ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    2010/11/07
    فریمان
    1,662
    56

بیس الکترونیک

سلام به همه اساتید :nerd: :nerd: :nerd:
    من از آنجایی که تاپیک های فراوان ومفید بسیاری رو دیدم اما قادر به این نیستم که حتی تحلیل کوچکی بر عملکرد مدارات ساده داشته باشم خواهش میکنم کار قطعات الکترونیکی را از بیس و با کمی توضیح اینجا قرار بدین.
    خوب از دوستان میخوام که کار خازن ،مفهوم ظرفیت خازن ، تفاوت خازن الکترولیت با غیر الکترولیت رو بگن و بعد نحوه قرار گرفتم خازن یه صورت موازی و سری که چه تفاوتهایی با هم دارند ممنون. :angry: :angry: :angry:
    اگه این رابطه سری و موازی رابطه ای با فرمولی چیزی داره ممنون میشم اونم یاداوری کنین.
    برو شیر درنده باش ای دغل میانداز خود را چو روباه شل
    راهنمایی در مورد ساخت فلزی اب
    2012/07/09
    306
    13

پاسخ : بیس الکترونیک

نقل قول نوشته اصلی توسط ehsanajal
    سلام به همه اساتید :nerd: :nerd: :nerd:
    من از آنجایی که تاپیک های فراوان ومفید بسیاری رو دیدم اما قادر به این نیستم که حتی تحلیل کوچکی بر عملکرد مدارات ساده داشته باشم خواهش میکنم کار قطعات الکترونیکی را از بیس و با کمی توضیح اینجا قرار بدین.
    خوب از دوستان میخوام که کار خازن ،مفهوم ظرفیت خازن ، تفاوت خازن الکترولیت با غیر الکترولیت رو بگن و بعد نحوه قرار گرفتم خازن یه صورت موازی و سری که چه تفاوتهایی با هم دارند ممنون. :angry: :angry: :angry:
    اگه این رابطه سری و موازی رابطه ای با فرمولی چیزی داره ممنون میشم اونم یاداوری کنین.
    شما کتابای هنرستان رو بخون
    این سایت برای آموزش های جامع خوب نیست!!1(یعنی هیچ سایتی خوب نیس!)
    کتابای کاردانش رو هم یه نیگاه بنداز (مطمئنم پشیمون نمیشی)
    :nice:
    2009/05/21
    تهران
    93
    1

خوب از دوستان میخوام که کار خازن ،مفهوم ظرفیت خازن ، تفاوت خازن الکترولیت با غیر الکترولیت رو بگن و بعد نحوه قرار گرفتم خازن یه صورت موازی و سری که چه تفاوتهایی با هم دارند ممنون
    سلام دوست عزیز
    اگه بخوام داخل خازن رو به زبان ساده توضیح بدم باید بگم خازن از دو صفحه هادی که موازی هم قرار دارند درست شده که بینشون یه عایقی قرار داره که وقتی ولتاژی به دو صفحه داده میشه باعث میشه بار الکتریکی بین دو صفحه ذخیره بشه. از خازن ها استفاده های زیادی میشه مثل ذخیره انرژی، یکسو سازی، جداسازی AC از DC، ساخت فیلتر و...
    ظرفیت خازن مقدار بار الکتریکی ذخیره شده در اون نسبت به ولتاژ اونه که از فرمول c=q/v بدست میاد.
    خازن های الکترولیتی خازن های پلاریته دار هستند که مثبت و منفی دارند و معمولا ظرفیت و اندازه بزرگتری نسبت به خازن های غیر الکترولیتی مثل خازن های عدسی دارند.
    ولتاژ خازن در خالت سری و موازی مثل مقاومته و فرقی نمیکنه اما ظرفیت خازن عکس مقاومته و در حالت سری ظرفیت به صورت موازی (عکس) جمع میشه و در حالت موازی به صورت سری جمع میشه یعنی اگه دو خازن 12 و 6 فارادی داشته باشیم در حالت موازی مجموعشون 18 فاراد و در حالت سری 4 فاراد میشه.
    هرجایی رو که متوجه نشدی یا اگه بازم سوالی داشتی بگو من در خدمتم.
    آدم ها را بدون اینکه به وجودشان نیاز داشته باشی دوست بدار همانند کاری که خدا در حق تو انجام میدهد...
    2013/01/04
    ->تو اوج رویاهام<-
    256
    8

