اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت ژنراتور بادی -------

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت ژنراتور بادی -------

دوستان من در یک مکانی سیستم مخابراتی نصب کردم که اصلا دسترسی به برق و شبکه نداره و از انرژی خورشیدی هم به دلایلی نمیشه استفاده کرد .
    نظر من استفاده از انرژی باد هست
    مصرف این سیستم ::
    900 وات
    ولتاژ 220 ولت

رفتم چند تا شرکت سازنده سر زدم قیمت ها خیلی زیاده . نتیجه میخوام خودم درست کنم . البته قسمت بال ها که در سه زاویه هستن را درست کردم و حتی جوری درست کردم که مقدار و میزان سرعت باد را میسنجه و بعد زاویه های بال ها را تغییر میده تا به کمترین سرعت باد و بیشترین سرعت باد .. سرعت توربین یک اندازه باشه و از کار نیفته
    ولی یه مشکل دارم . موندم چه نوع ژنراتوری پیدا کنم برای تولید برق .دوستانی که تجربه دارن لطف کمک کنن :nerd:

پاسخ : ساخت ژنراتور بادی -------

برای نیروگاه های بادی بیشتر از ژنراتورهای آسنکرون و هم چنین ژنراتورهای دو سو تغذیه (double fed generator) استفاده میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط PE_e
      برای نیروگاه های بادی بیشتر از ژنراتورهای آسنکرون و هم چنین ژنراتورهای دو سو تغذیه (double fed generator) استفاده میشه
      منظورتون از دوسو تغذیه را نفهمیدم اگه بیشتر توضیح بدین خوبه.؟؟

دیدگاه

سلام بر aawww عزیز

در این مورد از ژنراتورهایی با هسته مغناطیس دایم نیز استفاده می کنند که در بسیاری از توربین ها استفاده می شود و البته مدارهایی هم به منظور اجرایی شدن و ذخیره انرژی مورد نیاز خواهد بود
        البته من دوستانی در دانشگاه اصفهان دارم که فاز تحقیقاتی و اجرایی این پروژه را از ابعاد کوچک تا توربین های بادی بزرگ انجام داده اند
        برای این منظور می توانید در دانشگاه اصفهان، دانشکده فنی مهندسی داخلی 4018 با آقای دکتر کیومرثی ارتباط برقرار کنید. سلام بنده را نیز خدمت ایشان برسانید.
        شاد و تندرست باشید
        دوستدارتان
        مهدی حریری
        شاد و تندرست باشيد
        دوستدارتان
        مهدی حریری

دیدگاه

نوشته اصلی توسط (Altium Designer (به یاد استاد آقازاده
          سلام بر aawww عزیز

در این مورد از ژنراتورهایی با هسته مغناطیس دایم نیز استفاده می کنند که در بسیاری از توربین ها استفاده می شود و البته مدارهایی هم به منظور اجرایی شدن و ذخیره انرژی مورد نیاز خواهد بود
          البته من دوستانی در دانشگاه اصفهان دارم که فاز تحقیقاتی و اجرایی این پروژه را از ابعاد کوچک تا توربین های بادی بزرگ انجام داده اند
          برای این منظور می توانید در دانشگاه اصفهان، دانشکده فنی مهندسی داخلی 4018 با آقای دکتر کیومرثی ارتباط برقرار کنید. سلام بنده را نیز خدمت ایشان برسانید.
          شاد و تندرست باشید
          دوستدارتان
          مهدی حریری
          سلام .اقای حریری . و ممنون از پاسخ خوبتون
          شما درست میفرمایید . چند نفر از دوستان نیز همین پیشنهاد را دادن . ولی این نوع ژنراتور ها بعلت تولید ولتاژ dc و کم حداکثر 24 ولت . نیاز به اینورتر دارن . مثلا استفاده از فن پراید . یا دینام خودرو .
          البته فن پراید را تست زدیم اونم به سفارش دوستان ولی متاسفانه دور خیلی بالای نیاز داره تا به ولتاژ مطلوب برسه اما جالبیش این بود که حتی با دور کم که ولتاژ 6 ولت تولید میکرد جریان خیلی بالایی داشت . ولی فعلا از این منصرف شدیم . اما هنوز دینام خودورو را تست نکردیم چون خودش یه ولتاژ راه اندازی نیاز داره .

