اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دادن صفر و یک در plc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دادن صفر و یک در plc

سلام .من یک برنامه ای لازم دارم بنویسم که بتونم در زمان های تنظیم شده کد دو بیتی صفر و یک به خروجی دهم.
    یعنی کدهای 00 و 01 و 10و 11 را با زمان های مشخص و با ترتیب خاص بسازم.برای اینکه بیشتر متوجه بشوید توضیح
    کاملتر میدم.میخوام در مرحله اول کد 00 در دو خروجی q0.0 و q0.1 ایجاد کنم سپس بعد t ثانیه کد 01به تریتیب به
    q0.0 و q0.1 داده شود و همین گونه تا آخر.البته این کار کردم اما چون برای تغییر بعدی تغییر قبلی باید ریست شود
    این کار منو خراب میکنه.راهی هست که پیشنهاد کنید که بتونم این نقص از بین ببرم.
    لطفا اگه پیشنهادی دارید قبلش حتما تست بگیرید چون خیلی چیزها در ظاهر جواب میدن اما وقتی وارد عمل میشویم
    تازه با باگ هاش پی میبریم :question: :read:

پاسخ : دادن صفر و یک در plc

نوشته اصلی توسط nimrar
    سلام .من یک برنامه ای لازم دارم بنویسم که بتونم در زمان های تنظیم شده کد دو بیتی صفر و یک به خروجی دهم.
    یعنی کدهای 00 و 01 و 10و 11 را با زمان های مشخص و با ترتیب خاص بسازم.برای اینکه بیشتر متوجه بشوید توضیح
    کاملتر میدم.میخوام در مرحله اول کد 00 در دو خروجی q0.0 و q0.1 ایجاد کنم سپس بعد t ثانیه کد 01به تریتیب به
    q0.0 و q0.1 داده شود و همین گونه تا آخر.البته این کار کردم اما چون برای تغییر بعدی تغییر قبلی باید ریست شود
    این کار منو خراب میکنه.راهی هست که پیشنهاد کنید که بتونم این نقص از بین ببرم.
    لطفا اگه پیشنهادی دارید قبلش حتما تست بگیرید چون خیلی چیزها در ظاهر جواب میدن اما وقتی وارد عمل میشویم
    تازه با باگ هاش پی میبریم :question: :read:
    با چه پی ال سی؟ Logo?

دیدگاه

با Plc S300 که برنامش تو S7 نوشتم.

دیدگاه

به چه زبانی؟
        www.icesi.ir

دیدگاه

فرقی نمیکنه ladder یا FBD یا STL مهم نیست مهم برنامست.

دیدگاه

دوست عزیز بهتر است برنامه را با move بنویسید . به عنوان مثال اگر میخواهید 10 را به خروجی اعمال کنی کافیست عدد 2 را به QB0 با دستور MOVE کپی کنی در اینصورت دیگر نیاز به ریست کردن ندارید فقط 4 دستور MOVE نیاز دارید.

دیدگاه

سلام.
              اونطوری که من برداشت کردم این ترتیب شمارش بر حسب زمان میباشد.
              توسط یک تایمر و یک کانتر یک رجیستر رو بشمارید.
              و در خطوط بعدی با دستوارت comparator خروجی های مختلف رو فعال کن.

www.icesi.ir

دیدگاه

سلام
                مرسی از جوابتون خیلی بهم کمک کرد و برنامم اوکی شد.میشه یه کم رون تر از کتاب ها در مورد MOVE توضیح
                بدی ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimrar
                  سلام
                  مرسی از جوابتون خیلی بهم کمک کرد و برنامم اوکی شد.میشه یه کم رون تر از کتاب ها در مورد MOVE توضیح
                  بدی ؟
                  move عمل کپی رو انجام میده و بسیار پر کاربرده چون علاوه بر کپی یک رجیستر در ریجستر دیگر می توان عدد را در رجیستر کپی کرد.
                  به عنوان مثال اگر میخوایم خروجی های Q0.0 ,Q0.2 ,Q0.3 ,Q0.6,Q0.7 رو با یک دستور مستقیما SET کنیم یعنی QB0 ما به صورت 11001101 در آید کافیست معادل دسیمال این عدد که 205 میشود را در QB0 بادستور MOVE کپی کنیم. یا برای خاموش کردن کل خروجی های QB0 به جای ریست کردن تک تک خروجی ها فقط کافیست عدد 0 را در QB0 با MOVE کپی کنیم .
                  البته MOVE کابرد های دیگری هم داره که اگه وقت شد بعدا میزارم

دیدگاه

سلام مرسی از توضیحاتتون
                    من یک بار هم برنامه با همون ست و ریست خودم نوشتم اما وقتی پی ال سی خاموش و دوباره روشن میشه برنامم
                    یه بخش هاییش ست مونده و نتیجتا برنامه از وسط شروع به کار میکند. یعنی بعضی تایمرام که هنوز نوبتشون نشد
                    شمردن و تموم شد زمانشان برای این مشکل چه راهی پیشنهاد میکنید؟ :read:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nimrar
                      سلام مرسی از توضیحاتتون
                      من یک بار هم برنامه با همون ست و ریست خودم نوشتم اما وقتی پی ال سی خاموش و دوباره روشن میشه برنامم
                      یه بخش هاییش ست مونده و نتیجتا برنامه از وسط شروع به کار میکند. یعنی بعضی تایمرام که هنوز نوبتشون نشد
                      شمردن و تموم شد زمانشان برای این مشکل چه راهی پیشنهاد میکنید؟ :read:
                      با سلام
                      برای رفع این مشکل شما باید برای تایمر/کانتری که استفاده کردی قابلیت ماندگاری ( retentivity ) غیر فعال کنی و یا اینکه از تایمر/کانتر شماره 10 به بعد استفاده کن
                      ناگفته نماند که وقتی از SET و RESET استفاده میکنی باید بعداز هر بار استفاده از این المان ها دوباره عکس حالت استفاده کنی
                      یعنی اگر Q0.0 اول ست میکنی بعد ریست کنی تا برای استفاده بعدی آماده باشه در غیر اینصورت همیشه ست میمونه
                      این موضوع بیشتر تو برنامه نویسی ترکیبی مشکل ایجاد میکنه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iNano
                        با سلام
                        برای رفع این مشکل شما باید برای تایمر/کانتری که استفاده کردی قابلیت ماندگاری ( retentivity ) غیر فعال کنی و یا اینکه از تایمر/کانتر شماره 10 به بعد استفاده کن
                        ناگفته نماند که وقتی از SET و RESET استفاده میکنی باید بعداز هر بار استفاده از این المان ها دوباره عکس حالت استفاده کنی
                        یعنی اگر Q0.0 اول ست میکنی بعد ریست کنی تا برای استفاده بعدی آماده باشه در غیر اینصورت همیشه ست میمونه
                        این موضوع بیشتر تو برنامه نویسی ترکیبی مشکل ایجاد میکنه
                        شما میتونید تو ob راه اندازی همه خروجی ها رو با کمک move ریست کنی .

دیدگاه

با سلام
                          منظورتون از OB راه اندازی دقیقا کدوم OB هستش؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iNano
                            با سلام
                            منظورتون از OB راه اندازی دقیقا کدوم OB هستش؟
                            اگه به صورت warm باشه ob100 که معمولا همینه .

دیدگاه

سلام
                              میشه یکم اون چیزی که گفتید باز کنید تا به مطلبتون پی ببرم و دقیقتر متوجه بشم و اگه با مثال باشه بهتره مرسی
                              مرسی از اینکه وقت میزارید و جواب میدید.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X