اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

بیس الکترونیک

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

بیس الکترونیک

سلام به همه اساتید :nerd: :nerd: :nerd:
    من از آنجایی که تاپیک های فراوان ومفید بسیاری رو دیدم اما قادر به این نیستم که حتی تحلیل کوچکی بر عملکرد مدارات ساده داشته باشم خواهش میکنم کار قطعات الکترونیکی را از بیس و با کمی توضیح اینجا قرار بدین.
    خوب از دوستان میخوام که کار خازن ،مفهوم ظرفیت خازن ، تفاوت خازن الکترولیت با غیر الکترولیت رو بگن و بعد نحوه قرار گرفتم خازن یه صورت موازی و سری که چه تفاوتهایی با هم دارند ممنون. :angry: :angry: :angry:
    اگه این رابطه سری و موازی رابطه ای با فرمولی چیزی داره ممنون میشم اونم یاداوری کنین.
    برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
    راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب

پاسخ : بیس الکترونیک

نوشته اصلی توسط ehsanajal
    من از آنجایی که تاپیک های فراوان ومفید بسیاری رو دیدم اما قادر به این نیستم که حتی تحلیل کوچکی بر عملکرد مدارات ساده داشته باشم خواهش میکنم کار قطعات الکترونیکی را از بیس و با کمی توضیح اینجا قرار بدین.
    خوب از دوستان میخوام که کار خازن ،مفهوم ظرفیت خازن ، تفاوت خازن الکترولیت با غیر الکترولیت رو بگن و بعد نحوه قرار گرفتم خازن یه صورت موازی و سری که چه تفاوتهایی با هم دارند ممنون. :angry: :angry: :angry:
    اگه این رابطه سری و موازی رابطه ای با فرمولی چیزی داره ممنون میشم اونم یاداوری کنین.
    شما کتابای هنرستان رو بخون
    این سایت برای آموزش های جامع خوب نیست!!1(یعنی هیچ سایتی خوب نیس!)
    کتابای کاردانش رو هم یه نیگاه بنداز (مطمئنم پشیمون نمیشی)
    :nice:

دیدگاه

خوب از دوستان میخوام که کار خازن ،مفهوم ظرفیت خازن ، تفاوت خازن الکترولیت با غیر الکترولیت رو بگن و بعد نحوه قرار گرفتم خازن یه صورت موازی و سری که چه تفاوتهایی با هم دارند ممنون
      سلام دوست عزیز
      اگه بخوام داخل خازن رو به زبان ساده توضیح بدم باید بگم خازن از دو صفحه هادی که موازی هم قرار دارند درست شده که بینشون یه عایقی قرار داره که وقتی ولتاژی به دو صفحه داده میشه باعث میشه بار الکتریکی بین دو صفحه ذخیره بشه. از خازن ها استفاده های زیادی میشه مثل ذخیره انرژی، یکسو سازی، جداسازی AC از DC، ساخت فیلتر و...
      ظرفیت خازن مقدار بار الکتریکی ذخیره شده در اون نسبت به ولتاژ اونه که از فرمول c=q/v بدست میاد.
      خازن های الکترولیتی خازن های پلاریته دار هستند که مثبت و منفی دارند و معمولا ظرفیت و اندازه بزرگتری نسبت به خازن های غیر الکترولیتی مثل خازن های عدسی دارند.
      ولتاژ خازن در خالت سری و موازی مثل مقاومته و فرقی نمیکنه اما ظرفیت خازن عکس مقاومته و در حالت سری ظرفیت به صورت موازی (عکس) جمع میشه و در حالت موازی به صورت سری جمع میشه یعنی اگه دو خازن 12 و 6 فارادی داشته باشیم در حالت موازی مجموعشون 18 فاراد و در حالت سری 4 فاراد میشه.
      هرجایی رو که متوجه نشدی یا اگه بازم سوالی داشتی بگو من در خدمتم.
      آدم ها را بدون اینکه به وجودشان نیاز داشته باشی دوست بدار همانند کاری که خدا در حق تو انجام میدهد...

