اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اثرات مخرب فرکانس 2.4 گیگاهرتز

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اثرات مخرب فرکانس 2.4 گیگاهرتز

با سلام خدمت دوستان و اساتید محترم من مدتی هست که این ماژول 2.4G Wireless NRF24L01 PA LNA Board Module تقویت شده با برد 1100 متر رو از یکی از فروشگاههای الکترونیکی خریداری کردم و می خوام ازش استفاده خونگی داشته باشم در واقع برای سوئیچ کردن کلید های خونه (فرستنده این تقویت شدهس گیرنده هم ازین معمولی ها). از اونجایی که این یک ماژول تقویت شده با آنتن 5db هست می تونه اثرات مخربی رو انسان داشته باشه؟ راه حلش چیه؟
    کد:
    Overview

The nRF24L01 module is the latest in RF modules from SparkFun. This module uses the 2.4GHz transceiver from Nordic Semiconductor, the nRF24L01+. This transceiver IC operates in the 2.4GHz band and has many new features! Take all the coolness of the nRF2401A and add some extra pipelines, buffers, and an auto-retransmit feature - very nice!

This board features a reverse polarized SMA connector for maximum RF range. And there are PA and LNA circuit on board, with the external antenna it can reach long distance than the one without these parts.

This module comes with the 2.4G antenna (2DB), with 250Kbps transmission rate on open air it can reach the 800-1K meters communication distance.

Note: We now populate these boards with the nRF24L01+. The '+' version of the IC has improved range, sensitivity, and data rates. The command set is backward compatible with the original nRF24L01.

Features

Voltage: 3-3.6V (recommended 3.3V) V
      Maximum output power: +20dBm
      Emission mode current(peak): 115mA
      Receive Mode Current(peak): 45mA
      Power-down mode current: 4.2uA
      Sensitivity 2Mbps mode in received: -92dBm
      Sensitivity 1Mbps mode in received: -95dBm
      Sensitivity 250kbps mode in received: -104dBm
      PA gain: 20DbLNA gain: 10Db
      LNA Noise figure: 2.6Db
      Antenna Gain (peak): 2Dbi
      2MB rate (Open area): 520m
      1MB rate (Open area): 750m
      250Kb rate (Open area): 1000m

پاسخ : اثرات مخرب فرکانس 2.4 گیگاهرتز

آها!
    اینجا شد! توی سایت فریکس زیاد تخصصی نیست. البته دوستان اونجا خوب به این مسائل آشنایی دارن ولی خب نیازی نبود(به عبارتی بیشتر به درد AVR می خوره). ببینید در کل اگه بگیم نه دروغ گفتیم. چون توی طولانی مدت انگار هر موج الکترومغناطیسی خطرناکه. اینم فرکانسش بالاست. ولی در کل کسی به این موضوع اهمیت نمی ده. اگه به صورت مستقیم می تونید کنترل کنید من پیشنهاد میکنم از مادون قرمز استفاده کنید(اگه زیاد به این موضوع حساس هستید). ولی نهایتا باید بگم که زیاد نمی خواد بهش فکر کنید(توانش هم انگار زیاد نیست).

دیدگاه

بله حق با شماست دیدم یکی اومده دری وری راجع به لباس کتان دلیل میاره. در مورد IR بگم که نمی تونم استفاده کنم چون قراره چند طبقه رو کنترل کنم نه IR نه HMTR و نه RFM میتونم استفاده کنم تنها گزینه یه ماژول 2.4 که قدرت نفوذ بالا و برد بالایی داره باید استفاده کنم و از جهتی هم که قراره مدام روشن باشه فکر کردم ممکنه ضرر داشته باشه مخصوصا با اینکه اینقدر تقویت شده.

دیدگاه

بلوتوث گوشی شما 2.4 هستش ؛ wifi شما هم 2.4 هستش اگه از بابت اونا نگرانی ؛ نگران این مورد هم باش :rolleyes:
        ولی توجه داشته باش که به طور قطع نمیشه در این رابطه نظر داد هنوز هیچ تحقیق علمی بطور 100% این مورد رو تایید یا رد نکرده.