اما در مورد پیشنهاد شما و تماس با دکتر کیومرثی . شماره همراه از ایشون ندارید که مستقیما مزاحم بشیم
          وایا میتونن واقعا تو این زمینه کمک کنن
          بازهم ممنون از شما :nerd: :nerd: :nerd: :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aawww
            سلام .اقای حریری . و ممنون از پاسخ خوبتون
            شما درست میفرمایید . چند نفر از دوستان نیز همین پیشنهاد را دادن . ولی این نوع ژنراتور ها بعلت تولید ولتاژ dc و کم حداکثر 24 ولت . نیاز به اینورتر دارن . مثلا استفاده از فن پراید . یا دینام خودرو .
            .
            فکر نکنم بتونید ولتاژ 220V متناوب 50Hz با دقیق باباد اونم مستقیم و بدون هیچ مدار جانبی با توبین بادی بسازید!!! :eek:

در ضمن ماشین ( حتی ژیان) دینام نداره همشون آلترناتور 3 فاز هستند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
              فکر نکنم بتونید ولتاژ 220V متناوب 50Hz با دقیق باباد اونم مستقیم و بدون هیچ مدار جانبی با توبین بادی بسازید!!! :eek:

در ضمن ماشین ( حتی ژیان) دینام نداره همشون آلترناتور 3 فاز هستند
              خوب در این مورد باید عرض کنم که چرا میشه اونم این که میتونیم یه دینام از خود ژنراتور های برقی که محرکش موتور بنزینی هست استفاده کنیم که البته باز قیمتش بالا میشه ولی نه خیلی زیاد که با تنظیم سرعت پروانه میتونیم فرکانس دقیق و ولتاژ خوب داشته باشیم . اونم عرض کردم که پروانه ها قابل کنترل هستن و ساختیم
              :nerd: :nerd:
              چرا خودرو ها همشون دارای دینام جهت شارژ باطری هستن . که البته باید یه ولتاژ کم در حدود 12 ولت یک لحظه به روتور اون بدیم تا ولتاژ پر امپر بهمون تحویل بده . که به این ولتاژ راه انداز گفته میشه .
              :nerd: :nerd: :nerd:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aawww
                خوب در این مورد باید عرض کنم که چرا میشه اونم این که میتونیم یه دینام از خود ژنراتور های برقی که محرکش موتور بنزینی هست استفاده کنیم که البته باز قیمتش بالا میشه ولی نه خیلی زیاد که با تنظیم سرعت پروانه میتونیم فرکانس دقیق و ولتاژ خوب داشته باشیم . اونم عرض کردم که پروانه ها قابل کنترل هستن و ساختیم
                جوری صحبت میکنید که انگار باد همیشه با سرعت نسبتا" ثابی می وزه! شما کجای میخاین این سیستمو راه اندازی کنید!؟ من فقط منجیل رو میشناسم ولی اونم همیشه باد نداره ولی باد خیز ترین منطقه ایرانه.

چرا خودرو ها همشون دارای دینام جهت شارژ باطری هستن . که البته باید یه ولتاژ کم در حدود 12 ولت یک لحظه به روتور اون بدیم تا ولتاژ پر امپر بهمون تحویل بده . که به این ولتاژ راه انداز گفته میشه .
                خوب این طزض کار آلترناتور سه فازه با روتور و استاتور غیر مقناطیسیه دیگه! و خیدمتتو عرض کنیم دینام یا دینامو سیستنمش با اینایی که توی ماشین هستن فرق داره استاتورش آهنربای دایم هست و برقشم DC مستقیم هست.

دیدگاه

سلام
                  منطقه ای که شما میخواهید از این روش استفاده کنیید :
                  ایا کوهستانی است ؟
                  ایا قسمتی وجود دارد که اب از انجا سرازیر شود ؟
                  در صورت تایید :
                  شما میتوانید با استفاده از 100 یا 200 متر لوله پارچه ای ( البته با توجه به قانون فشار میتوان میزان دقیق
                  متراژ لوله را به دست اورد ) و دست کاری کردن ژنراتور بنزینی و قرار دادن یک قسمت همانند اسیاب ابی
                  و اتصال ان به ژنراتور ولتاژ و فرکانس مورد نظر را به دست اورد .
                  نکته :
                  با یک سیستم فیدبک و یک شیر برقی میزان چرخش ژنراتور را میتوان کنترل نمود .
                  خواستن توانستن است !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                    جوری صحبت میکنید که انگار باد همیشه با سرعت نسبتا" ثابی می وزه! شما کجای میخاین این سیستمو راه اندازی کنید!؟ من فقط منجیل رو میشناسم ولی اونم همیشه باد نداره ولی باد خیز ترین منطقه ایرانه.
                    ----------------------------------------------------------------------------------------------

