اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

قطعات smd

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

قطعات smd

سلام خدمت همه مهندسین عزیز.
    بنده یه سرچی در مورد قطعات smd تو انجمن داشتم البته دوستان زحمت کشیدند خیلی مطالب مفیدی گذاشتند. ولی درواقع به اون چیزی که می خواستم نرسیدم. من تا حالا به جز یک یا دو مورد استفاده از ATmega64 هیچ مدار یا قطعه smd دیگه ای استفاده نکردم. ولی فکر می کنم نیاز دارم که سویچ کنم روی smd چون مزایای زیادی داره ضمنا نمیشه با dip ها کار کرد و ادعای به روز بودن رو هم داشت.
    پس چند تا سوال.
    1. طراحی PCB قطعات smd چه جوریه. من با Altium desiner کار می کنم همون پروتل معروف خودمون . آیا کتابخونه ی مختص قطعات smd ،مثل آی سی ، خازن، ترانزیستور، مقاومت، دیود و ... برای altium designer وجود داره یا نه؟
    2. آیا برای هر قطعه smd مثل ترانزیستور، یا هر آی سی TTL مثل uln ها بافر ها، دیکدر ها، اپتو کوپلرها و ... قطعه smd ایش هم وجود داره یا قطعه معادلی هست که کار همون قطعه رو به نوعی انجام میده؟ مثلا به جای خازن عدسی یا الکترولیت خازن معادلی وجود داره یا همه خازنای smd از یه قماشن؟ این سوالم دو جنبه داره . منظور از وجود قطعات هم به طور کلی و هم در بازار ایران هستش.
    3. قطعات smd رو از کجا باید تهیه کرد؟ چون شهرستان هستم و نهایتا هر دو سه ماه یکبار میتونم به امجد و توکل مراجعه کنم اسم فروشگاه و شماره تلفن دقیق می خوام.
    4. چه اطلاعاتی باید در اختیار فروشنده بذارم تا دقیقا قطعه مورد نظرم رو برام بفرستند؟ حالا در مورد آی سی ها می گم مثلا uln2308 اس ام دی می خوام ولی درمورد قطعات دیگه چه طور؟ مثلا اگه مقاومت 330 اهم smd می خوام همینو بگم کافیه؟ یا در مورد خازن ها.
    5. رگولاتورها چی؟ یعنی اگه رگولاتور 5 ولته smd می خوام باید بگم 7405 اس ام دی یا اینکه رگولاتور 5 ولت smd شماره مخصوص به خودش داره؟
    6. در مورد تحمل جریان یا فرکانس کاری قطعات چه طور . اگه از یه قطعه smd ایش رو بگیرم دقیقا از نظر این مشخصات مثل dip ایش هست؟
    7. در مورد لحیم کاری این قطعات هم یه اطلاعاتی می خوام . مثلا یه فیلم آموزشی یا یه pdf ای چیزی.
    اگه نکته دیگه ای هم به ذهنتون میرسه لطف کنید بگید. :biggrin: دم همه تون گرم.

پاسخ : قطعات smd

دردود
    قبل هرچی باید از ارسال کانل و توضیحتون درمورد مبحث سوئیچینگ تشکر کنم که واقعا عالی بود

4- تقریبا میشه گفت تمام پاسازهای مطرح برق دیگه فروشنده اس ام دی دارن و مثل قدیم نیست-امجد یدونه طبقه فکر کنم همکف ردیف وسط بود که از همه کامل تره و سایر طبقات هم هست تو عباسیان زیرزمین هم هست تو توکل هم زیادهست تو کوچه هم هستن
    اگرم موردی داشتی من گاهی مسیرم میخوره بگو اگه رفتم برات آمار بگیرم - شماره تلفن هم اگه میخای میتونم برم برات گیر بیارم
    به هر حال هر کمکی لازم داشتی و دسترسیت محدود بود بهم اطلاع بده در خدمتیم
    ممنون

