اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی در مورد مونتاژ تابلو های برق و استانداردهای آن

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی در مورد مونتاژ تابلو های برق و استانداردهای آن

باسلام خدمت مهندسان گرامی
    یه مدتی چند جا واسه کارآموزی برق صنعتی و مونتاژ تابلو برق رفتم. سوالات زیادی واسم ایجاد شد و یه خلائی رو در این زمینه حس کردم. اینکه اکثرا که تو این کارن بر اساس تجربه و سلیقه ای کار میکنن و این کار استاندارد خاصی نداره . مثلا اینکه اصلا سایز یه تابلو رو چجوری میشه تعیین کرد، نوع تابلو رو برچه اساسی انتخاب کرد، چینش قطعات مثل کلیدها کنتاکتور ها و ... چجوری و به چه ترتیب و استانداردیه، یا کلیدها چه نوع هایی دارن و از کدومشون باید استفاده کرد، شینه ها یا همون شمشهای مسی رو چطوری باید انتخاب و کجا قرار داد، رنگ سیم ها اعم از قدرت و یا فرمان و نحوه سیم کشی ، و.....هزار سوال دیگه که همشون واسم مبهمه!!!! و هرچی فکر میکنم باید بالاخره یه کتاب و یا مرجعی باشه که همه اینارو مثل انواعشون و استانداردهابه طور کامل توضیح داده باشه. خیلی تو بازار گشتم ولی همه کتابای برق صنعتی حدودا مثل همن و یه سری مسائل خاص و تکراری و بعضا بدرد نخور رو گفته بودن.
    خلاصه اگه حالا کتاب بدرد بخور و حرفه ای دارید یا میشناسید خواهش میکنم معرفی کنید تا از این سردرگمی در بیام و ببین مچی به چیه .
    باتشکر

پاسخ : راهنمایی در مورد مونتاژ تابلو های برق و استانداردهای آن

تنها کاری که شاید بیشترین استاندارد رو بشه روی اون پیاده کرد تابلو برقه
    اگر چه که تعداد زیادی از مردم و مونتاژ کارها سلیقه ای اون رو اجرا می کنن

شما راجع به کدوم قسمت مشکل دارید

در ضمن این سوال رو 2 جا مطرح کردید

اگه مردم می دونستن زمان چقدر با ارزشه دیگه هیچ وقت کفش بند دار نمی خریدن البرت انیشتن

دیدگاه

برا همه اونایی که گفتم مشکل دارم .
      آره 2جا مطرح کردم چون حدودا دوتاش مث هم بود.

دیدگاه

سلام

نوشته اصلی توسط armay
        سایز یه تابلو رو چجوری میشه تعیین کرد
        عموما بستگی به تعداد قطعات به کا رفته در اون و همچنین سایز اونها داره

نوع تابلو رو برچه اساسی انتخاب کرد
        دقیقا منظورتون از نوعش چیه ؟ تابلو ها بنا به جایی که نصب میشه انواع مختلفی داره . مثلا فضای باز رو بارونی میزنن یا داخل باشه توکار یا روکار یا حتی چند سلولی ممکنه باشه

چینش قطعات مثل کلیدها کنتاکتور ها و ... چجوری و به چه ترتیب و استانداردیه
        معمولا به سلیقه طراح و سفارش مشتری بستگی داره

کلیدها چه نوع هایی دارن و از کدومشون باید استفاده کرد
        خیلی کلی پرسیدی ! بسته به موقعیت خاص خودش داره

شینه ها یا همون شمشهای مسی رو چطوری باید انتخاب و کجا قرار داد
        سایز بندی شمش های مسی و سیم ها و کابلها کاملا استاندارد هستش و بسته به جریان گذری از اون ها داره . هر چند خیلی از این تابلوسازی های در پیتی اون رو رعایت نمی کنن ولی شرکت های درست درمون این مسائل رو کاملا مد نظر می گیرن

رنگ سیم ها اعم از قدرت و یا فرمان و نحوه سیم کشی
        فکر کنم استاندارد شرکت برق بیشتر به این ترتیب هست
        R
        قرمز
        S زرد
        T آبی
        N مشکی
        PE همه جا یه سیم زرد سبز هستش

البته شرکت ها یه سری استاندارد هایی برای خودشون تعریف می کنن و اون رو اجرا می کنن

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X