بنده حرف جناب رضا باقری رو 100% تایید میکنم
    حتما از هنرستان و کتاب های اونا شروع کن خیلی جالب و قابل فهم و...عالی صحبت کردن
    میتونی از سایت خود بانک کتاب دانلود کنی به صورت پی دی اف تمام رنگی و عالی
    من خودم قدرتی هستم ولی میخام برگردم و از این کتابها شروع کنم-الان تو کارشناسی هستم ولی تازه فهمیدم که کتاب های هنرستانمون چقدر کامل و عالی بودن و قدرشون رو ندونستم
    2010/11/07
    فریمان
    1,662
    56

پاسخ : بيس الکترونيک

سلام
    ممنون از همه
    ولي منظورم کارايي در مدار بود ؟مثلا خازن سري با موازي چه تفاوتي داره و ...نه اين که بخوام ظرفيتشون رو حساب کنم
    2009/01/30
    168
    9

ولي منظورم کارايي در مدار بود ؟مثلا خازن سري با موازي چه تفاوتي داره و ...نه اين که بخوام ظرفيتشون رو حساب کنم
    داخل مدارات الکترونيکي ديجيتال به چندتا دليل از خازن استفاده ميکنند .
    يکي از مهمترين کارکردها جلوگيري از افت ولتاژ هنگام سوئيچ کردن آيسي هاست . به اين منظور نزديک تغذيه آيسي هاي منطقي يک خازن ( مثلا 100 نانو فاراد) قرار ميدند . به ازاي هر 10 12 تا آيسي هم يک خازن کلي قرار ميدند . موقع سوئيچ آيسي ها جريا کشي صورت ميگيره که ميتونه تغذيه رو به زير حد قابل قبول مدار برسونه و باعث ايجاد اختلال بشه .(در اينجا خازن موازي آيسي قرار گرفت )
    در قسمت تغذيه هم يک خازن بزرگ به همراه خازنهايي با ابعاد مختلف قرار ميگيرند که کار خازن بزرگ جلوگيري از افت تغذيه و کار خازنهاي کوچکتر (بسته به جنس و نوعشون) فيلتر کردن نويز روي خط هستش . مثلا يک خازن 100 ميکرو به همراه 100 نانو در تغذيه (به موازات تغذيه) قرار ميگيره که کارش حذف نويز روي خط هست . چون خازنها موازي هستند در فرکانسهاي کم خازن بزرگتر و در فرکانسهاي بالاتر خازن کوچکتر کار فيلترينگ رو بر عهده دارند .

در مدارات آنالوگ براي باي پس کردن قسمتي از مدار (با توجه به فرکانس قطع مورد نياز) از خازنها استفاده ميشه که مثال معروفش همون خازن روي اميتر در مد اميتر مشترک يک تقويت کننده تک ترانزيستوريه .
    در بعضي موارد براي بدست آوردن يک امپدانس خاص (مثلا تطبيق امپدانس خطوط انتقال) هم از سلف و هم خازن استفاده ميشه.
    در مدارهايي براي نوسان کردن مدار از خاصيت انتقال صفرو قطب خازن استفاده ميکنند و مدار رو به نوسان ميندازند مثل انواع و اقسام نوسان سازها ...

در مدارات قدرت از خازن براي جبران سازي استفاده ميکنند (به صورت موازي البته)
    در بعضي جاها هم براي کوپلينگ ac طبقات تقويت کننده (مثلا) از خازن استفاده ميکنند .

