ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8
    2008/01/03
    گیلان
    388
    4

تفاوت شبیه سازی ها

می خواستم بدونم چه تفاوتی بین شبیه ساز نرم افزار ise که در خود نرم افزار وجود داره با شبیه سازی از طریق نوشتن فایل test bench وجود داره؟
    من با یه طرح ساده از هر دو جواب یکسان بدست آوردم
    اگه کسی کار کرده لطفاً کمک کنه
    مردود شدن بهتر از با تقلب قبول شدن است
    2009/08/11
    682
    70

پاسخ : تفاوت شبيه سازي ها

مگه شبيه ساز ISE فايل test bench نمي خواد؟! من متوجه سوال نشدم
    https://www.linkedin.com/in/mohammadhosseini69

http://zakhar.blog.ir
    2008/01/03
    گیلان
    388
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد حسینی
    مگه شبيه ساز ISE فايل test bench نمي خواد؟! من متوجه سوال نشدم
    شاید منظورمو خوب بیان نکردم
    گاهی برای شبیه سازی بجای نوشتن فایل test bench از ابزار waveform edit استفاده می شود که فقط کافیه پارامترهای
    موج مربعی رو مثل فرکانس پهنای پالس و حتی انتهای شبیه سازی رو فقط تنظیم کنیم من خودم قبلا از این ابزار استفاده می کردم
    اما حالا فایل vhdl مربوط به test bench رو می نویسم می خواستم فرق این دو تا رو بدونم امیدوارم منظورمو خوب بیان کرده باشم
    نظر شما چیه؟
    2011/02/03
    172
    9

نقل قول نوشته اصلی توسط masoud58
    شايد منظورمو خوب بيان نکردم
    گاهي براي شبيه سازي بجاي نوشتن فايل test bench از ابزار waveform edit استفاده مي شود که فقط کافيه پارامترهاي
    موج مربعي رو مثل فرکانس پهناي پالس و حتي انتهاي شبيه سازي رو فقط تنظيم کنيم من خودم قبلا از اين ابزار استفاده مي کردم
    اما حالا فايل vhdl مربوط به test bench رو مي نويسم مي خواستم فرق اين دو تا رو بدونم اميدوارم منظورمو خوب بيان کرده باشم
    نظر شما چيه؟
    سلام مهندس

ببين در نظر بگير يک بلوک رمزنگاري طراحي کردي که يک ديتا 56 بيتي رو با يک کليد 64 بيتي رمز نگاري ميکنه. در عمل تو بايد ثابت کني که اين طرحي که تو پيدا کردي با اون چيزي که مد نظرت بوده يکيه. همونطور که گفتي يک راهش اين هست که براي هر حالت ممکن يک شکل موج ايجاد کني و خروجي طرحت رو با ديتاي مورد انتظار مقايسه کني. اگه يکي بود خوب همه چي ok هست وگرنه بايد بري ببيني که اشکال کار از کجا بوده. حالا در نظر بگير بايد اين کار رو براي 56^2 * 64^2 حالت ممکن امتحان کني. اگر اين کار رو انجام بدي ميتوني با اطمينان بگي که اين بلوک من به ازاي هر ورودي دلخواه خروجي درستي رو ايجاد ميکنه. همينطور که ميبيني تعداد حالت هايي رو که بايد امتحان کني بسيار زياد خواهد بود. به همين خاطر بايد دور استفاده از waveform رو به طور کامل خط بکشي. راه ديگه اين هست که بياي يک کد VHDL ديگه بنويسي که بياد تمام اين حالت ها رو به صورت اتوماتيک به طرح مورد نطرت بده و جواب رو با جواب مورد انتظار مقايسه کنه. با اين کار ميتوني خيلي از حالت هاي ممکنه رو امتحان کني. به اين کار simulation ميگن و به اون کدي که نوشتي TestBench ميگن (در حالت کلي). خوبي اين کار اين هست که کد TestBench نبايد حتما قابل سنتز باشه(در اکثر موارد) و تو ميتوني او رو خيلي HighLevel بنويسي. در عمل معمولا تعداد خطوطي که براي TestBench مينويسن حدود 2 برابر خود کد اصلي هست! ميتوني با مراجعه به کتابهاي Functional Verification اطلاعات خوبي در اين زمينه بدست بياري.
    ولي هنوز يک مشکل هست و اون اينه که اگر براي تست هر حالت حداکثر 1ms وقت صرف کني باز حدود چندين ميليون سال بايد وقت صرف کني که تمام حالت هاي ممکن رو بررسي کني! و اين يک واقعيت هست ميتوني ماجراي پروسسور Pentium4 شرکت Intel رو از اينجا بخوني:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Pentium_FDIV_bug

در عمل کاري که انجام ميدن يک نوع ديگري Verification رو سيستم مورد نظر انجام ميدن به نام Formal Verification که ميان به صورت رياضي ثابت ميکنن که اين سيستم مورد نظر از لحاظ عملکردي با Specification مورد نظر همخواني داره. تازه اين روش ها هم با قابليت اطمينان 100% همراه نيست.

