اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منابع آموزشی برای ARM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منابع آموزشی برای ARM

با سلام خدمت دوستان عزیز.راستش من قبلا با انواع میکروهای PIC کار میکردم و علی رغم اینکه گفته می شد منابع آموزشی براش کمه اما منابع خوبی ازش در دسترس بود.مدتی است تصمیم گرفتم با ARM Cotex-M3 مثل LPC1768 کار کنم اما بر خلاف چیزی که دوستان بار ها در انجمن ها میگن به جز PMM اصلا منابع فارسی یا انگلیسی خوبی پیدا نکردم.برای PIC یکی از بزرگترین منابع انجمن های سازنده کامپایلر ها بودن.ساعت ها وقت صرف جستجو کردم اما موارد مشابه برای ARM پیدا نکردم.از عزیزان خواهشمندم چنان چه PDF یا سایت یا انجمن یا example هایی برای این سری از ARM دارند به اشتراک بذارن. اجرکم من الله

پاسخ : منابع آموزشی برای ARM

سلام

مدت چند سالی هست که نوع برنامه نویسی در حال تغییره و معمولا اینجور نیست که شما برید چند تا رجیستر رو بخونید بعد بیایید کد بزنید.

مثل AVR , PIC , ...

الان قضیه اینجوره که کد میزنن روی یک برد بعد اون برد برد استانداره و همه چیز رو روی اون راه می اندازن و معمولا یکسری کتابخانه میدن که معمولا به اونا درایور میدن. الان شما باید دنبال این چیزا بگردید.
    حالا این کار چند مزیت داره.
    1- با پیچیده شدن سیستم کاربر درگیر نمیشه مثلا یکی از این آی سی هایی که کار میکنم قبل از اینکه کلاک بیاد از 10 لایه رد میشه که تنظیم اینا از پایه سخته.
    2- دولاپر هاس سطح بالا که سیستم عامل بالا میارن این توابع نسبتا یکسان رو یاد دارن و درگیر جزییات چیپ نمیشن.

تجربه من میگه دنیای رجیستر ها دیگه سر اومده و اگر دیدید جایی اینجور کد میزنن غلطه و غیر اصولی و نتیجش کد های غیر قابل خواندن میشه.

در نهایت دنبال CMSIS بگردید.
    { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

دوست عزیز در کل هر روش و زبانی نیاز به یک کتاب کامل و خوب داره که در مورد PIC و AVR زمینه هایی بسیاری در این مورد وجود داره.به عنوان مثال هنگام بررخورد با شبهات یا کار با یک آیسی نا آشنا،به راحتی میشه توی انجمن های سازنده، از راهنمایی اساتید استفاده کرد.متاسفانه انجمن های داخلی در مقابل از نظر کمی و کیفی بسیار پایین هستند.به هر حال امیدوارم SAMPLE CODES و Forum هایی برای آرم وجود داشته باشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdiks
        تجربه من میگه دنیای رجیستر ها دیگه سر اومده و اگر دیدید جایی اینجور کد میزنن غلطه و غیر اصولی و نتیجش کد های غیر قابل خواندن میشه.

در نهایت دنبال CMSIS بگردید.
        سلام
        هر کدام یه مزایا و معایبی دارند و بهتر است فرد نیاز خود را در نظر گرفته و خود انتخاب کند.
        فيلم آموزشي ميکروکنترلر LPC1768
        فيلم آموزشي تکميلي و پيشرفته ميکروکنترلر LPC1768
        فيلم آموزش کاربردی زبان سی در میکروکنترلر ARM
        فیلم آموزش مقدماتی میکروکنترلر LPC1788 به زودی ...

دیدگاه

سلام دوباره

هر چند بحث این قسمت منحرف میشه ولی:
          1- واقعیت این است که نیاز امروز ساخت نمونه سریع است ؛ همه دنبال یک سری روش سریع برای نوشتن کد می گردن که راهش هم راه اندازی کتابخانه پایه است.
          2- با پیچیده شدن آی سی ها راه اندازی و اینکه شما بر همه قسمت ها احاطه داشته باشید را کم میکند برای مثال جی پی یو آی سی های آرم .
          3- روش کد زدن با رجیستر ها برای کارهایی است که مشکل زمان و سرعت پروسسور محدود است. امروزه برای خیلی از پروژه هایی که ما در ایران داریم سرعت 100 مگ کلاک و 512 کیلو حافظه کافی و زیاد هم هست و خیلی مواقع کد ها اگر بد نوشته شوند هم مشکلی زمانی ایجاد نمی کند.
          4- من قبول دارم که لازم است گاهی کد ها در زبان پایه زده شوند و من چند بار این کار را انجام داده ام ولی این کار ها خاص بوده و شرایط کل بازار و پروژه های موجود نیاز به چننین نوع کد زدنی ندارد.

6- اگر کد ها با رجیستر ها زده شوند و شکل درست برنامه نویسی نداشته باشند غیر قابل خواندن بوده و استفاده از آن در پروژه های بعدی سخت میشود.
          { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

سلام به همگی
            بنده کتابخامه های CMSIS رو یه نگاهی انداختم چند تا کد هم نوشتم باهاشون! اینجور که بنده دیدم خیلی کتابخانه ها اصولی نوشته شده و با توجه به اینکه بیشتر از اشاره گر ها استقاده شده تعداد متغییر های استقاده شده و حجم کد تولیدی کم و سرعت اجرا بالاست!
            به نظر میاد که برای پروژه های مردونه و درستو درمون میشه روشون حساب کرد!
            ضمن اینکه استقاده از این کتابخانه ها نظم خاصی به یکپارچگی برمانه میده!!!!
            نظر دوستان چیه؟
            majid_valentin بی پرواست.جسورانه می پرسد.رودروایسی ندارد.هر چه دلش خواست می گوید!!
            اهل مراعات نیست.
            معنی ساخت و پاخت را نمیداند.
            بزرگ و کوچک را نمیشناسد ..
            بی باکی را یواشکی آموخته. در تاریکی می نشیند و روشنایی را می پاید.
            پر انرژی و با نشاط است واز سانسور و فیلترینگ غمین است نیش دارند اما آزار ندارد!!!!

دیدگاه

به نظر من کار رو باید اصولی و از پایه یاد گرفت.کار با رجسترها خیلی بهتر و قابل فهم تر است تا توابع CMSIS برای شروع بهتره با رجستر ها کار کرد اولش فکر میکنی کار خیلی سختی هست ولی وقتی یکم کار میکنی دیگه عمرا به فکر CMSIS بیفتی.
              در مورد اموزشی همه که منابع زیادی با مثال وجود دارد ولی بصورت پراکنده.مثل PIC و AVR نیست که یک کتاب بخری و سیر تا پیازه میکرو رو توش با مثال نوشته باشه و اونو بخونی و یک شبه یاد بگیری

دیدگاه

سلام اصلا منبع آموزشی خب هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟من که پیدا نکردم!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X