اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تداخل fsk وask

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تداخل fsk وask

سلام دوستان
    من یک مدار دارم که قراره یک کد را با فرستنده fsk بفرسته و یک کد دیگر را با فرستنده ask و اگر این دو فرستنده رو یک فرکانس باشند آیا تداخل فرکانسی پیش می اید . یعنی ممکن که fsk بفرسته و گیرنده ask اون را دریافت کنه .......

مرسی nerdمرسی
    ایمان

پاسخ : تداخل fsk وask

محال تداخل داشته باشه.
    FSK مدولاسیون FM هست و ASK مدولاسیون AM.
    خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

اگه با یک فرکانس بفرستید به نظرم با هم تداخل پیدا کنند

من زیاد RF کار نکردم اما تا اونجایی که من منطقی فکر کنم

مدولاسیون ask بلاخره یه فرکانس داره که اگه به محدوده ی پهنای باند fskتون نزدیک باشه دمدولاتور یه ولتاژی رو همیشه به صورت نویز و ثابت در خروجی آشکار میکنه

و همینطور در fsk بالاخره موج فرستاده شده دارای یه دامنه هست که در صورت هم فرکانس بودن با فرکانس کاری ask از فیلتر اون عبور کرده و آشکار میشه
      و ایجاد نویز میکنه

البته این در حالتیه که هردو فرستنده در یک فرکانس کاری کار کنن

فکر کنم شما اگه در حدود 100 مگ فرکانسهای کاری رو از هم دور کنید مشکلی پیش نیاد

این نظر رو فقط در حد یه پیشنهاد تلقی کنید :smile:

موفق باشید
      ِِDie for Life, Not Live to Die
      Freedom Fighter
      " ناخود گاه، هريك از ما ، از ناميرائي خود يقين دارد " . فروید

دیدگاه

یقینا دو فرکانس همنام روی هم تداخل ایجاد میکنن این بستگی داره به :
        1- دامنه وقدرت اونا
        2- نزدیکی اونا به هم
        3- شرایط مداری
        4- مقدار فرکانس
        اما این تداخل به صورت نویزه نه در یافت اطلاعات مدولاسیون AM به شدت نویز پذیره حتی زدن یک کلید چراغ در اطاق شما ممکنه به اون صدمه بزنه
        بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

بله کاملا درسته

میگم ماژولهای psk تو ایران پیدا میشه؟

اگه گیر میاد قیمتش چقدره و از کجا میشه تهیه کرد؟ :rolleyes:

ممنون
          Freedom Fighter

دیدگاه

مگه همچین چیزی میشه؟
            FSK مدولاسیون فرکانس و تو محدوده مگا هرتز هست.
            ASK مدولاسیون دامنه هست و تو محدوده کیلوهرتز هست.
            چه جوری میشه تداخل داشته باشه؟
            مثل این میمونه که بگیم رادیو FM داره رو AM پخش میشه با بلعکس
            خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روباه
              مگه همچین چیزی میشه؟
              FSK مدولاسیون فرکانس و تو محدوده مگا هرتز هست.
              ASK مدولاسیون دامنه هست و تو محدوده کیلوهرتز هست.
              چه جوری میشه تداخل داشته باشه؟
              مثل این میمونه که بگیم رادیو FM داره رو AM پخش میشه با بلعکس
              نه الزاما مثلا فرستنده ی ask میتونه با فرکانس 433 مگاهرتز باشه و فرستنده ی fsk هم با همین فرکانس

اینجاست که تداخل بوجود میاد

اونی که شما میگید رادیوی am رادیوی fm رو نمیده درسته و اون هم به این دلیله که فرکانس کاری اف ام با ا ام متفاوته

اما این دوستمون تاکید کرد که اگه هر دو فرستنده هم فرکانس باشن که با توجه به پست بالایی تداخل بوجود میاد :smile:
              Freedom Fighter

دیدگاه

اصلا همچین ماژولی نداریم

دیدگاه

اما در سوال این مطرح شد
                  در ضمن محدوده فرکانسها یک قرارداده شما میتونی در برد کم (قدرت کم) هر فرکانسی دوست داری انتخاب کنی