خوب این طزض کار آلترناتور سه فازه با روتور و استاتور غیر مقناطیسیه دیگه! و خیدمتتو عرض کنیم دینام یا دینامو سیستنمش با اینایی که توی ماشین هستن فرق داره استاتورش آهنربای دایم هست و برقشم DC مستقیم هست.
                    ========================
                    خوب فکر کنم باز متوجه منظورم نشدید . نگاه کن بگیریم در منطقه ای هستیم که باد در ساعت مختلف شبانه روز به یک اندازه نیست . مثلا این جا که من سیستم مخابراتی نصب کردم همیشه باد هست ولی در طول روز گاهی زیاده و در شب بیشتر اوقات کم هست .
                    خوب برای این که دور ژنراتور ما ثابت باشه تا فرکانس مون همیشه روی 50 باشه . پروانه هایی که مستقیما با وزش باد درگیر و ارتباط هستن را طوری برنامه ریزی کردیم که هر وقت دور موتور کم شد بعلت کم شدن سرعت باد زاویه پروانه ها به اندازه و میزان کم شدن باد و دور ژنراتور تغییر کرده تا کمترین حجم باد باعث حرکت پروانه ها بشه .مثل هلیکوپتر که اگه هنگام برخواستن از باند کافی زاویه پروانه ها را زیاد کنه اون وقت با کم ترین دور ملخ هلیکوپتر پرواز میکنه .چرا ؟ بعلت این که زواویه ملخ میتونه حجم زیادی از هوا را با سرعت حتی کمتر جابجا کنه . این روش در سیستم ما برعکس هست که جواب میده البته من اینا تست کردم و عملی جواب گرفتم که میگم . ولی در کل باید با اعمال یک چرخ دندنه بزرگ به پروانه و بعد ارتباط اون به یک چرخ دنده کوچک . دور ژنراتور همیشه خیلی بیشتر از دور پروانه ها باشه تا این جریانی که در بالا توضیح دادم عملی بشه . البته ممکنه قدرت برای چرخواندن ژنراتور کم بشه ولی از اون جایی که طول پروانه ها بزرگ هستن قدرت خیلی زیاد با دور کم ایجاد میکنن . که دور در ژنراتور واقعا بالا میره پس با حتی کمترین وزش باد و سیستمی که در بالا ذکر کردم میشه یه توربین بادی ثابت وخوب ساخت .
                    دیگه امیدوارم منظورم را گرفته باشی چون نمیدونم چه طوری توضیح بدم

اما درمورد دینام من که گفته بودم میخوام از دینام خودرو استفاده کنم . که دینام خودرو فرقش با سیستم های که اهنربای دایم دارن این که بجای اهنربای دایم یک سیم پیچ داره که اگه بهش برق dc بدیم از قسمت استاتور اون میتونم برق زیاد با جریان عالی بگیریم . البته کافی هست یک لحظه بهش برق بدیم به بعد از خودش میشه برای تامین کردن همون قسمتی که برق کم نیاز داره استفاده کرد . البته من هنوز کاملا مطمعن نیستم چون در عمل تست نکردم . :read: :read: :read: :read: :read:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط bstar2
                      سلام
                      منطقه ای که شما میخواهید از این روش استفاده کنیید :
                      ایا کوهستانی است ؟
                      ایا قسمتی وجود دارد که اب از انجا سرازیر شود ؟
                      در صورت تایید :
                      شما میتوانید با استفاده از 100 یا 200 متر لوله پارچه ای ( البته با توجه به قانون فشار میتوان میزان دقیق
                      متراژ لوله را به دست اورد ) و دست کاری کردن ژنراتور بنزینی و قرار دادن یک قسمت همانند اسیاب ابی
                      و اتصال ان به ژنراتور ولتاژ و فرکانس مورد نظر را به دست اورد .
                      نکته :
                      با یک سیستم فیدبک و یک شیر برقی میزان چرخش ژنراتور را میتوان کنترل نمود .
                      خوب جالب بود ولی دوتا نکته را شما دریافت نکردیت
                      1- این که من عرض کردم سیستم بادی طراحی کردم و میخوام از باد استفاده کنم
                      2- بعلت کم ابی در کشورمون مخصوصا در مناطقی که بیرون شهر و منطقه بیابانی . و این که این سیستم باید سالها جواب بده این طرح شما اصلا امکان پذیر نیست

