اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فیوز الکترونیکی یا رله

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فیوز الکترونیکی یا رله

سلام دوستان ،امیدوارم همیشه خوب و سرزنده باشید
    یه مسئله ای رو میخواستم باهتون در میون بزارم در موردش بحث کنیم اونم در مورد اتصال کوتاه در منابع تغذیه هست
    میخواستم نظر مهندسین گرامی رو :nerd: بدونم،به نظر شما اگر با استفاده از فیدک ( مثلا از دو سر مقاومتی توان بالا با اهم کم سری (مثلا 0.05) شده در خروجی)
    برای جلوگیری از اتصال کوتاه اقدام کنیم شما کدوم یکی از دو روش زیر رو انتخاب میکنین1. استفاده از رله برای قطع کلی مدار از منبع
    2. استفاده از یک فیوز الکترونیکی طراحی شده و قرار گرفتن یک بار در مسیر برای جلوگیری از افزایش نا گهانی جریان
    -با علم به اینکه رله یک عنصر مکانیکی هست و زمان اتصال و قطع شدن طولانی هست به نظر شما در این مدت مشکلی برای نیمه هادی هایی مدار به وجود نمی یاد؟
    -با علم به اینکه فیوز الکترونیکی طراحیش خیلی خیلی سخت از خود منبع هست
    و موضوع دیگه اینکه به نظر شما استفاده از کدام یک دو عنصر رله یا مدار فیوز الکترونیکی برای منابع سوئیچینگ و غیر سوئچینگ مفید هستند؟

----------------------------------------------------------
    پ.ن
    من خودم زیاد با فیوز های الکترونیکی آشنایی ندارم و فقط در حد اطلاعاتی که تو اینترنت خوندم تونستم یه فیوز الکترونیکی به ازای رنج خاصی از بار طراحی کنم!!
    رفقا مهم نیست چطوری بازی می کنید؛ اگه شروع نکنید، قطعا بازنده هستید.

پاسخ : فیوز الکترونیکی یا رله

توی منابع تغذیه معمولی در طراحیشون میان یک محدودیت جریان در نظر میگیرن و روی منابع تغذیه هم مطمئنا دیدی. یعنی این کار که شما میفرمایید در دل مدار رگولاتور قرار داره و زمانی که جریان از حد مجاز فراتر بره ترانزیستور رگوله کننده ولتاژ خاموش میشه.
    توی منابع تغذیه سوئیچینگ هم بصورت مشابه این هستش .
    و فقط بحث روی اتصال کوتاه نیست . کلا بحث روی محدودیت جریانه یه وقت شما مدارت حساسه و محدودیت جریان میخوای 100 میلی آمپر باشه و اگه بیشتر کشید تغذیه قطع شه.
    حالا شما دو راه داری یا طراحی منبع تغذیتون رو بر این اساس که عرض کردم تغییر بدهید و یا همون طور که خواسته اید. مدار محدود کننده مجزا قرار دهید.
    معمولا این چنین مداراتی که فرمودید در آمپلی فایر ها بسیار کاربرد دارند. و یک مقاومت اهم پایین میگذارند و با کمک یک مقایسه کننده جریان حد مجاز را تعیین میکنند.
    خروجی مقایسه کننده را میتوان به یک سوئیچ داد که میتواند رله ، ترایاک و یا تریستور باشد. رله مقداری دیرتر از ترایاک عمل میکند. ولی در آمپلی فایرها که اتصال کوتاه خیلی خطرناک است. معمولا رله میگذارند و این مقدار تاخیر ظاهرا صدمه ای به مدار نمیزند.
    مهم نیست چه مدرکى دارید
    مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

سلام

http://s4.picofile.com/file/7806901498/16.jpg

دیدگاه

به نظر من سنس کردن با مقاومت بهتره
        قابل تنظیمه - و سریعتر و منعطف تر و با کلاس تره
        خیلی هم سخت نیست با AD620 و یه lm 324 میشه ساخت