دیدگاه

بنده حرف جناب رضا باقری رو 100% تایید میکنم
        حتما از هنرستان و کتاب های اونا شروع کن خیلی جالب و قابل فهم و...عالی صحبت کردن
        میتونی از سایت خود بانک کتاب دانلود کنی به صورت پی دی اف تمام رنگی و عالی
        من خودم قدرتی هستم ولی میخام برگردم و از این کتابها شروع کنم-الان تو کارشناسی هستم ولی تازه فهمیدم که کتاب های هنرستانمون چقدر کامل و عالی بودن و قدرشون رو ندونستم

دیدگاه

سلام
          ممنون از همه
          ولی منظورم کارایی در مدار بود ؟مثلا خازن سری با موازی چه تفاوتی داره و ...نه این که بخوام ظرفیتشون رو حساب کنم

دیدگاه

ولی منظورم کارایی در مدار بود ؟مثلا خازن سری با موازی چه تفاوتی داره و ...نه این که بخوام ظرفیتشون رو حساب کنم
            داخل مدارات الکترونیکی دیجیتال به چندتا دلیل از خازن استفاده میکنند .
            یکی از مهمترین کارکردها جلوگیری از افت ولتاژ هنگام سوئیچ کردن آیسی هاست . به این منظور نزدیک تغذیه آیسی های منطقی یک خازن ( مثلا 100 نانو فاراد) قرار میدند . به ازای هر 10 12 تا آیسی هم یک خازن کلی قرار میدند . موقع سوئیچ آیسی ها جریا کشی صورت میگیره که میتونه تغذیه رو به زیر حد قابل قبول مدار برسونه و باعث ایجاد اختلال بشه .(در اینجا خازن موازی آیسی قرار گرفت )
            در قسمت تغذیه هم یک خازن بزرگ به همراه خازنهایی با ابعاد مختلف قرار میگیرند که کار خازن بزرگ جلوگیری از افت تغذیه و کار خازنهای کوچکتر (بسته به جنس و نوعشون) فیلتر کردن نویز روی خط هستش . مثلا یک خازن 100 میکرو به همراه 100 نانو در تغذیه (به موازات تغذیه) قرار میگیره که کارش حذف نویز روی خط هست . چون خازنها موازی هستند در فرکانسهای کم خازن بزرگتر و در فرکانسهای بالاتر خازن کوچکتر کار فیلترینگ رو بر عهده دارند .

در مدارات آنالوگ برای بای پس کردن قسمتی از مدار (با توجه به فرکانس قطع مورد نیاز) از خازنها استفاده میشه که مثال معروفش همون خازن روی امیتر در مد امیتر مشترک یک تقویت کننده تک ترانزیستوریه .
            در بعضی موارد برای بدست آوردن یک امپدانس خاص (مثلا تطبیق امپدانس خطوط انتقال) هم از سلف و هم خازن استفاده میشه.
            در مدارهایی برای نوسان کردن مدار از خاصیت انتقال صفرو قطب خازن استفاده میکنند و مدار رو به نوسان میندازند مثل انواع و اقسام نوسان سازها ...

در مدارات قدرت از خازن برای جبران سازی استفاده میکنند (به صورت موازی البته)
            در بعضی جاها هم برای کوپلینگ ac طبقات تقویت کننده (مثلا) از خازن استفاده میکنند .

کاربرد ها متنوع و زیاده ولی معمولا جزء موارد بالاست که عرض کردم . البته اگه چیزیو جا ننداخته باشم :redface:

دیدگاه

خودت گفتی رابطه سری و موازی رو بگو :sad: :sad: :sad:

صحبت های ali- 65 درست بود ولی یه مورد که دلم نیومد بهش اشاره نکنم حذف ولتاژ DC هستش که هرجایی که لازم باشه سیگنال AC عبور کنه و DC حذف بشه از خازن به صورت سری استفاده می کنند البه برعکسشم وجود داره که اگه خازن به صورت موازی زمین بشه سیگنال ac رو به زمین منتقل میکنه و اون رو حذف میکنه. :rolleyes:
              آدم ها را بدون اینکه به وجودشان نیاز داشته باشی دوست بدار همانند کاری که خدا در حق تو انجام میدهد...