فقط از دوستان خواهشمندم که اگه در مورد ژنراتور ها یا دینام هایی که حتی ولتاژ 12 با جریان خوب تا 3 امپر و یا 220 متناوب تولید میکنند . . که بشه به وسیله باد راه اندازی کرد ویا ایده ای دارن جواب منطقی بدن تا هم وقت شما و من و هم این که تایپیک ها زیاد نشه . و زود هم به جواب برسیم و نظر بدن
                      دیدگاه

نوشته اصلی توسط aawww
                        ========================
                        خوب فکر کنم باز متوجه منظورم نشدید . نگاه کن بگیریم در منطقه ای هستیم که باد در ساعت مختلف شبانه روز به یک اندازه نیست . مثلا این جا که من سیستم مخابراتی نصب کردم همیشه باد هست ولی در طول روز گاهی زیاده و در شب بیشتر اوقات کم هست .
                        خوب برای این که دور ژنراتور ما ثابت باشه تا فرکانس مون همیشه روی 50 باشه . پروانه هایی که مستقیما با وزش باد درگیر و ارتباط هستن را طوری برنامه ریزی کردیم که هر وقت دور موتور کم شد بعلت کم شدن سرعت باد زاویه پروانه ها به اندازه و میزان کم شدن باد و دور ژنراتور تغییر کرده تا کمترین حجم باد باعث حرکت پروانه ها بشه .مثل هلیکوپتر که اگه هنگام برخواستن از باند کافی زاویه پروانه ها را زیاد کنه اون وقت با کم ترین دور ملخ هلیکوپتر پرواز میکنه .چرا ؟ بعلت این که زواویه ملخ میتونه حجم زیادی از هوا را با سرعت حتی کمتر جابجا کنه . این روش در سیستم ما برعکس هست که جواب میده البته من اینا تست کردم و عملی جواب گرفتم که میگم . ولی در کل باید با اعمال یک چرخ دندنه بزرگ به پروانه و بعد ارتباط اون به یک چرخ دنده کوچک . دور ژنراتور همیشه خیلی بیشتر از دور پروانه ها باشه تا این جریانی که در بالا توضیح دادم عملی بشه . البته ممکنه قدرت برای چرخواندن ژنراتور کم بشه ولی از اون جایی که طول پروانه ها بزرگ هستن قدرت خیلی زیاد با دور کم ایجاد میکنن . که دور در ژنراتور واقعا بالا میره پس با حتی کمترین وزش باد و سیستمی که در بالا ذکر کردم میشه یه توربین بادی ثابت وخوب ساخت .
                        دیگه امیدوارم منظورم را گرفته باشی چون نمیدونم چه طوری توضیح بدم

اما درمورد دینام من که گفته بودم میخوام از دینام خودرو استفاده کنم . که دینام خودرو فرقش با سیستم های که اهنربای دایم دارن این که بجای اهنربای دایم یک سیم پیچ داره که اگه بهش برق dc بدیم از قسمت استاتور اون میتونم برق زیاد با جریان عالی بگیریم . البته کافی هست یک لحظه بهش برق بدیم به بعد از خودش میشه برای تامین کردن همون قسمتی که برق کم نیاز داره استفاده کرد . البته من هنوز کاملا مطمعن نیستم چون در عمل تست نکردم . :read: :read: :read: :read: :read:
                        تمام اینایی که شما توضیح دادی من قبلشم متوجه شدم توی هلکوپتر مودل هم دیدم ولی بعید میدونم جواب بده مگه باد سرعتش از یه حدی کمتر نشه که بعید میدونم اینطوری باشه مگر اینکه جای خواصی باشه. تاپیک من رو یه بار دیگه بخون چیزهای آموزنده ای توشه که اصلا دقت نکردی.

یه چیزی هم بگم برای شروع به کار توربینهای بادی یه حد اقل باد نیازه و به تیغه هاش هم مربوط میشه . شما تیغه هات چقدره طورش؟ فرمولهاشو میدونی؟ میدونی به ازای هر چند متر بر ثانیه باد و دمای مشخص چقدر میتونی توان الکتریکی تولید کنی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          تمام اینایی که شما توضیح دادی من قبلشم متوجه شدم توی هلکوپتر مودل هم دیدم ولی بعید میدونم جواب بده مگه باد سرعتش از یه حدی کمتر نشه که بعید میدونم اینطوری باشه مگر اینکه جای خواصی باشه. تاپیک من رو یه بار دیگه بخون چیزهای آموزنده ای توشه که اصلا دقت نکردی.

