اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

AtmelStudio

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

AtmelStudio

سلام
    از دوستان صاحبنظری که در زمینه استفاده و نحوه کاربری کامپایلر Atmel Studio مطلبی دارند خواهشمند است مطالب و دانش و تجربه عملی خویش مخصوصا در زمینه برنامه نویسی xmega تحت این کامپایلر را جهت استفاده هر چه بیشتر سایر دوستان در این تاپیک قرار دهند.
    مشخصات من در لینک زیر
    http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.msg698645#msg698645

www.********

پاسخ : AtmelStudio

سلام
    تا دلتون بخواد تو نت درباره استفاده از XMEGA توی نت مطلب هست. اصلا دوردانه شرکت اتمل همین XMEGA هستش. با یه جستوجو ساده فکر کنم خیلی مطلب گیرتون بیاد خصوصا انگلیسی.

آموزش XMEGA - آموزش کار با پرت های AVR XMEGA

دیدگاه

جناب rozeh
      هدف بنده از ایجاد این پست, گردآوری مطالب دوستان در خصوص استفاده از کامپایلر Atmel Studio بود و نحوه برنامه نویسی xmega تحت این کامپایلر,نه جمع آوری مطالب xmega.
      حال دوستان عزیز مخصوصا استاد کی نژاد اگر مطلب و یا آموزه ای در این خصوص دارند قطعا بسیار مورد استفاده بنده و سایر دوستان خواهد بود.
      مشخصات من در لینک زیر
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=1721.msg698645#msg698645

www.********

دیدگاه

با سلام
        برای کامپایلر مورد نظر آموزش خوبی برای ورژن 5 توسط دوستان در سایت ارائه شده بود که قابلیت استفاده برای ورژن 6 را هم دارد.که با جستجو می توانید پیدا کنید.همچنین سور س هائی با این کامپایلر در قسمت نمونه کدهائی برای xmega قرار داده شده که می توانید استفاده کنید.

در کل کامپایلر خوب و کارامدی بعد از IAR می باشد.
        دکتر شريعتي:

زنده بودن را به بيداري بگذرانيم که سالها به اجبار خواهيم خفت.

دیدگاه

با سلام
          من میخواستم برنامه نویسی xmega را با c++ انجام بدم. از دوستان کسی تا به حال از ++C استفاده کرده.
          اگه راهنمائی کنید ممنون میشم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط MAKHORSANDI
            با سلام
            من میخواستم برنامه نویسی xmega را با c++ انجام بدم. از دوستان کسی تا به حال از ++C استفاده کرده.
            اگه راهنمائی کنید ممنون میشم.
            سلام دوست عزیز
            من با Atmel Studio و زبان C++ کار میکنم ولی تجربیات زیادی با آن ندارم تا بحال 2 پروژه صنعتی را انجام داده ام . اگر بتوانم کمکی کنم خوشحال میشم . بفرمائید . :agree:

البته این رو هم بگم که در این زمینه هر کدی رو که بطور کامل تموم می کنم توی انجمن Xmega می یارم . مثلا

جلوگیری از تکرار اینتراپت
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=90706.0

اتصال LCD کاراکتری به Xmega
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=90253.0

اتصال حافظه 24c512 و آی سی ساعت به Xmega
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=90314.0

ریست نمودن میکرو توسط کد نویسی از داخل برنامه
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=90992.0

کد مربوط به راه اندازی انکودر ( استفاده از انکودر توسط Xmega)
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=79621.45

در مورد تاپیک .
            در ضمن باید بگم که ازش راضی هستم . دوسش دارم . ولی امیدوارم توی نسخه های جدیدترش بیشتر به سمت Visual Studio بره . چون توی C# واقعا برنامه نویسی خیلی ساده تر هست . (که متاسفانه نمی شه ازش برا میکرو استفاده کرد ) . حالا اگر نکته ای بود حتما می گم .
            - به دنبال فرصت عمري تباه کردم ! فرصت جواني ام بود من اشتباه کردم .

دیدگاه

سلام خدمت همه دوستان
              یه موردی که احساس می کنم برای شروع برنامه نویسی در Atmel Studio لازم هست که هر برنامه نویسی بدونه تا خیلی راحتتر بتونه کار کنه رو در این پست ارائه میکنم .