دیدگاه

ببخشید میپرم وسط سوال و جواب ها!
                شما رشته تون چی هست؟
                برای داشتن قدرت تحلیل، درس مدارهای الکتریکی مهمـتــرین درس محسوب میشه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط شاهرخ
                  ببخشید میپرم وسط سوال و جواب ها!
                  شما رشته تون چی هست؟
                  برای داشتن قدرت تحلیل، درس مدارهای الکتریکی مهمـتــرین درس محسوب میشه.
                  با سلام
                  برق قدرت خوندم
                  میدونم باید تحلیل بلد باشی ولی دنیای تئوری کجاو در عمل کجا(منظورم اینه که ارتباطش مهمه و این که تا کامل از هر 2سمت اطلاعات نداشته باشی ،تحلیل و طراحیت به نظر من صفره]
                  ممنون دوستان

حالا یه سوال ساده میپرسم واسه روشن شدن بحث :
                  خازنی که به عنوان استارتر مدار مهتابیه دقیقا عملکردش چیه ،البته از لحاظ عملی می خوام بدونم آخه کارگاه برق رو پاس کردم و میخوام ببینم در این شرایط تو حالت گذرا و پایدار چه اتفاقی می افته واسش

دیدگاه

حالا یه سوال ساده میپرسم واسه روشن شدن بحث :
                    خازنی که به عنوان استارتر مدار مهتابیه دقیقا عملکردش چیه ،البته از لحاظ عملی می خوام بدونم آخه کارگاه برق رو پاس کردم و میخوام ببینم در این شرایط تو حالت گذرا و پایدار چه اتفاقی می افته واسش
                    منظورت کدوم خازنه ؟
                    یکی برای جبران سازی اثرات چوک بکار میره (البته در ساختمانهای بزرگ و چراغهای استاندارد) که یک خازن استوانه ای بزرگه
                    یکی داخل استارت مهتابی استفاده شده که کارش قطع و وصل جریان و انفجار گاز داخل مهتابیه وقتیم که کارشو کرد از مدار خارج میشه .
                    جدیدا هم یکسری راه انداز مهتابی اومده که بصورت الکترونیکی مهتابی رو روشن میکنه و داخل انواع و اقسام خازن هست . کدوم منظور نظرتونه؟

دیدگاه

سلم
                      فرقی نمی کنه فقط توضیحاتش ادم رو قانع کنه ،ممنون :nice:

دیدگاه

سلم
                        فرقی نمی کنه فقط توضیحاتش ادم رو قانع کنه ،ممنون :nice:
                        در لامپ های مهتابی برای راه اندازی بصورت سنتی احتیاج به یک چوک (که بهش ترانس گفته میشه) داریم . چوک یک سلف هستش که باعث میشه بار ما از حالت اهمی به بار سلفی تغییر پیدا کنه . بار سلفی باعث افزایش توان راکتیو و هزینه های بالای برق و ناپایداری شبکه و ... میشه !در واحدهای صنعتی علاوه بر کنتورهای معمول کنتور مخصوصی برای اندازه گیری توان راکتیو هم وجود داره و در صورتیکه از حدی بیشتر بشه مالک مشمول جریمه میشه . این ها رو گفتم تا با اهمیت موضوع آشنا بشی ، در چراغ های استاندارد به موازات چراغ یک خازن برای جبران سازی اثرات ترانس مهتابی قرار میگیره که توان راکتیو رو کم کنه و به حد استاندارد برسونه .
                        داخل استارت مهتابی یک نوع لامپ کوچک قرار داره که یک اتصال حرارتی ایجاد میکنه و با روشن شدن لامپ مهتابی سرد میشه و از مدار خارج میشه .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X