اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اننتقال بیسیم برق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اننتقال بیسیم برق

با سلام

من می خوام برای یک سیستم الکتریکی توان در حدود 2 وات. ولتاژ 12 DC رو به صورت بی سیم و در فاصله در حدود 1 تا 3 سانتی متری منتقل کنم .... (فاصله کمه)
    رشته من مکانیکه و تقریبا هیچی از مدار و ... نمی دونم. اصلا این کار امکان پذیره ؟ و اگه بله. چطوری ؟

پاسخ : اننتقال بیسیم برق

نوشته اصلی توسط ac10747
    با سلام

من می خوام برای یک سیستم الکتریکی توان در حدود 2 وات. ولتاژ 12 DC رو به صورت بی سیم و در فاصله در حدود 1 تا 3 سانتی متری منتقل کنم .... (فاصله کمه)
    رشته من مکانیکه و تقریبا هیچی از مدار و ... نمی دونم. اصلا این کار امکان پذیره ؟ و اگه بله. چطوری ؟
    سلام : این کار در موارد محدود شدنی هست مثلا همین 3 سانتی متری که گفتید شدنی هست ولی بازم کار با فایده و به صرفه ای نیست

در مورد سادش به این صورته که اگر دو میخ برزگ را به شکل U در بیاوریم و روی نیم دایره ش سیم بپیجونیم و یکی را به جریان AC متصل کنیم و دیگری را به اولی نزدیک کنیم جریانی ناچیز در دومی پدید میاد

--------------------------- --------------------------

دیدگاه

شما برای اینکار میتوانید یک ترانس با هسته هوایی درست کنید. به این صورت که دو سیم پیچ با تعداد دور مناسب و ابعاد مناسب میپیچید. این سیم پیچها اولیه و ثانویه شما خواهند بود. در مرحله بعد باید یک نوسانساز درست کنید. برای اینکار میتوانید به کمک آی سی NE555 به راحتی یک نوسانساز با فرکانس مثلا 200 هرتز بسازید.
      حال باید با استفاده از برق 12 ولت یک ترانزیستور و نوسانساز سیم پیچ اولیه را تحریک کنید. اگر سیم پیچ ثانویه را در فاصله چند سانتی و در موازات سیم پیچ اولیه بگیرید. بکمک شار القا شده در آن میتوانید توان مورد نظر خود را دریافت کنید. البته باید این سیگنال را به یک پل دیود و خازن بدهید DC شود.
      نکته: اگر تعداد دور اولیه و ثانویه برابر باشد. ولتاژ ac القا شده کمتر از 12 ولت خواهد شد. و هرچه بیشتر از طرف ثانویه جریان بکشیم ولتاژ بیشتر افت میکند. بنابر این نکته میتوان تعداد دورهای اولیه و ثانویه را متناسب با ولتاژ مورد نیاز تعیین کرد. ( نسبت دور اولیه به ثانویه برابر با نسبت ولتاژ اولیه به ثانویه است. که این رابطه برای زمانی است که تلفات شار نداشته باشیم ولی در اینجا به دلیل فاصله هوایی اولیه و ثانویه تلفات شار بسیار زیاد است.
      بهرحال چون رشته شما الکترونیک نیست کمی کار سخته ولی اگه از یک الکترونیکی کمک بگیری با توضیحاتی که دادم به راحتی میتونی پیاده سازیش کنی.
      مهم نیست چه مدرکى دارید
      مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

خیلی خیلی تشکر می کنم از این دو دوست عزیز برای جواب ...

فک کنم فهمیدم چی نیاز دارم:
        دو تا سیم پیچ درست می کنم. اونی که به عنوان فرستنده کار می کنه متصل می کنم به برق ac 12 volt که از یه ترانس ساده کم توان میاد. بعدش سیم پیچ گیرنده رو در فاصله مورد نظر قرار می دم (بینشون باید پلاستیک باشه. به دلیل طراحی و ...). بعدش تو سیم پیچ ثانویه ولتاژ ac القا میشه که باید تبدیلش کنم به dc. بعد هم که میشه از dc استفاده کرد ...