این مورد دانستن کلیدهای میانبر در نرم افزار Atmel Studio هست یا همون ( shortcuts in Atmel Studio )

ضمن اینکه لیست کامل کلیدهای میانبر این نرم افزار را می توانید از آدرس زیر مشاهده کنید

http://www.atmel.no/webdoc/atmelstud...Shortcuts.html

در این پست شورت کات های مفید اتمل استدیو را معرفی میکنم و انشاءالله در آینده آنرا ویرایش نموده و با آن اضافه خواهم نمود .

1- زمانی که می خواهید از نام یک تابع به کد آن بروید ALT+G
              کلید ALT + G را می زنید و اگر تابع قبل از تابع اصلی برنامه باشد سریع به آن می روید اگر بعد از main باشد . چون باید قبل از main نیز تعریف شده باشد برای همین از شما سوال می کند که به کدام می خواهید بروید .

2- برای برگشت به محل قبلی و همین طور قبلتر CTRL+ UnderLine
              وقتی شما با ALT+G در میان کد ها حرکت کردید سپس می توانید با این ترکیب خیلی راحت بازگردید .

3- تبدیل به کامنت نمودن یه بخشی از کد یا غیر فعال نمودن چند خط از کد بعد از انتخاب خطوط CTRL+K و بعد CTRL+C
              می توانید کللید کنترل را پائین نگه دارید و به ترتیب k و بعد C را بزنید

4 - باز گشت به حالت فعال و از کامنت خارج نمودن بعد از انتخاب خطوط CTRL+K و بعد CTRL+U

5- مرتب نمودن اتوماتیک کد های برنامه CTRL+K و بعد CTRL+D (نیازی به انتخاب خطوط نیست )

6- یه کار جالب که توی این کمپایلر شما می تونید انجام بدید و شاید براتون جدید باشه تغییرات گروهی روی خطوط هست مثلا فرض کنید می خواهید عدد 12345 رو بطور همزمان روی 10 خط زیر هم بنویسید یا می خواهید ابتدای 10 خط زیر هم یک Space بزنید
              برای این کار ابتدا روی نقطه شروع کلیک کنید (مکان نما آنجا برود ) سپس کلید های ALT و SHIFT را همزمان نگه دارید و بعد با ماوس محل مورد نظر را انتخاب نمائید در این حالت می توانید از صفر ستون تا هر چند که دوست دارید انتخاب نمائید و بعد از تایپ نمودن متعجب خواهید شد .

7 - پرش به شماره خط مورد نظر CTRL+G
              سپس بعد از باز شدن کادر شماره خط مورد نظر را وارد و Enter را بزنید .

8 - جستجو یه عبارت خاص در متن کد CTRL + F

9 - جایگزین نمودن یه عبارت بجای یه عبارت دیگه Replace با شورت کات CTRL + H

دیدگاه

آموزش منوی Find And Replace

در این تاپیک قصد دارم که نرم افزار atmel Studio رو بطور کامل آموزش بدم . گر چه که هنوز خودم کار با تمام قسمت ها رو بلد نیستم ولی با کمک دوستان و مطالعه بیشتر یواش یواش جلو میریم در این پست از منوی جستجو و جایگزینی شروع می کنم و از بحث ساده اون شروع می کنم و یواش یواش به این پست اضافه میشه .

همان طور که در پست قبلی آمده است با زدن کلید های ترکیبی CTRL + F منوی زیر را خواهید دید .

بخش Quick Find :

در قسمت Find What عبارت مورد جستجو را می نویسیم

در قسمت Look in گزینه های زیر را داریم :

Current Document در همین صفحه کدی که باز است جستجو انجام شود
                All Open Document در تمام فرم های و صفحات باز جستجو شود
                Current Project فقط در همین پروژه جاری جستجو شود ( در اگر پروژه دیگری در سلوشن باشد ، جستجو در آن انجام نمی شود )
                Entire Solution در تمام سلوشن

بخش Find option :

گزینه Match Case : با فعال بودن این گزینه بزرگی یا کوچک بودن حروف عبارت مورد نظر نیز مهم میشود و در جستجو اعمال خواهد شد .
                برای مثال اگر عبارت lcd را وارد نمائید و این گزینه فعال باشد عبارت LCD را برای شما پیدا نخواهد کرد

گزینه Match Whole Word : با فعال بودن این گزینه کل عبارت مورد نظر یکجا و بصورت یک تکه در نظر گرفته میشود و باید در کد وجود داشته باشد تا پیدا شود
                برای مثال اگر عبارت LCDsend را وارد نمائید . در صورت فعال بودن این گزینه عبارت LCDsendChar پیدا نمی شود . در صورت غیر فعال بودن پیدا می شود .