کاربرد ها متنوع و زياده ولي معمولا جزء موارد بالاست که عرض کردم . البته اگه چيزيو جا ننداخته باشم :redface:
    2009/05/21
    تهران
    93
    1

خودت گفتی رابطه سری و موازی رو بگو :sad: :sad: :sad:

صحبت های ali- 65 درست بود ولی یه مورد که دلم نیومد بهش اشاره نکنم حذف ولتاژ DC هستش که هرجایی که لازم باشه سیگنال AC عبور کنه و DC حذف بشه از خازن به صورت سری استفاده می کنند البه برعکسشم وجود داره که اگه خازن به صورت موازی زمین بشه سیگنال ac رو به زمین منتقل میکنه و اون رو حذف میکنه. :rolleyes:
    آدم ها را بدون اینکه به وجودشان نیاز داشته باشی دوست بدار همانند کاری که خدا در حق تو انجام میدهد...
    2007/11/22
    تبریز
    2,483
    492

سلام به همه اساتيد :nerd: :nerd: :nerd:
    من از آنجايي که تاپيک هاي فراوان ومفيد بسياري رو ديدم اما قادر به اين نيستم که حتي تحليل کوچکي بر عملکرد مدارات ساده داشته باشم خواهش ميکنم کار قطعات الکترونيکي را از بيس و با کمي توضيح اينجا قرار بدين.
    خوب از دوستان ميخوام که کار خازن ،مفهوم ظرفيت خازن ، تفاوت خازن الکتروليت با غير الکتروليت رو بگن و بعد نحوه قرار گرفتم خازن يه صورت موازي و سري که چه تفاوتهايي با هم دارند ممنون. :angry: :angry: :angry:
    اگه اين رابطه سري و موازي رابطه اي با فرمولي چيزي داره ممنون ميشم اونم ياداوري کنين.
    ببخشيد ميپرم وسط سوال و جواب ها!
    شما رشته تون چي هست؟
    براي داشتن قدرت تحليل، درس مدارهاي الکتريکي مهمـتــرين درس محسوب ميشه.

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

2010/11/07
    فریمان
    1,662
    56

نقل قول نوشته اصلی توسط شاهرخ
    ببخشيد ميپرم وسط سوال و جواب ها!
    شما رشته تون چي هست؟
    براي داشتن قدرت تحليل، درس مدارهاي الکتريکي مهمـتــرين درس محسوب ميشه.
    با سلام
    برق قدرت خوندم
    میدونم باید تحلیل بلد باشی ولی دنیای تئوری کجاو در عمل کجا(منظورم اینه که ارتباطش مهمه و این که تا کامل از هر 2سمت اطلاعات نداشته باشی ،تحلیل و طراحیت به نظر من صفره]
    ممنون دوستان

حالا یه سوال ساده میپرسم واسه روشن شدن بحث :
    خازنی که به عنوان استارتر مدار مهتابیه دقیقا عملکردش چیه ،البته از لحاظ عملی می خوام بدونم آخه کارگاه برق رو پاس کردم و میخوام ببینم در این شرایط تو حالت گذرا و پایدار چه اتفاقی می افته واسش
    2009/01/30
    168
    9

حالا يه سوال ساده ميپرسم واسه روشن شدن بحث :
    خازني که به عنوان استارتر مدار مهتابيه دقيقا عملکردش چيه ،البته از لحاظ عملي مي خوام بدونم آخه کارگاه برق رو پاس کردم و ميخوام ببينم در اين شرايط تو حالت گذرا و پايدار چه اتفاقي مي افته واسش
    منظورت کدوم خازنه ؟
    يکي براي جبران سازي اثرات چوک بکار ميره (البته در ساختمانهاي بزرگ و چراغهاي استاندارد) که يک خازن استوانه اي بزرگه
    يکي داخل استارت مهتابي استفاده شده که کارش قطع و وصل جريان و انفجار گاز داخل مهتابيه وقتيم که کارشو کرد از مدار خارج ميشه .
    جديدا هم يکسري راه انداز مهتابي اومده که بصورت الکترونيکي مهتابي رو روشن ميکنه و داخل انواع و اقسام خازن هست . کدوم منظور نظرتونه؟
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12