دیدگاه

خب اگه همچین فرضیه درست باشه یک سوال اساسی پیش میاد
                    در مدولاسیون AM که مدولاسیون دامنه است و گیرنده باید تعییرات دامنه رو سنس کنه چطور میتونه در فرکانس 433 مگاهرتز با این سرعت بالا دامنه رو دمدولاسیون کنه؟؟؟

دیدگاه

در مدولاسیون AM که مدولاسیون دامنه است و گیرنده باید تعییرات دامنه رو سنس کنه چطور میتونه در فرکانس 433 مگاهرتز با این سرعت بالا دامنه رو دمدولاسیون کنه؟؟؟
                      منظورتون از فرکانس 433 مگاهرتز چیه ؟
                      1- کاریر
                      2- پیام
                      اگه کاریر باشه فقط کافیه از دیود ردش کنید وچون فرکانس کاریر زیاده حتی نیازی به خازن هم نیست
                      و اگه دومیه کافی اونو روی فرکانس بالاتری سوار کنی با ضرب کننده

دیدگاه

خیلی با مرامید دمتون گرم
                        من با اسکوپ امتحان کردم خیلی جوابه جالبی داد گیرنده askباسه خودش نویز میگیره چه با فرستنده چه بدونه اون.
                        اما تون لازم برای روشن کردن led رو نداره ... اما وقتی فرستنده خودشه رو کار می ندازی led خاموش روشن میشه ...
                        اما این fsk نویز نمی گیره اما وقتی ask sender روشن باشه قاط میزنه :angry:

دمتون گرم
                        ایمان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شهرام کشت پور
                          منظورتون از فرکانس 433 مگاهرتز چیه ؟
                          1- کاریر
                          2- پیام
                          اگه کاریر باشه فقط کافیه از دیود ردش کنید وچون فرکانس کاریر زیاده حتی نیازی به خازن هم نیست
                          و اگه دومیه کافی اونو روی فرکانس بالاتری سوار کنی با ضرب کننده

دوست عزیز این ماژولها آمادس ما نمی تونیم توش دست ببریم.ولی در کل ASK نویز پذیری بالایی داره.
                          تو FSK برای اینکه نویز پذیری و خطا رو بازم کمتر کنی باید از روش کد گذاری استفاده کنی

دیدگاه

ماشالا آقای روباه شما چقد سرسختانه گیر دادی :biggrin:

هدف من کل کل کردن با کسی نیست
                            و یا اینکه خودمو به رخ کسی بکشم

بنده هیچ وقت خودم و از نظر معلومات الکترونیک در سطح شما ،آقای کشتپور و یا دیگران نمیبینم

اما اگه در مورد یه مسئله اطلاعاتی داشته باشم سعی میکنم اونو با دیگران در میون بذارم و یا اینکه کارشونو را بندازم
                            و اگه در موردی هم شک داشته باشم به طرف میگم که زیاد مطمئن نیستم

دوست ما آقای eimangh خودشون گفتن که هر دو فرستنده هم فرکانسن

و اینکه هردو رو با هم ازمایش کردن و به قول خودشون قاط زده

من پستهای بالا رو از روی اطلاعات تئوریک خودم گفتم

که خودم هم مقتعدم که اکثر مواقع در عمل هزاران فاکتور دیگه هم باید در نظر گرفته بشه

اینکه فرستنده ی ask با فرکانس بالا امکانپذیره (بله)

اینم دیتاشیت یه تراسمیتر 868.35 مگاهرتز http://www.rfphone.com/files/rtq1-315.pdf

تازه سوال ایشون این نبود که ماژول خریدن و میخوان آزمایش کنن ایشون گفتن که دو فرستنده هم فرکانس ، یکی ask و دیگری fsk رو میشه با هم استفاده کرد یا نه

همونطور که آقای کشتپور اشاره کردن محدوده ی فرکانسهای تعیین شده برای کاربردهای مختلف به صورت قراردادیه

و شما میتونید با هر فرکانسی و هر مدولاسیونی که میخواید اطلاعات ارسال کنید اما به این شرط که در توان بالا نباشه و مزاحم باندهای اختصاصی دولتی

و نظامی نشه (به اصطلاح میشه گفت میتونید یه شبکه ی محلی در حدود چند صد متر بوجود بیارید)
                            Freedom Fighter

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X