گزینه Search Up : در صورت فعال شدن جستجو در کد بصورت معکوس و از پائین به بالا انجام می شود . ( در کل برای پیدا نمودن عبارت تاثیر زیادی ندارد )

کلید Bookmark All : باعث میشود که تمام عبارت های مشابه مورد نظر شما های لایت شوند .
                کلید Find Next : محل بعدی عبارت مورد نظر را در کد می یابد .

دیدگاه

ادامه آموزش منوی Find And Replace

بخش Quick Replace :

این منو برای جایگزین نمودن یک عبارت جدید بجای عبارت قبلی که در متن کد شما موجود است استفاده میشود .

در قسمت Find What عبارت قبلی موجود در متن کد را وارد میکنید که مورد جستجو قرار میگیرد .

در قسمت Replace with عبارت جدید که قرار است جایگزین عبارت قبلی شود را وارد می نمائید .

عملکرد کلید های این بخش در مثال توضیح داده میشود
                  برای مثال همان طور که در تصویر مشاهده میشود عبارت LCDsendChar در قسمت Find what وارد شده است و در قسمت Replace with عبارت Char وارد شده است
                  با زدن کلید Find Next عمل جایگزینی انجام نمی شود و فقط عبارت بعدی مورد جستجو در محل بعدی یافت می شود . ( فقط جستجو انجام میشود )

با زدن کلید Replace عبارت یافت شد به عبارت جدید تغییر می کند و عمل یافتن عبارت مورد جستجو ادامه پیدا کرده تا محل بعدی یافت شود و دوباره منتظر زدن کلید بعدی میشود . در واقع در این حالت عمل جایگزینی یکی یکی و با نظارت شما انجام میشود تا اشکالی بوجود نیاید .

کلیک بر روی کلید Replace All باعث میشود که تمام عبارت های قدیمی مورد نظر در محدوده مورد نظر جستجو یافت شده و بطور خودکار به عبارت جدید تغییر یابند یعنی در این مثال هر چی LCDsendChar در صفحه کد جاری داریم به Char تغییر داده میشود .

بخش های look in و Find Option مانند همان بخش Quick Find عمل می نمایند که در پست قبلی ارائه شده است .

دیدگاه

سلام کسی میتونه یه اشاره به چگونگی ایجاد یک کتابخانه در ATMELSTUDIO کنه .
                    مثلا برای معرفی یک LCD به پروزه
                    یا اگر میدونین استاد کی نزاد در کدوم مبحث اونو توضیح دادن لینک اونو اینجا قرار بدن
                    بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

سلام
                      تا دلتون بخواد تو نت درباره استفاده از XMEGA توی نت مطلب هست. اصلا دوردانه شرکت اتمل همین XMEGA هستش. با یه جستوجو ساده فکر کنم خیلی مطلب گیرتون بیاد خصوصا انگلیسی.

آموزش XMEGA - آموزش کار با پرت های AVR XMEGA
                      شما مطمعن هستید این دستورات در اتمل استدیو 6 جواب میدن
                      con_porta_out; پیکربندی کل پرت به عنوان خروجی
                      con_porta_0_out; پیکربندی پین از پرت به عنوان خروجی
                      con_porta_in; پیکربندی کل پرت به عنوان ورودی
                      con_porta_0_in; پیکربندی پین از پرت به عنوان ورودی
                      a=pina; خواندن مقدار کل پرت
                      a=pina_0; خواندن مقدار پین از پرت
                      set_porta; یک کردن کل یک پرت
                      set_porta_0; یک کردن یک پین از پرت
                      reset_porta; صفر کردن کل پرت
                      reset_porta_0; صفر کردن پین از پرت