اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اختلال در تبادل اطلاعات به خاطر افزایش فاصله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اختلال در تبادل اطلاعات به خاطر افزایش فاصله

سلام دوستان
    در یکی از پروژه هام من باید بین دو میکروکنترلر از طریق ارتباط اسنکرون داده رد و بدل کنم در فاصله های کم جواب میده ولی وقتی طول سیم افزایش پیدا میکنه میکرو ها با هم ارتباط پیدا نمی کنند برای حل این مشکل پیشناهادی دارید؟؟
    می شه از مدارات بافر استفاده کرد یا چیزی شبیه مقاومت پول اپ ؟؟
    ممکنه به خاطر افزایش طول سیم ها سیم ها مثل یه خازن عمل کنند و مانع ارسال درست سیگنال شوند؟؟
    با چه روشی میشه فهمید مشکل از کجاست روش امتحانش چه جوریه باید مقاومت سیم هارو اندازه بگیزم؟؟ یا ولتاژ خروجی رو؟؟ یا جریان سیم ها؟؟
    اگر از روش سنکرون استفاده کنم جواب میده؟؟ البته تا حد امکان باید اسنکرون باشه چون می خوام با خطوط تلفن انجام بشه
    ممنون

پاسخ : اختلال در تبادل اطلاعات به خاطر افزایش فاصله

سلام
    دلیل بوجود امدن خطوط ارتباطی فیلدباس -مدباس وRS485 و I2C bus هم وجود همین مشکلاته.
    بهتره مبدل یکی از این خطوط رو با توجه به فرکانس و فاصله قرار بدی تا مشکلت حل بشه.
    من دریافته ام که ایده های بزرگ هنگامی به ذهن راه می یابند که اراده کنیم چنین ایده هایی را داشته باشیم. "چارلز چاپلین "

دیدگاه

سلام از زوج سیم بهم تابیده ( twisted pair ) برای ارتباط استفاده کن که یه سیم زمین میشه و یکی هم انتقال داده رو انجام میده که با اینکار اثرات سلفی وخازنی خط انتقالت کم میشه ،احتمالاً مشکلت حل بشه. اول و آخر خط هم مقاومت بذار ( مثلا یک و نیم کیلو اهم البته بی حساب کتاب نیست ولی به خاطر محدودیت جریانی میکرو میگم یک و نیم کیلو اهم بذار ) تا اثرات احتمالی انعکاس ولتاژ توی دو سر خط ارتباطی کم یا حذف بشه. هرچه سرعت انتقال داده ( Baud Rate ) بره بالاتر اثرات سلفی و خازنی و انعکاس ولتاژ بیشتر میشه و بالعکس با کاهش Baud Rate این اثرات کمتر شده و میشه اطلاعات رو تا مسافت طولانی تری ارسال کنی.
      علم چندان که بیشتر خوانی چون عمل در تو نیست نادانی
      ( سعدی )

دیدگاه

!!
        شما اگه فاصله ارتباطیتون از 5 متر کمتره از max232 استفاده کن , اگه تا 1 مایل فاصله داری از max485 استفاده کن , سیم ارتباطیت هم شیلد باشه!!!

دیدگاه

مشکل باید از خازن و سلفهای روی سیم باشه. میگن با افزایش و کاهش خازن میشه مقدارشو در حد صفر کرد.
          سیم رو بخابونید توی مسیر ( نتابونید تو اطاق کار قشنگ فیکسش کنید) بعد مدار خازنی و سلفیش رو با خازن سنج و سلف سنج دقیق در بیارین و با سری موازی کردن خازن و سلف مناسب که فرمولاشم توی نت هست فکر کنم بتونید نتیجه بگیرید. البته شیلد هم باید داشته باشه! تابیدن 2 سیم انتقال دیتا هم خیلی موثره . اون ای سی ها هم خیلی باید بهتر بکنه کارو ولی این روشی که من گفتم شاید کم دردسر ترین حالتش باشه...

دیدگاه

سلام
            ولی به نظر من بهترین راهش استفاده از RS485 هست
            مدار پیچیده ای نداره MAX485 بگیر شماتیکشم اینه
            هر 2 طرف بذار و ای سیم شیلد دار دو زوج به هم تابیده استفاده کن
            و اگر اطلاعاتت خیلی مهمه و باید حتما درست برسه باید از پروتکل استفاده کنی
            مثلا اینجا Modbus رو توضیح داده
            Modbus
            درایور شبکه و nRF24L01
            کاتالوگ محصولات
            کنترلر CNC شش محوره براي پرينتر 3D و Pick n Place
            شبيه ساز تک تيرانداز و سيبل ديجيتال با پردازش تصوير
            فروش اسيلوسکوپ GWinstek GOS-630FC

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X