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میثم عزیزی
          توی منابع تغذیه معمولی در طراحیشون میان یک محدودیت جریان در نظر میگیرن و روی منابع تغذیه هم مطمئنا دیدی. یعنی این کار که شما میفرمایید در دل مدار رگولاتور قرار داره و زمانی که جریان از حد مجاز فراتر بره ترانزیستور رگوله کننده ولتاژ خاموش میشه.
          توی منابع تغذیه سوئیچینگ هم بصورت مشابه این هستش .
          و فقط بحث روی اتصال کوتاه نیست . کلا بحث روی محدودیت جریانه یه وقت شما مدارت حساسه و محدودیت جریان میخوای 100 میلی آمپر باشه و اگه بیشتر کشید تغذیه قطع شه.
          حالا شما دو راه داری یا طراحی منبع تغذیتون رو بر این اساس که عرض کردم تغییر بدهید و یا همون طور که خواسته اید. مدار محدود کننده مجزا قرار دهید.
          معمولا این چنین مداراتی که فرمودید در آمپلی فایر ها بسیار کاربرد دارند. و یک مقاومت اهم پایین میگذارند و با کمک یک مقایسه کننده جریان حد مجاز را تعیین میکنند.
          خروجی مقایسه کننده را میتوان به یک سوئیچ داد که میتواند رله ، ترایاک و یا تریستور باشد. رله مقداری دیرتر از ترایاک عمل میکند. ولی در آمپلی فایرها که اتصال کوتاه خیلی خطرناک است. معمولا رله میگذارند و این مقدار تاخیر ظاهرا صدمه ای به مدار نمیزند.
          با سلام
          شما درباره "محدودیت جریان" ونه محافظت دربرابر "اتصال کوتاه"حرف زدید و کاملا درسته،منتها همنطور که خودتون اشاره کردید در رگولاتور مدار داخلی وجود دارد که این عمل را انجام میدهد،در حالی که ما در طراحی منابع تغذیه تنها از ولتاژ رگولاتور و جریان کم آن برای بایاس کردن ترانزیستور استفاده می کنیم، و همانطور که میدانید با استفاده از دارلینگتون تقریبا می توان نسبت بهره جریان رگولاتور به خروجی حدود چند هزار برابر ساخت بطور مثال در lm 723 که 150 میلی آمپر را بایاس میکند متوجه این امر هستیدکه با یک دارلینگون ساده میتوان بازه خروجی در حد چندین آمپر از مدار گرفت در حالی که خروجی 723 از چند میلی آمپر تغییری نکند، و معمولا محدودیت جریان هم چون باتوجه به مقاومتی دربیس انجام میشود و همواره باعث تغییرات ولتاژی در خروجی میشود
          به هر حال هدف از تعیین محافظ در مقابل اتصال کوتاه معمولا برای "بار متصل به دستگاه" و "خود دستگاه" است با این روالی که شما می گید به نظرتون با توجه محافظت منبع و شیوه محدودیت جریان(تقییرجریان بیس که معمولا با تغییر ولتاژ همراه است)باعث نمیشه خروجی ولتاژ بصورت دقیق نباشه؟
          نوشته اصلی توسط edris.noei
          خیلی خیلی مفید @};- فقط ما اینجا جریان ضربه به بار و یا خود منبع رو نداریم؟
          نوشته اصلی توسط fakheri
          به نظر من سنس کردن با مقاومت بهتره
          قابل تنظیمه - و سریعتر و منعطف تر و با کلاس تره
          خیلی هم سخت نیست با AD620 و یه lm 324 میشه ساخت

دیدگاه

خوشحالم که با مداراتی مانند lm723 آشنایی دارید و خودتون هم اشاره کردید. بهر حال عملکرد این مدارات بگونه ای هست که در نهایت وقتی شما مثلا محدودیت رو روی 1 آمپر میزارید. در صورت کشیدن جریان بیشتر در خروجی ولتاژ رو انقدر کاهش میده که جریان خروجی به 1 آمپر برسه . ولی در حالت عادی رگولاتور بصورت دقیق عمل میکنه و منظورتون رو از اینکه گفته اید خروجی ولتاژ دقیق نباشه متوجه نشدم .
            بهرحال وقتی شما هدفتون حفاظته مدار در مقابل اضافه بار و اتصال کوتاه هست . یک ایده کاهش ولتاژ تا رسیدن به حدی است که جریان از حد مجاز کمتر شود.
            و یا اینکه کلا خروجی را قطع کنیم. بهرحال کاربرد مورد نظر شما روش کارتان را تعیین میکند و خود بهتر میدانید.
            ولی به عنوان راهنمایی اگر هدفتان طراحی یک منبع تغذیه حرفه ای است من یک منبع تغذیه دوبل دارم که ترانسیه و یک منبع تغذیه سوئیچینگ قابل برنامه ریزی که کلی امکان عجیب غریب داره. نوع ترانسی از روش محافظت با کاهش ولتاژ استفاده کرده و در حالت غیر مجاز خروجی میده و فقط جریان از حد مجاز بیشتر نمیشه.
            و در نوع سوئیچینگ زمانی که محدودیت جریان رو تعیین میکنی و یا از حداکثر جریانش بیشتر میکشی کلا خروجی رو قطع میکنه و نیاز به فرمان مجدد وصل توسط کاربر داره تا دوباره وصل شه .
            اگر از روش قطع کامل میخوای استفاده کنی بازهم خیلی پیچیده نیست و با اندازه گیری جریان و یک سوئیچ رله ای کار شما راه می افته ولی باید برای وصل مجدد نیاز به فرمان کاربر رو بزاری چون در مواقعی که اضافه بار لب مرز میشه ممکنه رله صدمه ببینه مگر اینکه هیسترزیس در نظر بگیرو .. که کارخودت رو بیخودی پیچیده میکنی
            مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط pencil
              فقط ما اینجا جریان ضربه به بار و یا خود منبع رو نداریم؟
              منظورتون از جریان ضربه به بار همونی نیست که با استفاده از حفاظت تیغه ای محدودش می کنیم؟
              در مورد جریان ضربه منبع توضیح میدین؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط edris.noei

