اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ولتمتر دیجیتال با USB

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ولتمتر دیجیتال با USB

سلام دوستان
    ی پروژه ای هست که قراره ی ولتمتر دیجیتال بسازیم، ورودیه مورد نظر برای اندازه گیری ی ولتاژ -5 تا +5 ولته که از ی میکروی دیگه میاد که بهش کاری نداریم

این ولتاژو میخایم با ATmega8 اندازه بگیریم و با USB بدیم به کامپیوتر و تو کامپیوتر نمایش بدیم

این مدار رو برد بورد قابل تست هست مشکلی که نداره؟
    برای طراحی مدار راهنمایی میکنید؟ حداقل اتصالات مورد نیاز چی هست؟
    با بسکام بهتره انجام بدم یا کدویژن؟

پاسخ : ولتمتر دیجیتال با USB

شما در مرحله اول باید ولتاژ -5 تا 5 رو به 0 تا 5 تقسیم کنید. که ساده ترین راه اینه که دو مقاومت سری در نظر بگیرید به یک سر آنها ولتاژ +5 به سر دیگر ولتاژ ورودی بدهید بدین ترتیب مشترک یا وسط را میتوانید به مبدل آنالوگ به دیجیتال میکرو بدهید. (رنج -5 تا +5 را به 0 تا 5 تبدیل کرده ایم). به این ترتیب ولتاژ موردنظر را اندازه میگیرید. برای اتصال به کامپیوتر هم میتوانید از آی سی FTDI استفاده کنید. و اطلاعات رو از طریق usb انتقال بدید.
    در مورد برنامه نویسی هم بسکام و کدویژن هردو خوبن به هرکدوم مسلط تری از اون استفاده کن.
    در مورد برد برد هم اگه از FT232 استفاده کنی باید از یک مبدل smd به dip استفاده کنی تا بتونی روی برد برد نصبش کنی.
    مهم نیست چه مدرکى دارید
    مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

ممنون از راهنمایی
      فکر کنم اینجوری برای ورودی مناسب باشه، دقیقا رنج ولتاژ رو به 0تا 5 رسوند

برای USB میشه از این استفاده کرد؟ http://www.obdev.at/products/vusb/index.html

دیدگاه

بله همین مدار برای قسمت مبدل انالوگ به دیجیتال کافیه
        در مورد ارتباط usb هم بصورت مستقیم بدون ای سی واسط هم میشود.
        منتها باید بیشتر روی اون کار کنی ولی این FTDI که گفتم کار کردن با پورت usb رو راحتتر میکنه
        اگر میخوای یک نمایش ساده در کامپیوتر انجام بدهی راه ساده تر از اینها استفاده از پورت سریال
        کامپیوتر و محیط هایپر ترمینال است.
        مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

شماره های مختلف این آی سی ها که برای کار من فرقی نمیکنه نه؟ هر کردوم ارزون تره بگیرم؟
          http://www.javanelec.com/search.aspx?q=FT232

دیدگاه

فرق چندانی باهم نمیکنن و تقریبا کار با همشون یکجوره و طبق دیتاشیت باید مدارشون را ببندی
            ولی شاید RL بهتر باشه چون با قطعات کمتر به سادگی راه اندازی میشه
            مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

دوستان سلام

بنده هم دقیقا همین پروژه رو میخوام انجام بدم.

رنج ولتاژی که میخوام اندازه بگیرم همین منفی ۵ تا مثبت ۵ هست.

برای رابط usb میخوام از ویرچوال usb تو مگا ۸ استفاده کنم.با ویرچوال usb مشکلی ندارم.

تنها مسله برای من ایناست:

۱.میکرو چطوری ولتاژ رو میخونه؟یعنی این تقسیم مقاومت و اینا برای چیه؟
              ۲.ولتاژ منفی رو چطور باید بدم به میکرو؟اونو چطوری میخونه؟

همین بقیه مراحل تو خود میکرو رو میدونم باید چیکار کنم.فقط مدار بیرون میکرو رو نمیدونم باید چیکار کنم.

دیدگاه

سلام همین مدار که دوستمون کشیدن برای شما هم مناسب میباشد. این مدار ولتاژ -5 رو میکنه صفر ، صفر رو میکنه 2.5 ولت و 5 رو میکنه 5 ولت
                یعنی بازه ده ولتی رو به یک بازه 5 ولتی تبدیل میکنه . شما در داخل برنامه از adc ولتاژ رو میخونید ولتاژ 0 تا 5 ولت به عددی بین 0 تا 1023 تبدیل میشه
                بنابراین اگر مقدار خوانده شده توسط adc رو تقسیم بر 204.6 کنید میشه عددی بین صفر تا 5 که به راحتی قابل تبدیل به -5 ولت تا +5 ولته
                مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میثم عزیزی
                  سلام همین مدار که دوستمون کشیدن برای شما هم مناسب میباشد. این مدار ولتاژ -5 رو میکنه صفر ، صفر رو میکنه 2.5 ولت و 5 رو میکنه 5 ولت
                  یعنی بازه ده ولتی رو به یک بازه 5 ولتی تبدیل میکنه . شما در داخل برنامه از adc ولتاژ رو میخونید ولتاژ 0 تا 5 ولت به عددی بین 0 تا 1023 تبدیل میشه
                  بنابراین اگر مقدار خوانده شده توسط adc رو تقسیم بر 204.6 کنید میشه عددی بین صفر تا 5 که به راحتی قابل تبدیل به -5 ولت تا +5 ولته
                  سلام دوست خوب من

