 4 ثانیه طول میکشه تا تصویر روی lcd کامل بشه
    فکر میکنم مشکل از فرکانس باشه هرکاری میکنم نمیتونم این قوانیین و قواعد PLL و فرکانس رو تو برنامم پیاده کنم
    دوستان اگه کسی بلده راهنمایی کنه :redface:
    سلام
    من با lcd7 اینچی کار نکردم ولی ایراد از سرعت میکرو شما نیست شما روی درایور و افزایش سرعت ارتباط با ان کار کنید و همچنین روی فورمت عکس
    معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
    اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
    آموزش Modelsim

دیدگاه

نوشته اصلی توسط skiboy
      سلام
      من با lcd7 اینچی کار نکردم ولی ایراد از سرعت میکرو شما نیست شما روی درایور و افزایش سرعت ارتباط با ان کار کنید و همچنین روی فورمت عکس
      ممنونم از اینکه پاسخ دادید
      درایور ال سی دی داره با فرکانس 10 مگ کار میکنه و با توجه به دیتا شیتش و کامندهایی که بهش میدم این امر کاملا مشخصه
      ببینید خروجی میکرو (portb) داره با فرکانس حدود 4 مگ کار میکنه در صورتی که من تنظیمات خروجی PLL رو روی 72 مگ تنظیم کردم حالا مشکلم این تفاوت خیلی بالای فرکانسه
      توی سری lpc پورت ها مد fast دارن آیا توی سری اتمل هم یه همچین چیزی هست؟
      اصلا میشه فرکانس روی پورت رو تا حدود 10 مگ بالا آورد
      (البته این دستور رو هم استفاده کردم برای افزایش سرعت پورت*AT91C_PMC_PCER = (1<<3);
      *AT91C_PMC_PCER = (1<<2)

دیدگاه

بنظر می رسه از sam7x استفاده می کنید.
        دقت کنید که ATMEL تا 55MHz فرکانس کاری این میکرو رو برای امکانات مختلفش گارانتی کرده.
        برای ارتباط با درایور بایستی از یه پروتکل مثل SPI استفاده کردهه باشید درسته؟ پروتکل درایورتون چی هست؟
        اگر اینطورهه ، نرخ ارسال و دریافت واحد SPI و سایر پروتکل ها مقدار معیین و استانداردی هست که از تقسیم فرکانس اصلی میکرو بوجود می یاد. یعنی OverCLK کردن باعث بهبود مشکل شما نمی شه ، حتی ممکنه باعث اختلالاتی در کار پروتکل هم بشه. شما تعیین ضریب تقسیم مناسب در قسمت کانفیگ کردن پروتکل SPI می تونید فرکانس پروتکل رو تعیین کنید و تغییر بدید.
        فرکانس هسته ی CPU با پایه هاش طبیعتا متفاوت هست ، از لحظه ی فرمان set/clear یه پورت ، تا اجراش ، چند کلاکی طول می کشه و طبیعتا فرکانس PIO ها کمتر هست. البته این بحث جدای از بحث پروتکل هست ... .
        رجیستر PCER برای افزایش سرعت نیست ، برای فعال کردن واحد تامین CLK برای PIO های مربوطه هست و حتما بایستی مقدار دهی بشه.
        سری AT91sam7 هم مد fast برای pio هاش ندارهه.
        It is what it is
        آموزش های ویدئویی به سبک MBED
        پروژه EasyMCU :: تا ارائه چیزی نمانده!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid97
          ممنونم از اینکه پاسخ دادید
          درایور ال سی دی داره با فرکانس 10 مگ کار میکنه و با توجه به دیتا شیتش و کامندهایی که بهش میدم این امر کاملا مشخصه
          ببینید خروجی میکرو (portb) داره با فرکانس حدود 4 مگ کار میکنه در صورتی که من تنظیمات خروجی PLL رو روی 72 مگ تنظیم کردم حالا مشکلم این تفاوت خیلی بالای فرکانسه
          خواهش می کنم
          ببینید شما هدر مربوط به درایور را خودتان نوشته اید ؟
          من دارم با LCD کوچکتر کار می کنم وبا تغییراتی که در هدر داده ام سرعت چند برابر شده البته با میکرو cortex
          شما از روی فلش میکرو عکس ها را load می کنید یا از روی مموری؟

نوشته اصلی توسط majid97
          توی سری lpc پورت ها مد fast دارن آیا توی سری اتمل هم یه همچین چیزی هست؟
          اصلا میشه فرکانس روی پورت رو تا حدود 10 مگ بالا آورد
          (البته این دستور رو هم استفاده کردم برای افزایش سرعت پورت*AT91C_PMC_PCER = (1<<3);
          *AT91C_PMC_PCER = (1<<2)
          نه در میکروی شما حالت fast نداریم؟من با میکروهای ارم سری اتمل زیاد کار نکرده ام ولی به نظرم باز بتوانید سرعت را بالاتر ببرید
          معجزه اين است که هرچه داشته هايت را بيشتر با ديگران سهيم شوي،داراتر مي شوي (لئونارد نيموي)
          اگر مغزانسان،چنان ساده مي بود که ما از آن سر در مي آورديم،هنوز چنان احمق بوديم که هيچ از آن سر در نمي آورديم!
          آموزش Modelsim

