اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل در راه اندازی صحیح استپر موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل در راه اندازی صحیح استپر موتور

سلام
    من یه کمکی در باره ی راه اندازی یه استپر موتور میخوم. :question:
    من یه استپر موتور دارم 4 پین که موقع تست وقتی بترتیب 0001 - 0010 - 0100 - 1000 - ... با یه waitآ‌منظم میفرستم استپر درسته ولی من میخوام این موتور مثلا تو یه زاویه خاص {تو یه لحظه} بایسته. ولی نمیشه اینم نمیدونم مدلش چیه دیتا شیت داره یا نه؟
    یه کمکی میکنید ببینم درست کار میکنم و مدارم رو درست بستم چون وقتی به پایه یکش 1 میفرستم موتور 90 درجه میزنه . به پایه 2 میفرستم 180 درجه و... برای همین نمیدونم چرا استپ استپ نمیره.
    ایا موتور پایه ایی داره که مخصوص پالس برای ورودیش باشه که بر اساس اون {بر اساس هر پالس} یه استپ بزنه.؟
    در ضمن میشه بگین چطوری میشه یه استپر موتور رو تویه زاویه خاص نگه داشت وقتی که یه نیرویی مثل فنر اون رو به جایه اولش میکشونه ؟

ممنون میشم از کمکتون :redface:

پاسخ : مشکل در راه اندازی صحیح استپر موتور

سلام دوست من
    با این تفصیر که داری میگی یکم عجیبه.چون اینجوری داره درست کار میکنه اما هر استپت 90 درجه هست.
    اگه اینجوری که میگی باشه این موتور اصلا به دردت نمی خوره باید یک موتور با استپ پایین پیدا کنی.
    مثلا موتور هایی با استپ 1 درجه با هر پالست فقط یک درجه میچرخه.یعنی وقتی به پایه 1 یک پالس میدی 1 درجه وقتی به 2 یک پالس دیگه میدی 2 درجه وبه همین شکل مچرخه اونوقت به راحتی میتونی تابعی بنویسی که مقدار درجه رو بهش بدی و اون خودش کد لازم رو اعمال کنه
    خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

چنتا سیم داره
      بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط روباه
        سلام دوست من
        با این تفصیر که داری میگی یکم عجیبه.چون اینجوری داره درست کار میکنه اما هر استپت 90 درجه هست.
        90 درجه که نمیشه! بای 4 سیم استپر و با 4 تا مقاومت 4.7k به vcc وصل کنی

دیدگاه

چون این دوستمون میگه با هر پالس 90 درجه میزنه
          خدا گفت : به جهنم ببریدش، او برگشت و با تعجب به خدا نگاه کرد. خدا گفت : به بهشت ببریدش. فرشتگان پرسیدند: چرا؟! خدا گفت : او هنوز به من امیدوار است...

دیدگاه

اگه شفت موتورو با دست بگردونی متوجه استپها میشی استپ 90 درجه غیر ممکنه
            بعدا یه جمله قشنگ مینویسم

دیدگاه

سلام، Stepper Motor می تونه 90 درجه ای باشه. البته از نوع Can Stack نیست و باید چهار فاز (2 سیم پیچ) با 4 یا 6 سیم باشه.
              There is nothing so practical as a good theory. — Kurt Lewin, 1951

دیدگاه

سلام
                اگه چهار تا سیم داره بای پولاره وبا یه اهمتر میتونی سیمها رو چک کنی دو بدو باید بهم راه بده در حالت بای پولار باید از دو پل ترانزیستوری یا آی سی های درایور پل استفاده کنی ولی باید ولتاژ و جریان موتور رو بدونی تا بتونی ماکزیمم ترک رو از موتور بگیری میشه از رو مقاومت سیم پیچها یه حدث هائی زد در ضمن در موتورهای بای پولار بهتره از PWM برای کنترل جریان استفاده کنی،در مورد زاویه بقول دو ستمون با چرخوندن شفت میشه فهمید نود درجه است یانه چون داخل استپرها مگنت دائمی است و توصیه آخر اینکه DATA SHEET یه موتور دیگه که بای پولاره از رو اینترنت بگیری و مطالعه کنی خیلی کمکت میکنه.
                شاد باشی

دیدگاه

سلام
                  اول اینکه دستتون درد نکنه مرسی از کمکتون
                  راستش استپر موتور من 4 تا سیم داره یه چیزیم اینکه وقتی به یه پایه 1 میفرستم یعنی 0001 اگه این ولتاژ حداقل واسه 100ms پابت باشه و 0 نشه 90 درجه میزنه و اگر 1 رو زودتر قطع کنم به 90 نمیرسه واضح بخوام بگم وقتی 0001 رو بطور قطع و وصلی به موتور میدم استپاش کمتر میشه و دیگه یه دفعه 90 درجه نمیزنه.

دیدگاه

سلام من یه stepper 4سیم دارم که هر کاری میکنم تکون نمیخوره

راهنمایی کنین لطفا
                    با اهم متر تست کردم
                    دو تا دوتا با هم وصلن

در ضمن از رو printer ورش داشتم :cry2: :cry2: :rolleyes:
                    علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

نوشته اصلی توسط khast khodaiebehnam
                      سلام من یه stepper 4سیم دارم که هر کاری میکنم تکون نمیخوره

راهنمایی کنین لطفا
                      با اهم متر تست کردم
                      دو تا دوتا با هم وصلن

در ضمن از رو printer ورش داشتم :cry2: :cry2: :rolleyes:
                      با سلام
                      من انواع حالتآ‌های سیمآ‌کشی استپر را در اینجا توضیح دادهآ‌ام یه نگاهی بیندازید شاید مفید باشه: http://abd.manidea.com/blog/archives/139
                      من دوست دارم آزاد فکر کنم، نرمآ‌افزارآ‌ و سختآ‌افزارهای آزاد را به کار ببرم و اگر توانستم نرمآ‌افزار، سختآ‌افزار و محتوای آزاد درست کنم!

دیدگاه

مرسی حل شد
                        علم چندانکه بيشتر خواني چون عمل در تو نيست ناداني

دیدگاه

اگه امکان داره مقاله رو تو سایت پلود کنید

از سایت آقای manian در دسترس نیست

دیدگاه

0 و 1 مال استپر های 5 سیمه و 6 سیمه است یعنی استپر یونی پلار
                            برای استپر 4 سیمه (که نامیده مشه بی پلار ) تو به تغییر قطب هم نیاز داری یعنی 0و 1 و -1
                            یعنی تو به یک پل یا بریج نیاز داری تا تغییر قطب بدی
                            تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
                            داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X