اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیا برای RS485 استفاده از کابل شیلدار الزامیه؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیا برای RS485 استفاده از کابل شیلدار الزامیه؟

سلام
    من یه مدار بستم با ADM485 که فقط 2تا برد به هم وصل شدن. وقتی بردها به هم نزدیک هستن ارتباط درست برقرار میشه و داده ها ارسال و دریافت میشن، اما وقتی بردها حدود 100متر از هم فاصله میگیرن در هر بار ارسال تعدادی از پکت ها به مقصد نمیرسن و در مسیر نابود میشن! در محیط بین این دو هم تعدادی فن بزرگ صنعتی و موتور 3فاز وجود داره که قطع و وصل میشن، یعنی محیط نسبتا پرنویزیه
    حالا سوال من اینه که برای ارتباط این دوتا برد با RS485 حتما باید از کابل شیلدار استفاده کنم؟ (من الان از کابل 4 رشته معمولی استفاده کردم، 2رشته واسه دیتا و 2تا هم واسه تغذیه) . یا اصلا حتما باید سیم های به هم تابیده باشه؟

پاسخ : آیا برای RS485 استفاده از کابل شیلدار الزامیه؟

توی اکثر جاها باید از کابل شیلدار به هم تابیده شده استفاده کنید
    بعدشم توی جاهای نویزی باید برای خودت یه نوع پروتکل تعریف کنید یا از پروتکل های که هست استفاده منید نویزکمتری می گیره من این کارو کردم نویز خیلی کمی می گرفت.
    بعدشم می گن ازcanاستفاده کنی خیلی بهتر از 485من کار نکردم.

دیدگاه

ممنون از پاسختون
      پس به احتمال قوی مشکل باید از کابل باشه:-؟
      پروتکل هایی که می فرمایید همچون profibus ، modbus و ... مگه فقط پروتکل های نرم افزاری نیستن؟ پس یعنی در بستر سخت افزاری دستکاری خاصی نمیکنن دیگه، درسته؟ اونوقت چطوری میتونن نویزی که در سخت افزار هست رو از بین ببرن؟

دیدگاه

اگر طول کابل زیاد شد حتما کل استاندارد رو باید دقیق اجرا کنید.
        1- ریت رو پایین بیارید
        2- کابل زوج به هم تابیده باید باشه.
        3- مقاومت ترمینیشن هم خیلی مهمه.
        { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

به این عکس هم توجه کن
          http://upload7.ir/images/35329600559869654838.png

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdiks
            اگر طول کابل زیاد شد حتما کل استاندارد رو باید دقیق اجرا کنید.
            1- ریت رو پایین بیارید
            2- کابل زوج به هم تابیده باید باشه.
            3- مقاومت ترمینیشن هم خیلی مهمه.
            ممنون
            1- باود ریت رو 2400 گذاشتم، مناسبه یا بازم کمترش کنم؟
            2- اینو استفاده نکردم :sad: کابل معمولی زدم
            3- مقاومت ترمیناتور رو ابتدا و انتهای کابل گذاشتم
            یه سوال ، مقاومت ترمیناتور هم باید اول کابل (وسیله مستر) و هم انتهای کابل ( یکی از کلاینت ها) باشه؟ یعنی باید هر دو طرف کابل این مقاومت رو گذاشت؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1morteza
              به این عکس هم توجه کن
              مدار فعلیم دقیقا شبیه همینه ، فقط اون دیود زنر های خط A و B رو نذاشتم، خیلی مهمن؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1morteza
                به این عکس هم توجه کن
                سلام

مقاومت های 39 و 40 لازمن ؟

از چه دیود زنری استفاده شده ؟

دیدگاه

دیود زنر تو جاهای که نویز زیاده احتمال داره لحظه ای ولتاژ خط زیاد بشه مورد استفاده قرار می گیره
                  بعد مقاومت پول پ و پول دان یادت نره توی یه شبکه دو مقاومت کافیه یه ته خط یه دونه اول خط
                  اگه سوالی بود من در خدمتم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط 1morteza
                    دیود زنر تو جاهای که نویز زیاده احتمال داره لحظه ای ولتاژ خط زیاد بشه مورد استفاده قرار می گیره
                    بعد مقاومت پول پ و پول دان یادت نره توی یه شبکه دو مقاومت کافیه یه ته خط یه دونه اول خط
                    اگه سوالی بود من در خدمتم
                    سلام

دوست عزیز زنر با چه رنجی رو بزارم؟

دیدگاه

یک منطقی 0.2-تا7- ولت
                      صفر منطقی0.2تا12ولت
                      حالا به این نتیجه می رسیم که باید از دیود 13ولت استفاده کنیم.