دیدگاه

سلام. ممنونم. اونی که می فرمایید طبقه وسط امجده الکترونیک سعیده؟؟؟؟ در مورد نکات فنی چطور؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hata6417
        سلام. ممنونم. اونی که می فرمایید طبقه وسط امجده الکترونیک سعیده؟؟؟؟ در مورد نکات فنی چطور؟
        اتفاقا من خودمم دنبال همین نکات فنی هستم و منتظرم دوستان پاسخ سوالای شما رو بدن چون سوال منم هست
        ولی اینو میدونم که فروشنده ها کاملا بوق تشیف دارن100%--فقط میتونن از روی شماره نمونه بهت یدن و دراین حد که مثلا دیود پل 1آمپریه یا نیم امپریه !! دیگه از هیچی سردر نمیارن !!! دیتا شیت هم اکثرا ندارن و نمیدن

دیدگاه

البته همشون هم اینجوری نیستند ولی با این حال اگر هم چیزی بلدند جواب درست و حسابی به آدم نمیدند. خب دیتاشیتش که اهمیت نداره یه گوگلش کنی حله. ضمنا دوستان اگه لطف کنید به این سوال هم جواب بدید ممنون میشم:
          تفاوت خمیر قلع ، خمیر فلکس و چسب فلکس چیه؟ با یکم توضیحات لطفا

دیدگاه

خمیر قلع که همون قلع هست به صورت خمیری برا استفاده در بوردهای smd مشکلی که داره اینه که اگه چند وقت استفاده نکنی خشک میشه ... روی سطوح میکشن بعدش قطعه را میزان و یه هیت میدن تا قطعه لحیم بشه .

فلکسی کاربرد روغن لحیم را داره با این تفاوت که چسبندگی بیشتری داره و همینطور نویز و رسانایی ایجاد نمیکنه و اصل کارش همه برای زودتر آب شدن لحیم های روی بورد هست .. یه جور کاتالیست .

چسب فلکسی را تا حالا نشنیده بودم وو نمی دونم شاید همونه فلکسی باشه به شکل دیگری .
            نکته اخلاقي :
            همه چيز و همه کس را دوست داشته باش اما به هيچ چيز و هيچ کس دل مبند

دیدگاه

خمیر رو فکر کنم باید با شابلون استفاده کنی !! اینجوری نیست که ........................

دیدگاه

آخر چی شد؟
                خمیر فلکس هم فقط واسه smd استفاده می شه؟ کسی فیلم آموزشی نداره احیانا؟