حالا اگه طرح تو نسبتا ساده هست مثلا همين بلوک رمزنگاري و تو دقت آنچناني نميخواي. بهت ميگن ما اين بلوک رو ميخوايم با Functional Coverage l مثلا 80%. يعني بلوکي که از تو انتظار داريم به ما تحويل بدي بايد حداقل 80% حالات قابل دسترس رو امتحان کرده باشه. شما مياي يک TestBench مينويسي با محاسبه حالات قابل دسترس ميگي من مثلا به 70% Functional Coverage رسيدم.
    در حالت کلي استفاده از Waveform فقط براي طراحي هاي کوچک قابل انجام هست و تازه خيلي ها براي طرح هاي کوچک هم TestBench مينويسن
    اميدوارم منظورت رو درست فهميده باشم!
    2008/01/03
    گیلان
    388
    4

نقل قول نوشته اصلی توسط mohammadh1387
    سلام مهندس

ببين در نظر بگير يک بلوک رمزنگاري طراحي کردي که يک ديتا 56 بيتي رو با يک کليد 64 بيتي رمز نگاري ميکنه. در عمل تو بايد ثابت کني که اين طرحي که تو پيدا کردي با اون چيزي که مد نظرت بوده يکيه. همونطور که گفتي يک راهش اين هست که براي هر حالت ممکن يک شکل موج ايجاد کني و خروجي طرحت رو با ديتاي مورد انتظار مقايسه کني. اگه يکي بود خوب همه چي ok هست وگرنه بايد بري ببيني که اشکال کار از کجا بوده. حالا در نظر بگير بايد اين کار رو براي 56^2 * 64^2 حالت ممکن امتحان کني. اگر اين کار رو انجام بدي ميتوني با اطمينان بگي که اين بلوک من به ازاي هر ورودي دلخواه خروجي درستي رو ايجاد ميکنه. همينطور که ميبيني تعداد حالت هايي رو که بايد امتحان کني بسيار زياد خواهد بود. به همين خاطر بايد دور استفاده از waveform رو به طور کامل خط بکشي. راه ديگه اين هست که بياي يک کد VHDL ديگه بنويسي که بياد تمام اين حالت ها رو به صورت اتوماتيک به طرح مورد نطرت بده و جواب رو با جواب مورد انتظار مقايسه کنه. با اين کار ميتوني خيلي از حالت هاي ممکنه رو امتحان کني. به اين کار simulation ميگن و به اون کدي که نوشتي TestBench ميگن (در حالت کلي). خوبي اين کار اين هست که کد TestBench نبايد حتما قابل سنتز باشه(در اکثر موارد) و تو ميتوني او رو خيلي HighLevel بنويسي. در عمل معمولا تعداد خطوطي که براي TestBench مينويسن حدود 2 برابر خود کد اصلي هست! ميتوني با مراجعه به کتابهاي Functional Verification اطلاعات خوبي در اين زمينه بدست بياري.
    ولي هنوز يک مشکل هست و اون اينه که اگر براي تست هر حالت حداکثر 1ms وقت صرف کني باز حدود چندين ميليون سال بايد وقت صرف کني که تمام حالت هاي ممکن رو بررسي کني! و اين يک واقعيت هست ميتوني ماجراي پروسسور Pentium4 شرکت Intel رو از اينجا بخوني:
    http://en.wikipedia.org/wiki/Pentium_FDIV_bug

در عمل کاري که انجام ميدن يک نوع ديگري Verification رو سيستم مورد نظر انجام ميدن به نام Formal Verification که ميان به صورت رياضي ثابت ميکنن که اين سيستم مورد نظر از لحاظ عملکردي با Specification مورد نظر همخواني داره. تازه اين روش ها هم با قابليت اطمينان 100% همراه نيست.