دیدگاه

سلام

به نظرم رو کاهش بادریت سرمایه گذاری کنید بهتر جواب میده .
                        .
                        اگر مدارتون خیلی طولش زیاد بشه باید کاری کنید که امپدانس خط با دو سر برابر بشه . امپدانس این کابل ها ی زوج تقریبا 120 اهمه .
                        بهترین راه اینه دو تا سر رو وصل کنید و مقاومت بین دو خط(120) رو اینقدر بالا پایین کنید تا شکل موج ها درست بشن.
                        دو دستگاه رو وصل کنید تعداد فریم ارور رو در واحد زمان بشمرید و مقاومت های دو سر رو اینقد بالا ؛ پاییین کنیدتا جواب بگیرید.

{ خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahdiks
                          سلام

به نظرم رو کاهش بادریت سرمایه گذاری کنید بهتر جواب میده .
                          .
                          اگر مدارتون خیلی طولش زیاد بشه باید کاری کنید که امپدانس خط با دو سر برابر بشه . امپدانس این کابل ها ی زوج تقریبا 120 اهمه .
                          بهترین راه اینه دو تا سر رو وصل کنید و مقاومت بین دو خط(120) رو اینقدر بالا پایین کنید تا شکل موج ها درست بشن.
                          دو دستگاه رو وصل کنید تعداد فریم ارور رو در واحد زمان بشمرید و مقاومت های دو سر رو اینقد بالا ؛ پاییین کنیدتا جواب بگیرید.
                          سلام
                          من میخوام یه شبکه rs485 با حداکثر 10 نود داشته باشم.فاصله ها هم متغیر هست 100 و 20 و 4 متر و....
                          واسه این شبکه دو مقاومت 120 در اول و آخر خط و مقاومت های pullup , pulldown روی هر نود کافیه؟
                          کابل هم 4 رشته شیلد دار هس 2 رشتش 24 ولت 10 آمپر رو به نوها میبره.

نظری اگه دارین بفرمایید استفاده کنیم

دیدگاه

من میخوام یه شبکه rs485 با حداکثر 10 نود داشته باشم.فاصله ها هم متغیر هست 100 و 20 و 4 متر و....
                            واسه این شبکه دو مقاومت 120 در اول و آخر خط و مقاومت های pullup , pulldown روی هر نود کافیه؟
                            من یک شبکه شبیه به این داشتم تقریبا 50 متر و 7 ند ها انشعاب میگرفتن از خط 485 . مقاومت 120 روی هم انشعاب باید باشه , مال ما اوایل پتانسیومتر بود که میتونستیم تغییر هم بدیم؛ بعدا تصمیم گرفتیم ثابتش کنیم.

ما مقاومت پول پ و پول دان نمیگذاشتیم . شما هم اگر میخواهید بگذارید حتما حواستون باشه چون تعداد ند ها میتونه زیاد بشه امپدانس خط رو میندازه .
                            (توضیح کلی)
                            گذاشتن مقاومت 120 اهم بر میگرده به مسایل مربوط به تطبیق امپدانس خط . عدم تطبیق یعنی به هم ریختن شکل سیگنالها و در نتیجه به درستی دیکد نخواهند شد.
                            اگر شبکه نافرمی دارید مثلا شبکه خیلی کشیده راه سر انگشتیش:
                            دو ندی که فاصله آنها از هم بیشترین میزان است را 120 بگذارید.
                            شبکه را تست کنید اگر درست کار کرد.
                            از این شبکه انشعاب بگیرید اگر طول انشعاب کمتر 0.1 طول اصلی است بهتر است که مقاومت نگذارید چون تطبیق را بهم خواهید ریخت .
                            ند هایی که از انشعاب دورترین رو از 1 کیلو برید تا اینکه برسید به 120 بزارید.
                            .
                            در آخر تطبیق امپدانس رو بخونید بد نیست متوجه شوید چرا این کارو کنید خوبه.
                            نظر شخصی من ؛ حالا بقیه هم میتونن نظر بدن : روی مقدار مقاومت ها سعی و خطا کنید ؛ ریت را اگر به مشکل خوردید تو همون اول کار حتما پایین بیارید.
                            .
                            { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

یه سوال ، اون مقاومت های پول پ و پول دان برای همه نود ها قرار میگیره؟ یا فقط برای یک نود گذاشته میشه؟؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X