دیدگاه

آها این مورد را درست میگن ... فراموش کردم بگم
                  خمیر سیلیکون کاربرد اصلیش برای پایه سازی برای آی سی های با پایه های BGY هست .. این آی سی ها پایه هاشون زیرشون قرار داره و در حالت عادی هم یک سطح صاف هستند .
                  برای همین شما میای از شابلون استفاده می کنی و می زاری روی آی سی و با خمیر سیلیکون می کشی روی شابلون که در واقع خمیر وارد سوراخ های شابلون میشه که روی پایه های آی سی قرار داره ... سپس بهشون هیت میدی و این قلع به روی پایه می چسبه و در آخر شابلون را بر میداری ... و آی سی را می زاری روی بورد یه هیت میدی و آی سی به بورد می چسبه . این کاربردش برای آی سی ها هست . اما تعمیر کارا موبایل استفاده های جانبی دیگه ای هم میکنند ازش :read:
                  نکته اخلاقي :
                  همه چيز و همه کس را دوست داشته باش اما به هيچ چيز و هيچ کس دل مبند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط hata6417
                    سلام خدمت همه مهندسین عزیز.
                    بنده یه سرچی در مورد قطعات smd تو انجمن داشتم البته دوستان زحمت کشیدند خیلی مطالب مفیدی گذاشتند. ولی درواقع به اون چیزی که می خواستم نرسیدم. من تا حالا به جز یک یا دو مورد استفاده از ATmega64 هیچ مدار یا قطعه smd دیگه ای استفاده نکردم. ولی فکر می کنم نیاز دارم که سویچ کنم روی smd چون مزایای زیادی داره ضمنا نمیشه با dip ها کار کرد و ادعای به روز بودن رو هم داشت.
                    پس چند تا سوال.
                    1. طراحی PCB قطعات smd چه جوریه. من با Altium desiner کار می کنم همون پروتل معروف خودمون . آیا کتابخونه ی مختص قطعات smd ،مثل آی سی ، خازن، ترانزیستور، مقاومت، دیود و ... برای altium designer وجود داره یا نه؟
                    2. آیا برای هر قطعه smd مثل ترانزیستور، یا هر آی سی TTL مثل uln ها بافر ها، دیکدر ها، اپتو کوپلرها و ... قطعه smd ایش هم وجود داره یا قطعه معادلی هست که کار همون قطعه رو به نوعی انجام میده؟ مثلا به جای خازن عدسی یا الکترولیت خازن معادلی وجود داره یا همه خازنای smd از یه قماشن؟ این سوالم دو جنبه داره . منظور از وجود قطعات هم به طور کلی و هم در بازار ایران هستش.
                    3. قطعات smd رو از کجا باید تهیه کرد؟ چون شهرستان هستم و نهایتا هر دو سه ماه یکبار میتونم به امجد و توکل مراجعه کنم اسم فروشگاه و شماره تلفن دقیق می خوام.
                    4. چه اطلاعاتی باید در اختیار فروشنده بذارم تا دقیقا قطعه مورد نظرم رو برام بفرستند؟ حالا در مورد آی سی ها می گم مثلا uln2308 اس ام دی می خوام ولی درمورد قطعات دیگه چه طور؟ مثلا اگه مقاومت 330 اهم smd می خوام همینو بگم کافیه؟ یا در مورد خازن ها.
                    5. رگولاتورها چی؟ یعنی اگه رگولاتور 5 ولته smd می خوام باید بگم 7405 اس ام دی یا اینکه رگولاتور 5 ولت smd شماره مخصوص به خودش داره؟
                    6. در مورد تحمل جریان یا فرکانس کاری قطعات چه طور . اگه از یه قطعه smd ایش رو بگیرم دقیقا از نظر این مشخصات مثل dip ایش هست؟
                    7. در مورد لحیم کاری این قطعات هم یه اطلاعاتی می خوام . مثلا یه فیلم آموزشی یا یه pdf ای چیزی.
                    اگه نکته دیگه ای هم به ذهنتون میرسه لطف کنید بگید. :biggrin: دم همه تون گرم.
                    1- کتابخونه اکثر قطعات استاندارد وجود داره. نباشه هم براحتی میشه ساخت (بهتره این موضوعو یادبگیری چون خیلی وقتها به کتابخونه خودت بیشتر از کتابخونه استاندارد اعتماد میکنی)
                    2- در دیتاشیت آی سی ها گفته میشه که چه نوع پکیجهایی داره ؛ برای خازن مقاومتها معمولا سایز قطعات مهمه مثل 0805 یا 1206 . یکبار سری به سایتهای فروش الکتورنیکی بزن معمولا عکس قطعه رو هم قرار میدن با اسامی آششنا شو (مثلا سایت جوان). در ضمن برای خیلی از قطعات همینکه بگی smd کافیه
                    3- پاساژ توکل بیشتر smd کار میکنن. جوان هم قطعاتش کامله
                    4و5- جواب 2
                    6- عموما قطعات s,d عملکرد بههتری نسبت به دیپ دارند (شاید برای همین باشه که خیلی از قطعات حساس نمونه dip ندارند؟!!)
                    7- در مورد لحیم کاری یه سری مطلب تو نت هست بخون ولی من خودم بیشتر سعی و خطا رفتم جلو تا الان یه سری چیز یاد گرفتم

دیدگاه

رفیق فعلا این 2تا شماره رو داشته باش تو پاساز عباسیان
                      66748106--اس ام دی الکترونیک
                      09122431855---میکرو چیپ الکترونیک

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X