اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد ساخت دماسنج با pt100

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد ساخت دماسنج با pt100

سلام
    دوستان من میخوام یه دماسنج درست کنم که اونجوری که فهمیدم بهترینش با pt100است که رنج دمایی بالایی داره من میخوام تا 800 درجه رو بتونه اندازه بگیره.حساسیتش هم 1 درجه با lcd 16*2
    مشکل اینجاست که بلد نیستم با این سنسور کار کنم؟فرق دو سیمه با سه سیمه و... نمیدونم تو چیه :angry: :angry:؟
    یه مداری هم با مگا هشت میخوام که بتونم فقط دما رو روی lcd نشون بدم.
    با کد ویژن
    خواهشا کمکم کنید
    با تشکر از دوستان

پاسخ : کمک در مورد ساخت دماسنج با pt100

سلام
    pt100 به این معناست که پلاتینی که در دمای اتاق مقاومت 100 اهم داشته باشد (اگه درست یادم مونده باشه )
    ولی کلا یک چیزی تو همین مایه هاست
    ولی این برای دو سیمه هاش است
    پس راحت با یک تقسیم ولتاژ و A/D ساده میتونید دماسنج رو راه اندازی کنید
    سه سیمش هم نمیدونم چیجوری هاست
    حالا مشکل شما کجاست

دیدگاه

من یه برنامه میخوام یه شماتیک که تا بتونم بسازمش
      قیمت pt100دوسیمه و سه سمیه رو میدونید؟

دیدگاه

pt100 به معنای مقاو.مت 100 اهم در دمای 0 درجه است
        برای دمایی که شما میخوای بهتره از ترموکوپل نوع K استفاده کنی

دیدگاه

میشه در موردش بیشتر توضیح بدبد در مورد کاربردش نحوه وصل به میکرو و ...؟
          حساسیتش چقدره؟

دیدگاه

من از آقای mojalan تشکر می کنم به خاطر کمک درستشون!
            اما به آقای صفرنژاد: ترموکوپل یک سنسور آتالوگ بسیار پرکاربرد هست. نوع k هم که استاد عزیزمون فرمودن نوع ارزان و کاملا صنعتی هست و استفاده از اون رواج داره چون محدوده دمایی وسیعی داره و دماهای بالا رو میتونه سنس کنه.منتها استفاده از ترموکوپل نکاتی داره که باید رعایت کنید و در کتابهای ابزار دقیق میتونید بخونید. ترموکوپل ارزان هست،استحکام داره،محدوده دمایی وسیعی داره،پاسخ سریعی داره ولی بدونید به نویز هم حساسه و دقت زیادی برای تغییرات کم دما نداره.
            جانم به فدای ائمه اطهار
            می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadpashaei
              من از آقای mojalan تشکر می کنم به خاطر کمک درستشون!
              اما به آقای صفرنژاد: ترموکوپل یک سنسور آتالوگ بسیار پرکاربرد هست. نوع k هم که استاد عزیزمون فرمودن نوع ارزان و کاملا صنعتی هست و استفاده از اون رواج داره چون محدوده دمایی وسیعی داره و دماهای بالا رو میتونه سنس کنه.منتها استفاده از ترموکوپل نکاتی داره که باید رعایت کنید و در کتابهای ابزار دقیق میتونید بخونید. ترموکوپل ارزان هست،استحکام داره،محدوده دمایی وسیعی داره،پاسخ سریعی داره ولی بدونید به نویز هم حساسه و دقت زیادی برای تغییرات کم دما نداره.
              ممنون از پاسختون
              میشه!!اگه زحمتی نیست یه pdfیا یه چیز دیکه برام بزارید تا بتونم اون نکات رو رعایت کنم یا خودتون بنویسید اگه زیاد نیست.
              به میکرو هم میشه وصل کرد؟
              دقتش چقدره؟
              من کمترین محدوده دماییم 100درجه است
              جایی هم که میخوام کار کنم نویز نداره
              شرمنده که اینقدر سوال میپرسم

دیدگاه

salam
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=75043.0
                یا به اندازه آرزوهایت تلاش میکنی یا به اندازه تلاشت ارزو میکنی

دیدگاه

یعنی کسی پیدا نشد
                  یه فایلی چیزی بزارید تا با ترموکوپل بشه دما رو سنجید و رو lcd نشون داد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mohammad safarnejad
                    یعنی کسی پیدا نشد
                    یه فایلی چیزی بزارید تا با ترموکوپل بشه دما رو سنجید و رو lcd نشون داد
                    سلام چرا پیدا میشه عزیزم شما خوتون در WIKIPEDIA بگردین اطلاعات بسیار خوبی میگیرین. البته من دیگه توصیه نمیکنم از ترموکوپل استفاده بکنید مگر اینکه پروژه سنگین باشه و توجیه اقتصادی داشته باشه. برای جبران سازی اتصال سردش باید از دو نوع آیسی استفاده کنید:
                    1- MAX6675 که خروجی دیجیتال و در سطح منطقی بهتون میده و میتونید با میکرو با دقت 0.25 درجه دما رو اندازه بگیرین (البته رسیدن به دقت حتی 1 درجه هم برای ترموکوپل سخته).
                    2- MAX 31855 که مثل فبلی هست و میتونید جستجو کنید.
                    3- آیسی آنالوگ AD595: عین استفاده از سنسور LM35 و با ADC میکرو می خونیدش.
                    جانم به فدای ائمه اطهار
                    می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

برای استفاده از MAX6675 اون قضیه کالیبراسیون رو نباید فراموش کنید یعنی هم دمای جای مورد نظرتون رو باید داشته باشین (همون ولتاژ دو سر ترموکوپل) و دمای نقطه وصل به میکرو و از رابطه زیر استفاده بکنید:
                      Vout=a(TH-TC) که a ضریب سیبک هست که از نمودار درمیارین. برای نوع k برابر 42 میکرو ولت بر درجه هست. TH دمای اتصال داغ و TC دمای نقطه سردتون هست.
                      برای استفاده از AD595 هم مثل LM35 با ADC میکرو می خونیدش. یعنی 10 میلی ولت بر درجه رو در عدد خروجی ضرب می کنید و نمایش میدین.

پی نوشت: دو آیسی MAX اول که نام بردم در ایران دیگه مدتهاست که وجود ندارند و حداقل من تمام جمهوری رو زیر و رو کردم ندیدم. واقعا زیر و رو کردماااااا. اگر باشن هم احتمالا خیلی گرونن.
                      آیسی AD595 بسیار گران قیمت و نایاب هست اگر پیدا کردین بستگی به شانستون داره بین 68 تا 85 میدن. دیگه بگیرین که بوردتون چقدر در میاد.اینه که میگم نمی صرفه دیگه.
                      جانم به فدای ائمه اطهار

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X