اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سنسور شتاب مطلق

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سنسور شتاب مطلق

سلام . جسمی دارم که حرکت رو به بالا و پایین داره و زاویش نسبت به افق تغییر می کنه . سنسوری می خوام که زاویه مطلق نسبت به افق رو بهم بده . فقط این نکته رو بگم که اگه دوستای گلم قصد معرفی شتاب سنج رو دارن باید دقت کنند که خود وسیله هم شتاب داره و باید دو شتاب پرانشی زمین و شتاب جسم از هم تفکیک بشه .
    خیلی ساده شدش اینه که همیشه من فقط زاویه جسم نسبت به افق رو می خوام با کمترین خطا .
    ممنونتون می شم کمکم کنید .
    من شکوفایی گلهای امیدم را در رویاها می بینم ,
    و ندایی که به من می گوید , گر چه شب تاریک است ,دل قوی دار سحر نزدیک است .

پاسخ : سنسور شتاب مطلق

شما اگر از سنسورهای موجود که شتاب را اندازه گیری میکنند میتوانید استفاده کنید. حال برای اینکه در حین یک حرکت شتابدار اندازه گیری شتاب گرانش را انجام دهیم
    میتوانیم دو سنسور بگذاریم و حال اگر اندازه گیری شتاب کنیم سنسورها در موقعیتهای مختلف شتاب متفاوتی دارند. اما شتاب گرانش برای آنها ثابت است. من خودم با این سنسورهای Adxl زاویه رو در حالت ثابت اندازه گرفتم . ولی نوع حرکت سیستم شما رو نمیدونم ولی اگر دو نقطه با شتاب حرکتی متفاوت و فاصله مشخص از هم باشند شاید بشه رابطه ای برای اون بدست آورد.
    مهم نیست چه مدرکى دارید
    مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

سلام آقا میثم .
      دوست عزیز دقت کنید من فکر می کنم بیشتر کردن تعداد سنسورهای شتاب کاری از پیش نمیبره . با آی سی های ADXL خیلی کار کردم و مشکلی ندارم ولی باید دونست که در هر حال شتاب جسم با شتاب گرانش زمین جمع می شه و توی خروجی همه سنسورها اثرگذاره . باید سنسوری مثل یک مایع درون ظرف داشت که در صورت زاویه گرفتن جسم نسبت به افق مایع کاملا عمود به زمین بمونه . حتی فکر ساخت یه سنسور رو هم با این روش کردم ولی بدست آوردن غلظتی که جوابگوی من باشه خیلی سخته . به هر حال ممنونم از شما :applause: :applause: :applause:
      من شکوفایی گلهای امیدم را در رویاها می بینم ,
      و ندایی که به من می گوید , گر چه شب تاریک است ,دل قوی دار سحر نزدیک است .

دیدگاه

من هم خودم 100 مطمئن نیستم که به این طریق بشه :mrgreen:
        ولی منظورم را با یک مثال عرض میکنم.
        فرض کنید یک میله داریم و یک سمت اون یک اهرم داره و یک سمت ازاد بنابراین میتونیم حول سر اهرم دار میله رو بصورت شتابدار حرکت بدیم و فرض کنیم محدوده حرکت کم باشه. حال اگر دو سنسور با فاصله متفاوت از اهرم روی میله نصب کنیم شتابی متفاوت خواهند داشت. مولفه شتاب گرانش رو روی محوری که دنبال زاویه اش هستیم رو میگیریم G و شتاب نقطه 1 رو A و شتاب نقطه دو رو B میگیریم حال خروجی سنسور روی محور مورد نظر یکی G+A است و دیگری G+B بنابراین دو معادله داریم
        A+G=k1
        B+G=k2
        که k1 , k2 مقادیر معلومی هستند ولی سه مجهول دادیم و معادله قابل حل نیست ولی فراموش نکنید که فاصله دو سنسور از هم و نوع حرکت میتواند ضریت بین شتاب نقطه یک و دو را برای ما تعیین کند. بنابراین معادله سوم هم داریم که
        A=rB
        که r باید از طریق محاسبات و فاصله دو سنسور بدست اید. و معادلات حل و با بدست آمدن G زاویه محور بدست می آید.
        مهم نیست چه مدرکى دارید
        مهم این است که چه درکى دارید . . .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X