منظورتون از جریان ضربه به بار همونی نیست که با استفاده از حفاظت تیغه ای محدودش می کنیم؟
                در مورد جریان ضربه منبع توضیح میدین؟
                متاسفانه من چیزی در مورد حفاظت تیغه ای نمی دونم،اما منظور من از جریان ضربه ای جریانی هست که بطور هجومی در ابتدای اتصال بار به مدار وارد آن می شود، چون خودم یه منبع تغذیه چینی داشتم(الان خراب شده هیچ منبع تغذیه ای ندارم :sad: ) که وقتی تغییر بار زیادی رو در خروجیش داشتم( مثلا 1 اهم به 1کیلو) به خاطر وجود یه خازن در منبع چند لحظه اول یه جریان زیادی رو به مدار وارد میکرد که (تقریبا شبیه تابع ضربه عمل میکرد) به خاطر همین تو مدارهای دیجیتالی که بار بصورت لحظه ای تغییر میکرد به مشکل بر میخوردم و باعث تغییر در مقدار ولتاژهای اولیه خازن ها میشد،کلا در مقابل بار های داینامیک بخاطر شیوه بستن Rc شما میخواستم ببینم از این قبیل مشکلاتی که گفتم پیش نمیاد؟ @};-

دیدگاه

نوشته اصلی توسط میثم عزیزی
                  خوشحالم که با مداراتی مانند lm723 آشنایی دارید و خودتون هم اشاره کردید. بهر حال عملکرد این مدارات بگونه ای هست که در نهایت وقتی شما مثلا محدودیت رو روی 1 آمپر میزارید. در صورت کشیدن جریان بیشتر در خروجی ولتاژ رو انقدر کاهش میده که جریان خروجی به 1 آمپر برسه . ولی در حالت عادی رگولاتور بصورت دقیق عمل میکنه و منظورتون رو از اینکه گفته اید خروجی ولتاژ دقیق نباشه متوجه نشدم .
                  بهرحال وقتی شما هدفتون حفاظته مدار در مقابل اضافه بار و اتصال کوتاه هست . یک ایده کاهش ولتاژ تا رسیدن به حدی است که جریان از حد مجاز کمتر شود.
                  و یا اینکه کلا خروجی را قطع کنیم. بهرحال کاربرد مورد نظر شما روش کارتان را تعیین میکند و خود بهتر میدانید.
                  ولی به عنوان راهنمایی اگر هدفتان طراحی یک منبع تغذیه حرفه ای است من یک منبع تغذیه دوبل دارم که ترانسیه و یک منبع تغذیه سوئیچینگ قابل برنامه ریزی که کلی امکان عجیب غریب داره. نوع ترانسی از روش محافظت با کاهش ولتاژ استفاده کرده و در حالت غیر مجاز خروجی میده و فقط جریان از حد مجاز بیشتر نمیشه.
                  و در نوع سوئیچینگ زمانی که محدودیت جریان رو تعیین میکنی و یا از حداکثر جریانش بیشتر میکشی کلا خروجی رو قطع میکنه و نیاز به فرمان مجدد وصل توسط کاربر داره تا دوباره وصل شه .
                  اگر از روش قطع کامل میخوای استفاده کنی بازهم خیلی پیچیده نیست و با اندازه گیری جریان و یک سوئیچ رله ای کار شما راه می افته ولی باید برای وصل مجدد نیاز به فرمان کاربر رو بزاری چون در مواقعی که اضافه بار لب مرز میشه ممکنه رله صدمه ببینه مگر اینکه هیسترزیس در نظر بگیرو .. که کارخودت رو بیخودی پیچیده میکنی
                  خیلی از راهنمایی هاتون ممنون اما پدیده هیسترزیس رو که فرمودید تا اونجا که من می دونم در Dc زیاد اتفاق نمی افته چون تغییراتی چندانی نداریم و اگه ممکنه یکم بیشتر در مورد این قسمتی که پر رنگ کردم توضیح میدی؟منظورت در منبع های AC بود؟

دیدگاه

منظورم اینه که شما در صورتی که مداراتون رو طوری تنظیم کنید. که جریان 10 آمپر به بالا قطع کنه نباید دقیقا زیر 10 امپر دوباره مدار رو وصل کنید و مثلا جریان وصل رو 9 امپر مثلا بگیرید.( منظورم از هیسترزیس) و البته تشخیص اینکه در صورت اتصال مجدد منبع چقدر جریان خواهیم داشت یک راهش محاسبه مقاومت بار درحالت قطع می باشد.و این در صورتی است که شما بخواهید وصل مجدد را اتوماتیک کنید. ولی میگم اگر وصل مجدد رو با فرمان کاربر در نظر بگیرید این مساله منتفی است.
                    مهم نیست چه مدرکى دارید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X