یه چیزی هم بگم برای شروع به کار توربینهای بادی یه حد اقل باد نیازه و به تیغه هاش هم مربوط میشه . شما تیغه هات چقدره طورش؟ فرمولهاشو میدونی؟ میدونی به ازای هر چند متر بر ثانیه باد و دمای مشخص چقدر میتونی توان الکتریکی تولید کنی؟
                          خوب این سیستم را درست کردم و الان نصب هست فقط من منتظر ژنراتورش هستم . تمام قسمتهاش بصورت الکترونیکی کنترل میشه سرعت باد و دور موتور و تغییر میزان زاویه پروانه ها همش روی ال سی دی اورده شده .
                          طول یه بالش تقریبا 3 متر هست . و در سه زاویه درست کردم یعنی سه تا پروانه داره . پایه ای که این سیستم را نصب کردم . از دکل مهاری نوع g35 استفاده کردم که روی یه تپه هست و ارتفاع دکل 9 متر از کف زمین که تپه باشه هست یعنی سه تا دکل یا سه تا سکشن که جمعا میشه 9 متر . این کار ها تقریبا 6 ماه هست که دارم روش کار میکنم . هیچ موقع پروانه ها توقف نداشتن در کمترین سرعت وزش باد چرخ دنده کوچیک از 100 تا 200 دور در دقیقه دور داشته . اونوقت شما میفرمایید فکر نکنم جواب بده . من که قبلا عرض کردم ساختیم فقط دنبال ژنراتورش هستم . :eek: :eek: :eek: :eek:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aawww
                            خوب این سیستم را درست کردم و الان نصب هست فقط من منتظر ژنراتورش هستم . تمام قسمتهاش بصورت الکترونیکی کنترل میشه سرعت باد و دور موتور و تغییر میزان زاویه پروانه ها همش روی ال سی دی اورده شده .
                            طول یه بالش تقریبا 3 متر هست . و در سه زاویه درست کردم یعنی سه تا پروانه داره . پایه ای که این سیستم را نصب کردم . از دکل مهاری نوع g35 استفاده کردم که روی یه تپه هست و ارتفاع دکل 9 متر از کف زمین که تپه باشه هست یعنی سه تا دکل یا سه تا سکشن که جمعا میشه 9 متر . این کار ها تقریبا 6 ماه هست که دارم روش کار میکنم . هیچ موقع پروانه ها توقف نداشتن در کمترین سرعت وزش باد چرخ دنده کوچیک از 100 تا 200 دور در دقیقه دور داشته . اونوقت شما میفرمایید فکر نکنم جواب بده . من که قبلا عرض کردم ساختیم فقط دنبال ژنراتورش هستم . :eek: :eek: :eek: :eek:
                            چقدر باد خوبی داری! ببینم چقدر نیرو روش انداختی که 100 تا 200 دور در دققه میزنه؟ دقیقه دیگه؟ جواب سوالات دیگمو نداری! با چنتا پستی که گزاشتی متوجه شدم هیچ اطلاعی از ژنراتور نداری واسه همین گفتم حتما" بی تجربه ای توی این زمینه که با این پستت دیدن که نه خیلی هم کارت درسته البته تو زمینه آیرو دینامیک فعلا میدونم

دیدگاه

با سلام

ارزانترین:

دینام پراید + آفتامات+باتری پراید
                              یا
                              دینام پیکان+آفتامات+باتری پیکان

تا اینجا ولتاژ 12 تا 14 ولت با جریاندهی بالا را دارید.

ولتاژ بالاتر را با دینام مینی بوس + آفتامات + باتری مینی بوس ( 24 ولتی )

ولتاژ بالاتر را با تجهیزات فوق + مبدل DC/DC تولید می کنیم.

//========================================

اگر انطباق سرعت دوران نیاز است، گیربکس از خیابان سعدی تهیه فرمایید.

//========================================

برای موارد بالا ، دیگر نیازی به کنترل زاویه پره ها برای تثبیت دور توربین نیست بلکه تمام توان باد و توربین صرف تولید انرژی می شود.

با سپاس

گشتی در لاله زار
                              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X