دیدگاه

ببنید؛ به نظر من جای نگرانی نداره. مثلا گوشی موبایل رو در نظر بگیرید. یا خودش یا آنتن BTS دائم داره امواج گسیل میکنه(بخاطر چک کردن وضعیت آنتن دهی یا قطعی...). خب این می تونه خطرناک باشه. اما این ماژول های ارتباطی نحوه کارشون طوریه که خطری به نظر من نداره. چون توی یه همچنین فرستنده-گیرنده هایی امواج برای کنترل گسیل نمیشه بعبارتی ماژول فقط در حال گوش دادن(آماده گرفتن) هستش که اگه چیزی اومد عملی کنه یاجواب بده یعنی وقتی توی خونه همین طوری روشنه ضرری نداره. این نظر منه. پس به نظر من جای نگرانی نداره. اگه خراب میگم بهم بگین.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط FUBA
            بلوتوث گوشی شما 2.4 هستش ؛ wifi شما هم 2.4 هستش اگه از بابت اونا نگرانی ؛ نگران این مورد هم باش :rolleyes:
            ولی توجه داشته باش که به طور قطع نمیشه در این رابطه نظر داد هنوز هیچ تحقیق علمی بطور 100% این مورد رو تایید یا رد نکرده.
            بلوتوث اگه بردش بشه 1100 متر یکم جای نگرانی داره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rozeh
              ببنید؛ به نظر من جای نگرانی نداره. مثلا گوشی موبایل رو در نظر بگیرید. یا خودش یا آنتن BTS دائم داره امواج گسیل میکنه(بخاطر چک کردن وضعیت آنتن دهی یا قطعی...). خب این می تونه خطرناک باشه. اما این ماژول های ارتباطی نحوه کارشون طوریه که خطری به نظر من نداره. چون توی یه همچنین فرستنده-گیرنده هایی امواج برای کنترل گسیل نمیشه بعبارتی ماژول فقط در حال گوش دادن(آماده گرفتن) هستش که اگه چیزی اومد عملی کنه یاجواب بده یعنی وقتی توی خونه همین طوری روشنه ضرری نداره. این نظر منه. پس به نظر من جای نگرانی نداره. اگه خراب میگم بهم بگین.
              گوشی از امواج رادیویی واسه آنتن استفاده می کنه با فرکانس کاری پایین. فرکانس من 2.4 گیگا هرتزه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadfa91
                گوشی از امواج رادیویی واسه آنتن استفاده می کنه با فرکانس کاری پایین. فرکانس من 2.4 گیگا هرتزه
                می دونم این موضوع رو. همچین هم زیاد پایین نیست. GSM مال ایرانسل از 1900 (1.9 گیگاهرتز) استفاده میکنه که کم نیست. بهتون میگم. جای نگرانی نیست. بعدش، شما نمی تونی از هر فرکانسی استفاده کنید. چون استفاده از هر فرکانسی قانون داره. این محدوده فرکانس آزاده که براش ماژول ساختن(یکی از عوامل موثر در برد همین فرکانس هستش. میگن هر چی بالاتر باشه هم بردش بیشتره و هم کیفیتش).

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammadfa91
                  بلوتوث اگه بردش بشه 1100 متر یکم جای نگرانی داره
                  زیاد به 1100 متر اعتماد نکنید. باید امتحان کنید تا دقیقا بفهمید چقدره. این اگه اشتباه نکرده باشم مال فضای آزاد و شرایط جوی ایده آل هستش.

دیدگاه

از همه دوستان که نظر دادن ممنونم فکر کنم آنتن 2db کارمو را بندازه

دیدگاه

همونطور که دوستان گفتند هیچ تحقیقی صورت نگرفته ، من قبلا جایی خوندهه بودم که این فرکانس های بالا زیاد جذب مغز می شن ، البته این در حد حرف هست.
                      گذشته از اینا ، در دنیای امروز ، بدن هر کسی در هر جایی در تماس با انواع و اقسام امواج هست ، در هر لحظه. حتی بحث دکل های فرستنده ی امواج موبایل و ... و ضررشون برای بدن هم مطرح بودهه قبلا و ...
                      و دیگه اینکه ، لامپ کم مصرفی که در خونه دارید استفاده می کنید مضر هست ، آبی که می خورید ، هوایی که تنفس می کنید ، خوراکی ها و ... هزارتا چیز دیگه که استفاده می کنید ،آ‌همه و همه برای بدن شما ضرر دارهه !
                      اما کاریش نمی شه کرد ، پس جواب درست به سوال شما می تونه این باشه که ، امواج 2.4گیگا هرتزی nrf24l01+ هم روش :biggrin:
                      راحت استفاده کنید ( در زمان هایی که استفاده نمی شه خودشون 2 مد standby دارن و می تونید ببریدشون به standby و امواج هم تا داده ای برای ارسال نباشه ، فکر نمی کنم انشار دیگه ای در محیط داشته باشه ، قصد شما هم اتوماسیون و کنترل هست ، یعنی نقل و انتقال انتقالات پیوسته نیست و میزانش هم محدود می شه به چند بایت و تمام)
                      It is what it is
                      آموزش های ویدئویی به سبک MBED
                      پروژه EasyMCU :: تا ارائه چیزی نمانده!