ممنون از پاسخت

اما یه قسمتی رو متوجه نمیشم منظورت چیه از این قسمت آخر :

دیدگاه

شما میخواهی بکمک میکروکنترلر و مبدل adc آن بفهمی ولتاژ چقدر است بنباراین باید مقدار خام داخل مبدل را به یک عدد قابل فهم تبدیل کنیم و هدف از تقسیم هم همان بود. مبدل آنالوگ به دیجیتال میکروکنترلر وظیفه دارد مقدار ولتاژ ورودی را قرائت کرده و آنرا به یک عدد بین 0 تا 1023 تبدیل کند. پس اگر عدد صفر را از مبدل بخوانیم یعنی صفر ولت در ورودی داشته ایم اگر عدد 512 را بخوانیم یعنی 2.5 ولت و اگر 1023 را بخوانیم یعنی 5 ولت در ورودی داشته ایم .
                    حال اگر هر عددی که از مبدل میخوانیم یعنی از 0 تا 1023 را تقسیم بر 204.6 کنیم یک عددی بین صفر تا 5 خواهد شد. (البته متغیرها را single تعریف کنید تا محاسبات اعشاری را بتوانید داشته باشید) همین.
                    از طرفی این 0 تا 5 ولتی هم که در ورودی adcداریم در واقع حاصل تبدیل و تقسیم مقاومتی ولتاژ -5 تا 5 است. که این تناسب هم قابل فهم است.
                    مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

شما میخواهی بکمک میکروکنترلر و مبدل adc آن بفهمی ولتاژ چقدر است بنباراین باید مقدار خام داخل مبدل را به یک عدد قابل فهم تبدیل کنیم و هدف از تقسیم هم همان بود. مبدل آنالوگ به دیجیتال میکروکنترلر وظیفه دارد مقدار ولتاژ ورودی را قرائت کرده و آنرا به یک عدد بین 0 تا 1023 تبدیل کند. پس اگر عدد صفر را از مبدل بخوانیم یعنی صفر ولت در ورودی داشته ایم اگر عدد 512 را بخوانیم یعنی 2.5 ولت و اگر 1023 را بخوانیم یعنی 5 ولت در ورودی داشته ایم .
                      حال اگر هر عددی که از مبدل میخوانیم یعنی از 0 تا 1023 را تقسیم بر 204.6 کنیم یک عددی بین صفر تا 5 خواهد شد. (البته متغیرها را single تعریف کنید تا محاسبات اعشاری را بتوانید داشته باشید) همین.
                      از طرفی این 0 تا 5 ولتی هم که در ورودی adcداریم در واقع حاصل تبدیل و تقسیم مقاومتی ولتاژ -5 تا 5 است. که این تناسب هم قابل فهم است.
                      خیلی ممنون میثم جان
                      قبل از اینکه شما این پاسخ رو بدین به پست قبلی بیشتر فکر کردم و مدار رو طراحی کردم.دقیقا فهمیدم چی به چیه.ولتاژ منفی رو هم با یه خط نمایش دادم.
                      حالا مونده راه اندازی یو اس بی و بستن مدار.
                      راستی من میخوام تغذیه میکرو رو از کامپیوتر بگیرم یعنی با همون یو اس بی.به نظر شما نیاز هست از رگلاتور استفاده کنم؟ به نظر خودم نیاز نباشه.چون خود یو اس بی ۵ ولت رو تامین میکنه.

من میخوام مدار خیلی کوچیک و جمع و جور باشه.با پرو تئوس طراحی کردم.کلا مدار سه تا قطعه شده :آ‌ یک میکرو مگا۸ -۲ تا هم مقاومت یک کیلو.
                      آیا به نظر شما همین ها کافیه؟

دیدگاه

بسیار عالی
                        در مورد تغذیه هیچ مشکلی نداره و میتونید از ولتاژ 5 خود usb استفاده کنید. و رگولاتور اصلا نمیخواد فقط یه خازن الکترولیتی جهت اطمینان بین مثبت منفی تغذیه بزار
                        مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

بسیار عالی
                          در مورد تغذیه هیچ مشکلی نداره و میتونید از ولتاژ 5 خود usb استفاده کنید. و رگولاتور اصلا نمیخواد فقط یه خازن الکترولیتی جهت اطمینان بین مثبت منفی تغذیه بزار
                          ممنونم ازت.و همینطور از Sansa عزیز

میثم جان ظرفیت خازن چند باشه؟یک میکروفاراد ۱۰ ولت خوبه؟یا پایین تر؟

راستی ایمیلتو چک کن.

دیدگاه

10uf یا 22uf خوبه ولتاژش هم 10 یا 16 ولت فرقی نمیکنه
                            مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X