حالا اگه طرح تو نسبتا ساده هست مثلا همين بلوک رمزنگاري و تو دقت آنچناني نميخواي. بهت ميگن ما اين بلوک رو ميخوايم با Functional Coverage l مثلا 80%. يعني بلوکي که از تو انتظار داريم به ما تحويل بدي بايد حداقل 80% حالات قابل دسترس رو امتحان کرده باشه. شما مياي يک TestBench مينويسي با محاسبه حالات قابل دسترس ميگي من مثلا به 70% Functional Coverage رسيدم.
    در حالت کلي استفاده از Waveform فقط براي طراحي هاي کوچک قابل انجام هست و تازه خيلي ها براي طرح هاي کوچک هم TestBench مينويسن
    اميدوارم منظورت رو درست فهميده باشم!
    با تشکر از پاسخ شما دوست گرامی
    از اونجایی که برای دریافت بهترین پاسخ از یک طراحی سرانجام لازمه که بعد از پیاده سازی یک طرح اون رو با دستگاه لاجیک آنالایزرتست کرد این آزمایش برای کارهای عملی اجباری هست
    چون من از نزدیک این دستگاه رو دیدم خیلی شبیه به waveform هست برای همین به سوال فوق رسیدم
    برداشت من از پاسخ شما اینه که برای طرح های پیشرفته مخصوصا پردازشی نمیشه از waveform استفاده کرد
    البته چون من تازه شروع به کار عملی کردم این سوالهای مبتدیانه برام پیش می یاد البته می خوام یه کار پردازش صوت رو تا آخر تابستون انجام بدم
    باز هم ممنون از پاسخ خوب شما
    دوستان اگر باز هم نظری دارند بیان کنند برای تفهیم بیشتر واقعا لازم دارم
    2009/08/11
    682
    70

test bench نوشتن با يه زبان برنامه نويسي يا توصيفي، امکانات و انعطاف پذيري خيلي بيشتري داره. در مقابل، توليد waveform بصورت نرم افزاري به عنوان ورودي و مشاهده waveform خروجي، براي طرح هاي ساده و ابتدايي استفاده ميشه.

با test bench نوشتن ميتوني به سرعت و به سادگي، ورودي هاي مختلف به طرح بدي. طبق رفتار مدار تحت تست،حالت ها و شرايط متفاوت به وجود بياري. از توصيف سطح بالا استفاده کني، آناليز و بررسي خروجي ها رو خودکار کني. ميتوني مدارهايي که در نهايت بايد با مدار خودت در تعامل باشن رو در سطح رفتاري مدل سازي و تو شبيه سازي استفاده کني.

فعلا که تازه شروع کردی... انشاالله پيشرفت کني متوجه ميشي شبيه سازي چقدر مهم و چه پيچيدگي هايي داره
    https://www.linkedin.com/in/mohammadhosseini69

http://zakhar.blog.ir
    2008/01/03
    گیلان
    388
    4

پاسخ : پاسخ : تفاوت شبيه سازي ها

نقل قول نوشته اصلی توسط محمد حسینی
    test bench نوشتن با يه زبان برنامه نويسي يا توصيفي، امکانات و انعطاف پذيري خيلي بيشتري داره. در مقابل، توليد waveform بصورت نرم افزاري به عنوان ورودي و مشاهده waveform خروجي، براي طرح هاي ساده و ابتدايي استفاده ميشه.

با test bench نوشتن ميتوني به سرعت و به سادگي، ورودي هاي مختلف به طرح بدي. طبق رفتار مدار تحت تست،حالت ها و شرايط متفاوت به وجود بياري. از توصيف سطح بالا استفاده کني، آناليز و بررسي خروجي ها رو خودکار کني. ميتوني مدارهايي که در نهايت بايد با مدار خودت در تعامل باشن رو در سطح رفتاري مدل سازي و تو شبيه سازي استفاده کني.

فعلا که تازه شروع کردی... انشاالله پيشرفت کني متوجه ميشي شبيه سازي چقدر مهم و چه پيچيدگي هايي داره
    دوستمون mohammadh1387 یه مثال حرفه ای زد امکانش هست شما هم یه مثال ساده بیان کنید برای درک بیشتر حالت رفتاری که فرمودید
    بینهایت ممنون و متشکرم از پاسخ های شما دوستان عزیز
    2008/01/03
    گیلان
    388
    4

پاسخ : تفاوت شبیه سازی ها

آیا کدهای test bench را باید حتما در یک فایل جدا نوشت یا امکانش هست کدهای test bench را با کدهای مدار مانند entity و architecture در یک فایل نوشت؟
نمایش نتایج: از 1 به 8 از 8