"در مرحله بعد باید یک نوسانساز درست کنید. برای اینکار میتوانید به کمک آی سی NE555 به راحتی یک نوسانساز با فرکانس مثلا 200 هرتز بسازید."
        فقط این قسمت رو متوجه نشدم که نوسانساز چیه و به چه دردی می خوره ؟

دیدگاه

بسیار عالی چو شما به منبع AC دسترسی دارید کارتون خیلی ساده تر شد. باید یک پل دیود و یک خازن تهیه کنید. پل دیود دو سر AC داره یکه مثبت و یک منفی.
          سرهای سیم پیج ثانویه رو به پایه های AC پل دیود بزنید و خازن رو با رعایت پلاریته به دو سر مثبت و منفی پل دیود وصل کنید. اکنون یک ولتاژ dc خواهید داشت که مقدار اون وابسته به همون روابط تعداد دور سیم پیچ ها است.
          مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

اون نوسانگر که فرمودین چیه ؟

و اینکه اگه داخل سیم پیچ اولیه و همینطور ثانویه یه لوله آهنی بزارم بازده بالا میره ؟
            دو تا سیم پیچ قراره داخل هم قرار بگیرن. مثل دو تا لوله ...

دیدگاه

نوسانگر برای تبدیل ولتاژ DC به AC است چون در پست اولتون اشاره به منبع 12 ولت dc کرده بودین.
              در مورد شکل قرار گیری سیم پیچهای اولیه و ثانویه باید بگم اگر شما هرکدوم رو بصورت یک صفحه دایره ای در نظر بگیرید برای بیشترین انتقال شار باید این دو صفحه موازی و تا جای ممکن نزدیک به هم باشند. در هر سمت هم قرار گرفتن هر گونه ماده مانند فلز آهن که به عبور شار کمک میکند بازدهی را بالا خواهد برد البته طرز قرار گرفتن فلز خیلی مهم است باید در سطح داخلی دایره سیم پیچ باشد.
              مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

پس نیازی به اون وسانگر نیست ...

http://www.imgdrop.net/images/cqs1371117420f.jpg

این عکس آرایش سیم و هسته های آهنی رو نشون میده. طول همه قطعات یکیه. فقط واسه اینکه خوب دیده بشه بریدمشون.

قطعه سبز بزرگ (شماره 1) سیم پیچ اولیه است که به برق AC 12 Volt متصله. شماره 2 هسته آهنی اونه و بعدش بین 2 و 3 کمی فاصله است (1 تا 3 سانتی متر). 3 سیم پیچ ثانویه است و شماره 4 هم هسته آهنیه ...

با این ترکیب توان انتقالی خیلی افت می کنه ؟

و اینکه برای حدود توان 2-5 وات - ولتاژ خروجی 12. ورودی باید در چه حدودی باشه ؟ چون می خوام یه ترانس کوچیک بخرم ...