دیدگاه

با تشکر از دوستان عزیز (sharin) و (skiboy) بخاطره پاسخی که دادند
            این درایور رو یه صورت 8 بیتی پیکره بندی کردم نه به صورت SPI
            با توجه به دیتا شیت گویا میکرو های سری اتمل توانایی راه اندازی پورتها رو با فرکانس هسته ندارند و این فرکانس تا به خروجی برسه حدود 7 یا 8 برابر کم میشه
            با توجه به این (نمیدونم بگم ضعف یا ویژگی!!! ) تصمیم گرفتم از میکرو lpc1768 استفاده کنم که این تقسیم براش 1/4 برابر هست (با توجه به چیزایی که از دیتاشیت فهمیدم :read: یعنی 100 مگ هسته تو حالت fast حدود 25 مگ رو GPIO میده) البته اینم بگم که LPC2300 این تقسیم براش 1/2 هست که میتونه 72 مگ روبه 36 مگ رو GPIO تبدیل کنه
            حالا این سوال پیش میاد برتری سری اتمل نسبت به سری فلیپس چیه که قیمتش اینقدر هم بیشتره؟

دیدگاه

اتمل کلا امکانات رو تقسیم کردهه در سری های مختلف و هر سری تمرکزش بیشتر روی یه موضوع هست. مثلا sam7x تمرکزش بیشتر روی ارتباطات بودهه ، یعنی پروتکل ها رو خوب ساپورت می کنه .
              مثلا lpc1768 ( چون کار کردم این رو مثال زدم ) هم SPI و ... دارهه ، اما SPI ای که در sam7x ارائه شده کجا و SPI ای که در LPC ارائه شده کجا ... . ( گرچه برای کارای معمولی اصلا تفاوتی نمی کنه که این واحد چقدر کامل باشه. )
              البته به نظرم باز این موضوع باعث این همه اختلاف قیمت نباید بشه ( البته قیمت های این ور هم نباید ملاک باشه ) ...
              مورد دیگه هم اینکه به نظرم همین سریه sam7 ها واقعا منظم هستن ، چه در pin ها و چه در ریجسترهای میکرو و چه در استفاده ازشون ، سبک همگی یه جور هست و خوب تو ذهن می مونه ...
              در این مورد کمی می شه به LPC ایراد گرفت.

اما وقتی کل مزایا و معایب رو با هم جمع کنیم و بذاریم کنار هم ، LPC کلا مناسبتر به نظر می یاد ،آ‌چه قیمت ،آ‌چه کارایی ... !
              It is what it is
              آموزش های ویدئویی به سبک MBED
              پروژه EasyMCU :: تا ارائه چیزی نمانده!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط majid97
                با تشکر از دوستان عزیز (sharin) و (skiboy) بخاطره پاسخی که دادند
                این درایور رو یه صورت 8 بیتی پیکره بندی کردم نه به صورت SPI
                با توجه به دیتا شیت گویا میکرو های سری اتمل توانایی راه اندازی پورتها رو با فرکانس هسته ندارند و این فرکانس تا به خروجی برسه حدود 7 یا 8 برابر کم میشه
                گفتم که LCD را درست راه اندازی نکردید حداقل از مد 16 بیتی استفاده می کردید لطفا برنامه خود را قرار دهید تا بشه بهتر نظر داد
                نوشته اصلی توسط majid97
                با توجه به این (نمیدونم بگم ضعف یا ویژگی!!! ) تصمیم گرفتم از میکرو lpc1768 استفاده کنم که این تقسیم براش 1/4 برابر هست (با توجه به چیزایی که از دیتاشیت فهمیدم :read: یعنی 100 مگ هسته تو حالت fast حدود 25 مگ رو GPIO میده) البته اینم بگم که LPC2300 این تقسیم براش 1/2 هست که میتونه 72 مگ روبه 36 مگ رو GPIO تبدیل کنه
                حالا این سوال پیش میاد برتری سری اتمل نسبت به سری فلیپس چیه که قیمتش اینقدر هم بیشتره؟
                خب همانطور که قبلا هم گفتم سرعت میکرو و قدرتش یک طرف قدرت برنامه نویسی هم در یک طرف شما باید روی برنامه خود بیشتر کار کنید
                در مورد کاهش فرکانس GPIO نسبت به CPU در بیشتر میکروها همینطور هست در میکرو LPC1768 با توجه به اینکه GPIO روی باس AHB قرار داره سرعت بالایی داره و تقسیم بر 4 پیشنهاد شده ولی شما می توانید تقسیم بر 1 نیز انجام دهید ولی انتظار نداشته باشید سرعتش برسه به 100(چون سرعت GPIO به موارد دیگری نیز بستگی دارد)
                آموزش Modelsim

دیدگاه

دوستان داکیومنت at91sam7x رو مطالعه کردم سوال هایی برام پیش امده
                  لطفا راهنمایی کنید
                  NVM bit
                  bundry scan
                  dasy chain
                  کسی در موردشون اطلاع داره که چی هست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط S.R.F
                    دوستان داکیومنت at91sam7x رو مطالعه کردم سوال هایی برام پیش امده
                    لطفا راهنمایی کنید
                    NVM bit
                    bundry scan
                    dasy chain
                    کسی در موردشون اطلاع داره که چی هست؟
                    هنوز در انتظار :sad:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X