دیدگاه

با درود . . .
                        بعضی اوقات یاد حرف این اپرتورها میفتم که میان دکل رو روی پشت بوم واحد مسکونی علم میکنن و جهت ماست مالی قضیه و جلوگیری از مخالفت مردم دلایلی همچون:
                        1) پشت بومتون ایزوگامه و امواج نفوذ نمیکنه!
                        2) قدرت تشعشعش کمه
                        3) چون زیرش هستید و تو دید نیست در امانید و مضر نیست!
                        4) اینم مثل همون موبایلتونه و ضررش در همون حده!
                        5) فرکانسش بالاست و جذب بدنتون نمیشه!!!!!!!!!!!!
                        6) و ...

ارائه میکنن و باعث تاسفه که چرا در جامعه ما این دلایل به راحتی پذیرفته میشه و ...

کاش کمی راجع به بعضی مسائل تحقیق کنیم و به یکسری افراد که از جهل سایرین استفاده میکنن تا به مقاصدشون برسن چراغ سبز نشون ندیم!

یه لینک مفید:
                        http://www.citna.ir/news/7356

موفق باشید

درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
                        بدرود . . .

دیدگاه

یکی از اساتید ما اینطور میگفت که چون فرکانس کاری موبایل نزدیک به فرکانس جوش آب(همون که ماکروویو استفاده میشه)، (فکر کنم فرکانس جوش آب هم 1.9گیگاهرتز باشه) باعث ایجاد حرارت در مغز میشه و مثل اینه که شما مغزتون رو داخل ماکروویو قراردادین و شروع به پختن میکنه(تست بازشدن ذرت با گوشی موبایل رو دیدین؟)...
                          ولی تا اونجا که شنیدم فرکانس 2.4گیگاهرتز برای سلامت بی خطره؛ هرچند که به نظر من باید تا ثابت شدنش ازش دوری کرد...
                          اگر از تاپيکي بدتون مياد...
                          اگر با استارتر تاپيکي مشکل دارين...
                          اگر خواستين تاپيکي فراموش بشه...
                          ...بگين که
                          [glow=red,2,300]من تو اون تاپيک پستي ارسال کنم.[/glow]

دیدگاه

چون زیرش هستید و تو دید نیست در امانید و مضر نیست!
                            با اون 4 تا جک دیگه کاری ندارم ولی این مورد واقعیته و به جرات میشه گفت ساکنین نزدیک اون مکان کاملا در امانن.توضیحش یه کم مشکله .همین طور به صورت یه قانون قبولش کنین.
                            یکی از اساتید ما اینطور میگفت که چون فرکانس کاری موبایل نزدیک به فرکانس جوش آب(همون که ماکروویو استفاده میشه)، (فکر کنم فرکانس جوش آب هم 1.9گیگاهرتز باشه) باعث ایجاد حرارت در مغز میشه و مثل اینه که شما مغزتون رو داخل ماکروویو قراردادین و شروع به پختن میکنه(تست بازشدن ذرت با گوشی موبایل رو دیدین؟)
                            به این استاد گرامی و دانشمند در مورد توان انتشار هم متذکر بشین.توان انتشار گوشی های موبایل کمتر از 1وات هستش آیا توان انتشار مایکرویو هم 1 واته؟ فرکانس جوش آب هم خیلی جالب بود
                            امان از این اساتید باسواد.به ایشون بفرمایید فرکانسی به نام فرکانس جوش آب وجود نداره مایکرویو با لرزوندن شدید مولکولها باعث داغ شدن و پختن غذا میشه.همین.
                            فرکانس جوش آب

به قول دکتر ضرغامی"اگه پارازیت باعث عقیم شدن میشد ؛ تا حالا تمامی عوامل صدا و سیما عقیم شده بودن"
                            اگه دکترضرغامی رو قبول دارین اینقدر نگران نباشین

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X