دیدگاه

شما در ثانویه ولتاژ 12ولت Ac میخواهید بنابراین روش کار بدین صورت است.
                  نکته1: در حالت ایده آل نسبت تعداد دور اولیه به ثانویه برابر با نسبت ولتاژ اولیه به ثانویه است.
                  بنابر نکته 1 اگر ترانس اولیه را مثلا 6 ولت بگیرید برای رسیدن به 12 در ثانویه تعداد دورهای ثانویه دو برابر تعداد دورهای اولیه باید باشد.
                  نکته 2: در عمل محیط انتقال میدان مغناطیسی باعث اتلاف قسمتی از آن میشود. و در شرایط مانند کار شما شاید حدود 20 درصد القا داشته باشیم
                  بنابراین باید نکته 1 را مثلا ضربدر 5 کرد. یعنی با 6 ولت اولیه برای رسیدن به 12 در ثانویه تعداد دورهای ثانویه 10 برابر دورهای اولیه باشد. عدد 20 درصد در اینجا به عنوان یک مثال است و مقدار واقعی آن دقیقا معلوم نیست.
                  نکته 3: نسبت دورهای اولیه و ثانویه مهم است اما تعداد دورها نیز مهم است. مثلا اولیه 10 دور و ثانویه 10 دور عملکرد متفاوتی دارد از اولیه 30 دور ثانویه 30 دور
                  و این تعداد دورها در ترانسها به ابعاد هسته بستگی دارد. در مورد کار شما هم وابسته به قطر استوانه ها میباشد.
                  نکته 4 : مسیر عبور شار تولیدی در راستای محور استوانه در داخل و در راستای آن در خارج است که یک مسیر بسته است. و شار در فلز راحتتر عبور میکند در عین حال برای بازدهی بیشتر باید کاری کنید که مسیر استوانه داخلی شار بیشتری از آن عبور کند. همچنین بهتر است ابتدا و انتهای استوانه طوری مسدود نشود (با فلز )که انتشار شار به داخل استوانه محدود شود.
                  نکته 5: توان دریافتی شما 2-5 وات است اما این نیازمند صرف توان بیشتر در قسمت اولیه است. و با احتساب بازدهی 20 درصد(فرضی) شما در اولیه باید 10-25 وات توان صرف کنید و باید در انتخاب ترانس اولیه مدنظر قرار دهید( یعنی مثلا یک ترانس 12 ولت دو آمپر برای اولیه )
                  مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میثم عزیزی
                    شما در ثانویه ولتاژ 12ولت Ac میخواهید بنابراین روش کار بدین صورت است.
                    نکته1: در حالت ایده آل نسبت تعداد دور اولیه به ثانویه برابر با نسبت ولتاژ اولیه به ثانویه است.
                    بنابر نکته 1 اگر ترانس اولیه را مثلا 6 ولت بگیرید برای رسیدن به 12 در ثانویه تعداد دورهای ثانویه دو برابر تعداد دورهای اولیه باید باشد.
                    نکته 2: در عمل محیط انتقال میدان مغناطیسی باعث اتلاف قسمتی از آن میشود. و در شرایط مانند کار شما شاید حدود 20 درصد القا داشته باشیم
                    بنابراین باید نکته 1 را مثلا ضربدر 5 کرد. یعنی با 6 ولت اولیه برای رسیدن به 12 در ثانویه تعداد دورهای ثانویه 10 برابر دورهای اولیه باشد. عدد 20 درصد در اینجا به عنوان یک مثال است و مقدار واقعی آن دقیقا معلوم نیست.
                    نکته 3: نسبت دورهای اولیه و ثانویه مهم است اما تعداد دورها نیز مهم است. مثلا اولیه 10 دور و ثانویه 10 دور عملکرد متفاوتی دارد از اولیه 30 دور ثانویه 30 دور
                    و این تعداد دورها در ترانسها به ابعاد هسته بستگی دارد. در مورد کار شما هم وابسته به قطر استوانه ها میباشد.
                    نکته 4 : مسیر عبور شار تولیدی در راستای محور استوانه در داخل و در راستای آن در خارج است که یک مسیر بسته است. و شار در فلز راحتتر عبور میکند در عین حال برای بازدهی بیشتر باید کاری کنید که مسیر استوانه داخلی شار بیشتری از آن عبور کند. همچنین بهتر است ابتدا و انتهای استوانه طوری مسدود نشود (با فلز )که انتشار شار به داخل استوانه محدود شود.
                    نکته 5: توان دریافتی شما 2-5 وات است اما این نیازمند صرف توان بیشتر در قسمت اولیه است. و با احتساب بازدهی 20 درصد(فرضی) شما در اولیه باید 10-25 وات توان صرف کنید و باید در انتخاب ترانس اولیه مدنظر قرار دهید( یعنی مثلا یک ترانس 12 ولت دو آمپر برای اولیه )

از جناب عزیزی کمال تشکر رو دارم ...

دیدگاه

لطف دارید شما
                      امیدوارم به نتیجه مطلوب برسید.
                      انتقال توان بصورت بیسیم یکی از موضوعات مهمه و خیلی هم کاربردیه
                      بعدا اگه صلاح دانستید در مورد نتیجه کارتون و هدف اصلی اون توضیح بفرمایید ممنون میشیم.
                      مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X